Jump to content
Guest uyumsuzelement

100 oktan

Tavsiye Edilen Mesajlar

MuRDoC_111

bende 95lik bp ultimate kullanıyom.. şimdiye kadar bi zararını görmedim massallahı var guzumun :nazar: :nazar:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest maz14

Volkan konuyla ilgisiz ama bir şey soracağım, sen bu Soğukkuyu Shell'e oradaki çıtırlar için mi gidiyorsun birader? Hayatımda gördüğüm en gerizekalı ve küstah elemanları bir araya toplamışlar, ikidir de ferrari kartlarımın üstüne yatıyorlar, limiti sınırsız(Oha :) ) kartımı kabul etmiyorlar, bankanız reddediyor deyip bir de rezil ediyorlar adamı vs.vs...

ne çıtırı abi,ben hiç çıtır görmedim oraya gittiğimde  8:) valla sana olan şey bana 1 kere dahi olmadı,limitin azmış senin  :geyik:  :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
glare

total 97 cok mu farkediyor yakısşta??

ben PO kullandım su ana kadar 2 depo.yaklasık 600 km yaptım istanbul da..

Total 97 cok farkediyosa ona geçelim ıo zaman ya :'(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest maz14

arabaya asla PO dan benzin almam heralde  :nea:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
halil_i

mecbur kalmadıkça shell den başka biryerden almıyorum ...(atasözümüzü dinliyorum ;aklı kelden yakıtı shell den alıcan)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
redrock

kim elde yıkama yapıyorsa ordan alıyorum:) geneldede shell oluyor bu son zamanlarda...benım aynanın tekı  vıda ıle sabıt duruyorda otomatık yıkama resmen cıtır cıtır ufalıyor :D

sen otomatik yıkamaya girerek misyonumuza külliyen ters düşüyosun zaten :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
halil_i

otomatik yıkamalarda her türlü bulaşıcı hastalığı kapar bizim kuzular en iyisi yıkamacılar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest infsphinx

dün 1oo oktanla fulladim benim hayvanı lakin 97 ye göre bi performans artısı veya baska bişey hissedemedim daha aksine yakıt tüketimim 9larda gezerdi 11 lerde şimdi

ben bu olayı arabayı ilk aldığımda çok uzun süre düşündüm ve kullandım...

ama hiçbirşey hissetmemiştim 97 oktana göre ondan sonra servise bakıma gittiğimde bunu sordum nedendir diye...

servisten de bana 100 oktan Mazda 3 ve 6 larda bir poha yaramaz diye birşey söylendi, koşuyolu merserdeki ersun beye sorduğumda da o da aynı şeyi söyledi...

95 ve üstü kullan 97 - 98 olmasına özen göster dedi...

en iyi performansı bizim motorlar shell v power 97 ile veriyor... lakin birinde karar kılmadan önce tüm olasılıkları denedim...,

opet full force 97 - shell v power 100 - shell v power 97 - bp ultimate vs...

en sağlam performansı 97 lik shellden aldım...

lakin googla yazıp aratırsanız bu yakıtların denenmesinden en iyi beygiri verenin shell olduğunu rahatlıkla görürsünüz hem onu gördükten hem de kendim kullandıktan sonra bir saha kesinlikle başka yakıt koymadım kocaoğlanıma...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
skinoske

Kıyas kabull eder misiniz bilmiyorum ama benim eski 145TwinSpark arabamda 97 oktan benzin lambda sensorunu dagitti. Ha diyeceksiniz ki nasıl anladın. 70K km'de iken degistirttim. O aralar cok Ankara-Istanbul yapıyordum. Arada uzun yolda iyi oluyor diye 97oktan bezin aldım. 1 ay icinde lambda dagildi. Once anlam veremedim. Gittim serviste garantiden değiştirttim. Sonra onu 3 ayda dağıttım. Dikkat ettiğimde farkettiğim tek şey daha az 97 oktan benzin almam olmuştu. Sonra tekrar değiştirttim. Bundan sonra arabaya hiç 97 oktan koymadım ve satana kadar aylar boyu lambda saat gibi çalışıyordu. Satarkende hiç problem yaratmadı. Bilgisayara bağladıklarında ne fakir ne zengin karışım veriyordu.

Velasıl kelam, ben 97 oktanın bizim memleketteki arabalara yaramadığına inanıyorum. Ben benzini hep Opetten alırım. Çok zorda kalırsam başka markalara girerim. Çok fazla açılıp takibi sorlaştığı için Shell'lerde kalite farkının çok olduğunu duymuştum. Hala öyle mi bilmiyorum.

