Jump to content

Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

lucasthehacker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Şimdi, İlhan :

Meğer hava filtresini takmayı unutmuşlar. :geyik:

mantıklı başka bir açıklama gelmiyor akla. Bujilerden kaynaklı olabileceğini düşünüyorum ben.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Mehmet Özdemir :

mantıklı başka bir açıklama gelmiyor akla. Bujilerden kaynaklı olabileceğini düşünüyorum ben.

Araç Kaç Bin km'deydi bende film koptu vallahi.  Buji olayı ama mantıklı. Benim Honda Jazz otomobilimde başıma gelmişti. 2-3 litre birden yükselmişti sarfiyatta.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, xanatoliax :

Düz olduğunu düşündüğüm yolda 70 hız sabitleme ile 5,5 yakmakta anlık tüketim .

Uzun süre bu değeri gözlemlediniz değil mi? Çünkü bazen çok çok hafif yukarı eğim olabiliyor. Bana aşırı gelmedi. Bence bu şekilde, farklı güzergahlarda bir kaç gün daha gözlem yapın. 4.5 ilâ 5.7 arasında gidip gelmeli (yolun bizim fark edemediğimiz eğimine göre).

Fakat son karar olarak servise bir uğrayıp tekrar bir genel kontrol yapmalarında fayda olabilir - içinizin rahat kalması bakımından...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Beyler merhaba ben bir şey merak ediyorum 2015 Mazda 3 kullanıcıları özellikle yanıt verirse sevinirim ortalama yakıt tüketiminiz nasıl ve kulllanım şekliniz nasıl???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, OnurKonya :

Beyler merhaba ben bir şey merak ediyorum 2015 Mazda 3 kullanıcıları özellikle yanıt verirse sevinirim ortalama yakıt tüketiminiz nasıl ve kulllanım şekliniz nasıl???

Konunun önceki iletilerini okuduğunda tatminkar cevaplar bulabilirsin. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Su siralar 26 kuruşu yakalayamıyorum 32-33 kuruş felan yakıyor..

Havalar buz mesela söyle bişey anlatayım gecen arabayı çalıştırdım sabah doğal olarak soğuk motor yüksek devir başlıyo vs... ve çalışır çalışmaz hareket ettim 600 metre ilerde yokuş başlıyo ve o yokuşta 40 ile çıkarken 35 litre gösteriyodu anlık bilgisayar

birde başka bi gün sabahı aynı soğuklukta yine -2 derecede çalıştırıp 2-3 dk kadar bekleyip rolantide motorun isinmasını devrin düşmesini bekledim ve devir 1.6-1.7 lerden 1 e düşünce yola çıktım aynı yokuşu 40 la çıkarken 25 litreleri gösteriyodu..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende mersinde yaşıyorum hafta içi eşim kullanıyor bilenler bilir Mezitli'den sahil yolunu kullanarak Tevfik sırrı gür stadının ordaki işyerine gidiyor. akşam biraz trafik oluyor ama onlarda belli kavşaklarda. geneli sakin yollar. Hava sıcaklıkları Mersin de kışın en düşük 4 derece civarında olur ama benzin tüketimi bu haftalarda km'de 35 kuruş oldu. bu kadar fazla tüketim mi olur? Neredeyse 2.0 motor gibi tüketim. üstelik ekonomik kullanmaya dikkat ediyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence fazla sonuçta yoğun trafik yok, kırmızı ışık 3 tane, agresif kullanım yok,duruş yok kalkış yok, sabit hız, toplam git gel 35 km.  mazda 3 çok yakıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12/22/2015 at 20:59, Mehmet Özdemir :

35 kuruş demek istediniz herhalde? Litresini 4.33 TL'den hesaplarsak 100 km'de 8 litre gibi bir tüketiminiz var. Bence şehir içi için iyi değer.

8 litre bencede cok 316 f30 bmw dip gaz 8-9 max yakiyor.. 9 un ustunu bmw getir bi sorun vardir diyor. 1.5 skyactive bence 6.5-7 yi hic gecmemeli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar ben uzun süre bu konuda aynı şeyleri söylemekten bıktığım için artık yazmıyordum ama yine yazmakta sanki fayda var. ben bir kaç ay boyunca 9 litrelerde gezdim. mazda teknik sorumlusu Volkan bey ile görüştüm 1 depo manuel kullan ve yüksek devirlerde kullan sonra düzelir demişti. ben 2 depo sadece manuel kullandım. şuan havalar soğuk olmasına rağmen ve benim işim gereği çok çok fazla dur kalk yapmama rağmen 7 litreyi geçmiyor. Yani bence motorunuzu 2 depo bağırtarak kullanın. İnşallah sizin araçlarda aynı seviyeye gelir. En azından temennim bu yönde. SAYGILAR.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tüm atmosferik motorlarda böyle nedense. Arada bir uzun yolda yüksek devirde belirli bir süre kullanınca motorun düşük devirlerde atikleştiğini görürsünüz. 
Yanma odasında ve katalizörde kurum oluşuyor diyeceğim ama günümüz motorlarında bu emisyon çok az, o yüzden kurum oluşumunu eliyorum. aklıma gelen şey ltft ve stft değerlerinin düşük devirlerde kullanımda düzgün çalışamaması. Çünkü düşük devirlerde sürekli oynarken devir yükseldikçe stft daha çok sabitleniyor. Tabi ne kadar çok oynama o kadar çok yakıtın kullanılması. Yüksek devirde bir süre kullanarak da ltft aşağı çekiliyor ve bu  da toplam yakıt trimini aşağı çekiyor, haliyle yakıt azalıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şimdi 2 depo ekonomik 1 depo agresif kullanmak mı gerekiyor? böylelikle yakıt tüketimi nasıl düşüyor? bu bana biraz tuhaf geldi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, ali_daggecen :

şimdi 2 depo ekonomik 1 depo agresif kullanmak mı gerekiyor? böylelikle yakıt tüketimi nasıl düşüyor? bu bana biraz tuhaf geldi?

ben şahsen dikkat etmiyorum, uzun yola çıktığımda arada yokuş çıkarken yüksek devir çevirirm, ya da şehir içinde 3 şeritli uzunca yol olduğunda ve biraz da acelem varsa yüksek devir çeviririm. belki arada bunları yaptığım için sıkıntı yaşamıyorum. ama uzun süre şehiriçi kullanımından sonra biraz yüksek devir çevirirsem tekrar şehiriçi kullanımında aracın atikleştiğini görüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle herzaman cok cok sakin kullanirim kalkislari agir yaparim bazen sert kaltiklarimda oluyor. Bi gun 6 bin cevire cevire gittim 5dk boyunca ve ilerde durup yeniden kalkis yaptigimda o sakin kullanimda yaptigim kalkislarla uzaktan yakindan alakasi yoktu yani ayni ayak ayni hisle ve yavaslikla kalktigimda iki kat daha atikti araba ve ne zaman arabayi sikistirsam sonrasinda dusuk devirlerde atik oluyor bi tork geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bende otomatik vites aracımla şehir içi 9 litrenin altına hiç düşemedim servisede gösterdim arabayı sorun yok dediler benim kullanımımlamı ilgili bir sorun var agresifde kullanmam arabayı ama tinerde yakıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• keser
      Yazan: keser
      Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.
      yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.
      Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 

• Yeni Oluştur...