Jump to content

Mazda3 Almak Üzereyim, Benzinli mi Dizel mi?

alperg2

Tavsiye Edilen Mesajlar

hocam meraba,

öncelikle skyactive i beklemeye gerek yok, olay tam olarak doğmamış çocuğa mektup olur.. yeni mazda 6 için 2013 nisan diyolardı hala bayilerde yok test aracı bile çok geç geldi.

dizeli test etmenizi ben de ısrarla tavsiye ediyorum, impresive paket çok dolu haklısınız ama impresive olup da yokuşlarda yanınızdan linea lar ve fluence ler patır patır geçince çok da iyi olmuyo, ama yok ben performans istemiyorum diyosanız bilemem. bende performansa gerek yok, yarış mı yapcaz arkadaş diyodum ama yarış yapmasanda performans istiyo insan bir süre sonra.

ses olayına gelecek olursak, uzun yolda 130 140 km yaparken devir 4000 e vuruyo, aşırı motor sesi oluyo, dizelde 140 km de heralde maks devir 2500 falan olur. benzinli de ses az falan değil , bana da önceleri az gibi gelmişti ama sonradan sonraya ses batmaya başlııyo.

benim tavsiyem, zamanınız varmı bilmiyorum ama araştırın temiz bir ikinci el dizel impresive alın. ne imperisve den olun ne performanstan ne de paradan.. tüple falan uğraşmayın derim.

sıfır almanın tadı ayrıdır ama hele ki yeni kasa çıkmışken ikinci el fiyatının  çok düşeceğini düşünüyorum. zaten ikinci el piyasası diğer markalara göre düşük, bunu bi değerlendirmelisiniz bence..

kolay gelsin..

Sozlerinize tamamen katiliyorum zaten sifir arac alimi iptal oldu anlasamadik fiyat noktasinda

HTC Butterfly cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 184
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

dizel almak daha mantıklı 10.000-15.000 kmde bile 3 yılda amorti eder ayrıca 2.el olarak benzinliden daha değerli kalacaktır sürekli

Tabiki dizel mantikli lakin ucuk rakamlar mevcut araci sitelerde orn sifir 1.6D touring sifiri 51.000 adam 35.000 deki araca pazarliksiz 48.000 talep ediyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende bir süredir abim için araç bakıyorum .

Lancer ların yakıt değerleri nerdeyse dizel bir aracın yakıt değerlerini yakalıyor ve  bir çok kullanıcısı bunu teyit ediyor.

Mitsubishi burda neyi doğru yapıyorda diğer benzinli araçlar bu değerleri yakalayamıyor?

Hatırladığım kadarıyla mitsubishi ilk GDI teknolojisini motorlarda uygulamıştı yani direkt benzin enjeksiyonunu, belki bu sistemi iyice geliştirmiştir yakıt ekonomisi bunun üzerine kurulu olabilir.

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alper 2 seneye yakın Lancer kullandım.

Bendeki 2009 model 1.5 AT İnvite modeliydi.

Lancer ile Mazda 3 mukayesesinde ben Mazda 3' ü seçerdim. Ama Lancer'in artıları da yok demek değil.

Birincisi Lancer kesinlikle daha az yakıyor. Mivec motorun dünya çapındaki başarısı ortada. Üstüne Mitsubishi' nin vites aralıklarını daha uzun programlaması, karoserde yapılan inceltmeler derken performans açısından kötü ama yakıt tüketimi açısından çok iyi sonuçlar çıkardı. Otomatik vites olmasına rağmen bir depo ile 700-750 km'yi rahatlıkla gördüğüm zamanları hatırlıyorum ki; MT de 850 km'yi geçtiğini iddia eden arkadaşlarda vardı.

İkincisi Lancer daha geniş. C sınıfı gibi değil de, D sınıfı gibi duruyor. Bu konuda da Mazda 3' den kesinlikle daha iyi.

Mazda 3' ün en büyük artısı donanım fazlalığı. Donanım olarak Lancer' de hissettiğim en büyük eksiklik hız sabitleyiciydi. Onun haricinde donanımları o zamanlar bana yeterli gelmişti. Bluetooth, 6 hoparlör, aux girişli teyp, direksiyondan kumanda vesair elzem donanımların hepsi invite' de de vardı. Mazda bu konuda açık ara önde; sensör paketleri, daha kaliteli hoparlörler, sunroof, ön koltuk ısıtma, ön cam rezidansı Lancer' de olmayıp ilk aklıma gelenler.

