Jump to content

Mazda 626 Karbüratör Temizliği-Ayarı Hakkında Yardım

Dexter
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ben de aynen öyle yapmıştım aynı fikirdeysek sıkıntı yok.

Dexter kardeş aracın karburatörü hakikatten hiç temizlenmemiş. Bir de şu hava filtresinin ön tarafında üst kapaktan hava tasına giren bir emiş var kartel emişi, orayı bir kontrol etsene çok mu yağ birikintisi var?

Tavsiyem sadece bir adet balata spreyi alıp görünen yerlerini ve daha önemlisi MEMELERİ ve GAZ KELEBEĞİNİN-KELEBEKLERİNİN BOĞAZA DEĞDİĞİ YERLERİ temizlersen işini görecektir. İkinci kelebek sanrım senin kontrolünde değil ama tam emin değilim. Karburatör önemli bir malzeme elletmek pek iyi olmayabilir. Şöyle ki yeni enjeksiyonlu araçları düşünelim. bir ton sensör, enjektörler ve ECU var. Sadece karburatörün yaptığı işi yapmak için saniyede bilmem kaçbin işlem yapıyor ecu. Karburatörün ayarı o yüzden incedir ve bana kalırsa serviste bile yıllanmış ustalar yoksa elletilmemelidir. Ama yine de servis en iyisidir. Ben kendim işten anlamama rağmen çalışan bir karburatöre kesinlikle ellemem. Belki diyaframlarını değiştiririm o kadar.

Kolay gelsin Dexter kardeş.

iyi forumlar...

şimdi balata spreyini alıp bodozlama bu yerlere sıkıp kendi içine akmasını yada uçmasınımı bekliyoruz yoksa sıkarken bir şey ilede fırça bez gibi temizlemek gereklimi ?

gaz kelebeklerine düzgünce ulaşmak amaçlı çalışırken sıktığımızda sorun yaşarmıyım yoksa çalışırken kesinlikle sıkmamalımıyım alev vs çıkartıp oramı buramı yakmamak için :D?

ve sadece fotolarda görünen yerlere müdahele etmem yeterlimi ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------

benzin hesaplarımda şu şekilde

litre fiyatı 4,80 100lira 20litre çivarı şehir içi 290km garantili yapmaktaydım 290kmyi gördüğünde ışık yanıyordu hemen dolduruyordum hiç ışıkta zorlamadım yani yandıktan sonra daha üstüne ne yol yapar 290nı ne kadar geçer bilemiyorum

şimdi ise gene aynı şartlarda 230kmde ışık yanıyor.

hafta içi herhangi bir gün kasımpaşadan beylikdüzüne gelirim diyen olursa misafir eder 50 liralık benzin alır kmyi bilikte takip eder bunuda ıspatlarım ;)

günde ortalama 80-90km yol yapıyorum okula giderken. benzin sarfiyatı artmadan önce 150 liraya 5 gün okula rahatca gidip gelebiliyordum ama şuan 200liraya haftada anca anca gidip geliyorum 50 liradan ayda 200 lira zarardayım buda eskiye göre 1haftadan fazla zarar demek hoş değil açıkcası o yüzden taktım bu konuya.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet dexter kardeş sağdaki o küçük kutucuğun olduğu giriş. o filtreyi temizleyebilirsin o karburatörün üzerindeki o sarı lekeler o borudan gelen yağ buharından kaynaklanıyor. Endişelenme normaldir. fırça falan kullanmana gerek yok sadece balata spreyi ile temizle yeterli. Burada olsan karburatörün sadece üstünü açar temizlerdik. balata spreyi tamamen buharlaşır endişelenme buharlaşmayanı da motor yakar. bi sıkıntı olmaz. ilk çalıştırmada biraz düzensiz çalışır sonra kendine gelir.

