Jump to content

Mazda 3 Lastik Tavsiyesi

Hidoretti
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Falken var bende,   konfor falan iyi de, performans konusunda vasat yani.  Kumho parçalar falken i...

Virajı güzel ama İki makas at, araba yerinde durmuyor.  Yüksek hızlarda stabiliz değil. 

Öte yandan kumho ku31, performans li kullanımda gayet rijit ve dengeli, 

Yalnız alacak arkadaşları yanıltmis olmayalım, benim performans tan kastım  baya yüksek. 3-4 saat aralıksız sağlı sollu 200 le gittiğimiz oluyor.  

Yani falken normal şartlar altında 7den 70e herkese yeter. 

Goodyear efficentgrip falken den iyidir ama.  O da performans olarak zayıf.. Bu sınıftaki çoğu lastik zayıf zaten. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, aattaa :

merhaba...

2014 mazda 3 ümün orjinal lastiklerini değiştirmek istiyorum artık...

İzmir'de olduğum için kışlık lastik yerine yeni ve taze yaz lastikleriyle devam edeceğim...3.5 yılda yaklaşık 48bin km. yol yaptılar..aslında daha kullanılabilir ama yine de tazelemek daha iyi... bir de zamlar yine kapıda :)

sorun şu ki, orjinal 215/45/18 ebatlı dunlop bulmak zor...  Dunlop bayisi de kendi mazda aracında 225/40/18 Dunlop kullanıyormuş...

İnternette 440 liraya 2016 üretimi buldum...

Bir lastikçi, orjinal ebatta olan Kumho var dedi 350 liraya... forum moderatörümüz den de Falken önerisi gelmişti; emin olamadım, karar veremedim...

Ebat değiştirmek ve araç düzenini bozmak istemiyorum aslında....

2016 üretimi lastikleri internetten alsam mı?.. başka bir markaya mı geçsem?... ebat mı değiştirsem ?

Kardeşim ben orjinal ebatta petlas ı hepsiburada dan 1024 e kargo dahil aldım 2017 üretim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yardımlar için teşekkürler...

Evin yakınındaki lastikçiden Kumho KU26 buldum; konuyla fazla uğraşmadan halletmek için taktırdım gitti :)

Umarım beni üzmezler...

Fazla kullanmıyorum bu aralar aracımı ama bir farklı gözlemim olursa sizinle paylaşırım...

Artık izmir'de olduğum için kullanmayacağım ve Ankara'da bıraktığım Kışlık lastiklerimi satın almak isterseniz benimle özel iletişim kurabilirsiniz... Adres veririm; gidip alırsınız lastik parkından... ( 225/40R18 92V IMPERIAL SNOWDRAGON 3 )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

53 dakika önce, aattaa :

Yardımlar için teşekkürler...

Evin yakınındaki lastikçiden Kumho KU26 buldum; konuyla fazla uğraşmadan halletmek için taktırdım gitti :)

Umarım beni üzmezler...

Fazla kullanmıyorum bu aralar aracımı ama bir farklı gözlemim olursa sizinle paylaşırım...

Artık izmir'de olduğum için kullanmayacağım ve Ankara'da bıraktığım Kışlık lastiklerimi satın almak isterseniz benimle özel iletişim kurabilirsiniz... Adres veririm; gidip alırsınız lastik parkından... ( 225/40R18 92V IMPERIAL SNOWDRAGON 3 )

Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kazasız belasız kullanmanız dileği ile.

@Katil Balina Arkadaşımızın kışlık lastikleri satılıkmış.. Sen gerçi jant ebatı düşürerek bu işe girişmek istiyordun ama.. Belki düşünürsün..O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

45 dakika önce, İlhan :

Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kazasız belasız kullanmanız dileği ile.

