Jump to content

LPG li Araçta Menzil Değeri

ceyhun29
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mrb. Yol bilgisayarındaki menzil değer ile gösterge panelindeki yakıt göstergesinin bir bağlantısı varmı. Çünkü menzil LPG de düşerken gösterge panelindeki düşmüyor. Doğruyu gösteriyor her zaman. Veyada bana öyle geliyor. Birde yol bilgisayarında ki ortalama yakıt tüketimi hem benzinde hem LPG de doğru ölçüyor. LPG şehir içi 10.3 lt gösteriyor. Bir kaç kez denemesini yaptım tamda o değerlerde yakıyor. Göstergeyi sıfırlayıp benzinde kullandım değerler düştü. Benzinide doğru ölçüyor. Bunu nasıl ölcüyor acaba. Sizin arabanızda da doğru ölçüyormu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabii bu dediğim kesin değerler benzin ile kullanımda geçerli. LPG de ortalama değer değişiyor ;)

eğer lpg ayarları aracın kendi ecusunun gönderdiği sinyallere göre optimum şekilde ayarlandıysa, lpg ile çalışan bir aracın yol bilgisayarlarında görülen değerler lpg'deki gerçek tüketim değerlerini gösterir. bu şekilde sadece benzin deposundaki benzin seviyesiyle alakalı olduğu için menzil bilgisini doğru olarak göremezsiniz. optimum şekilde ayarlanan lpg enjektörleri ile benzin enjektörlerine aynı anda püskürtme sinyali gideceği için ve bu gönderilen püskürtme sinyaline göre ortalama ve anlık tüketim hesaplandığı için değerlerde sapma payı çok azdır. zira benim ortalama tüketim değerim yol bilgisayarımda ne görünüyorsa, lpg'i doldurduktan sonraki litre/km hesabında da, özellikle uzun yolda aynı değeri yakalıyorum. bazen şehir içi kullanımda +0,3 ve -0,3 civarında bir değişkenlik gözlemliyorum. bunun nedenini de aracın lpg ye geçene kadar benzinle kat ettiği yolun artmasına veya azalmasına bağlıyorum. çünkü lpg ye geçene kadar ortalama tüketim değerleri değişiyor ama depodaki lpg azalmıyor. havalar soğuyunca bu sapma değerleri daha çok belirginleşiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mrb. Yol bilgisayarındaki menzil değer ile gösterge panelindeki yakıt göstergesinin bir bağlantısı varmı. Çünkü menzil LPG de düşerken gösterge panelindeki düşmüyor. Doğruyu gösteriyor her zaman. Veyada bana öyle geliyor. Birde yol bilgisayarında ki ortalama yakıt tüketimi hem benzinde hem LPG de doğru ölçüyor. LPG şehir içi 10.3 lt gösteriyor. Bir kaç kez denemesini yaptım tamda o değerlerde yakıyor. Göstergeyi sıfırlayıp benzinde kullandım değerler düştü. Benzinide doğru ölçüyor. Bunu nasıl ölcüyor acaba. Sizin arabanızda da doğru ölçüyormu?

sorduğunuz ilk sorunun cevabını sizin sorunuzdan bir üst mesajımda, ikinci sorunun cevabını ise sizin sorunuzdan bir alt mesajımda görebilirsiniz...  >:D >:D>:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araçta brc var böyle bir özelliği olabilirmi.

marka farketmez, sıralı sistem olan bütün lpg li araçlarda lpg ayarları doğru yapıldığı müddetçe, yol bilgisayarınızdaki tüketim değerleriniz çok az sapmalarla doğruyu gösterecektir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski mazda 3 te menzil dusuyordu. yeni mazda 3 te Lpg ye gectigi an menzil dusmuyor.

İki depo full iken LPG ile 610 (16 lt ilave) benzin ile. de 40 km civarı yol yaptım, menzil düşmeye devam ediyor.Benzin deposu iki tırnak eksildi, ama menzil 105/ 110 diyor.lpg ile 70 80 km daha gidebilirim sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İki depo full iken LPG ile 610 (16 lt ilave) benzin ile. de 40 km civarı yol yaptım, menzil düşmeye devam ediyor.Benzin deposu iki tırnak eksildi, ama menzil 105/ 110 diyor.lpg ile 70 80 km daha gidebilirim sanırım.

Üşenmedim arabaya gidip değerleri kontrol ettim. Yukarda ki rakamları düzeltiyorum.İki depo da doldurduktan sonra ;

Toplam katedilen mesafe 637 km. Tüketim ortama 8.8 l/100km, ortalama hız 39 km/h, menzil 131 km. Benzin göstergesi 8 diş kalmış. 5 lt de lpg var. Fişlere baktım iki depo da doldurduktan sonra 16 lt lpg almışım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...