Yol tutuş olarak bana göre Mazda 3 açık ara öndedir, Lancer 2. sıradadır. Ama Lancer'in sürüş hissiyatı biraz daha başka; havada süzülür gibi yol alıyor. Bir orasını çözemedim işte, tuhaf bir hissi var.

Araç içi mekan kalitesi açısından tartışmasız, Mazda 3; hem daha kaliteli hem de daha ergonomik. Ergonomi derken Mazda 3' de her şey elinizin altında, size bakıyor gibi. Lancer' de bişey yapmak istediğinizde, örneğin teypten cd çıkarmak istediğinizde, eliniz kolunuz çok oynuyor :) Cam açma kapama düğmeleri bile Mazda 3' de eğimli. Adamlar parmaklarınız yorulmasın diye kasmışlar gibi...

LPG açısından ikisi de aynı sayılır. Lancer'de 2 defa subap sorunu yaşadım, birincisi kötü lpg sisteminden, ikincisi kötü lpg sisteminin verdiği arızayı düzgün tamir edemeyen ustanın beceriksizliğinden. 2.300 TL civarı masraf çıkardı ki, Mazda' da aynı paraya (ve belki de daha ucuza) çıkardı.

Bakım fiyatları olarak Mazda 3 daha ucuz. Lancer 80 ve 120 bin bakımları 1.000 TL civarında (ben 800 TL ödemiştim 80 bin bakımında) Mazda' da öğrendiğim kadarıyla bu kadar tutan bakım yok.

Parça fiyatları olarak diğer avrupalı markalara göre ikisi daha ucuz ama Mazda daha da ucuz. Fren balatası ve ön disk gerekti; Mazda 3 (üstelik MPS) ön fren balata takımına 207 TL, disk için de 204 TL fiyat aldım ki; Lancer' de 16-17 ay önce fren balata takımına 280 lira vermiştim.

Daha da başka aklıma gelen bir şey yok. Yine de takıldığın bir husus olursa cevaplandırmak isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alper 2 seneye yakın Lancer kullandım.

Bendeki 2009 model 1.5 AT İnvite modeliydi.

Lancer ile Mazda 3 mukayesesinde ben Mazda 3' ü seçerdim. Ama Lancer'in artıları da yok demek değil.

Birincisi Lancer kesinlikle daha az yakıyor. Mivec motorun dünya çapındaki başarısı ortada. Üstüne Mitsubishi' nin vites aralıklarını daha uzun programlaması, karoserde yapılan inceltmeler derken performans açısından kötü ama yakıt tüketimi açısından çok iyi sonuçlar çıkardı. Otomatik vites olmasına rağmen bir depo ile 700-750 km'yi rahatlıkla gördüğüm zamanları hatırlıyorum ki; MT de 850 km'yi geçtiğini iddia eden arkadaşlarda vardı.

İkincisi Lancer daha geniş. C sınıfı gibi değil de, D sınıfı gibi duruyor. Bu konuda da Mazda 3' den kesinlikle daha iyi.

Mazda 3' ün en büyük artısı donanım fazlalığı. Donanım olarak Lancer' de hissettiğim en büyük eksiklik hız sabitleyiciydi. Onun haricinde donanımları o zamanlar bana yeterli gelmişti. Bluetooth, 6 hoparlör, aux girişli teyp, direksiyondan kumanda vesair elzem donanımların hepsi invite' de de vardı. Mazda bu konuda açık ara önde; sensör paketleri, daha kaliteli hoparlörler, sunroof, ön koltuk ısıtma, ön cam rezidansı Lancer' de olmayıp ilk aklıma gelenler.

Yol tutuş olarak bana göre Mazda 3 açık ara öndedir, Lancer 2. sıradadır. Ama Lancer'in sürüş hissiyatı biraz daha başka; havada süzülür gibi yol alıyor. Bir orasını çözemedim işte, tuhaf bir hissi var.

Araç içi mekan kalitesi açısından tartışmasız, Mazda 3; hem daha kaliteli hem de daha ergonomik. Ergonomi derken Mazda 3' de her şey elinizin altında, size bakıyor gibi. Lancer' de bişey yapmak istediğinizde, örneğin teypten cd çıkarmak istediğinizde, eliniz kolunuz çok oynuyor :) Cam açma kapama düğmeleri bile Mazda 3' de eğimli. Adamlar parmaklarınız yorulmasın diye kasmışlar gibi...

