Jump to content
Emre Keskin

Mazda3 Dizel Baskı Balata Sorunu

Tavsiye Edilen Mesajlar

mehmetsel
01.12.2016 at 12:42, İlhan :

Fabrika çıkışı bir seride bu durum mevcuttu. Focuslarda'da aynı durum var mıdır bilmiyorum ! Ama ablamda 2007 Dizel Focus vardı, oda 100 bin km'yi devirdikten sonra baskı balata değişmişti. Değişim sonrası takılıpta aynı sorunu yaşayanı duymadım henüz forumda.

Baskı balara değiştikten sonra debriyajın hala sert olması normal mi? Bir arkadaş zamanla yumuşar dedi ama tecrübe ettiniz mi acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa Y.
24.04.2018 at 19:54, mehmetsel :

Istanbul Merser Mazda servis baskı balata degişimi için 1800 tl. Fiyat verdi.

Bence iyi fiyat, ben geçen hafta Ankara Herter de triger setini devirdaim dahil 1657 ye yaptırdım. Baskı balatanın parça ve özellikle işçiliği çok daha ağır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mehmetsel
51 dakika önce, Mustafa Y. :

Bence iyi fiyat, ben geçen hafta Ankara Herter de triger setini devirdaim dahil 1657 ye yaptırdım. Baskı balatanın parça ve özellikle işçiliği çok daha ağır.

Baskı balatayı değistirdim ama debriyaj hala sert.Bir iki arkadaş zamanla yumusayacaktır dediler.Ilk takıldığında sert olur dendi. Bu konuda bilginiz var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot
25 dakika önce, mehmetsel :

Baskı balatayı değistirdim ama debriyaj hala sert.Bir iki arkadaş zamanla yumusayacaktır dediler.Ilk takıldığında sert olur dendi. Bu konuda bilginiz var mı?

zamanla yumuşamaz..    zamanla sertleşir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mehmetsel
2 dakika önce, Zealot :

zamanla yumuşamaz..    zamanla sertleşir

Yeni değişmesine rağmen hala sert debriyaj.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot

baskı değişmemiştir.  sadece balata değişmiştir

baskı yayları zamanla sertleşerek debriyaj pedalının da sertleşmesine sebep olur.

balata zamanla aşınarak pedalın gittikçe yukarıya kalkmasına sebep olur.. en yukarı geldiğinde kavramaz.

kısaca , baskı ve balata yeni takıldığında,    yumuşak ve dipte kavrayan bir pedal a sahip olursunuz..

bunlar eskidikçe, birisi sertleşmesine  diğeri de yukarıda kavramasına sebep olur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa Y.
11 saat önce, mehmetsel :

Önceki aracımda baskı balata değiştiğinde pedala bastığım anı hiç unutamıyorum. Pedal yok gibiydi, parmağımla bile sonuna kadar bastırabilirdim, o kadar yumuşaktı. Sonra normale döndü.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murataslanix

Merhaba arkadaşlar, 2, 3 haftadır sadece haftada 1 yada 2 kez hafif yokuş veya kalkışlarda sürtme sesi gibi bişey duymaya başladım sanırım benimde baskı balata sorunu gözükecek. Öncelikle sormak istediğim bu sorun ne kadar artarsa gideyim. En azından 1 ay daha giderse iyi okacak okulları bitirip. 2.mazda servis kampanyası varmı bu aralar? Hangi parçalar değişecek. Burada servis olmadığı için servistenmi parçayı getireyim yoksa başka markalar tavsiye eden varmı vede son olarak ne kadar vakit alıyor, ve yaklaşık maliyeti hakkında bilgisi olan varsa cevaplara sevinirim. +Volan mutlaka taşlanacak mı??? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan
19 saat önce, murataslanix :

Merhaba arkadaşlar, 2, 3 haftadır sadece haftada 1 yada 2 kez hafif yokuş veya kalkışlarda sürtme sesi gibi bişey duymaya başladım sanırım benimde baskı balata sorunu gözükecek. Öncelikle sormak istediğim bu sorun ne kadar artarsa gideyim. En azından 1 ay daha giderse iyi okacak okulları bitirip. 2.mazda servis kampanyası varmı bu aralar? Hangi parçalar değişecek. Burada servis olmadığı için servistenmi parçayı getireyim yoksa başka markalar tavsiye eden varmı vede son olarak ne kadar vakit alıyor, ve yaklaşık maliyeti hakkında bilgisi olan varsa cevaplara sevinirim. +Volan mutlaka taşlanacak mı??? 

