Jump to content

Mazda 3 Direksiyon Sertliği

cerman
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sonuç olarak mühendis bey :D bizim araçlarda neden yüksek hızda direksiyon diğer araçlardaki kadar sertleşmiyor ? Bu durumun sürüş güvenliğine bir zararı var mıdır ? Soru cevaplanmazsa en haklı ben olucam ona göre :)

Ben de merak ediyorum :D Hatta bu soruya yanıt gelmezse deneme yanılma yöntemiyle kendimiz cevap bulmaya çalışacağız :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 70
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

7

• Selman

9

• M.E.G

6

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Guest mechanicker

şöyle izah edeyim mühendis bey :) direksiyon hidrolğinin basıncı motor devrine göre çoğalıp veya azalıyor.düşük devirlerde direksiyon hassasiyeti çok yüksek devirlerde ise hassasiyet azalıyor.asında direksiyonda öyle ahım şahım bir sertleşme söz konusu değil.olamazda zaten.eğer olursa zaten bir promlem var demektir.benim anlatmak istediğim yüksek hızlarda direksiyonun doğan direksiyonu kapsamında ağırlaşması değil.sadece direksiyonda hissedilebilir bir derecede sertleşme ve hassasiyetini kaybetme söz konusu olur. ;) yani senin6 nın direksiyonun yüksek hızlarda bir doğan direksiyonu gibi sertleşmemesi zaten normal :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sağolasın Can :D ama benim karşılaştırma yaptığım doğan gibi araçlar değil yeni nesil araçlar. Mesela yeni Mazda2 de yüksek hızlarda Mazda6 ya göre daha sert olduğunu hatırlıyorum.  Yanılıyormuyum Emre ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sağolasın Can :D ama benim karşılaştırma yaptığım doğan gibi araçlar değil yeni nesil araçlar. Mesela yeni Mazda2 de yüksek hızlarda Mazda6 ya göre daha sert olduğunu hatırlıyorum.  Yanılıyormuyum Emre ?

Kesinlikle katılıyorum. Hatta Mazda 3 de 6'ya göre nisbeten biraz daha sertleşiyor ve yüksek süratte tek elle daha rahat tutuluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mechanicker

mazda2 pek kullanmadım o yüzden yüksek hızlarda direksiyon tepkileri hakkında pek bilgim yok :) bu durumun sürüş güvenliğine bir etkisi olup olmaması konusunada değinecek olursak 6ların direksiyonunun 3lere nazaran yüksek hızlarda daha az sertleşmesi sürüş güvenliğine etkilemez merak etmeyin :) birçok markada olduğu gibi mazda'da da modelden modele farklılıklar gösteren özellikler mevcut tabiki ;) örnek verecek olursak (birazalakasız bir örnek olacak :D ) 929 lar bilindiği gibi 4 tekerden kontrol ediliyor.yani direksiyon çevrildiğinde ön tekerlerin aksi istikameti yönünde arka tekerlerde toplam %25 lik bir açıyla( yaklaşık ortalama 20 derecelik bir açı ) dönüyor.ve bu arka tekerleklerin dönüş açısı hıza göre değişkenlik gösteriyor.düşük hızlarda daha geniş açı yüksek hızlardadaha dar açı yani ;)buda sürüş güvenliği ve konforunu en üst düzeylere taşıyor.kısaca milletin120 le girdiği viraja sen 929'la 160 la rahatça girebiliryor ve aynı zamanda çıkabiliyorsun :D konuya dönecek olursak. 929'undireksiyonunda hız yükseldikçe sertleşme gibi birolay sözkonusu değil. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Dün akşam farkettim direksiyon durduk yere çok sertleşmiş. Hani araba çalışmazkenki kadar sert. Ön lastiklerin havası biraz inmiş ama, bu kadar etkileyeceğini sanmıyorum.

Acaba direksiyon pompasından mı kaynaklanıyor olabilir ?

Bi yerlerde müşür, yada kablo çıkmış olabilir mi ?

Varsa müşür-kablo nerededir ?

Bilen duyan, başına bu olay gelen var midur ?  :fiuw:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

grande punto sürdüm çok çok yumuşaktı.

benim mazda 323 ise normal sertlikte.

hatta puntoyu sürerken tedirgin olduğum için normal moda almak zorunda kaldım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...