Jump to content

Takla Atma Riski En Düşük Araç Mazda

Guest axela
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar bu DSC nasıl ve ne zaman devreye giriyor?Geçen gün bir virajda deniyim dedim biraz sert girdim,arabanın arkası savruldu ama DSC'den hiçbir icraat gelmedi.Acep bi aksaklık olmasın bizde DSC'miz var diye güvenip gidiyoruz.Takla atma mevzusu açılmışken aklıma geldide... ???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest infsphinx

Arkadaşlar bu DSC nasıl ve ne zaman devreye giriyor?Geçen gün bir virajda deniyim dedim biraz sert girdim,arabanın arkası savruldu ama DSC'den hiçbir icraat gelmedi.Acep bi aksaklık olmasın bizde DSC'miz var diye güvenip gidiyoruz.Takla atma mevzusu açılmışken aklıma geldide... ???

sert dediğin hız falan neydi?

arkanın savruldunu hafızam beni yanıltmıyosa ilk defa duyuyom M3 için.

hız çok yüksekse bir de viraj hafiften keskinse Allah ın emri artık o DSC ESR EBD TCS ABS alayı olsa para etmez... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sert dediğin hız falan neydi?

arkanın savruldunu hafızam beni yanıltmıyosa ilk defa duyuyom M3 için.

hız çok yüksekse bir de viraj hafiften keskinse Allah ın emri artık o DSC ESR EBD TCS ABS alayı olsa para etmez... :D

Sert dediğim 30km'lik bir viraja 50km'le mesela,virajların acemisi değilim yani benim merak ettiğim DSC devreye girince ne yapıyor ABS gibi frenliyormu aracı
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Düzeltiyor, yoluna sokuyor, bazen patinajlı kalkışlarda bile giriyor devreye, ama yapabileceklerinin de bir sınırı var tabii Önder bahsetmiş, siz devreye girmediğini nerden anladınız?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Düzeltiyor, yoluna sokuyor, bazen patinajlı kalkışlarda bile giriyor devreye, ama yapabileceklerinin de bir sınırı var tabii Önder bahsetmiş, siz devreye girmediğini nerden anladınız?

devreye girince ışık yanıyo ya
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Ben biliyorum da, o anda göstergeye bakmamış olabilir, ondan şeettim...:)

bende aynı şeye dikkat ettim araç kopacak gibi olsada hiç devreye girip o ışıgın yandıgını görmedim bi kalkışta pati yapınca yanıyo
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Virajlara hızla girildiğinde değil de ani direksiyon hareketlerinde devreye giriyor olabilir. Direksiyonu sabit tuttuğun sürece nerden anlıyacak aracın savrulacağını?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Virajlara hızla girildiğinde değil de ani direksiyon hareketlerinde devreye giriyor olabilir. Direksiyonu sabit tuttuğun sürece nerden anlıyacak aracın savrulacağını?

patinaja düşmesinden tabiki :D her şeyi ben anlatcaksam ne gerenk var dsc ye :geyik:
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest infsphinx

Sert dediğim 30km'lik bir viraja 50km'le mesela,virajların acemisi değilim yani benim merak ettiğim DSC devreye girince ne yapıyor ABS gibi frenliyormu aracı

ya şöle söleyim bahsettiğin yol ne kadar keskin bilmiyorum onun için tabi oturdumuz yerden atıp tutmak olmaz da 50 km hiçbirşey diyebilirim viraja girme hızı için ...

kendim daha yüksek hızlarda denemişliğim vardır ve kayma mayma hiçbirşey olmadı şükür... yapışıyo araba resmen yola...

hatta hiç abartmıyorum benim kuzen kullandı geçende arabayı 180 km yle makasa girdi bir sağ ardından hemen bir sol araba yapıştı resmen çok sert bir makas değil tahmin edeceğiniz üzere ama arka arkaya ters iki direksiyon hareketi arkanın kayması için en uygun koşuldur o halde ve o hızda dahi yere yapıştı aslanım walla... hız dediğim 180 bir daha hatırlatayım... ;)

tabi böyle şeyleri marifet gibi anlatmak olmaz bu tip hareketler sonunda çok büyük kazalarla sonuçlanabilir can taşıyoruz bu tip hareketleri yapmamak lazım...

ben sadece örnek olması açısından verdim yanlış anlaşılmasın ama olay kesinlikle doğrudur hatta manevra bitince göstergelere baktım kaç km deyiz diye harbiden 180 di...

ondan 50 km baya bi az geldi bana... ama tabi yol koşullarını bilmiyorum... mıcır, ıslak, sert viraj, dışa deverli yol vs bu tip şeyler varsa kayması doğal...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest infsphinx

şimdi DSC konusuna gelirsek;

DSC denen olay sadece yüksek hızlarda arabanın yol tutuşu kaybettiği durumlarda değil 5 le giderken de devreye girer mesela şöyle aktarmaya çalışayım hafif ıslak zeminli ve takriben 30 - 35 derecelik bir yokuşa kafa soktunuz ama gaza yüklenmeden girdiniz tabi 10 - 20 m sonra araba geberdi yokuşun içinde böyle bir durumda araba otomatikse kendi vites küçültür 1 e atar ve eğer zemin ıslaksa 1 viteste de tam tutuş sağlanamıyor ve araba patiye düşüyorsa DSC devreye girer aracın ön alt kısmından tak tak gibi bir ses duyarsınız ve araç yola oturup yokuşu çıkar...

aksine yüksek hızlardaki durum ise araç bir taraftan kaymaya başladıysa (ıslak - buzlu zemin mıcır vs) araba kayan tekerlekteki yükü almak için o tekerlekteki torku azaltır ve aksın diğer tekerleğine fazla tork verir bu sayede araç yol tutan lastik sayesinde yola oturur ve spin atma yoldan çıkma gibi bir durumun önüne geçilir...

ama bu DSC veya TCS denen sisteme güvenip Allah ne verdiyse abanmak da sonunda çok kötü olaylar getirir sonuçta unutulmamalıdır ki bı DSC bir elektronik - mekanik sistemdir ve yapabilecekleri kısıtlıdır herşeyden önce sürücü yeterli güvenliği sağlamalıdır beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığında ise yetenekleri çerçevesinde DSC sizi yolda tutacaktır...

umarım açıklayıcı olmuştur... ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim bildigim dsc sadece patide devreye giriyor.. daha dorusu sistem tekerin boslukta oldugunu ya da olması gerektiginden daha fazla döndüğünü anladıgında.. kalkıslarda patinaj cekince yanıyor göstergede dsc ısıgı.. yalnız ben su ana kadar virajlara sert girip arkayı savurdugumda bile dsc nin yandıgını görmedim ya da farketmedim.. belkide yukarıda söyledigim gibi tekerler o anda gerektiginden fazla dönmedigi icindir.. yani arac savrulabilir viraja gerektiginden hızlı girildigi icin ancak arac diyelim 50km ile gidiyorsa virajda aniden direksiyon kırınca arac savrulurken hız belki 40lara düser ya da gazlamaya devam edince bile vites düsürüp deviri arttırmadıktan sonra tekerlerin devir sayısında ani bir artıs olmadıkca dsc devreye girmez diye biliyorum.. bilmektende öte o sekilde gözlemledim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...