Jump to content
MazdaClubTR

Mazda Rekor Kârlılık Bildirdi

Tavsiye Edilen Mesajlar

MazdaClubTR

mazda3-statik.jpg

Mazda Motor Corporation'ın, 31 Mart 2014 tarihinde sona eren mali yıl için duyurduğu faaliyet karı, firmanın 94 yıllık tarihinin en yüksek değeri olarak tarihe geçti. Mazda, geçen yılan gore %238 ve 2008 yılında kırmış olduğu 162 milyon ¥ rekoruna göre ise %12 artışla 182.1 milyar ¥* (1.36 milyar €) seviyesinde faaliyet karı elde etti. Bununla birlikte yıl boyunca elde edilen kar sürekli arttı:  Dördüncü çeyrekteki satış gelirleri, %7,6 seviyesine erişti. Bu rakam tüm sene elde edilen satış gelirlerinde %6,8 ve bir önceki yılda %2,4 seviyesindeydi.

Firmada devam eden reformların itici gücü sayesinde Mazda diğer önemli kategorilerde de kazanç elde etti.  2013-14 mali yılı süresince global net kazanç bir önceki yıla göre dört katına çıkarak  2,69 trilyon ¥ (20,1 milyar €) gelir seviyesinde 135.7 milyar ¥ (1,01 milyar €) olarak gerçekleşti. Dünya çapındaki satış hacmi ise %8 artışla 1,33 milyon adete ulaştı.

Avrupa pazarında** araç satışları yine yılın ikinci yarısında ivme kazanarak %25 artışla 163.000'e ulaştı. Avrupa pazarları arasından İngiltere %35 büyümeyle 35.000 adete, Avrupa’nın en büyük pazarı Almanya ise %20 artışla 47.000 adete ulaştı. Bölgedeki gelirler 3,5 milyar € seviyesine çıkarak, Avrupa'da durgun eğilim gösteren binek araç pazarına rağmen %28 artış gösterdi.

Öte yandan Mazda Japonya’da satışlarını %13 artırarak 244.000 adete ulaştı.  Çin’de araç iş hacmi %12 artışla 196.000, Kuzey Amerika'da ise &5 artışla 391.000 adet olarak seyretti.  Mazda Okyanusya bölgesinde de güçlü konumunu sürdürdü. Üç markasıyla %9,2’lik pazar payına sahip olduğu Avustralya’da 104.000 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Mazda’nın başarısının temelinde yeni nesil modelleri yer alıyor.  Ezber bozan SKYACTIV Teknolojisi ve ödüle doymayan KODO – Hareketin Ruhu tasarımını bünyesinde bir araya getiren Mazda CX-5 ve Mazda6 hız kesmiyor. Yılın ikinci yarısında piyasaya sürülen yeni Mazda3 de kullanıcıların beğenisine sunulan her yerde çok büyük ilgiyle karşılandı. Güçlü performans aynı zamanda firmanın maliyetleri iyileştirmek ve küresel bir üretim ağı oluşturmak için başlattığı yapısal reformları da yansıtıyor. Mazda, karlılık hedeflerini planlanan tarihten çok öncesinde tutturmuş ve hatta bu sene çok daha kötü durumdaki Japon yeni kuruna rağmen, 2008 yılı faaliyet karlılığı rekorunu da kırmayı başarmıştır.

Reform çalışmalarına devam ederek, global kapasitesini artırarak (Mazda, Meksika'daki yeni fabrikasında üretimi hızlandırırken aynı zamanda Malezya, Rusya ve Tayland'daki kapasitesini de artırıyor). Mazda agresif model lansman planıyla, içinde bulunduğumuz mali yılda üst ve alt sınırlarını daha da yukarı çekmeyi hedefliyor. Mazda, tüm yıl faaliyet karlılığı seviyesinin 28 milyar ¥ artışla 210 milyar ¥ (1,56 milyar €), net gelirlerinin İSE 24 milyar ¥ artışla 160 milyar ¥ (1,19 milyar €) seviyesine ulaşmasını öngörüyor. Küresel gelirler ise geçen yıl bu zamana göre hemen hemen %8 artış göstererek 2,9 trilyon ¥ (21,5 milyar €) seviyesinde gerçekleşti.

* Kaynak: Mazda Motor Corporation tarafından hazırlanan “31 Mart 2014 Tarihinde Sona Eren Konsolide Mali Sonuçlar” Euro cinsinden rakamlar 1€=134¥ üzerinden hesaplanmıştır; 31 Mart 2015 tarihinde sona erecek olan mevcut mali yıl için öngörüler ise 1€=135¥ olması yönündedir.

** AB, EFTA & Türkiye

http://www.mazda-tr.com/haberler/mazda-genel-haberler/mazda-rekor-karllk-bildirdi/

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
ezmocesteri

Kazandıkları para helal olsun, afiyetle yesinler  :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
carpetamam

Hybrid yapsınlar bence varsada Türkiye'ye getirsinler.

Azcık daha çevreci olalım  :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

      Emek karşılığını her zaman verir, işte emeğin karşılığı, tebrikler Mazda. :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Bikes44

Dünya piyasalarını düşünecek olursak çok normal bir sonuç. Amerika ve avrupada çok makul bir araç Mazda. Tasarım ve teknoloji olarak da sınıfının en iyilerinden diyebiliriz. Ben amerikalı olsaydım bineceğim araba heralde mazda olurdu :D

Tabi gönül isterdi ki ülkemizde de iyi bir satış politikası olsa ve istediğimiz mazdaya binebilseydik...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
civler

Bence de güzel araçlar, ama nedense çok yaygınlaşmadı bizim ülkede. Ben bu şekliyle daha çok memnunum, herkez de olmayan bir araba, ayrıcalığımız olsun.:))

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...