Jump to content

Yeni Mazda3 Kapı Ses Yalıtımı

Bikes44
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Hocam bende yaklaşık 11-12 bin km goodyear eg performance kullandım bu sene. Lastik balon yapmaya müsait yanaklarının ince oluşundan dolayı. Benim yaşadığım ilçede düzgün yol yok çukur kasis bol ve iki defada kaldırıma sürttüm lastiği ama balonlama yapmadı şükür. Siz çok fazla çukura düşüyorsanız bu tip ince yanak lastikler size gelmez. Xl diye tabir edilen güçlendirilmiş yanağa sahip lastiklere bakmanızı öneriririm bozuk yollar için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ankara'da yollar gerçekten berbat ve gittikçe daha da kötüleşiyor. zannımca almanya'da 300.000 km yapmiş bi araba ile türkiye'de 30.000 km yapmış bi arabanın yürüyeni aynı!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

merhaba,

işlem çok hoşuma gitti çok ta mantıklı geldi.. ancak mesajlar içerisinde tam net bir cevap bulamadım..

kapıların tam kapanması için eskisinden daha sert itmek gerekiyor mu? yoksa hiçbir değişiklik yok diyebilir misiniz?

kapanma sesi ile birlikte kuvveti de değişiyor mu acaba :) ona göre şimdi gidip malzeme alacağım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba,

işlem çok hoşuma gitti çok ta mantıklı geldi.. ancak mesajlar içerisinde tam net bir cevap bulamadım..

kapıların tam kapanması için eskisinden daha sert itmek gerekiyor mu? yoksa hiçbir değişiklik yok diyebilir misiniz?

kapanma sesi ile birlikte kuvveti de değişiyor mu acaba :) ona göre şimdi gidip malzeme alacağım :)

ben de yaptım bu uygulamayı ama oyle devasa bir fark yaratmadı diyebilirim. yine de ses kestiği doğru. ama en başından değinildiği gibi yol sesine vs etkisi yok. dışarıdan gelen sesi nispeten kesiyor. ama bende kapı fitilleri tozlanma yerlerinden anladığım kadarıyla tam oturuyor. bu yüzden de cok fark yaratmamış olabilir.oralara dikkat ederseniz belli eder kendini, yıpranma yerleri yoksa kapıda sızıntı var demektir ya da fitil diğer fitile tam oturmuyordur.

kapanma meselesine gelince ben kapılarda bi sorun yaşamadım ama arka kapıya da uygulamıştım (Hatchback) orada küçük bi sorun oldu. daha doğrusu kapi kapanıyor da kapı açık uyarısı veriyordu ama hızlıca kapatınca sorun çözüldü. bi iki kullanımda zaten icindeki hortuma uyum sağlayınca tamamen çözüldü.

ben akvaryumcudan aldım, adam arabaya mı uygulayacan dedi. zaten biliyorlar bu işi.. yapan çok ama çok efektif mi bilemedim. biraz zamanınız varsa denemekten zarar gelmez. 20 tl bi maliyeti var max.

ama dikkat edilmesi gereken bişey var. benim fitiller bayağı inceymiş. özellikle arka kapıda kullanılanlar öndekilerden ince. adamlar bundan bile kaçmış, kırık yıl düşünsem aklıma gelmezdi. bu maliyetten kaçma tabi gram stratejisi ile alakas yok. dikkat etmeniz gereken ise fitili doldururken zorlamayın ve wd40 kullanın. ben öyle yaptım yoksa fitilde ilerlemek zorlaşıyor ve yırtılıyor.

diğer taraftan slikonlu hortum kullanacaksanız tek sefeede tüm fitili dönemezsiniz çünkü yumuşak ve bir süre sonra ilerlemiyor. bu yüzden fitildeki deliklerden bi yerde çıkarıp oradan çekerek devam etmelisiniz. işte burada fitil yırtılabiliyor ona dikkat etmenizde fayda var..

sonuç!?

zamanınız varsa denemekte fayda var, zarar yok. ama ultra degişiklik beklememek şartıyla..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba,

