Jump to content

Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

lucasthehacker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

13 dakika önce, cnryilmaz07 :

Aklımın bi köşesine kazıyorum hocam teşekkür ederim :)

Kitapçığı mutlaka okuyun. Rodaj (yada alıştırma) hususunda uymanız gereken kurallar açık şekilde yazıyor.

Niçin bu kadar önemli derseniz uygun yapılmış rodaj motorun ömrünü ve verimini doğrudan etkiler.Göz ardı edilecek şey değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

55 dakika önce, Teknisyen :

Kitapçığı mutlaka okuyun. Rodaj (yada alıştırma) hususunda uymanız gereken kurallar açık şekilde yazıyor.

Niçin bu kadar önemli derseniz uygun yapılmış rodaj motorun ömrünü ve verimini doğrudan etkiler.Göz ardı edilecek şey değil.

Bu hafta iş gereği seyehatlerimi bitirir bitirmez ilgili sayfayla kaynaşacağım merak ettim doğrusu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sivasta küçük bi ilçede yaşıyorum ortalama uzun mesafe kısa mesafe karışık 6.3 lt ile 6.5 lt arası değişiyor.yazın mersine gittiğimde ise ortalama 8 lt görüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende 1.5 ay önce aracımı aldım. şehir içi ortalamam 7.5 litrelerde geziyor. Geçen gün şehir dışına çıkma imkanım oldu ve 90 km sabit hızla 5.2 litreyi gördüm. 1000 km geçtim. 

IMG_1552 (3).JPG

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.04.2016 at 19:44, fotifoti :

kitapçıkta ilk 1000km motorun çok zorlanmaması, uzun süre aynı devirde gidilmemesi tavsiye ediliyor .

Valla o konuda hâlâ içimde kalan bir durum var. Ben aracımı Mersin'den almıştım ve ertesi gün otobandan geldim Konya'ya. Her ne kadar yola çıkmadan önce şehir içinde motor ısısı normale çıkmış olsa da, dağa tırmanırken devir yaptım. Otoban diyorum bomboş şeritler diyorum. :) 130 falan yaptım, ama mümkün mertebe 4bin-5bin devirlere çıkmasına izin vermedim aracın.

Yani daha rodaj modajdan bahsedemeden açılışı böyle yaptım. Umarım bir zarar vermemişimdir motora. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu altta son 6 sürüşün yakıt değerlerini gösteren ekranda son güncellemeden oncekılerde de grafik üstlerinde yakıt değerlerini gösterseymiş daha da tadından yenmezmiş ya :) Bu arda hala 7,5 Tüketimdeyim %70 şehiriçi %30 Şehirdışı yol olarak. Araç şuan 700 Km ' de :) bakalım daha dusurebılecekmıyız. Ki dedigim gibi düşmese bile gayet iyi (Y) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence daha da düşer, ama tabii tamamen "şehir içi"nin nasıl bir "iç" olduğu ile ve sizin davranşınızla ilgili.

Ben, genel ortalama ne olursa olsun, ekranda o bahsettiğiniz (sütunların olduğu) ekrandaki ortalamaya bakıyorum çoğunlukla. Yani evden çıkıp işe gittiğim o güzergâhın ortalamasına. Genelde (çevre yolu kullandığım için) 5.4 civarında oluyor ve bence (bir benzinliye göre) çok güzel bir değer. En fazla 5.0'a düşürebildim; 70 km/s hız sabitleyiciyle falan. Tabii trafik lambaları işi bozuyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar merhaba , Öncelikle şimdi aşağıda yapmış olduğum hesaptan " Of adam 220 Liraya 550 Km gitmiş çok yakmış demeyin :) Yüksek devirlerde kullandım aracı sebebi de aşağıda yazıyor.  İşler malum turizm sebebiyle durgunken oturdum acaba bu ekran doğru verileri veriyor mu diye . 2. depomda 7,9 LT ile kapatmak üzereyim ve bi depoya şuanda 500 km yaptım taş çatlasın 50 km daha yapar. 

