Jump to content

Mazda 626 Lpg'de Tekleme Sorunu

arsuz
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• 1 ay sonra ...

Eğer lpg sisteminizde bir sıkıntı yoksa ve 98 model de mazda fakirleşmesi durumu da olmadığı için olası nedenler:Zamanla bujiler eskidiği için tırnak aralığı yetersiz kalabiliyor. 06 mm ye kadar düşürülebilir. Bir defa bir arkadaşın başına 98 model de aynı sorun geldiğinde bosch flr8 buji kullanarak sorunu çözmüştük. Bir de şöyle bir yanılgı var: Benzinde yapmıyor da gaz da yapıyor, o zaman ateşleme sorunu olamaz deniyor. Oysa benzinde yapmadığı sıkıntıları gazda yapıyor ise sorun yine ateşleme sisteminde olabilir.Çünkü benzinin yanıcılığı ile gazın yanıcılığı aynı değil. Gaz daha sert ve direk bir ateşleme istiyor. dolayısıyla benzinde hisstmediğiniz küçük ateşleme sorunlarını dahi lpg de hissedebilirsiniz.

Yapılacak şeye gelince, buji tırnak aralığınızı 0.6 mm ye kadar düşürtün yine geçmiyorsa multimetre ile buji kablolarının geçirgenliğini kontrol edin. Devam ederse bobin buji kablosu bağlantı noktalarında sıkıntı paslanma vs var mı bakın. Hiçbir zaman önce parça değişimi ile işe başlamayın. Bunları hallettikten sonra düzgün bir ayar yapın; ama ustanız sadece otomatik kalibrasyon yapıp bırakmasın. Yolda da ayar yapsın ki kesilme veya sirkme şahlanma olan devirleri yeniden ayarlayabilsin.

Ben bunları yazdığımda sorun hallolmuş olabilr ama ben diğer arkadaşlara da bir faydası dokunur diye yazıyorum..

Bu arada 99 model üstü mazdalardaki mazda fakirleşmesinden dolayı tekleme ve kesilme olayına diğer konularda değinilmiştir.

Hocam bende de 2000 model var bu mazda fakirleşmesi konusunda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Belki benim de başıma gelebilir.

Şimdiden teşekkürler.

Ayrıca söz konusu sorunu ben de yaşadım orijinal buji olan PKJ16CR8 takarak çözdüm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam bende de 2000 model var bu mazda fakirleşmesi konusunda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Belki benim de başıma gelebilir.

Şimdiden teşekkürler.

Ayrıca söz konusu sorunu ben de yaşadım orijinal buji olan PKJ16CR8 takarak çözdüm.

MAZDA da fakirleĢtirme.

Bazı Mazda modellerinde benzin enjektörleri ivmelenmelerde sıralı püskürtmeden YARI-GRUP (Half-Group) püskürtmeye dönüĢmektedir.

Bu tür çalıĢmalar ivmelenme anında kırmızı top veya benzin süreleri gözlemleyerek kolayca anlaĢılır.

Bir stratejiden diğerine geçerken benzin sürelerinin yaklaĢık olarak yarıya düĢtüğü gözlenir( önek yaklaĢık 8ms den 4 ms düĢme gibi). Kırmızı topun bu iki değer arasında gidip geldiği görülür. Bir baĢka tür araçlarda da top belli bir devire kadar sabit kalarak belli bir devirden sonra orijinal değerine ulaĢır.

Bu tür araçlarda gazla çalıĢırken SIRALI sistemden YARI-GRUP sisteme geçerken bazı (düĢük benzin süreleri) GAZ karıĢımı zenginleĢme eğilimi gösterdiğinden çalıĢmada rejiminde sorunlar yaĢatmaktadır.

Bu tür sorunları ortadan kaldırmak için “MAZDA da fakirleĢtirme” seçeneğine uygun bir değer girmeniz yeterlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

MAZDA da fakirleĢtirme.

Bazı Mazda modellerinde benzin enjektörleri ivmelenmelerde sıralı püskürtmeden YARI-GRUP (Half-Group) püskürtmeye dönüĢmektedir.

Bu tür çalıĢmalar ivmelenme anında kırmızı top veya benzin süreleri gözlemleyerek kolayca anlaĢılır.

Bir stratejiden diğerine geçerken benzin sürelerinin yaklaĢık olarak yarıya düĢtüğü gözlenir( önek yaklaĢık 8ms den 4 ms düĢme gibi). Kırmızı topun bu iki değer arasında gidip geldiği görülür. Bir baĢka tür araçlarda da top belli bir devire kadar sabit kalarak belli bir devirden sonra orijinal değerine ulaĢır.