@Katil Balina Arkadaşımızın kışlık lastikleri satılıkmış.. Sen gerçi jant ebatı düşürerek bu işe girişmek istiyordun ama.. Belki düşünürsün..O0

hocam teşekkürler ama ne ebat ne de marka olarak düşündügüm lastikler değil. 18 inçte zaten 45 ince kalırken 40 daha da incelecektir. zaten %-2.1'lik bir fark çıkıyor. 

ayrıca bir kaç aya üç kişi olacaz. arada hanım da kullaniyor arabayı. bu durumda lastikte fiyattan  kaçma gibi bir lüksümün olmadığını düşünüyorum. sanırım siz bir iletinizde kışlıklarda dar lastiklerin daha iyi olduğunu söylemiştiniz. ona da güvenerek iyi marka 16 inç jant lastik almayı düşünüyorum. continental, nokian, michelin vs..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Katil Balina :

hocam teşekkürler ama ne ebat ne de marka olarak düşündügüm lastikler değil. 18 inçte zaten 45 ince kalırken 40 daha da incelecektir. zaten %-2.1'lik bir fark çıkıyor. 

ayrıca bir kaç aya üç kişi olacaz. arada hanım da kullaniyor arabayı. bu durumda lastikte fiyattan  kaçma gibi bir lüksümün olmadığını düşünüyorum. sanırım siz bir iletinizde kışlıklarda dar lastiklerin daha iyi olduğunu söylemiştiniz. ona da güvenerek iyi marka 16 inç jant lastik almayı düşünüyorum. continental, nokian, michelin vs..

Bu lastikleri ben de tereddüt ederek almıştım ama şehir içinde yoğun karda buzda kullandım.... sehirler arası yolda kullandım... sıkıntı veren hiçbir şeyle karşılaşmadım; yol tutuş ve frenajla ilgili beni rahatlattı açıkcası....

ama haklısınız, ekonomik olarak rahat olsam ben de daha çok kalite arardım....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Katil Balina :

+1

Kesinlikle 16" jantla kışlık lastiklerden maksimum performans alırsın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, aattaa :

Bu lastikleri ben de tereddüt ederek almıştım ama şehir içinde yoğun karda buzda kullandım.... sehirler arası yolda kullandım... sıkıntı veren hiçbir şeyle karşılaşmadım; yol tutuş ve frenajla ilgili beni rahatlattı açıkcası....

ama haklısınız, ekonomik olarak rahat olsam ben de daha çok kalite arardım....

hocam yeni lastikleriniz hayırlı olsun. sizinle ilgili bir şey değil tabi yanlış anlaşılma olmasın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Katil Balina :

hocam yeni lastikleriniz hayırlı olsun. sizinle ilgili bir şey değil tabi yanlış anlaşılma olmasın.

Tabi ki değil....

ben araç üzerinde orjinal ne varsa değiştirmemeyi seçen biriyim.... kızıp küfrettiğim de oluyor ama huyum bu.... 225/40/18 i de başka birşey bulamadığımdan almıştım.... Neyseki gerek kalmadı....

Mazda'dan yeni modelde bol bulunur bir ebat bekliyorum :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
2 saat önce, AKayhan :

Ideal olarak bir aracin 4 lastiginin de ayni marka ve model (yani ayni sirt deseni) olmasi gerekir.  Bunun nedeni sudur.  Farkli marka/model lastiklerin yol tutusu da farkli olabilir.  Eger siz bir araçta farkli lastikler kullanirsaniz, çok kritik bir durum söz konusu oldugunda (örnegin, ani sert fren, hizli viraja girme, vs) araç beklenmedik bir davranis yapabilir.  Bir tarafa çekebilir, kayabilir, falan gibi.  Ama tüm bu bahsettiklerim sadece "çok kritik bir durum" söz konusu oldugunda geçerlidir.  Bunun disinda olagan kullanimlarda endise edilecek herhangi bir durum söz konusu degildir.  Benim tavsiyem, araci bu haliyle bir süre kullanmak isterseniz kullanabilirsiniz ancak uzun dönemde 4 lastigin de ayni marka ve model olmasinda yarar vardir.