Fakat Ortalama 7,9 LT veri bu km seferini karşılamıyorum . Araç deposu 51 LT / 7,9 ( ortalama verim ) = 6,45 * 100 KM = 645 . Araç bu verilerle 645 KM yol yapması gerekiyor diye hesapladım belkide yanlış hesap yapıyorum bilemiyorum :) yada yedek depo o menzilde gorunmeyen depomuz 90 KM goturecek kadar daha aktif Yaklasık 7 8 Litre yedek deposu var sanırım menzılde gorunmeyen. Aksi takdirde 220 Liraya 550 Km yol yaptığımı varsayarsam ( ÇOK YÜKSEK DEVİRLERDE KULLANDIM rodaj vaktini geçtiği için ve motoru açmak içn ) 9 LT yakmış olarak hesaplaması gerekiyordu ekranımın.

Sizden de bu konu ile ilgili doğru verilere ulaşıp ulaşamadıgınızı merak ediyorum. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda naçizane fikrim şu:

Örneğin araçla 1000 km 5 lt ortalama gittiğinizi ve 1000 km de 10 lt ortalama gittiğinizi düşünürsek ne demek istediğim ortaya çıkıyor.Yani ortalama değer aracı ilk kontak vurduğunuzdan bugüne kadarki yakıt/km oranı.Yani son deponuzda 10 lt/100km ortalama ile gitseniz bile total ortalamanızda çok büyük bir dalgalanma olmayacak.Menzil hesaplamasını genel ortalamanıza göre araç hesaplayacak.Son doldurduğunuz depo tam dolu iken 645 km gösteriyor ise bu depo boyunca 7,9lt/100km üstündeki değerler için menziliniz hızla azalacak,altındaki değerler içinse 645 ve üstü değerlere çıkacak. Ortalama ise bugüne kadar ne yaktığınızla ilgili yani.Benim ortalamam 6 lt/100km 3100 km deki ortalama değerim.Depoyu doldurduğumda menzili 945 km olarak hesaplıyor.Mesala o depoda biraz agresif sürmüştüm 640 km de benzin ikaz ışığı yanmıştı.Bunun ortalamaya yansıması ise 5.9 dan 6.0 a çıkması oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

04.05.2016 at 17:53, cnryilmaz07 :

Arkadaşlar merhaba , Öncelikle şimdi aşağıda yapmış olduğum hesaptan " Of adam 220 Liraya 550 Km gitmiş çok yakmış demeyin :) Yüksek devirlerde kullandım aracı sebebi de aşağıda yazıyor.  İşler malum turizm sebebiyle durgunken oturdum acaba bu ekran doğru verileri veriyor mu diye . 2. depomda 7,9 LT ile kapatmak üzereyim ve bi depoya şuanda 500 km yaptım taş çatlasın 50 km daha yapar. 

Fakat Ortalama 7,9 LT veri bu km seferini karşılamıyorum . Araç deposu 51 LT / 7,9 ( ortalama verim ) = 6,45 * 100 KM = 645 . Araç bu verilerle 645 KM yol yapması gerekiyor diye hesapladım belkide yanlış hesap yapıyorum bilemiyorum :) yada yedek depo o menzilde gorunmeyen depomuz 90 KM goturecek kadar daha aktif Yaklasık 7 8 Litre yedek deposu var sanırım menzılde gorunmeyen. Aksi takdirde 220 Liraya 550 Km yol yaptığımı varsayarsam ( ÇOK YÜKSEK DEVİRLERDE KULLANDIM rodaj vaktini geçtiği için ve motoru açmak içn ) 9 LT yakmış olarak hesaplaması gerekiyordu ekranımın.

Sizden de bu konu ile ilgili doğru verilere ulaşıp ulaşamadıgınızı merak ediyorum. Teşekkürler

Menzilin bitmiş olması, depodaki yakıtında bitti bitecek olması anlamına gelmiyor. Düşük yakıt ikazı aldıktan sonra dahi, yakıt deposunda henüz 10 lt civarı yakıt bulunuyor. Yinede deponun dibini buluyorcasına sonuna kadar zorlamanın hiçbir anlamı yok. Kimilerinde böyle bir alışkanlık var, sanki madalya takacaklar. Düşük yakıt ikazını aldıktan sonra en kısa sürede yakıt ikmalinin yapılması akıllıca olanı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 sedan 1.5 skyactiv 120 hp otomatik aracımın deposunu geçen ay fulledim ve km sayacını sıfırladım. Sürekli şehirçi kullandım bir aya yakın 540 km yaptım ve low fuel ışığı yanınca gidip tekrar fulledim ve tam 40 lt aldı. Yani 180 tl ile 540 km yaptım şehiriçi. Bu da 7.4 lt/100 km ye denk geliyor. Km de 33 kuruş yakıyor. Yol bilgisayarında gösterilen değer ise 7.3 lt çok gerçekci bir değer beni şaşırttı. Ayrıca depoda daha 10 lt benzin olmasına rağmen low fuel göstermesi de pek alışık olduğum birşey değil çok garantici davranıyor Mazda :)  Özetle bu değer hoşuma gitti ben bir depo ile 650-700 km şehiriçi gitsin bana yeter diyordum öyle oldu. Yaz tatilinde de şehirdışı değerlerini test edecem o da uygun gelirse notunu verecem mazdamın saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

