Jump to content

Mazda 323 Rolanti Problemi

eiskent
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

omer_istes34@hotmail.com

Öncelikle ilgilendigin icin saol. Benim aracin ust kapaginda yani 1.6 yazan yerin hemen yaninda buji basligina benzer sibob gibi bi parca var hava filtresinin alt tarafina giden bir hortumu var o parca arizali oradan motor hava emiyor ne ise yaradigini bilmiyorum adi ne onuda bilmiyorum parca arizali degistirmem lazim. Birde arac. 1550 kilometrede 2 litre yag yakti tamirciye yani servise goturdum motor sesi normal dediler subab ayari yapildi ama hala bir şıkırtı var motorda çok gurultulu calisiyor 4 bujiden soldaki ikisini cikardilar motor ne istop ediyor nede sesinde bi degisiklik oluyor serviste dedikleri senin iki silindirin tam olarak calismiyor falan dediler kac yere goturdum servis dahil kimse anlamiyor en son servis bu aracin 2500 tl masrafi var motor yenilenecek dedi ne yapicam bilmiyorum. Yardimlarinizi bekliyorum bu arada edirnede mazda motorundan anlayan varmi bilginiz varmi 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1550 km de 2 ltr yağ yakan bir aracın , üzgünüm ama motorunun yapılması gerekir bak ama yağı yaktığından emin isen bazen motor bir çok yerden yağ sızdırı kullancılar yaktı sanır örneğin krank keçesinden , blok kapağı contasından , avastın oradaki contadan kaçırmış olabilir. dediğiniz gibi butip kaçırmalar yok ise malesef motor yağı yakmış zaten egsoz dumanı koyu renkli çıkar belli olur yani. zaten bizim araçlarımız 3,4 ltr yağ alıyor yani sizin aracınızla 2500 km yapılamaz demek oluyor , geçmiş olsun. servistede yaptırabilirisiniz yan sanayi parça kullanıp özel tamirhanelerdede, seçim sizin  kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Merhabalar öncelikle arcınızda lpg var mı bende de aynı sorun vardı bende lpg yok uzun araştırmalarım sonucu yine bu formdaki deyimlerin paylaşılmasının sonucunda çözümü buldum emme manifold contasından hava alıyordu değişim yapıldı ve gaz (boğaz) kelebeği de temizlendi (maslak EVO da) sorun çözüldü 1 aydır bir problem yok contanın tespiti kolay üzerine fıskiye ile bir sıvı  sıkılıyor ve tespit ediliyor kontrol ettirin derim umarım yardımcı olur...

gaz kelebeği ve boğaz kelebeği farklı şeyler değil mi? demek istediğiniz boğaz kelebeği idi sanırım. bende temizlettim. gaz kelebeğim de dengesiz çalışıyor. o da tek nokta lpg vesilesi ile imiş. sıralı olması gerekiyoruş yoksa gaz kelebeğini bozuyormuş. devir saatinin dengesiz çalışması gaz kelebeğinin bozukluğundan mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

boğaz kelebeği ve gaz kelebeği aynı parça zaten, enjeksiyonlu araçlarda gaz kelebeği diyolar , karbüratörlülerde karbüratörün agzında ortada olduğundan boğaz kelebeği deniliyor, bu parça siz gaz verdiğinizde , gazza bastığınız kadar takıtı manifolta yönlendiriyor tabi karbüratörlülerde , enjeksiyonlu modellerde ise çok nokta dan püskürtme enjektörlerine, genelikle lpg kullanan araçlarda bu parça zamanla kurum ,tortu, his tutarak takılmaya zor çalışmaya başlar, rölanti sorunları vede dengesizliğine yol açar , araç tutukluk yapar, geç gaz yer bu yüzden belli aralıklarla temizlenmesi uygundur bunun içinde spreyway karbüratör vede boğaz kelebeği temizleyici kullnmak gerekir hepsiburada dan temin edebilirsiniz , fakat bir yöntem daha var bu parçayı temzi vede çalışır tutmak için oda arada bir benzinde kullanmaktır , benzin çok temzileyici vede hafiftende yağlayıcı bir yakıttır parçayı tertemiz edecektir. kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar,

Havalar soğumaya başladığından beri arabayı çalıştırdığım andan itibaren sanki otomatik jikle hiç devreden çıkmıyor...sürekli devir 2000'lerde..kırmızı ışıkta durunca o bağırma sesini duymaktan gına geldi artık..ben de kendmce motoru aldatıyorum yani ışıkta beklerken vitese takıp ayağım frendeyken debriyajdan ayağımı hafifi kaldırıyorum sanki kalkış yapar gibi, devir düşmeye başladığında 1000 devirde debriyaja basıp vitesi boşa alıyorum ve ışık yeşil olana kadar sabit bir devirde bekliyorum ancak bu işlemi her ışıkta yapıyorum..hararet ortayı bulduğunda bu olmuyor ancak gösterge tam ortaya gelecek derken düz yola çıkıyroum ve hararet yine düşüyor..genelde 15-20 dakikalık kısa yolculuklar yaptığım için hararet ortayı bir türlü gösteremiyor ve bu yüksek rölanti (sadece otomatik jikle devedeyken) sürekli olduğu için çok rahasız edici..sorunum termostattan kaynaklanabilir mi sizce? Veya en iyisi, otomatik jikle iptal edilebiliyormu? Sabahları 1-2 dakika hafif gazla motoru ben ısıtmaya razıyım..Bu konuda bilgi ve deneyimlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler....