Hala temiz 2005-2006 model mazda 6 arıyorum duyurulur :)

iyi geceler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
skinoske

Merhaba Mücahit Bey,

yok vazgeçmedim, sadece sahibi ile arabayı görme konusunda senkronize olamadık. Benim işlerde saat belli olmuyor. Bu haftasonunu da yarasa modunda geçirdim, galeri bile gezmeye gidemedim. Bu arada yeni Subaru Impreza çıkmış  >:D Biraz eblek bir duruşu var ama Impreza yani :) Eğer bir kaç ay içinde kafamdaki gibi bir araba bulamazsam değerlendirmeye alabilirim. Sonuçta sıfır, otomatik vitesli, 2000cc boxer motorlu arabayı 46-47bin ytl'ye alabiliyorsun. AWD'de cabası  8)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
X-Pace

araçlarda yakıt seçimi aslında oldukça titizlik gerektiren bir konu. her aracın üreticisi maliyeti düşürmek için daima en çok satışı yapacağı pazara/ülkeye göre ayarlamalarda bulunur. kimi araç 95 kimi araç 97 kimi araç 100 oktan benzine göre ayarlamalar yaparlar. fark nedir? oktan yükseldikçe yanma hızı artar ve dışarıya çıkan enerji miktarı artar bu da yanmaodasının ısısının yükselmesi olarak size geri döner. bir başka sorun ise yanma odasında ikinci bir patlama/yanma noktası oluşmasıdır ve bu detenasyon ; kısacası makinede vuruntuya neden olur. çünkü 95oktan benzin ile 97 veya 100oktan benzinin yanma hızları aynı değildir. dolayısı ile de yanma zamanı değiştiğinden enjeksiyon zamanlamasından motorun avans ayarına , ateşleme zamanlamasına ve hatta bujilerine kadar bir değişim söz konusudur. kısacası 95oktan veya 97oktan benzine göre ayarlı araçlarınız ile 100oktan benzin almanız size daha fazla km yapma olanağı belirttiğim ayarlamalar olmaksızın imkansızdır. aksine ufak da olsa olumsuzluklar göstererek canınızı sıkacak sonuçlar ilerde doğurabilir. modifiye edilen araçlarda bu nedenle kullanılacak yakıtın oktan değerine göre ayalarmalar ve değişiklikler yapılır... herkese hayırlı sürüşler... :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest maz14

kısacası 95oktan veya 97oktan benzine göre ayarlı araçlarınız ile 100oktan benzin almanız size daha fazla km yapma olanağı belirttiğim ayarlamalar olmaksızın imkansızdır. aksine ufak da olsa olumsuzluklar göstererek canınızı sıkacak sonuçlar ilerde doğurabilir.

ben yüksek oktanlı benzinin arabaya bir zarar vereceğini düşünmüyorum kesinlikle,ha yararı yoksa bile zararı olmaz yani  8:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest infsphinx

ben yüksek oktanlı benzinin arabaya bir zarar vereceğini düşünmüyorum kesinlikle,ha yararı yoksa bile zararı olmaz yani  8:)

yoksa sen mazda servisi misin? :D hayır 2 servis de birebir aynısı söyledi de ... :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest maz14

yoksa sen mazda servisi misin? :D hayır 2 servis de birebir aynısı söyledi de ... :D

servis oktan nedir biliyo mu acaba? birsürü adam var servislerde hiçbir işten anlamayan...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest maz14

valla Shell 120 oktan benzin çıkarsa onu alırım,ne kadar yüksek oktan o kadar az vuruntu...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
OveRMinD

"The power output of an engine depends on the energy content of its fuel, and this bears no simple relationship to the octane rating. A common myth amongst petrol consumers is that adding a higher octane fuel to a vehicle's engine will increase its performance and/or lessen its fuel consumption; this is false—engines perform best when using fuel with the octane rating they were designed for and any increase in performance by using a fuel with a different octane rating is minimal or even imaginary."

Hemen Türkçe'ye de çevireyim:

Bir motorun güç çıkışı yakıtının enerji içeriğine bağlıdır ve bunun yakıtın oktanıyla hiçbir alakası yoktur. Benzin kullanıcıları arasındaki yaygın bir efsane bir araca daha yüksek oktanlı yakıt koyuldukça performansının artacağı / yakıt tüketiminin düşeceğidir; bu yanlıştır - motorlar en iyi dizayn edildikleri oktan oranındaki yakıtlarla çalışırlar ve farklı bir oktan değerli bir yakıtla performns artışı ya minimum seviyede ya da hayalidir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest maz14

al işte yaaa muhalefet yapacak ya,bulmuş yine bişeyler  :D olum benim performansla işim yok ki,hele hele yakıt tüketimiyle hiiiç işim yok  :nea:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...