lastik öneriniz var mıdır abi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumda ortak bir konumuz var. Oraya yazsaydınız keşke. Mobil olmasam link verebilirdim. Benim tercihim; fiyat ve performans olarak falken olurdu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Srkn :

Şimdi sana 1 adet lastik lazım,aynı lastiği aşağı yukarı aynı km kullanılmış ve 1 adet bulabilme ihtimalin imkansıza yakın  olduğundan yapman gereken 4 adet sıfır lastik alıp araca takmaktır.

lastik önerin var mı abi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Mazda41 :

Nasilsin ilhan abi 2500 3000 kadar cikabilirim 4 lastik icin

İyiyim kardeşim sağ olasın. Sen de iyisindir inşallah.

Bu durumda sana Michelin Primacy 3 lastiği önerebilirim. Forumdaki diğer lastik konumuzda bahsetmişimdir. Tam bir fiyat performans lastiği. Toyo'lardan sonra Michelin Primacy 3 taktım. Bir takım Primacy eskittim, hiç düşünmeden gidip yine Primacy alıp kullanmaya devam ediyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, İlhan :

İyiyim kardeşim sağ olasın. Sen de iyisindir inşallah.

Bu durumda sana Michelin Primacy 3 lastiği önerebilirim. Forumdaki diğer lastik konumuzda bahsetmişimdir. Tam bir fiyat performans lastiği. Toyo'lardan sonra Michelin Primacy 3 taktım. Bir takım Primacy eskittim, hiç düşünmeden gidip yine Primacy alıp kullanmaya devam ediyorum.

Abi 91v ve 91 zp arasinda ne fark var arada yaklasik 130 tl var sitesinde

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, Mazda41 :

Zp run flat oluyormus yandan da yarilsa gider mi ki acaba ? Simdi sabah sabah bunaltiyorum ama :) anlamiyorum abi kusura bakma

Yunus ben 91V görünce direk ezbere hız endeksi dedim. :) 

Run Flat lastikleri son dönemde aracını Lpg'ye  çevirenler tercih ediyor. Malum bagajda stepne bölümüne lpg tankı konulduğu için, stepneden feragat etmek zorunda kalınılıyor. Bu lastiği tercih edenler oluyor, patlasa da belirli bir km hızla, seni  yolculuğuna devam ettiriyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mehmet Özdemir'e katılıyorum. Eğer fazla bütçe ayırmak istemezsen Falken'i kesinlikle öneririm. Yaz ve kış lastiklerini kullandım, aracımda yaz lastiğini halen kullanıyorum, kardeşlerim, babam, amcam, herkese aldık, hiç pişman etmedi. Kesinlikle fiyatının üstünde bir lastik. Eğer 2000-2500 TL verebiliyorsan bir takım yazlık, bir takım kışlık alırsın bu fiyata, gerçi ben 17" olarak düşündüm, benim aracınkiymiş gibi, 205 55 R16 çok daha uygun olacaktır. FALKEN Euroall Season AS200 da alabilirsin dört mevsim olarak. Lastik testleri ve yorumlarla ilgili şu siteyi de referans olarak kullanabilirsin: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/EUROALL-SEASON-AS200.htm

Çok konuştum ama kafam karıştı, ADAC testlerine bakayım iyice çorba olsun dersen: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2015-ADAC-Winter-Tyre-Test-205-55-R16.htm

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2015_Sommerreifen_Test_205_55_R16.aspx

:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Samsunspor
      Yazan: Samsunspor
      Arkadaslar merhaba. Konu basligi altinda diger konu ve yorumlara baktim ama aradigimi bulamadim. O yuzden degerli goruslerinizi almak icin buraya yaziyorum.
      Aracimi eylul 2019 da aldim. Aldiktan bir ay sonra lastik basinc sensoru uyarisi aldim. Ben de herkes gibi herhangi bir benzinlige girip kontrol yaptim ve kayda deger bir degisim yoktu. Yine de olmasi gereken havayi basip sensoru resetledim. Bundan 2-3 hafta sonra tekrar uyari aldim. Sicaktan olabilir diye dusunup pek ciddiye almadim cunku lastiklerde gozle gorulur bir inme veya aracta bir sarsinti vs yoktu. Zaten akabinde de kasim ayinda kislik lastiklere gectim. Sorunu biraz oteledim galiba.
      Acikcasi kislik lastikleri degistirirken su yazliklari da bi kontrol et demek aklima gelmedi. Onu da yazliklara gecerken kontrol ettiririm diye dusundum herhalde bilmiyorum. Kislik lastiklere gectim, haliyle degisim oldugu icin yine uyari aldim ve resetledim. Sonra kis boyunca tek hir uyari dahi almadim. Anladim ki sensorde veya aracta bir sorun yokmus. Basima gelecegin yazliklara gecerken olacagini hissettim artik. 

Bugun yazliklara gecmek icin lastikciye gittim ve bi kontrol eder misiniz dedim. Onlar da bakiyoruz zaten biz genel olarak dedi. Ve tahmin ettigim gibi sol arka yazlik lastige çivi girmis. Onaracagiz dedi, tamam dedim ben de. Neyse lastikler degisti araca bindim 1 km icinde uyariyi aldim. Resetleyip yola devam ettim. Birkac km sonra tekrar uyari aldim. Bir benzinlige girdim iki lastik de sacma sapan degerler gosteriyordu. Sonra fazla kurcalamadan lastikciye geri gittim. Bakti anormal bir deger yoktu. Benzinlikteki arizali olabilir dedik ve ustelemedim. Tekrar istedigim olculere havayi getirdi ( basta hepsini 35 yapmis; ben bu sefer onler 35 arkalar 33 olsun dedim) ve tekrar uyari alirsan gel cikartalim bastan kontrol edelim dedi tamam dedim. Yine araci calistirdim ve basinc degerleri degistigi icin ilk uyariyi aldim, resetledim ve devam ettim. 3-4 km sonra yine uyari aldim. Sinirlendim ve resetlemeden eve geldim yarin giderim diye lastikciye.

simdi ogrenmek istedigim su; daha once hasarli olan lastikten oturu bu kadar sik uyari almamistim. En korktugum sey lastik haricinde baska bir problem olmasi yoksa tek lastikse can sikacak bir konu degil. Yani;
      1- lastikciler lastigi degistirirken bu nesil araclarda sensore etki edecek bir zarar vermis olabilirler mi?
      2- pespese ve bu kadar sik uyari almak normal midir lastiklerin kis boyu yattigini dusunursek? Kaldi ki çivili iken bu kadar sik vermiyordu. Hadi diyelim ki o zaman hava kacisi daha az oluyor. Simdiki tamir de tutmadiysa ve bu kadar sik uyari aliniyorsa lastigin havasinin aniden dusmesi gerekmez mi? Cunku hala gozle gorulur bir inme yok.
      3- eger lastik onarilamaz ise tek lastik degisimi problem yaratir mi? 

4- yarin lastikciye tekrar gittigimde dikkat etmem gereken bir husu var mi?

simdiden cok tesekkurler arkadaslar
    • dalgakıran
      Yazan: dalgakıran
      bir çok konu vardı ama sohbetler uzadığından aradığım cevapları bulamadım tekrar konu açmak zorunda kaldım. 2020 yaza yeni lastik almak durumundayım. marka model tavsiyeleriniz nedir arkadaşlar. Kazasız sürüşler dilerim.
    • Burak
      Yazan: Burak
      Uzun bir süredir ertelediğim lastikleri sonunda aldım. Şirketten arkadaşım telefon açıp sorunca ve bu konuda araştırmalarına güvendiğim @Tarahumara da "Fiyat performans olarak benim de aklımda, ayrıca etiket değerleri de iyi (özellikle ses seviyesi) deyince gaza geldim ve hafta içinde sipariş verdim, bugün de taktırdım.