Sonuçları bekliyorum.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada zaten motor çalışırken sıkarsan motor boğulur ve stop eder. Gerek yok. Sadece bi elinde balata spreyi bi elin de kelebekte içini güzelce açıp kapatıp temizlersin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

WÜRTH marka balata spreyi ile temizleme yaptım neredeyse tamamını harcadım üst kısımları bezle ulaşabildiğim yerledir diş fırçasıyla temizledim. fotolarda görüldüğü hali aldı iç kısımlarınada tazyikli şekilde bolca sıktım fotolarda oralar pek görünmüyor ilk haline göre temiz oldu. temizledikten sonra araç boğulmuş gibiydi çalışmadı gaz pompalayarak çalıştırdım.

yol deneyimi henüz yok ama rolantide ilk çalışmada daha az titriyor ve stop edecek gibi devir düşük olmuyor. banada öyle gelmiş olabilir ama gürültüdede azalma var gibi

gyd2.jpg

g286.jpg

1kas.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın dexter karbüratörün içinden çok dış kısımlarının temizlenmesi gerek , yani sizin şu an temizlediğiniz yerin görüntüden başka bir getirisi yok , alttaki boğaz kelebeği vede manifold bu tip temizlemeyle , temizlenmez, ayrıca karbüratörün çevresi vede çevresindeki ekipmanaların pırıl pırıl olması çok daha önemli,  neden derseniz bir çok hassas bağlantı vede vakumlayıcı vardır, demem oki bu kısımaları temzilemeniz güzel lakin size spreyway karbüratör vede boğaz kelebek temzileyici ile karbüratörün etrafının vede tüm mekanik ekipmanları temizlemenizi öneriyorum, iç kısmının temizlenmeye dahi ihtiyacı olduğunu sanmam çünkü aracınız benzinli bir araç, size özellikle spreyway önerdim sebebi bir taraftan temizlerken bir taraftanda ekipmanları kurutmuyor olması , ben daha önce balata spreyiyle temzlediğimde karbüratörün dışındaki makanik aksamın kuruduğunu görmüştüm sonra netten bu spreyi aldım vede sadece karbüratörün hareketli dış mekaniklerini temizliyorum , kir, pis, yağ ve tortuları tertemiz ediyor.

[smg id=8389]

bakarmısınız, temizlenecek asıl sistem dış kısımda zaten. !!!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

spreyi nette bulamadım.

yani diyorsunki üst tabağı sök orada ne var ne yok temizle sabit oynar ?

Karbüratör mekaniktir ve ayar işi sıkıntılı olur, anlamıyorsan iyi bir usta ile birlikte yap derim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

spreyi nette bulamadım.

yani diyorsunki üst tabağı sök orada ne var ne yok temizle sabit oynar ?

aynen öle, sadece üstteki hava filtresi tabağını çıkarıp güzelcene temizleme spreyiyle tüm mekanik aksamı yıkayıp pırıl pırıl et , geri tabağı takıp topla, karbüratörü kurcalama, zaten gerekte yok, çünkü benzin kullanıyor aracınız.

spreyi bu linkten alabilirsiniz. Yanlız bir husus var hava filtresi tabağını sökerken etrafındaki bağlantılara dikkat et, vakumlayıcılara bağlı hortumlar olabilir, son derece dikkatli cıkar.

http://www.hepsiburada.com/Liste/productDetails.aspx?Categoryid=20035754&Productid=otev0424400

spreyvay kalmamış sanırım ben bu siteden alıyordum, ayrıca bu motor temizleme spreyide aynı işi görür, bir kaç kez kullanmışılığım vardır.

http://www.hepsiburada.com/Liste/productDetails.aspx?Categoryid=20035767&Productid=otev048400

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet yıllar geçtikçe tortu, yağ, toz birikiyor, dış kısımdaki ekipmanlarda, bence o ekipmanların temiz olması vede sağlıklı çalışması daha önemli , temizlik işleminin de fotolarını çekerseniz çok iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...