Sorunun kaynağı baskı balata yayı. Benim 105.000 Km'de başıma geldi. Yokuşlarda genelde direksiyonu kırdığınız yani çapraz durumlarda o sesi duyuyor olsanız gerek. Sese takılmayın, kullanmaya devam. Yolda bırakma ihtimali var mı? Elbet var, misal beni tam evimin garajına girerken bırakmıştı. :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mehmetsel
28.05.2018 at 08:24, İlhan :

Sorunun kaynağı baskı balata yayı. Benim 105.000 Km'de başıma geldi. Yokuşlarda genelde direksiyonu kırdığınız yani çapraz durumlarda o sesi duyuyor olsanız gerek. Sese takılmayın, kullanmaya devam. Yolda bırakma ihtimali var mı? Elbet var, misal beni tam evimin garajına girerken bırakmıştı. :) 

Daha önce de anlatmaya calıstığm gibi aracımı ilk aldığım andsn itibaren debriyajda bir sertlik hissttim ama bir sey yapamadım. Bu başlıgıda o yüzden açıp tecrübelerden istifade etmeya çalıştım. Birde İstanbul trafiğı oluncs korktuğum başıma geldi ve beklemediğim bir anda debriuaj geçmemeye basladı.Eve yakındım 2.vitese atarak zar zor eve ulaştım.Istanbul Mazda merserde 1800 tl ye baskı balata seti değişti. Ancak debriyaj pedalım hala istediğim gibi yumuşak olmadı.Ilhan beye bunu özellikle danışmak istiyorum.😊 Servise tekrar gidip bunu dile getirdim hatta ustayla tecrübe sürüsüne çıktık ama ısrarla ancak bu kadsr olur  dediler. Ben pamuk gibi olacak artık gibi beklerken hayal kırıklığı yasadim maalesef. Umarım sizin ki böyle olmaz.Ben biraz acelede ettim bir kaç servisten fiyat almadım ama bu kolay da degildi.Çekiciyle servis servis gezmek kolay değil maalesef.İlhan  bey merakla cevsbınızı bekliyorum, yeni değişen baskı balata hala sert olur mu? 😊

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur
22 dakika önce, mehmetsel :

Ancak debriyaj pedalım hala istediğim gibi yumuşak olmadı.

volant /balata/baskı yüzeyini birbirine sıfır hata ile paralel hale getirince pedal pamuktan yumuşak oluyor. ehil bir elde tornada yapılan bir işlemdir.

Hatta piyasada en sert denen mapa marka (yerli) baskı balata ile sıfır volantın uyumunu ben çok seviyorum. hem pedal yumuşuyor hem de vites geçişinde kavrama zaman kaybı olmuyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan
30.05.2018 at 19:57, mehmetsel :

Daha önce de anlatmaya calıstığm gibi aracımı ilk aldığım andsn itibaren debriyajda bir sertlik hissttim ama bir sey yapamadım. Bu başlıgıda o yüzden açıp tecrübelerden istifade etmeya çalıştım. Birde İstanbul trafiğı oluncs korktuğum başıma geldi ve beklemediğim bir anda debriuaj geçmemeye basladı.Eve yakındım 2.vitese atarak zar zor eve ulaştım.Istanbul Mazda merserde 1800 tl ye baskı balata seti değişti. Ancak debriyaj pedalım hala istediğim gibi yumuşak olmadı.Ilhan beye bunu özellikle danışmak istiyorum.😊 Servise tekrar gidip bunu dile getirdim hatta ustayla tecrübe sürüsüne çıktık ama ısrarla ancak bu kadsr olur  dediler. Ben pamuk gibi olacak artık gibi beklerken hayal kırıklığı yasadim maalesef. Umarım sizin ki böyle olmaz.Ben biraz acelede ettim bir kaç servisten fiyat almadım ama bu kolay da degildi.Çekiciyle servis servis gezmek kolay değil maalesef.İlhan  bey merakla cevsbınızı bekliyorum, yeni değişen baskı balata hala sert olur mu? 😊

30.05.2018 at 20:20, Çağlar Bayur :

volant /balata/baskı yüzeyini birbirine sıfır hata ile paralel hale getirince pedal pamuktan yumuşak oluyor. ehil bir elde tornada yapılan bir işlemdir.

Hatta piyasada en sert denen mapa marka (yerli) baskı balata ile sıfır volantın uyumunu ben çok seviyorum. hem pedal yumuşuyor hem de vites geçişinde kavrama zaman kaybı olmuyor

Benim baskı balata değişti - volantda taşlanmıştı o dönem. Pedalımda bir değişiklik olmadı ne bir sertleşme ne bir yumuşama. Sizin bu 1800 lira içinde Volant değişimi de mi var?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.