Kapılarıda herhangi bir zorlanma felan sözkonusu değil. Zaten kendi kapı fitili çok ince ve zayıf, arka kapı açıkken ön kapı arasından parmak bile girer:D Endişe etmeyin kapılarınızı için aynı itme kuvvetiyle rahatça kapatabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Evet arkadaşlar yeni mazda 3'ün yol sesi aldığı doğru. Ancak ben bunun büyük çoğunluğunun lastiklerden olduğunu düşünüyorum. Zaten asfaltta giderken mıcırlı asfalta geçerken belli ediyor kendini. Bende yüksek yanaklı kışlık lastiklerini takdığımda lastiklerin ne kadar etkili olduğunu bizzat ispatlamış oldum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şase altı yalıtımı ve davlumbazlar zayıf ondan kaynaklanıyor. Ancak araştırmalarım neticesinde Yeni mazda 3 deki dunlop SportMaxx TT model lastiğin gayet sessiz olduğunu gördüm. Bu lastiğin gürültü seviyesi gayet düşük 68db etiket değeri. Bu da Birçok 18" lastikten düşük. Genelde 71 ve 72 db tüm değerler. Desibeldeki 3 değerlik fark yolda %40' a kadar fark ediyor deniliyor. Yani lastiğimiz gayet güzel. Mazda üretim esnasında tabana ve davlumbaza extra bir yalıtım uygulasa hiçbir sorun kalmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar geçen hafta aldığım 15 metrelik silikonlu (4mm) akvaryum hava lastiğini kapı iç fitillerinin içine geçirerek dış ses yalıtımını %15-20 gibi bir oranda arttırdım. Yeni Mazda3 alıp da ses konusunda benim gibi hassas olan dostlar varsa tavsiye ederim. Sadece 15TL bir masraf ve yarım günlük emek ile aracınıza %10 ile %20 arasında bir ses yalıtımı sağlayabilirsiniz. Ben ziebart'a dünyanın parasını vermekten vazgeçtim. Bu tarz küçük müdahalelerle yalıtımı iyileştirmeye bakıyorum.

Kapı içi fitillerimizde zaten halihazırda 10 cm aralıklarla küçük delikler bulunuyor. Bu sayede fitilinize zarar vermeden veya yırtık&delik v.s. açmadan bu hortumu içeri sokabilirsiniz.

Ancak bu uygulama sadece dışarıdaki gürültüye karşı (yanınızdaki kamyon, yolda çalışan bir iş makinası veya korna sesleri v.s.) izolasyon sağlar. Davlumbazlardan gelen yol sesine veya motor&eksoz sesi ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Ayrıca kapıların kapanışı da daha tok bir hâl aldı. Buda yalıtımın yanı sıra güven hissini de cidden arttırdı diyebilirim. Herkese iyi forumlar... :D

Aynı yöntemle öndeki iki kapıya ben de fitil taktım. Vakit bulunca arka kapılara da takacağım. İş tahminimden daha zorlu çıktı. Fitili kaydırmak biraz zor oluyor. Ben bir kapı için fitili keserek 5-6 parçada tamamlayabildim. Siz tek bir seferde fitili döndüre bildiniz mi? Bir de aracım hatchback ve hb kapağında maalesef fitil delikten geçmiyor. Siz yapabildiniz mi? Belki bir miktar delikler kesilerek yapılabilir ama henüz karar vermedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı yöntemle öndeki iki kapıya ben de fitil taktım. Vakit bulunca arka kapılara da takacağım. İş tahminimden daha zorlu çıktı. Fitili kaydırmak biraz zor oluyor. Ben bir kapı için fitili keserek 5-6 parçada tamamlayabildim. Siz tek bir seferde fitili döndüre bildiniz mi? Bir de aracım hatchback ve hb kapağında maalesef fitil delikten geçmiyor. Siz yapabildiniz mi? Belki bir miktar delikler kesilerek yapılabilir ama henüz karar vermedim.

Belki biraz kalındır sizin silikon ben çok zorlanmadım. Ama tek parça bende de olmadı. 2 ayrı parça halinde üst köşeden başlayarak ve alt uçta birleştirerek tamamladım. Bagaj kısmına yapmayın hem gerek yok hemde boşluk az ve fitili daha ince. Dikkat ettiyseniz kapı içlerinde bir santime yakın boşluk zaten var. O yüzden çok rahat kapanıyor. Ama bagajda fitil sıfıra sıfır gidiyor birde silikon geçirirsek kapanmayabilir. Ben bagaja hiç girişmedim.