04.05.2016 at 20:33, ikarayel :

Bu konuda naçizane fikrim şu:

Örneğin araçla 1000 km 5 lt ortalama gittiğinizi ve 1000 km de 10 lt ortalama gittiğinizi düşünürsek ne demek istediğim ortaya çıkıyor.Yani ortalama değer aracı ilk kontak vurduğunuzdan bugüne kadarki yakıt/km oranı.Yani son deponuzda 10 lt/100km ortalama ile gitseniz bile total ortalamanızda çok büyük bir dalgalanma olmayacak.Menzil hesaplamasını genel ortalamanıza göre araç hesaplayacak.Son doldurduğunuz depo tam dolu iken 645 km gösteriyor ise bu depo boyunca 7,9lt/100km üstündeki değerler için menziliniz hızla azalacak,altındaki değerler içinse 645 ve üstü değerlere çıkacak. Ortalama ise bugüne kadar ne yaktığınızla ilgili yani.Benim ortalamam 6 lt/100km 3100 km deki ortalama değerim.Depoyu doldurduğumda menzili 945 km olarak hesaplıyor.Mesala o depoda biraz agresif sürmüştüm 640 km de benzin ikaz ışığı yanmıştı.Bunun ortalamaya yansıması ise 5.9 dan 6.0 a çıkması oldu.

Cevabınız için teşekkür ederim ancak menzilden bahsetmiyorum malesef. benzin bitti bitecekken hesapladım yeni depo da yakıt verilerini güncelleyip tekrar bi depoyu bitirmeye cok az kaldıgında verdiği LT değer ile gittiği Km yi hesapladığımda malesef tutmuyor :) yada diyorum ya benzin ibaresinde görülmeyen bi 8 LT yedek depomuz var. Mekanik/teknik anlamda bilgim hiç yok benim sadece verdiği rakamsal değerlerin bu son depom da birbiri ile örtüşmediği. 

Dün tekrardan esk

Yakıtına gerçekten diyecek lafım yok zaten :) Maşallah antalya-manavgat arası 5,5LT yakıt sarfiyatı ile gidiyor 105 hız sabitleyici (Y) gayet başarılı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 saat önce, cnryilmaz07 :

Cevabınız için teşekkür ederim ancak menzilden bahsetmiyorum malesef. benzin bitti bitecekken hesapladım yeni depo da yakıt verilerini güncelleyip tekrar bi depoyu bitirmeye cok az kaldıgında verdiği LT değer ile gittiği Km yi hesapladığımda malesef tutmuyor :) yada diyorum ya benzin ibaresinde görülmeyen bi 8 LT yedek depomuz var. Mekanik/teknik anlamda bilgim hiç yok benim sadece verdiği rakamsal değerlerin bu son depom da birbiri ile örtüşmediği. 

Dün tekrardan esk

Yakıtına gerçekten diyecek lafım yok zaten :) Maşallah antalya-manavgat arası 5,5LT yakıt sarfiyatı ile gidiyor 105 hız sabitleyici (Y) gayet başarılı :)

Düşünceniz doğru ibre benzinin bittiğini gösterdiği ve menzil 0 km dediği anda, hala depomuzda 8 lt benzinimiz var :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Arkadaşlar selam

Sıkışık trafikte(dur kalk)mazda 3 tuketim degerleriniz nasıl acaba?

SM-A700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Bora Yetkin :

Arkadaşlar selam

Sıkışık trafikte(dur kalk)mazda 3 tuketim degerleriniz nasıl acaba?

SM-A700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bora bey konunuzu forumdaki mevcut konu ile birleştirdim. Yukarıdaki sayfalar size yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• keser
      Yazan: keser
      Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.
      yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.
      Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 

• Yeni Oluştur...