Jump to content

2010 Mazda3 ALC ve Far Yıkama Hakkında 2 Soru

alper tantoğlu
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba sevgili arkadaşlar forumu çok yoğun takip edemiyorum,belki konusu olmuştur,ancak merak ettiğim iki sorum olacak ;

1-ALC ses sisteminin çalışmadığını düşünüyorum motor deviri yüksek ikende ses seviyesi aynı düşük motor devirinde iken de...acaba hıza bağlı mı değişiyor dersek hızlı ve yavaş giderkende de denedim durum aynı ses 35 ise yine 35 te kalıyor ..bunun bir açıklaması var mı sizler de de bu şekilde mi?

2-Far yıkama sistemi 20bin de cam suyu eklendikten sonra çalışmıyor aracımda,kontak kapatıp açtım tekrar denedim denildiği gibi 5 sefer de denedim(çift geri çekiş yapıp bitişini bekledim 5 kez tekrarladım),tüm cam suyunu bitirip kurutsam hava falan gibi bir sorunu çözermi(bana göre çözmez ama servise gitmeden denenebilir)..fikir ve yorumlarınızı bekliyorum saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ses sorununu bilmem ama far yıkamada benimde düştüğüm yanılgı farlar kapalıyken sistem çalışmıyor acaba sizde aynı hatayamı düştünüz. gerçi 20binden önce çalışıyordu diyosunuz ama

???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kulaklarım duymadığından ses mevzusuna bir şey diyemiyorum ..

far yıkama motorunu geçen kış yaktım. yaktığımı da nisan da fark ettim. Garantiden değişti. Aracaınızı servise götürüp baktırmanız lazım. Farlar açıkken 2 kere silecek kolunu kendinize doğru çektiğinizde farları yıkamıyorsa, far yıkama motoru yanmış demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ALC ye gelince 7 seviyesi olması lazım. bu sisteme hıza ve araç içi gürültüye bağlı olarak çalışır. bunu en iyi anlayabileceğiniz hız 110-130 arasındaki farktır. ALC yi 7 ye yani en çok fark yaratacağı konuma getirin. sesin pozisyonu sabit kalır ancak müzik ses seviyesi artar. 120yi geçtiğiniz anda hissedeceksiniz...

40-80-120-160kmlerde sesin belirgin bir şekilde arttığını duymam mümkün...

far yıkama konusunda ilk açtığınız konunun altına yazdım. tabi Fatih'in dediği gibi motorun yanmış olması da bir ihtimal. o yüzden fazla vakit geçirmeden servise görünün...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cevaplar için teşekkür ederim...birazdan mazda showrooma gidicem far yıkama için,ALC hakkında muğla bayisi abimin dedikleri mantıklı geldi o hızlarda deniycem..saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 sorunum da çözüldü,öncelikle ALC denildiği gibi hıza bağlı olarak artıyor ancak ses seviyesi değişmiyor,FAr yıkama işine gelince nası oldu bilmiyorum ama far yıkama sigortası patlamış onu değiştiler,aracı lifte kaldırdılar altına sagına soluna bakıldı ancak sigorta kutusunda sorun olur mu dıye sorduktan sonra ona da bakmayı kabul ettiler,ben hiçbişey anlamadım minick yazılar var ama onlar kontrol kalemı ıle tek tek bakıp şak diye buldular ,tesaduf dun sıgorta almıstım 1 paket ne varki onlarda bizim araclara uymuyormus mazda 3 lerdekı mınıcık bır sıgorta sanırım daha hassas...saygılar selamlar arkadaslar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ALC aslında sesi değil BAS tonları hız artıkça artırır. Bunu yaparken ses seviyesi artsada bizim ayarladığımız bölümde görünmez...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Far yıkama sadece farlar açıkken çalışıyor.

Doğru ayrıca beş sefer ön cam yıkamada bir kez far yıkar eğer far kapalıyken ön cam beş kez yıkanmışsa ilk far açıkken ön cam yıkadığınızda farlarıda yıkar baştan beş saymaya devam eder.. Far açıkken kolu iki kez peşpeşe çekersen manuel olarak farı yıkar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Konuyla ilgili değil gibi olsa da benim far yıkama motoru arızalanmış,serviste komple set halinde var o da çok pahalı.bana sadece far yıkama motoru lazım su haznesinin hemen altında olan.Nerden nasıl bulabiliriz ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...