Ayrıca tüm kapıları yaparsanız ses konusunda izlenim ve gözlemlerinizi bekliyorum. Kolay gelsin :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bu uygulamayı 1.nesil mazlar içinde yapabiliyor muyuz?

Kapı fitilleri yeterliyse ve kapıyı tam olarak çevreliyorsa yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kapı fitiline küçük bir delik açıp hortumu içerisine sokuyoruz herhalde doğru anladım,

10mt akvaryum hortumu aldım en kısa zamanda uygulayıp geri dönüş yaparım bu konuda,

teşekkürler,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kapı fitiline küçük bir delik açıp hortumu içerisine sokuyoruz herhalde doğru anladım,

10mt akvaryum hortumu aldım en kısa zamanda uygulayıp geri dönüş yaparım bu konuda,

teşekkürler,

10mt yetmeyebilir patron göründüğünden daha uzun o fitiller :D En az 15 alın..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler,

Delik açmanıza gerek yok, zaten her 25 cm de bir delik var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Pilot bölge olarak şoför kapisinda denedim eski 626 larin yalıtımı güzel olduğundan yüksek hizdaki rüzgarı bi nebze kesti

Oğuzhan ALTUĞ

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Beyler kapı altlarına bir uygulama daha yapmayı düşünüyorum. Kapılarımızın iç kısmının en altına şerit şeklindeki kapı fitillerinden monte edeceğim. Aşağıda örnek bir görselini paylaştım. Normalde fabrika çıkışı olması gereken bir fitil ama malesefff yok !

Bu tip bir fitili nereden bulurum bilmiyorum ama araştırıyorum. Bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

Bunu gözükmeyecek şekilde kapı altlarına monte edersek asfalt sesini gene biraz azaltacaktır. Silikon veya çift taraflı bantla yapışır belki de kendinden yapışkanlı bişey bulabiliriz bilemiyorum.

so0nwm.jpg

Sonrasında da taban için bir uygulama yaparsak yalıtım işlemi tamamdır :D Pütür sprey alıp davlumbazlara komple uygulamayı düşünüyorum, nasıl olur? Ziebart da bunu yapıyor ama 700 lira istiyor.

Dostlarım bize küçük masraflarla ses izolasyonu yapacak çözümler üretenin ellerinden öpecem... :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kendinden yapışkan sonradan uygulanabilir. Uygun fitili döşemecilerde bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Normalde var da Türkiye ye gelenlerde mi yok acaba? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Acaba gerek mi duymadılar japonların genel olarak mühendislik takıntısı var sadece otomobil sektöründe değil. Bindiğiniz aracın teknolojisi şu anda sınıfında Türkiye'de hiçbir araçta yok siz benden daha iyi bilirsiniz kullanıyorsunuz, araştırmışsınız, almışsınız. Şöyle bir olaya şahit oldum. Ya mitsubishiydi ya toyotaydı tam hatırlamıyorum. Aracını sıfır alan bir vatandaş alt takımdan çok ses geldiği iddasıyla servisi baya bi taciz etmiş. O sırada da japonyadan denetime yetkililer gelecekmiş, servistekiler bi de ona gösterelim demiş. Adam gelince çağırmışlar adam direksiyonda teknik ecnebi yanında, arkada da servis elemanları, adam girmiş stabilize bir yola sesleri ima etmiş şikayetini dile getirmiş, adam törn bek mek sıfır asfalt yola çıkarmış hani ses demiş. Bu araçları biz asfalt için ürettik eğer arazi için kullanacaksanız onun için ürettiğimiz araçlarımız da var onlara yönelebilirsiniz demiş. 

Yanlış anlamayın ben kapılara yaptığınız uygulamayı gerçekten çok beğendim. Davlumbazlara pütür olayını da gayet onaylıyorum ama kapı altındaki asıl fitilden ayrı bir fitilin olması ne kadar işe yarar orası muamma. Ha yukarıdaki örnekteki araca niye koymuşlar orası da sorgulanabilir. Yaparsanız sonucu hep birlikte görürüz. 

iyi forumlar...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• MazdaClubTR
      Yazan: MazdaClubTR
      Aktif Hava Kelebeği, 3. Nesil Mazda 3 lerde gerektiğinde motoru soğutmak, çabuk ısınmasını sağlamak ve aerodinamiği arttırmak için kullanılır .

