Jump to content

Mazda 3 İle Kaza ve Sonrası

Rapsodi
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

bizim mazda 3 lerin tavanının mukavemeti aracın ağırlığının 5.39 katı olduğunu yazan bir konu vardı, bu sevindirici bir durum. çarpışma testlerinde hava yastığının açılması için büyük darbeler veriliyor araçlara. ama bu kazada tavan çökmemiş yandan darbe yok. aracın kaputunun ön darbeyle çöktüğüde yok. takladan ezilmiş gibi görünüyor. hava yastıklarının açılmasına sebep olacak ağır çökme görmüyorum. çok geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Diğer arkadaşlarımın özellikle otomobil kullanım klavuzundan alıntı yaparak izah ettikleri, hangi durumlarda airbag açılmaz, konusu ile ilgili izahatlerine katılıyorum.

Ancak yukarıda eklediğiniz 2 ve 3 nolu resimlerden gördüğüm kadarıyla şasi kolları bağlantısı olarak görev yapan tampon referans çeliği (ya da alaşım aluminyum) tamamen hasarlanmış. Ayrıca ön şasi kolları da bir miktar hasarlanarak kısalmışlar. Benim teknik görüşüm, yani eğer bu aracı sadece önden görsem, 40-50 km/h arası full set (tam ön cepheden) bir hasara benzetirdim. Bu durumda airbag sisteminin (eğer kemerler takılıysa ki, öyle diyorsunuz) açılması gerekirdi. En azından önlerin!

Bu durum genellikle (eğer airbag sisteminde arıza yoksa ki, ışık yanmıyordu diyorsunuz) daha önce hasar alıp, hatalı metotlarla onarılan araçlarda görülür. Airbag açan sensörler şasi parçaları üzerine montedir ve darbe sensörleridir. Hatalı onarım ve birleştirme metotları uygulandığında şasi parçaları fabrika özelliklerinden daha sert ya da yumuşak yapıya gelebilirler. Bu durum airbaglarin açılmamasına yol açabileceği gibi, aynı oranda tehlikeli olan erken açılmasına da sebep olabilir. Ya da aracınız önden eski kazasında yanlış onarıldı ise, aslında airbag açılmasına sebep olacak bir ön hasar/yük görmediği halde, görmüş gibi gereğinden fazla hasarlanmış olabilir. Keşke imkan olsa da, fabrika çıkışı aracın kazada aldığı hasar ve hatalı onarılmış aynı aracın aynı kazadaki hasarını gösteren videoları paylaşabilsem!

kendim şu anda istanbulda değilim aracı istanbula cektirdikten sonra ben önce ankara gidip  sonra da ıspartaya geldim.  bakalım istanbula gelince detayları iyice öğreneceğiz. Almış oldugumda expertiz raporunda ufak kazalardan söz edilmişti o kadar.  Airbag ışıkları  ben aldığımdan beri yanmadı.Elektronik  hata söz konusu değil yanii... önde iki kişi emniyet kemerleri takılı şekilde yolculugumuz devam etmekteydi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili forum arkadaşlarım, iyi niyet dilekleriniz ve vermiş olduğunuz teknik bilgiler için sağolun. Bize lazım olan can sağlığı idi. Oda şükürler olsun ki böyle bir kazadan burnumuz bile kanamadan cıkarak bize bir mucizenin daha, nasıl gercekleştiğini gözlerimiz ile görmüş olduk.

Haftaya İstanbuldayım inşallah.Servise gidip yada telefon ile  ben bu aracı alana kadar yapılan tüm işlem kayıtları birde bulabilirsem benden önceki sahipleri ile bir görüşmeyi istiyorum. Öncelikle aracın gecmişi ile tam bilgi kaynağı lazım görüldüğü kadarıyla. Eğer bir sorun cıkarsa bana bu aracı satan elemanla ama hukuksal ama face of to face bir görüşme yapmamız gerekiyor.

-Mtutun ' arkadaşımızın vermiş oldugu teknik detaylar ayrıyeten iyi oldu. Kafamda oluşan bazı sorulara cevap niteliğindeydi. Videolar konusunda link verebilirse iyi olur kanısındayım.