LPG açısından ikisi de aynı sayılır. Lancer'de 2 defa subap sorunu yaşadım, birincisi kötü lpg sisteminden, ikincisi kötü lpg sisteminin verdiği arızayı düzgün tamir edemeyen ustanın beceriksizliğinden. 2.300 TL civarı masraf çıkardı ki, Mazda' da aynı paraya (ve belki de daha ucuza) çıkardı.

Bakım fiyatları olarak Mazda 3 daha ucuz. Lancer 80 ve 120 bin bakımları 1.000 TL civarında (ben 800 TL ödemiştim 80 bin bakımında) Mazda' da öğrendiğim kadarıyla bu kadar tutan bakım yok.

Parça fiyatları olarak diğer avrupalı markalara göre ikisi daha ucuz ama Mazda daha da ucuz. Fren balatası ve ön disk gerekti; Mazda 3 (üstelik MPS) ön fren balata takımına 207 TL, disk için de 204 TL fiyat aldım ki; Lancer' de 16-17 ay önce fren balata takımına 280 lira vermiştim.

Daha da başka aklıma gelen bir şey yok. Yine de takıldığın bir husus olursa cevaplandırmak isterim.

İlk once usenmeyip bunca aciklayici bilgiler vrrdigin icin cok tesekkur ederim mazda 3 dizel diye baslamistim aslinda amma velakin hanimin isten ayrilmasi dengemi bozdu bende bu arada mazda 3 brnzinli mt ye gecmek durumunda kaldim onda da renk problemi ve bayi ile aramizdaki fiyat muhalefeti yuzunden anlasma saglayamadik neyse baska bir bayide siyah imp mt buldum 43.500 fiyata + camlara sonax filmde dahil lakin siyahta istemiyordum ama mavi ve kahveye gore bir adim ondeydi benim icin tabi daha sonra mitsubishi lancera bdktim donanim olarak zayif lakin motor performansi ve yakit cimriligi iyice kafami karistirdi neyse hayirlisi artik bu arada birazda kafayi lancer 1.8 cvt lere taktim allah sonumu hayir etsin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor performansi noktasinda lancer hem bg hemde tork olarak onde lakin ikisi arasinda kullanimda ciddi performans fsrki varmidir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor performansi noktasinda lancer hem bg hemde tork olarak onde lakin ikisi arasinda kullanimda ciddi performans fsrki varmidir

Lancer kullanmış birisinin (Kerem) bu kadar detaylı anlatımından sonra hala daha Lancer diyorsan hocam ayıp oluyor vallaha...

:D

Ön göğüslüğüne baktım kedi yavrusunu kaybetse bulamayacak kadar karışık yapmışlar... Şiddetle bu düşünceyi kafandan silmeni tavsiye ediyorum...

Daha önce de söyledim; Mazda olmayacaksa Honda dedim... Sende Honda olmaz dedin, tek seçenek kalıyor Mazda...

Bulandırma zihnini gece gece...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben dizelden once 1.6 Mazda benzili ile 1.6 Mitsubushi`yi denedim. Performans olarak Mitsubishi`yi daha yeterli bulmustum. Herkes anlatmis, iki arabaninda birbirlerine gore arti ve eksileri var. Ama motor, performans ve yakit dersen 1.6 Mitsu`lar oldukca iyi. Fakat donanim dersen o zaman Mazda`ya gideceksin. Bence iki aracinda surus keyfi iyi, yol tutusu Mazda`dan kotu degil bence. Ici inanilmaz genis, kalorifer ve klima sistemi cok ilginc; soyle ki en soguk kis gununde 20-30 saniyede kalorifer yakiyor, ya da tam tersi 20-30 saniyede buz gibi yapiyor.

Kisitli butce, biraz daha performans ve yakit tasarrufu diyorsan secenek bence acik. Tabii kesinlikle 1.5 degil 1.6 motor versiyonunu tercih etmelisin.

1.8 cvt`lere gireceksen zaten hic dusunme al derim.

Skyactive beklemek zor geliyorsa durum bu, zira skyactive bircok dengeyi degistirecek gibi gorunuyor.

Mazda hastasi olmama ragmen su 105 bg`lik benzinli motorlari anlamiyorum. Mazda PSA`dan dizel aldigi gibi Mitsubishi`den de zamaninda MIVEC alsa aslinda cok mukemmel olacaktir.