.Aktif Hava Kelebeği Sistemi

SKYACTIV-G ve i-ELOOP bulunan Mazda3 (BM)'de bulunan aktif hava kelebeği sisteminin şu temel fonksiyonları vardır ;
      Kelebekleri kapalı tutarak motorun ısınma süresini kısaltır ve aşırı motor soğumasını engeller. Bu, yakıt ekonomisinin yaklaşık %1 oranında geliştirilmesine katkıda bulunur. Ön tampon alt ızgaradan giren hava akışı istenmeyen türbülanslara sebep olur ve bu türbülanslar sürüş sırasında araç hava direncini arttırır. Sistem kelebekleri kapatarak motor bölmesine giren hava akışını azaltır ve hava direncinin iyileştirilmesini sağlar.

Aktif Hava Kelebeği Açık Aktif Hava Kelebeği Kapalı Araç etrafındaki Hava Akışı Motora Giren Hava Akışı  
      Buna ek olarak, araç sürülürken kelebeği kapatarak ve radyatör içinden geçen hava akışının bir bölümünü engelleyerek, motor daha hızlı ısınır. Bu aynı zamanda yakıt verimliliğini arttırmaya ve kabin kompartımanının konforunu yükseltmeye de katkıda bulunur. Aktif Hava Kelebeğinin Çalışması

Aktif hava kelebeği, birden fazla kanattan oluşan, açılıp kapanabilen veya belli bir açıya ayarlanabilen kelebek tasarımındadır. Bu şekilde hava akışı engellenebilir veya radyatöre ve kondansatöre yönlendirilmesi sağlanabilir.
      Aktif hava kelebeği üç konum için programlanmıştır :
      0° (tamamen kapalı) 66° (tamamen kapalı konumdan 66° derece açık 90° (tamamen açık)

Aktif Hava Kelebeği Tamamen Açık 90o Aktif Hava Kelebeği Tamamen Kapalı 0o Aktif Hava Kelebeği Açık 66o Kelebek Kanadı Fan Radyatör Kondansatör Aktif Hava Kelebeği Sistemi  
      Sisteme elektrik gelmediğinde sistem tamamen açıktır. Çalışma şartları uygun olduğunda, kelebek kanatları tamamen kapanarak hava direncini iyileştirir ve/veya motor ısınmasını destekler. Daha yüksek bir soğutma performansı gerektiğinde kelebek kanatları 66° konumuna getirilir ve hava akışı sürüş sırasında kondansatöre ve radyatöre yönlendirilir Ana Fonksiyon

Aşağıdaki şartların tamamı sağlandığında araç, kelebeği tamamen kapatır:
      Araç hızı 140 km/s'in altında olduğunda Motor soğutma maddesi sıcaklığı 100°C'den az olduğunda A/C sistemi normal yük altında olduğunda Koruma Fonksiyonu

Koruma kontrolü, daha yüksek bir soğutma performansı gerektiğinde kelebekleri 66° konumuna açar.

Motor Koruma Fonksiyonu

Motor soğutma maddesi sıcaklığı fazla yüksek olduğunda (116° C'nin üzeri) veya motor yağı sıcaklığı aşırı yükseldiğinde, araç, motoru korumak için kelebeği 66° konumuna açar

ATF Koruma Fonksiyonu

Araç bazı durumlarda da ATF sıcaklığının aşırı yükselmesini engellemek için kelebeği 66° konumuna açar (kontak kapanana kadar).

Gaz Kelebeği Koruma Fonksiyonu

Hava sıcaklığı çok düşük olduğunda (-5° C den küçük ) motor yağı sıcaklığının hızla artması gaz kelebeğinde buzlanmaya sebep olabilir. Bunun önlemek için sistem kelebeği i 66° konumunda tutar . Bu konuma getirilerek motor yağının sıcaklığının ani artması sonucu krank muhafazası içindeki sıvının buharlaşıp blow-by gaz ile karışıp gaz kelebeğinde tekrar yoğunlaşarak buz oluşmasını engeller.  