Bu sorunu çözebildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Bahsettiğim problem çook büyük oranda çözüldü arkadaşlar..nasıl oldu derseniz maalesef kendilerine usta diyen 2 kişiden biri benim termostatı çıkarıp yerine hiçbirşey koymamış..yani benim araba termostatsız çalıyormuş...fazla ısınan araçlarda yazın hararet yapma sorununu ortadan kaldırmak için bazen böyle bir şey yapılabiliyormuş ama insan bi söyler, haber verir değil mi ya? 30 tl'ye bir termostat taktırdım, bi de gaz ayarı yaptırdım, ne yüksek rölanti problemim kaldı ne de hararetin bir aşağı bir yukarı seyretme problemim..çok şükür aramız baya iyi bizim düldülle şu aralar, Allah bozmasın :) 1. ve 2. vites düşük devirlerde hoplama olayını aracı aldığımdan beri çözemediğim için, en azından tamamen bitiremediğim için artık takmıyorum, debriyajla dengeliyorum, baskı balata erken bitecek biraz ama olsun artık.. şu an gayet memnunum aracımdan..bu arada 204 km 49,50 tl yani yaklaşık 24 krş yaktım (gaz 2.30tl) ilk defa bu rakamı gördüm..ayrı bir mutlı oldum :) hep 28-32 arası değişiyordu..gerçi havalar da iyi gitti biraz, onun da etkisi olabilir..neyse, herkes hayırlı geceler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun kardeş , problemlerinin çözülmesine memnun oldum. bu arada yakıt değerlerinin düzelmesininden sebebi termostat , termostat olmayınca arabanın soğutma suyu sürekli radyatörden geçeceğinden arabanın motoru vede beraberinde soğutma suyu geç ısınacaktır aynı şekilde lpg beynide geç ısıncak  bu sürede de araç yakıtın çoğunu çiğ atacaktır , lpg beyni ne kadar iyi ısınırsa okadar iyidir vede çok soğuk olan  lpgyi daha iyi ve hızlı şekilde gaza dönüştürür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

Abi peki bu spreyi nasıl kullanacağız..? sıktıktan sonra uçmasını kurumasınımı beklicez yoksa motor yakarak dışarımı atıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın kahvecioğlu,  normalde karbüratörün iç kısmını yani boğaz kelebek kısmını zaten siz temizliyemezsiniz siz sedece üst kelebeği yıkıyabilirsiniz, bide karbüratörün komple etrafındaki mekanik aksamı,

Boğaz kelebeğini temizlemek için manifoldun üstünden sökmek gerek yani hiç bulaşmayın o mevzuya , üst kelebeği bir balata temizleme spreyiyle yıkayınız , bu sprey uçup gider dış kısmındaki çevresindeki tüm mekanik aksamıa bahsi geçen spreyvay temizleyiciyle güzelce yıkayınız, iç kısma bu spreyden sıkmayınız uçması çok geç oluyor,  dediğim gibi arada bir benzinde kulllanmak zaten iç kısmı tertemiz edecektir.

Boğaz kelebeğindeki takılmayı karbüratörün oratsından geçen mili iki taraftan pas sökücü ve yağlayıcıylada yağlarsanız engelleyebilirisiniz, zaten kelebek bu mile bağlıdır, hatta temizlemiş olduğunuz dış kısım mekaniklerinide temizledikten sonra bir spreyle hafiften yağlamak iyi olacaktır, kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anlattımya işte hava filtresini söküp tüm karbüratörü kimyasal ile yıkıyacaksınız. Yıkayıp temizleyeceğiniz dış aksam arasında oto ciklenin vakumlayıcısıda var eminim problem bitecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar benim sorunum rölanti sorunu ,aracım ilk çalıştıgı zaman 2000 devirde calışıyor daha sonra motor ısındıgında 1000 devire otomatik düşüyor bunda problem yok ,sorun rölanti ara ara 500 devire düşüyor ve düzelmiyor hele hele biryere park edeceksem nerdeyse stop etmek üzere sizce bunun problemi ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar benim sorunum rölanti sorunu ,aracım ilk çalıştıgı zaman 2000 devirde calışıyor daha sonra motor ısındıgında 1000 devire otomatik düşüyor bunda problem yok ,sorun rölanti ara ara 500 devire düşüyor ve düzelmiyor hele hele biryere park edeceksem nerdeyse stop etmek üzere sizce bunun problemi ne olabilir?

Benim aracımda soğukken 2000 devirde calışıyodu ısındıktan sonra normale yani 1000 devirin altına düşüyodu, anlayan biri boğaz temizlenecek demişti kardeşim temizletmiş sanırım şuan normal ama sizin diğer sorununuz gibi çok düşük devirlere düşmüyodu. Belki oda boğazdan kaynaklanabilir...Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bunu herzaman yapmıyor zaten,atıyorum haftada 5 gün kullanıyorsam 1 gün böyle oluyor .

Mazda 323 galiba aracınız. 323 lerde hava akış metre varmı bilmiyorum ama eğer varsa ondan da olabilir. Hava akış metre arızalı ise araç belli bir devirde çalışmaz, saçmalaya başlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

düşük olduğu anda gaza basıldığında tekleme yapmıyorsa hava almadan yani boğazdan kaynaklı bir sorun olma ihtimali yüksek. fakat o anda gaz verildiğinde tekleme yapıyorsa ateşleme problemidir. hava emiş ile ilgili sensör yok bildiğim kadarıyla bu araçlarda ki olsa da sensör problemi olacağını düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yok hiç tekleme yapmadı gaz verdigim zaman düzeliyor,o zaman ben bi bogaza baktırayım,bakalım problem ordamı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...