Jump to content

Gelelim Mazda RX-8 İçin Performans Artırma İşlemlerine...

xpoison
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sonunda rx8'ime kavuştum artık ufak ufak modifiye işlemlerine başlayayım diyorum ve nasıl arabayı alırken sizlerin tecrübesini dinleyerek hareket ettiysem modifiye işlemlerinde de sizlerin tecrübeleriyle hareket etmek istiyorum.

Eğer yurt dışından parçayı getirmekte bir problem yaşamazsam öncelikle racing-beat markasının rx8 için özel ürettiği headers'ı almayı düşünüyorum.

Devamında ise 76mm'lik düz boru uzatarak katalizör iptali, orta susturucu iptali, son susturucu iptali ve biraz daha gösterişli olması adına daha büyük ve çift çıkışlı uçlar koymayı planlıyorum.

Aklımda şöyle bir icat var eğer egzozu yaptıracağım usta olur derse vanalı bir susturucuyu son susturucu olarak değilde orta susturucu olarak kullanıp herhangi bir polis çevirmesi durumunda çıkacak olan egzoz sesini engellemeyi düşünüyorum. Genelde vanalı susturucular egzozların son susturucusu olarak kullanıldığından olur mu olmaz mı hiç bir fikrim yok.

Bu susturucu konusu hakkında daha önce bir tecrübesi yada bilgisi olan varsa en çok bu konuda ihtiyacım var.

Tabi ki egzoz uygulamasının olmazsa olmaz et-tırnak ilişkisi yaşadığı hava filtresine geldi sıra. Sizlerin kullandığı tavsiye ettiği bir filtre var mı? Varsa nedir?

Eğer kullanarak tecrübe ettiğiniz bir filtre yoksa benim kullanmam için ne önerirdiniz?

AEM'in rx8 için ürettiği cold air intake kit var bu filtreyi önerir misiniz? Yada bu filtre hakkında bir bilginiz var mı?

Akü ömrünü doldurmuş diyebiliriz Mustafa abi'nin bir anısını okurken Yuasa marka akü taktırdığını okumuştum. Bu aküyü mü taktırayım önereceğiniz bir akü var mı?

Aracımın motoru 1000km de motor değişirken bujiler ve kablolar değişmiş. Daha iyi bir after market parçası varsa onu takmamı tavsiye eder misiniz? Eğer tak derseniz marka öneriniz nedir?

Bronz baskı - balata takımı takmayı düşünüyorum sizce faydası var mı yok mu? Daha önceleri bir arkadaşımda rx8 vardı. Kendisi bronz baskı - balata takımı takmıştı ve çok memnun olduğunu dile getirmişti. Sizce takmalı mıyım?

Şimdilik aklıma gelen performans işlemleri bu kadar aklıma geldikçe bu konuda devam edeceğim sizlerinde bu işlemler dışında önereceğiniz işlemler varsa lütfen ekleyiniz inşallah güzel bir araca doğru yol alan ilk adımları atmaya başlayacağım sizler sayesinde...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen gün atasehirde tanışıp sohbet ettiğimizde söylediklerimi burayada yazıyım. Öncelikle tekrardan hayırlı olsun rx8 in kazasız belasız binmen dileğiyle :nazar:

ateşleme sistemi adına black halo racing BHR ignition coiller çoğu rx ci tarafından benimsenmiştir aracın gidişine ve devirlenmesine büyük etki sağladığını görülmüştür. 76 lık tek çıkış düz boru sona da hks invidia greddy tarzı bir susuturucuyla maksimum performans almanısağlar fakat ses çok olucak sende yazmışssın zaten ortaya 76lık varexle bu sesi birazda olsa azaltabilirsin.

Kısaca yazmak gerekirse

1. AEM filtre

2. Racing Beat header

3. Lightweight fly wheel veya hafif volan :) BHR da var

4. 76lık tek çıkıs düz boru

5. BHR ignition coils

6. Tork olmadığı için kesinlikle hafif jant almanı öneririm orjianle göre küçük olsada 17 inc tercih ederdim

7. Daha hızlı gitmek rollinglerde uçup kaçmak istiyorsanda arka koltuklar bagaj bakalitlerini sökmek

8. Çok uç noktalarada gitmek istersen arka kapıları carbon alabilirsin  :tey:

Kolay gelsin :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Performans almak için girmeyin bu işlere derim. Harcadığınız paraya değmez aracınızın orijinalliğini bozmanız da cabası. Atmosferik bir araca ne yaparsanız yapın kazancınız +%10-15  civarı olur. Aracın eksozt sesi tam kıvamında  bence ne az ne de çok. Ekzosta ekstra modifiye bazen çok kötü sonuç verebiliyor. Tabiki zevk meselesi ama o abartı sesi oldukça itici buluyorum.

Modifiye iyidir güzeldir belki ama satarken zorlanacağınız da kesin. Ben 1.5 sene önce araç aramaya başladığımda bırakın komple modifiyeyi üzerinde hava filtresi olan araçları bile elemiştim. Belki benim böyle bir takıntım var ama araç alacakların çoğunun benle aynı fikirde olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BMW, Audi, VW Scirocco, Seat Leon gibi birçok spor araca her türlü modifiye ve aksesuar gidiyorken RX-8'e hiç gitmiyor bence.

benim RX-8'de hiç modifiye yok ancak bir arkadaşa sesi değişik geldi egzosu sonradan değiştirdim mi diye sordu, yok fabrikadan öyle dedim. Ve daha önce de anlatmıştım, kızın biri arka kapıları sonradan ben mi yaptırdım diye sordu. Böyle güzel sorular sorduran arabaya hiç modifiye yapılır mı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BMW, Audi, VW Scirocco, Seat Leon gibi birçok spor araca her türlü modifiye ve aksesuar gidiyorken RX-8'e hiç gitmiyor bence.

benim RX-8'de hiç modifiye yok ancak bir arkadaşa sesi değişik geldi egzosu sonradan değiştirdim mi diye sordu, yok fabrikadan öyle dedim. Ve daha önce de anlatmıştım, kızın biri arka kapıları sonradan ben mi yaptırdım diye sordu. Böyle güzel sorular sorduran arabaya hiç modifiye yapılır mı :)

Bar kapısından esinlenerek, Teksas'tan getirttim deseydin...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...