• emregc
      Yazan: emregc
      Aracı bende test ettim bugün, 

-İlk bakışta tasarımına vuruluyorsunuz
      -Ağır olan kapılarını açınca üst sınıf hissi uyandırıyor (bir audi/bmw kapısı gibi ağır , yalıtım olduğunun ispatı bu,  zaten ses falan da duymuyorsunuz kullanırken)
      -İçine oturunca kalın süngerli yumuşak koltuklar dikkat çekiyor (Eski kasa Mazda6 da bile bu koltuklar yok)
      -Çalıştırınca sessizlik bozulmuyor
      -Kalkışı güzel ancak fırlamasını beklemeyin, direksiyon çok hafif değil, ağırda değil, kontrol odaklı, aracın ataletini her daim hissediyorsunuz, hafif bir araç sürüyor hissi vermiyor, ağır bir araç hisside vermiyor, tam ortası diyebilirim, vitesler çok keyifli , otomatik şanzıman çok akıcı.
      -Aracın gaz pedalına asıldıkça headers bağırıyor, bu da performanslı kullanımı tetikliyor, bu sesi duymak istedim bazen tekrardan
      -Tüketim otoyolda 4,7 ortalama gösterdi, şehir içi 1-3 vites arası 50 km altı süratte 8 lt gösterdi. Karışık bununla ben istanbulda ortalama 6,5 ile gezerim diye düşünüyorum...
      -Konfor 10 numara, 215/45/18inç  Dunlop lastiklerle bile süspansiyon vuruntu yapmadan çalışıyor, 16 jant olsa Mercedesi aratmaz...Mazda 6 dan daha yumuşak süspansiyonları var
      - I stop çok hızlı çalışıyor , diğer markalarınki gibi sinir bozucu değil, devre dışı bırakmak istemiyor insan tüketimi azaltma faydasını düşününce
      -Klimanın , AC,  AC eko ve normal fan modu var
      -Ses sistemi güzel, konsol daki ekran ile ilgilenmek keyif verici, görsellik çok güzel, hiç karmaşık da değil diğer markalarınki gibi...
      -Aracı çalışıtırırken motorun çalışmaya başladığını azda olsa hissediyorsunuz ancak durdurmak için start/stop tuşuna tekrar basınca motorun durduğu hissedilmiyor, sarsıntı hiç yok

Sonuç olarak bu araç Türkiye'ye geldiği kadar satılır derim, sadece Mazda severler değil, trafikte bu aracı gören herkes gelip bakacaktır ve beğenmemeleri için ben bir tek sebep bulamadım, Mazda kefeni yırtmıştır , geçmiş olsun ...

• MazdaClubTR
      Yazan: MazdaClubTR
      Aktif Hava Kelebeği Sistemi

SKYACTIV-G ve i-ELOOP bulunan Mazda3 (BM)'de bulunan aktif hava kelebeği sisteminin şu temel fonksiyonları vardır ;
      Kelebekleri kapalı tutarak motorun ısınma süresini kısaltır ve aşırı motor soğumasını engeller. Bu, yakıt ekonomisinin yaklaşık %1 oranında geliştirilmesine katkıda bulunur.

Ön tampon alt ızgaradan giren hava akışı istenmeyen türbülanslara sebep olur ve bu türbülanslar sürüş sırasında araç hava direncini arttırır. Sistem kelebekleri kapatarak motor bölmesine giren hava akışını azaltır ve hava direncinin iyileştirilmesini sağlar.

Aktif Hava Kelebeği Açık
      Aktif Hava Kelebeği Kapalı
      Araç etrafındaki Hava Akışı
      Motora Giren Hava Akışı

Buna ek olarak, araç sürülürken kelebeği kapatarak ve radyatör içinden geçen hava akışının bir bölümünü engelleyerek, motor daha hızlı ısınır. Bu aynı zamanda yakıt verimliliğini arttırmaya ve kabin kompartımanının konforunu yükseltmeye de katkıda bulunur.