Neyse isin hikayesi bir kenara, sen Mazda dizel al, yokuslarda ful dolu arabayla bile sana, sayet ust sinif bir araba degilse  kolay kolay kafa tutamazlar.

Mazda dizel`i ilk aldigimda Mersin`den donuyorum; toroslarda otobanda yokus yukari cikiyoruz, dik bir yoldur, arabanin ici bagaj agzina kadar dolu. Ben aslinda sakin sakin gidiyordum ama yanimda eniste uyardi, ibre 180 km/h olmus...Tabi yokus yukari frenlemek zorunda kaldim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben dizelden once 1.6 Mazda benzili ile 1.6 Mitsubushi`yi denedim. Performans olarak Mitsubishi`yi daha yeterli bulmustum. Herkes anlatmis, iki arabaninda birbirlerine gore arti ve eksileri var. Ama motor, performans ve yakit dersen 1.6 Mitsu`lar oldukca iyi. Fakat donanim dersen o zaman Mazda`ya gideceksin. Bence iki aracinda surus keyfi iyi, yol tutusu Mazda`dan kotu degil bence. Ici inanilmaz genis, kalorifer ve klima sistemi cok ilginc; soyle ki en soguk kis gununde 20-30 saniyede kalorifer yakiyor, ya da tam tersi 20-30 saniyede buz gibi yapiyor.

Kisitli butce, biraz daha performans ve yakit tasarrufu diyorsan secenek bence acik. Tabii kesinlikle 1.5 degil 1.6 motor versiyonunu tercih etmelisin.

1.8 cvt`lere gireceksen zaten hic dusunme al derim.

Skyactive beklemek zor geliyorsa durum bu, zira skyactive bircok dengeyi degistirecek gibi gorunuyor.

Mazda hastasi olmama ragmen su 105 bg`lik benzinli motorlari anlamiyorum. Mazda PSA`dan dizel aldigi gibi Mitsubishi`den de zamaninda MIVEC alsa aslinda cok mukemmel olacaktir.

Neyse isin hikayesi bir kenara, sen Mazda dizel al, yokuslarda ful dolu arabayla bile sana, sayet ust sinif bir araba degilse  kolay kolay kafa tutamazlar.

Mazda dizel`i ilk aldigimda Mersin`den donuyorum; toroslarda otobanda yokus yukari cikiyoruz, dik bir yoldur, arabanin ici bagaj agzina kadar dolu. Ben aslinda sakin sakin gidiyordum ama yanimda eniste uyardi, ibre 180 km/h olmus...Tabi yokus yukari frenlemek zorunda kaldim.

Eyvallah senle telefonda konustuk mazda 3 dizel almasayfin mitsu lancer alabileceginden bahsetmistin mazda dizel trenini kacirdik arac kslmadi 2012 model yok bayilerde 2013 modellerede astronomik rskamlar cekiyorlar en iyisi 2. el temiz helal sut emmis bir mitsubishi 1.8 cvt bulmak yada arabasiz tabana kuvvet devam etmek hayirlisi bakalim bu arada artik lancerlar 1.6 motorla geliyorlar skyactive beklesemde ilk etapta sedan arac gelmiyecekmis

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ortalığı daha da bulandırmak istemem Alper ama 1.8 Lancer' lerde performans namına çok bişey bulamayabilirsin. Sebebi de hissiz cvt şanzıman ve son hızı zannedersem 186 km ile sınırlı... 0-100 performansı da 1.6 MT' lere çok yakın bir değerdeydi.

Üstelik 1.8 Lancer intense (invite donanımın bir üstü) donanımında  rockford fosgate hoparlörler ve galiba 17" yada 18" jantlardan hariç pek de üstün bir özellik yok. Keşke Temsa bu motoru da düz vites ya da yurt dışında olduğu üzere dizel olarak getirseydi ama saçmalamışlardı.

İlla Lancer diyorsan 1.6 invite MT' den şaşma derim ama benzer fiyatlara impressive Mazda 3' ler varken Lancer' i bana göre hata olur. Donanım olarak çok daha dolu, üst limit hariç daha hızlı, daha keyifli ve daha seri bir araç varken...