Lastik Petlas bayilerinde satılıyor ve Türkiye'de üretiliyor. Aldığım lastikler de 2019 29. hafta üretimi. Daha önce hiç kullanmadım ama taktıktan sonra belki de eskilerinin çok konforsuz olmasından olsa gerek araçta yol sesinin azlaması ve konforunun artmasından dolayı hoşuma gitti. 
      Değişime giderken E5 üstünde 88 km hızla araç içindeki ses seviyesini ölçtüm, 30 saniyede 68 dB ortalama vardı. ( Sound Meter Uygulaması ile) Dönerken aynı yolda, aynı hızda 64 dB e kadar düştüğünü gözlemledim. Tabii bu ölçüm ne kadar kayda değer  bilemiyorum ama buna ek olarak araç içindeki müzik sesini eskisi kadar açma gerçeği hissetmemem de bu gözlemimi destekliyor. 
      Esas değişimi sürüş konforunda yaşadığımı düşünüyorum. Eskiden dolma teker üstünde gidiyormuşum sanırım. Yoldaki her çıkıntıyı hissediyordum. Hatta oğlum da aynı şeyi söyledi. Eskisine göre çok daha konforlu dedi. 
      Sertliğinin yanında artık yavaş yavaş da parçalanmaya başlamış olması da cabası. Ne de olsa 5 senelik lastik. 2014 24. Hafta üretimi. 

Bu da aracın son durumu.

Son olarak, değişim sırasında ben siboplara da bakalım deyince lastikçi 4 adedi 60 TL den çelik sibop tavsiye etti. Zaten belli aralıklarla lastiklerde hava azalması gözlemliyordum, bunu duyunca eskisine nazaran daha iyi olacağını düşünüp kabul ettim. Onun da görünümü şu şekilde oldu.

Kasım ayından Allah nasip ederse uzun yol yapacağım. Böylelikle uzun yol performasını ve yakıt tüketimine etkisini de gözlemlemiş olacağımı düşünüyorum.
    • Omericsson
      Yazan: Omericsson
      Merhaba arkadaşlar daha önce bu konu altında yapılan yorumlara baktım hepsini okudum ama bir çare bulamadım 16 inç jant lastikten 18 inç jant lastik taktım ilk başta hiçbir sorun yoktu sonra bir çukurdan geçtim lastik basınç ışığı yanıp sönmeye başladı sonra sabit yandı aracı her çalıştırmamda da yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor lastik basınçlarının hepsini aynı seviye çektim sorun devam etti jant değişiminde ön sol lastik sibobu kırılmıştı normal sibop taktık sensörü de janta yapıştırdık sonra sensör janttan ayrılmış tekerleğin içinde dönüyordu bu şekilde bile çalışıyor du ne olduysa o çukurdan geçtikten sonra oldu sert de girmemiştim sonra ön sol lastikte ki sensörü çıkardım gözle görülür bir hasar yoktu meslek icabı içini açtım bataryasını ölçtüm 3v olması gereken batarya 2.6 v gösteriyor 9 yılda normal düşmesi sensör devresinin sağlamlık kontrolünü sensör akım çekiyor mu diye bakarak yaptım sensör akım çekiyor ama frekans üretip iletiyor mu derseniz bilemem şuanda son olarak arıza ışığı yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor zararı yok ama gözüme batıyor bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz 
    • UtkuSaray
      Yazan: UtkuSaray
      Arkadaşlar aracımın üzerinde orijinal 16 inç jant mevcut. 17 inç siyah bir janta çevirmek istiyorum. Ancak aklımda bazı soru işaretleri var.
      Örnek vermek olursa, direksiyon sertleşmesi, ses alması vb. gibi durumlar.
      Hiç bu şekilde değişiklik yapan oldu mu yorumlarınızı alabilir miyim ? 

• Yeni Oluştur...