Aktif Hava Kelebeğinin Çalışması

Aktif hava kelebeği, birden fazla kanattan oluşan, açılıp kapanabilen veya belli bir açıya ayarlanabilen kelebek tasarımındadır. Bu şekilde hava akışı engellenebilir veya radyatöre ve kondansatöre yönlendirilmesi sağlanabilir.
      Aktif hava kelebeği üç konum için programlanmıştır :
      0° (tamamen kapalı)
      66° (tamamen kapalı konumdan 66° derece açık
      90° (tamamen açık)

Aktif Hava Kelebeği Tamamen Açık 90o
      Aktif Hava Kelebeği Tamamen Kapalı 0o
      Aktif Hava Kelebeği Açık 66o
      Kelebek Kanadı
      Fan
      Radyatör
      Kondansatör
      Aktif Hava Kelebeği Sistemi

Sisteme elektrik gelmediğinde sistem tamamen açıktır.
      Çalışma şartları uygun olduğunda, kelebek kanatları tamamen kapanarak hava direncini iyileştirir ve/veya motor ısınmasını destekler.
      Daha yüksek bir soğutma performansı gerektiğinde kelebek kanatları 66° konumuna getirilir ve hava akışı sürüş sırasında kondansatöre ve radyatöre yönlendirilir

Ana Fonksiyon

Aşağıdaki şartların tamamı sağlandığında araç, kelebeği tamamen kapatır:
      Araç hızı 140 km/s'in altında olduğunda
      Motor soğutma maddesi sıcaklığı 100°C'den az olduğunda
      A/C sistemi normal yük altında olduğunda

Koruma Fonksiyonu

Koruma kontrolü, daha yüksek bir soğutma performansı gerektiğinde kelebekleri 66° konumuna açar.

Motor Koruma Fonksiyonu

Motor soğutma maddesi sıcaklığı fazla yüksek olduğunda (116° C'nin üzeri) veya motor yağı sıcaklığı aşırı yükseldiğinde, araç, motoru korumak için kelebeği 66° konumuna açar

ATX Koruma Fonksiyonu

Araç bazı durumlarda da ATF sıcaklığının aşırı yükselmesini engellemek için kelebeği 66° konumuna açar (kontak kapanana kadar).

Gaz Kelebeği Koruma Fonksiyonu

Hava sıcaklığı çok düşük olduğunda (-5° C den küçük ) motor yağı sıcaklığının hızla artması gaz kelebeğinde buzlanmaya sebep olabilir. Bunun önlemek için sistem kelebeği i 66° konumunda tutar .
      Bu konuma getirilerek motor yağının sıcaklığının ani artması sonucu krank muhafazası içindeki sıvının buharlaşıp blow-by gaz ile karışıp gaz kelebeğinde tekrar yoğunlaşarak buz oluşmasını engeller.

• kursadnart
      Yazan: kursadnart
      Bazı arkadaşlarımın tasarımına hayran oldukları bu makinanın performansını da görmek istemelerinden kaynaklı tahrikleri neticesinde trafiğe kapalı ve oldukça güzel ve geniş kaymak gibi bir yolda; 2013 Ford Focus (1,6 lt benzinli 125 HP, atmosferik,6 ileri otomatik), 2014 Mercedes A-200 (1,6 lt benzinli 156 HP, turbo 7 ileri otomatik) araçlar ile 500 mtlik bir performans denemesi yaptık. Ben A200 ün iki boy (yaklaşık 10 mt) gerisinde kalırken , focusta benim 2 boy gerimde kaldı. Yani skyactive motor ve şanzımanın beklenen performansı ve ataklığı vermediğini kimse iddia edemez, aksine oldukça iyi ve beklentimin üzerinde bir performans sonucu diyebilirim. Özellikle A200 gibi oldukça iyi performansa sahip bir araca bu kadar direnebileceğini düşünmemiştim. Ayrıca bu test sonucu benim aracım 21,9 lt tüketim gösterirken, focus 22,8 lt , mercedes ise 23,5 lt tüketim gösteriyordu. Yani asıl rakibimiz focus hem performans olarak hemde tüketim olarak mazda 3 ün gerisinde kaldı.
    • asavasgultekin
      Yazan: asavasgultekin
      Merhaba

Mazda 3 power aracımda vitesin önünde bulunan 'PASSENGER AIRBAG' lambası devamlı yanıyor.
      Yolcu koltuğu boş olsa da dolu olsa da bu uyarı beyaz ışıklı olarak yanmakta.

Sizin araçlarınızda da böyle midir?

Adana'daki test aracında da bu şekilde ama yurtdışı sitelerdeki kullanım kılavuzuna göre ön yolcu koltuğu dolu iken sönmesi gerektiğini düşünüyorum.

Aynı araçtan olan arkadaşlar bilgi verebilir mi lütfen?

• Yeni Oluştur...