Jump to content

Autogas Italia LPG Taktırdım

oztselcuk
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

LPG tanklarının içerisindeki şamandıra sebepli gösterge bilgilerinin net olmaması normaldir. Aslında üretildiği şekilde kullanılırsa doğru değerleri gösterebilir fakat Türkiye'deki ustalar sağolsunlar (bu iyi bir şey) şamandıra çubuğunu eğip tankın daha az yakıt almasını sağlarlar. Bu yüzden şamandıra %100 dolu bilgisini gösterirken aslında depo %100 dolmaz. Kabataslak çizip göndereceğim, umarım anlaşılabilir. LPG, likit halde tutulan petrol gazı anlamındadır, oda sıcaklığında gaz halinde bulunan yakıtın likit halde tutulması için depoda belli bir basınç altında olması gerekmektedir. Bu yüzden gaza nefes alacak bölge sağlamak, daha güvenli bölgede kalabilmek adına ustalar tankın tamamen doldurulması engellemek amacıyla böyle bir yöntem uyguluyorlar. Göstergenin gösterdiği gaz miktarının tutmaması ve sizin aslında 45 litre olan LPG tankınıza en fazla 36-37 litre yakıt alabilmenizin nedeni budur.

Beceriksizce çizdim ama temel olarak ustaların yaptığını şu upload ettiğim resimde görebilirsiniz. Üstteki boş ve dolu halleri normal durumunu gösteriyor. Şamandıra çubuğunun başlangıç noktasından çıkan çubuk 90 derece dik konuma geldiğinde tank"doldum" sinyali veriyor. İkinci durum ise genelde bizim araçlarımıza takılan tanklardaki durum, şamandıra çubuğu daha küçük açıya eğildiği için daha çabuk dik konuma geliyor ve "doldum" sinyali veriyor. Bu yüzden gösterge de içeride 45 litre olduğunu gösterirken aslında 37 litre ile yola çıkıyoruz.

Umarım biraz da olsa tarif edebilmişimdir.

s2ul4.jpg

bu aydınlatıcı bilgi için teşekkürler ama ben halen göstergelerinde adam gibi göstermesini istiyorum yapsınlar adamlar işleri ne azıcık araştırsınlar eminim avrupada bu şekilde sorun yoktur 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...