Tekrardan herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gecmis olsun arkadasim. Yakin tarihte ben de kaza yaptigimdan anlayabiliyorum su anki stresini.Senin de dedigin gibi cok sukur ki sagliginiz yerinde. Gerisi onarilabilecek maddi zarar. Bildigim kadari ile bizim kasa mazda 3 lerde on hava yastigi sensoru on plakanin tam altinda , disaridan bakildiginda bile gorunuyor. Ancak resimlerden gordugum kadari ile senin o kisim yok olmus. Bu yuzden bence de sen aracin eski sahibine bir sor on hava yastiklarini. Yan airbag ler belki de yandan darbe almadigi icin acilmadi o biraz mantikli gibi. Cok sukur ki yara bile almadan cikmissiniz takla atan aractan, belki de on airbaglerin acilmamasi daha iyi bile oldu. Allah beterinden saklasin, gecmis olsun tekrar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çok geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın. sizlere birşey olmamışya gerisi teferruat. takla atmış bir aracın hiç bir hava yastığının açılmaması bence akla matığa pek uygun düşmüyor. ön, yan, tavan üç noktada da iyimser düşünmek bence pek olası değil. tekrar geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilk önce geçmiş olsun...

araç 2004 modelmiymi? hafızam beni yanıltmıyorsa bu forumda dahi olabilir (ilgili arkadaşlar kontrol ederse daha faydalı olabilir) hava yastıklarının ömrü ile ilgili bir tartışma konusu hatırlıyorum. hava yastıklarının ömrünün 5-7 yıl olduğu hakkında...

bir diğer konu aracınız 2. el miydi yani ilk sahibi siz değildiniz sanırım

airbag ışıkları yandığında (ki başıma gelmişti bir önce ki aracımı radyatör arızası için tamirciye teslim ettiğimde ön konsolu tamamen indirmişlerdi neyse  aracı teslim almaya gittiğimde bir de baktım airbag ışıkları yanıyor ustaya söyledim yanıt aynen şöyleydi "abi zaten geldiğinde de yanıyordu" klasik bir usta manevrası !!! kısa bir tartışmadan sonra "tamam abi hallederiz" deyip araçla çıktı 15 dk sonra geri geldiğinde ışık-mışık hak getire  adam bir şekilde halletmiş hakikaten (sanırım elektronik sistemde bazı ayarlar yaptırmış ısrarla sormama rağmen söylemedi ve airbaglerin çalışırlığı hakkında da garanti verdi aynı ustanın vediği garanti den ne beklenirse) herneyse sözün özü acaba sizin airbagler için de aynı şey geçerli olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arac 2004 model. ilk sahibi değilim ama arac bana gelesiye kadar ozel servis görmemiş. Mazdanın kendi servisinde sürekli işlem görmüş bir arac. Şimdi servisin dediği bu. Ama adam kaza yapar özel serviste işlem yaptırır sistem de birşey gözükmez onun için  ben ve  mazda serviside  birşey bilemez.  Bende olmadığı süre icerisinde ne oldu ne bitti pek bilgim yok.  Alırkende aracı servisin expertiz raporuna güvenerek aldık. Acaba yanlış mı yaptık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok geçmiş olsun allah beterinden korusun.Elbette önce sağlık;ama bu araca 7000 tl vermeleri insafsızca bence.Çünkü bu aracın hava yastıkları bile sağlam.Tabi açılacak bir ön hava yastıkları varsa.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok geçmiş olsun...

Eniştem de Opel Vectra ile kaza yapmıştı. Emniyet kemeri takılıydı ve önden ( yaklaşık 70 km /h hızla duvara daldı) darbe aldı araç. Hava yastıkları açılmadı Opeli dava etti falan fakat 5 yıldır bir sonuç çıkmadı. Bilirkişi açılması gerektiğini belirten raporu mahkemeye sundu. Opel İTÜ ' den bilirkişi getirdi falan sonuçta açılmaması normal diye rapor çıkardılar.

Yani o kısma çok fazla takılmayın. Yara almadan kurtulmuşsunuz şükredin :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yıllar önce gazetede bir haber okumuştum. Vatandaşın biri büyük bir kaza yapmış araba hurda resmen. Kendisi de sakat kalmış ama hava yastıklarının hiçbiri açılmamış. Marka Opel'di hatırladığım kadarıyla. O da mahkemeye gitmişti ama kazanamamıştı. Kazanmak imkansız gibi birşey zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Makina mühendisi bilirkişiler geldi baktı abi. Sensör darbe almış fakat hava yastıkları açılmamış. Opel bi şekilde değiştirdi. Emniyet kemeri de takılı. Yani ensesi kalın olan kazanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...