Jump to content

Mazda 3 Rot - Balans Maceralarım (90.Yıl)

mr.woox
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Direksiyonu sökmeyin.

Bahsettiğiniz hata çok basit, ama düzeltmek için çok minik ayarlar isteyen bir hata.

Rot ayarı (toe ayarı) doğru yapılmazsa, direksiyon sapıtabilir.  Bu adamlar bazen münferit toe alıp iki tarafı da eşitlemek yerine toplam toe alıyorlar, iki taraf eşit olmayabiliyor.

AYRICA...

Bu ayarlar yapılırken direksiyon kilidi kullanmayan, sürücü ağırlığını hesaba katmayan, ekrandaki değerleri sol ve sağ tarafta eşitlemeyen yerlerden kaçarak uzaklaşın. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Direksiyonu sökmeyin.

Bahsettiğiniz hata çok basit, ama düzeltmek için çok minik ayarlar isteyen bir hata.

Rot ayarı (toe ayarı) doğru yapılmazsa, direksiyon sapıtabilir.  Bu adamlar bazen münferit toe alıp iki tarafı da eşitlemek yerine toplam toe alıyorlar, iki taraf eşit olmayabiliyor.

AYRICA...

Bu ayarlar yapılırken direksiyon kilidi kullanmayan, sürücü ağırlığını hesaba katmayan, ekrandaki değerleri sol ve sağ tarafta eşitlemeyen yerlerden kaçarak uzaklaşın. 

çok doğru söyledin... saygılar sunuyorum.

sürücü ağırlığının dahi hesaba katılması gerekirken belki de sizin aracınızı eski mazda3 göre bile ayarlamış, sağ sol eşitlememiş olabilirler...

aman dikkat...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi ki direksiyon düz takılmamış olabilir dedik, neler geldi başımıza :D :D

Peki bir soru. Şimdi ben araç yeni iken cruise kontrol taktırdım. Lastik ayarları ile ilgili tüm verileri uygun olarak kabul ediyorum çünkü yeni araç. Cruise butonlarını takmak için direksiyonu söktüler ve taktılar. Ama hafif sağa doğru takılmış. Yolda giderken düz tuttuğumda araç sola doğru gidiyor. Ben bu hatayı düzeltmek için dediğiniz alttaki ayarlarlar ile mi oynayayım yoksa ayarlarım zaten uygun, hiç bozmamak ve direksiyonu mu düzelteyim ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi ki direksiyon düz takılmamış olabilir dedik, neler geldi başımıza :D :D

Peki bir soru. Şimdi ben araç yeni iken cruise kontrol taktırdım. Lastik ayarları ile ilgili tüm verileri uygun olarak kabul ediyorum çünkü yeni araç. Cruise butonlarını takmak için direksiyonu söktüler ve taktılar. Ama hafif sağa doğru takılmış. Yolda giderken düz tuttuğumda araç sola doğru gidiyor. Ben bu hatayı düzeltmek için dediğiniz alttaki ayarlarlar ile mi oynayayım yoksa ayarlarım zaten uygun, hiç bozmamak ve direksiyonu mu düzelteyim ?

Lastik havası bir günde bile sapıtabilir.

Direksiyon sökülüp yamuk takılmışsa, yeniden adam gibi talıması gerekir.

Ama, toe ayarı ile de düzelir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastik havası bir günde bile sapıtabilir.

Direksiyon sökülüp yamuk takılmışsa, yeniden adam gibi talıması gerekir.

Ama, toe ayarı ile de düzelir.

direksiyonu yamuk takacak adamı ben görmek isterim... öyle çok ince ayarlı birşey değildir bu azıcık eğik takılsın... göbek dişlidir ve yamuk olursa 10 derece gibi büyük bir rakam yamuk olur. biz azıcık bir yamukluktan bahsediyoruz sanıyorum...

öte yandan direksiyon yamukluğunu toe den çözerseniz dcs nin direksiyon açı sensörü sıfırlaması gerekir. bunu yaptırmayı unutmayın...

bilgnz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zamanlar burada yetkili servis yoktu. Zaten bizim emektar Elazığ sanayisinde pert oldu. Allah razı olsun ,Adem usta adam etti arabayı. Hic ümidim yoktu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gitmeyin arkadaş öyle servise bir daha... koca direksiyon yamuk mu  takılır yahu...

Okan, o zaman tatilde sana yine uğradığımızda ayarlatalım borcun olsun :D :D

vay arkadaş olayın ucu dsc ye kadar uzandı...  :D

Dur daha nerelere uzanır o biraz daha kurcalasak :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

haftasonu evo mazda'ya gittim. sağolsunlar hallettirdiler.

1 kez yaptılar olmadı, dedim olmadı. tekrar baktılar, bu sefer direksiyonu kilitlerken ben oturdum. (araçtan çıkarken direksiyona çarpmadan çıktım) :) ve oldu..

cezası : rot ayarı  = 30 tl

multimedya navigasyonu da söktürüp, kutusuna koydum. orjinal sistemi geri taktırdım.  ilgilenen arkadaşlar olursa satılık ilanım güncel..

http://www.mazdaclubtr.com/22966/satilik-necvox-multimedia-yeni-mazda3-2009/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim guzuda da bir ses geliyordu metalik..beka servis arka amortisörlerin koruma (tozluk da derler) plastıklerinin ses yaptığını söylediler.

Evo ya gittim.kısa bir kontrol ve sağ ön motor kulağı kopuk..değişti ne ses kaldı ne bişey..

sonuç: EVO iyidir.hem yönetimiyle hemde ustalarıyla..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...