Jump to content

Mazda 3 Akü Değişimi

uçanmazda
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

20 saat önce, Mehmet Özdemir :

Sıkıntınız büyük ihtimalle Şarj dinamosu veya konjektörden.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim yarın sanayiye gideceğim bakalım ne diyecekler sonucu paylaşırım inşaAllah 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle akünüz bitik ise onu değiştirerek başlayabilirsiz, eğer akü değişimi sonrası benzer sıkıntıları yaşıyorsanız, şarj dinamonuz muhtemelen düşüK şarj üretiyor, hem akünüzü dolduramıyor, ayrıcada motor çalışma anında amper yetmediği için farlar düşüyor, göstergelerde saçmalıklar oluşuyor. Bu sorun şarj dinamosunun kömürlerinin bitmesi, kablolardan birinin veya birkaçının yerinden çıkması ve oksitlenmesi gibi, bilya bozulup sıkışması sonucu zor dönmesi ile kayışı kaydırması, kayış gevşekliği gibi arızalardan kaynaklanabilir. Ustanız baktığı zaman sorunu anlayacaktır, çokda pahalı olacağını sanmıyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı akşamlar arkadaşlar aküyü değiştirdim 72 amper Varta akü aldım 270 tl ye ama arzu ettiğim far ışığı seviyesine aracım gelmedi daha önce de söylediğim gibi yaklaşık 1,5 sene önce aldım arabamı farı çok güçlü idi ustaya soruyorum farları normal diyo bi türlü inandıramadık :) usta bunların farı mercekli bitiyo olabilir dedi neyse hepinizden Allah razı olsun renegada abimin dediği gibi şarj dinamosunu kontrol ettiricem gelişmelerden haberdar ederim inşaAllah 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, theimam :

Hayırlı akşamlar arkadaşlar aküyü değiştirdim 72 amper Varta akü aldım 270 tl ye ama arzu ettiğim far ışığı seviyesine aracım gelmedi daha önce de söylediğim gibi yaklaşık 1,5 sene önce aldım arabamı farı çok güçlü idi ustaya soruyorum farları normal diyo bi türlü inandıramadık :) usta bunların farı mercekli bitiyo olabilir dedi neyse hepinizden Allah razı olsun renegada abimin dediği gibi şarj dinamosunu kontrol ettiricem gelişmelerden haberdar ederim inşaAllah 

Gözün alışmasından ötürü öyle geliyor olabilir. Tavsiyem xenon kiti almanız. 4300K olanlardan alırsanız maksimum görüş elde edersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, theimam :

Ben bir keresinde farları temizletmiştim. malum belirli bir zamandan sonra matlaşmaya başlıyor. temizlettikten sonra bariz şekilde daha iyi aydınlatmaya başladı farlar. Fakat aradan bir yıl geçti ve o ilk zamanki aydınlık yine yok. 

belki diyorum farların matlaşmasından o eski verimi alamıyor olabilir misiniz? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazdadaki mercekli kısa farların orjinal lambaları çok kötü, çünkü ben aracı iki sene önce aldığımda gece tam bir körlük yaşıyordum, özellikle yağmurda facia idi, daha sonra oto elektirikci tanıdığım bir arkadaş far lambası önerisi verdi, OSRAM veya PHİLİPS demişti, osram aldım yüzde yüz on fazla güçlü modelinden, internetten bulup inceleyebilirsin, şimdi kısalar yanınca uzunlara ihtiyaç duymuyorum, benim önerim zaman içinde flamanları yani tellerinin özelliğini yitiren lambalarıda değiştirmeniz, tabi şarj dinamosu sağlıklı ise.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazdanın aydınlatmasına az demek haksızlık olur. Yaris HB4 kullanıyordu, uzun kısa aynı olan ampullerden ve asıl onla kuru havada bile birşey göremiyordum.

Aslında bu körlük durumu biraz da karşıdaki sürücülerden kaynaklı. Sislerini ayarsız farlarını açıp gezenler yüzünden normal halojenler bile yetersiz geliyor.

Bu noktada xenona geçmek istemeyenler performans serisi halojenlere geçebilirler. Osram Night Breaker, Philips Xtreme Vision, Bosch Plus90 performans serileridir. Xenon kadar olmasa da, halojene göre bir miktar daha iyi görüş sağlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
16.11.2016 at 22:23, alpergazel :

Ben bir keresinde farları temizletmiştim. malum belirli bir zamandan sonra matlaşmaya başlıyor. temizlettikten sonra bariz şekilde daha iyi aydınlatmaya başladı farlar. Fakat aradan bir yıl geçti ve o ilk zamanki aydınlık yine yok. 

belki diyorum farların matlaşmasından o eski verimi alamıyor olabilir misiniz? 

hayır hocam farların matlaşmasından olacağını zannetmiyorum ya far yada dinamoda sıkıntı var zannedersem

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, theimam :

hayır hocam farların matlaşmasından olacağını zannetmiyorum ya far yada dinamoda sıkıntı var zannedersem

Farların matlaşması gayet de aydınlatmanın azalmasına neden olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Mutlu Tekir :

Farların matlaşması gayet de aydınlatmanın azalmasına neden olur.

Mutlu Kardeşim orası muhakkak ama benim farım o kadar mat değil o yüzdenzannetmiyorum dedim kardeşim bu 2011 model araçların far değeri hakkında bilginiz varmı mesela Osram H4 veya H7 yazıyo bizim aracın değeri kaçtır acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, theimam :

Mutlu Kardeşim orası muhakkak ama benim farım o kadar mat değil o yüzdenzannetmiyorum dedim kardeşim bu 2011 model araçların far değeri hakkında bilginiz varmı mesela Osram H4 veya H7 yazıyo bizim aracın değeri kaçtır acaba?

Pardon o zaman, sizin durumla ilgili söylediğinizi düşünmemiştim. 

Kısalar H11, uzunlar HB3 - 9005

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...
8 saat önce, Turgay Y :

Mazda3 orjinal aküsü 5 yıldır üzerinde yenisi için ne  tavsiye edersiniz 

Daha önceki "2" konunuzda olduğu gibi, forumda mevcut ortak konu başlığının altında birleştirilmiştir Buradan devam edebiliriz.

Akü tercihi yapmadan evvel şu konuya kesinlikle göz atmalısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

2.nesil Mazda 3 icin soguk iklime dayanikli aku tavsiyesi lazim. 
Yukaridaki konuyu okuyunca daha bir secici olduk. 
İnternetten alip kendim se takabilirim. Yani link de verebilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Soğuk motor çalıştırma amperleri (Cold cranking amps - CCA)  , soğuk iklimde öne çıkan unsur oluyor.

Örneğin Varta aküleri için ,  https://www.tr.varta-automotive.com/tr-tr     İlgili sayfadan Akü bulucuyu kullanarak hem boyut uygunluk hem de CCA değerlerini bulabilirsiniz. Yada diğer markaların CCA değerlerini de araştırıp karşılaştırıp seçim yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...