Bu tür araçlarda gazla çalıĢırken SIRALI sistemden YARI-GRUP sisteme geçerken bazı (düĢük benzin süreleri) GAZ karıĢımı zenginleĢme eğilimi gösterdiğinden çalıĢmada rejiminde sorunlar yaĢatmaktadır.

Bu tür sorunları ortadan kaldırmak için “MAZDA da fakirleĢtirme” seçeneğine uygun bir değer girmeniz yeterlidir.

Bilgilendirme için çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

SLm lar.94 model mazda 626  2.0 sıralı  lpg li klimasız. aracımı alalı 3 ay oldu.Aracın eski sahibi 9 ay önce komple motor yaptırdığını söyledi.Neyse sorunum şu: Arabam ısındıktan sonra sıralı sistem lpg li araçlardaki gibi benzinden lpg ye geçerkenki sarsılmaya benzer sarsılmalar oluyor.gazı tam yemiyor.Motor ısısının yükselmesinden yapıyodur diye düşünüyordum.Aracımın hararet gösterge ibresini 5 kademe düşünürsek 4. kademeye yakın görünüyor.Bu sebeple araca daha önceden yapılmış olan radyatör fanını direkt açma düğmesini açıp yoluma devam ediyorum ve 1-2 dk içinde aracım normale dönüyor sizce neden olabilir?    Fanın otomatik devreye girmesini bekledim bazı günler hiç devreye girmiyordu şu günler devreye giriyor.Kabloları ve soketlerini kontrol ettim ama gevşek yada kopuklup göremedim.Sizlerden bilgi almadan ustaya göstermek istemedim saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiçbir problemsiz mazda ya extradan fan gerekmez, aracınızın hararetinin yükselmesinin bir sebebi olmalı, ya conta silindir kapak contası yanıktır, ya soğutma sistemi sorunludur, normal kendi fanı devreye girmiyosa , fan müşürünü kontrol ettiriniz, termostatada baktırmayı da ihmal etmeyiniz,  tekleme olayına gelince ateşleme elemanları sorunları, lpg ayarsızlığı, gibi etmenler olabilir, böle ezbere bişey demek zor,  bu konuda 323 bölümünde aynen tekleme ile alakalı konuda bayağı bir çözüm önerisi bulacaksınız, 323 bölümüne  bakmanızı öneriyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkür ediyorum söylediklerinizi kontrol ettircem.Bi sorum daha olucak radyatör fanı sürekli çalışsada hararet göstergesi ortanın üzerinde yani 5 kademe dersek 4.ncü kademeye yakın gösteriyo hep bu normalmi?gösterge ibresinin nerde olması gerekir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ortayı geçmemesi gerekir, en sıcak olduğu anda dahi,  o sırada zaten fan çalışır durumda olacaktır. Fan çalışır iken hala hararet o seviyede ise malesef aracınızda sorun var demektir. Adam akıllı bir ustaya gösterirseniz iyi olur bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu linkte sıralı sistem tekleme sorunları ve nedenleri detaylıca anlatılmış umarım işinize yarar birde sisteminiz eskidi servisi yok diye tüp taktıracak olursanız ithal sistemlerden uzak durun atikerden şaşmayın derim http://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-lpg-tekleme-seID12017.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracımdaki problemi kendim buldum distirübitör elektrik soketi uçlarından biri kopmak üzereymiş kendim lehimledim ve problem çözüldü.Endişelerimden dolayı İzmir bornovadaki ADN Mazda servisinde serkan ustaya gösterdim hararetin normal olduğunu söyledi aracıma binip turladık ve kontrol etti eksiklerini belirledi uygun bi zamanda götürüp yaptırıcam.Aracın çalışmasının biraz sıkıntılı olduğunu görüp avans ayarı yapmak istedi fakat ayar yapılamadı bi mekanizma var bi somun gevşetip yönünü çevirdi motorun çalışmasında bi değişiklik olmadığını gördü ve sente atlak dedi.Bu arızayı neden yapar bi bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Bendede 626 94 model sedan Mazda var yaklaşık 1 ay önce üst kapak contası buji buji kabloları değişti sebebi ise belirli ısıya gelince tekleme yapıyordu.bu işlem yapıldıktan belirli bi süre sonra tekrar tekleme yapmaya başladı tüp de ve benzinde ama bunu bazen yapıyor basenden hiç yapmıyordu Konya’da servise götürdüm distribütör den dediler bu tip arabalar hersene distribütörü değiştirilmesi gerektiğini söylediler ben pek inanmadım sıkıntıyı çözemedim yardımcı olursanız iyi olur Çünki arabayı yakacağım komple 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...