Burada da çok kişiyi yanıltan daha ilginç bir durum var. Bu kısmın altını özellikle çizmek gerekiyor. Lancer 1.6 117 beygir ve 154 nmtork iken Mazda 3 105 beygir ve 145 nmtork. Ama performans aralarında samimiyetimle söylüyorum; pek ahım şahım bir fark yok. Ve hatta Lancer'in broşüründe 0-400 m performansı 17,6 saniye olarak belirtilirken Mazda 3' de bu değer 16,3 saniye. Yani Mazda daha az beygir ve torka sahip olmasına rağmen ara hızlanmalarda Lancer' den daha iyi. Çok çok hızlı kullanmayacaksan (150 km'nin üstü gibi) Mazda 3 daha performanslı olacaktır. Şehir içi kapışmalarda da her şekilde Mazda 3 önde olur gibime geliyor...

Lancer'i sadece iç mekan genişliği ve yakıt ekonomisi için tercih edebilirsin. Ama donanım ve performans konusunda Mazda 3 her yönüyle daha üstün.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Belash

Abi bulundarmak ne demek bilmedigim seyleri öğreniyorum sayenizde bende cvt sanzumani arastiriyordum ki dediklerin ile benzer soylemlerle karsilastim o zaman tek secenek var mazda 3 1.6 mt siyah insallah hayirlisi olur artik arabasizlik basima vurdu haftaya bu isi bitermem gerek bilgiler icin cok tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alper arkadaşım, bu şekilde araba alamazsın... Az para vermeyeceksin. Gerekirse bir Cumartesi'ni ayırıp geleceksin Ankara'ya, bütün araçları kendin bizzat test edeceksin. Mazda benzinli, Mazda Dizel, Mitsubishi Benzinli hepsine kendin bineceksin, yokuşa vuracaksın, varyasyon yapacaksın...Aynı güzargahta deneyeceksin. Buradaki yorumlar birbirine zıt çıkabiliyor, herkesin keyfi beklentisi farklı, düşünceleri farklı...Bu araçların hepsinin test araçları var burada...En iyi kararı sen verirsin...Yoksa bunların hiçbiri kötü değil, sadece beklentilerin önemli. Hatta geleceğin zaman söyle bizzat ben yardımcı olurum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alper arkadaşım, bu şekilde araba alamazsın... Az para vermeyeceksin. Gerekirse bir Cumartesi'ni ayırıp geleceksin Ankara'ya, bütün araçları kendin bizzat test edeceksin. Mazda benzinli, Mazda Dizel, Mitsubishi Benzinli hepsine kendin bineceksin, yokuşa vuracaksın, varyasyon yapacaksın...Aynı güzargahta deneyeceksin. Buradaki yorumlar birbirine zıt çıkabiliyor, herkesin keyfi beklentisi farklı, düşünceleri farklı...Bu araçların hepsinin test araçları var burada...En iyi kararı sen verirsin...Yoksa bunların hiçbiri kötü değil, sadece beklentilerin önemli. Hatta geleceğin zaman söyle bizzat ben yardımcı olurum...

Olmazsa dedigin gibi haftasonu bir zaman ayirip tum markalari test etmek lazim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alper bey Orbitus bey in dediklerine bende sonuna kadar katılıyorum o kadar para verecekken gidip mutlaka bi test edin... özellikle dizel mazda 3 ü mutlaka test edin...

Ben 2012 mazda3 ün benzinli ve dizel modellerini kullandım o dizelin rampadaki performansı, o gaza bastığınızda koltuğa yapışarak torkun etkisini hissetmenin tadı inanın bambaşka... İlk etapta benzinli olsun fark etmez diyorsunuz ama bi süre sonra ödediğiniz fazladan yakıt parası ve rampa çıkarken fındık motorlu 1,3 albea ların palioların sizi geçmesi vs sizi araçtan soğutuyor :)

şimdi size bi kaç link vereceğim linkteki araçlar sadece plaka takılmış 30 40 km de sıfır dizel touring araçlar iyi bir pazarlıkla 47 48 bin e alırsınız... ki ben kendi aracımı da bu şekilde ilk linkteki aykon otomotiv den araç daha 20 km de iken 47000 tl ye almıştım, araçlar 2012 model 2013 trafiğe çıkış tarihli sadece plakası takılmış sıfır  araçlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aykonu aradim 48.000 en son oluru dedi iyi fiyat aslinda

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve yorumlara kapatıldı

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.

• Yeni Oluştur...