Jump to content
Mehmet Özdemir

Mazda CX-3 Yakıt Tüketimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Fotifoti
Eve gelirken i stop devreye girmeye başladı ve ilk defa 3 gün aradan sonra fan çalışmadı durunca. Fakat hala yakıt 10un üzerinde. Umarım bir kaç güne geçer. Yoksa 10-15 litre nedir arkadaş. 

Yaptığınız yola göre yazar orada . Ben çetele tutuyorum paylaşmıştım .6.7lt karışık tüketim . 1 yıl boyunca çok karışık :)c4a0672fb5d7cb58f0013cac2a81e8b1.png

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Jigsaw79
7 dakika önce, fotifoti :

Yaptığınız yola göre yazar orada . Ben çetele tutuyorum paylaşmıştım .6.7lt karışık tüketim . 1 yıl boyunca çok karışık :)c4a0672fb5d7cb58f0013cac2a81e8b1.png

"Yaptığınız yola göre yazar orada" derken?  Mazda connect ekranından mı bahsediyorsunuz? Mazda connect te 3 ekran görüntüsü var bildiğim yakıtla ilgili, bunların içeriklerine girilmiyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fotifoti
"Yaptığınız yola göre yazar orada" derken?  Mazda connect ekranından mı bahsediyorsunuz? Mazda connect te 3 ekran görüntüsü var bildiğim yakıtla ilgili, bunların içeriklerine girilmiyor. 

Km'yi sıfırlarsanız ortalama değişir , uzun yol giderseniz ortalama değişir vs. Sıfırladıysanız gittiğiniz yola göre yazar .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leo0926

Aracım 2015 model cx3.. 21,000 KM de.. Çanakkale turuna çıktım. Yaklaşık 1600 km.yol yaptım.Kaz dağları dahil yapmış olduğum bu turda ,offroadlar dahil.Aracım 270 krş civarı yaktı.İnanın girdiğim yolları görseniz,bana deli dersiniz.Ayazma şelalesinden,dağ yollarından Akçaya indim.Gittiğim yol basit staplize bir yol değildi.İnanın bu yola suv harici araçlar girse,yorum bile yapmak istemiyorum.Ya kardeşim,bu aracın bir tarafından bir ses gelse.bir citroen veya pejonun halini düşünemiyorum bile.Amacımız yakıt ise,bu araç yukarıdaki konumlar dahilinde 270 krş yaktı.Ben bu yakışıklıyı çok seviyorum..

thumbnail_20170503_183623.thumb.jpg.e188a62e22f5307104bd83438434f772.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
onderece

Bizim yakıt durumunda degişiklik yok. Araç 18.000 km de otomatik. Şehir içi 8,5-9.0 arası, şehir dışında 6,5-7.0 arasi yakmaya devam. Forumda bir arkadaş fazla yakan aracının merser serviste bakildiginda enjektörlerin fazla yakit püskürttügünün söylendigini, yakıt sisteminde değişiklik yapildigini sonrasinda yakit değerlerinin düştügünü söylemişti. O arkadaş kimdi gatırlatan varmı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
siyah

Aracı alalı henüz 10 gün oldu, şehir dışı 90-100 km/h sabit hızla, 5.5 litre/100 km 
şehir içi sakin kullanımda: 6,5litre/100 km 

en son depoyu tamamen doldurduktan sonra uzun yolda 190 km yaptım. 
aynı istasyondan tekrar depoyu doldurduğumda 4.77 tl den 50 tl lik dizel yakıt aldı. yaklaşık 5,5 litre/100 km ediyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
effect

1.5 otomatik power - dizel

aracı bayiden alalı 2500 km oldu, soğuk memlekette (hava sıcaklığı -15 ile 9 derece arasında)   1300 metre rakımda. Aracı çoğunlukla (30 gün) kısa mesafe kullanıyorum günde ortalama 2 km (aylık 60 km kısa mesafe sürüşü eder soğuk havada), 30 gunun sonunda ayda bir uzun yol yapıyorum git gel yaklasık 1500 km ediyor (550 km si dağlık inişli çıkışlı ve bol virajlı kalan 950km si düz sahil yolu 0 rakımda) bu şartlarda güncel toplam ortalama tüketim değerim 8.2 lt /100km.

Dağlık yolda anlık tüketim değerim 10-15 lt aralığında, sahil yolunda* ise 100 km sabit hızla 5.5-6.5 lt aralığında.

*sahil yolunda aynı mesafeyi ortalama 130km hızla gidince 8.5-10lt aralığında

ilk bakımdan sonra , rodajdan sonra düşer de deniliyor, dizele göre fazla yakıyor vs... de deniliyor ama, bu arabanın yakacağı aşağı yukarı zaten budur. Veyahut benim kullanım şartlarımla alakalı bir durum da olabilir o yüzden detaylı yazmaya çalıştım.

effect tarafından düzenlendi
veri düzeltmesi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
siyah

Arkadaşlar yaklaşık 2 yıllık kullanımıma göre yakıt tüketimi tahminimce dpf nin çalışmasından etkileniyor. 

Şöyleki tamamen düz olan yolda bazen aynı hızda giderken 5 litre/100km yakıyor, bazen ise 6-6,5 litre/100km yakıyor.

Ya da tamamen düz olduğundan emin olduğum yolda dpf devreye girince bir anda 1,5 litre fazla yaktığı da oluyor. 

En son geçen hafta 20 derece civarı sıcaklıkta yaklaşık 150 km inişli çıkışı bozuk bir yolda ortalama 6/100km ortalama elde ettim ki bence çok iyi bir değer.

Genel olarak ise, düz yolda 100-110 km sabit hızla giderseniz 5-5,5/100 km  yakıyor. 

Kısa mesafeli şehir içi kullanımlarda 7-8litre/100km yakıyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mücahit.

@siyah bilgiler için teşekkürler. Ben akıcı yolda 100 ün üstüne çıkmamaya özen gösteriyorum. Çünkü 100 km/h üstünde yakıt tüketimi aracın aerodinamisi ve  motor gücüyle alakalı olarak ciddi artış gösteriyor. 70-90 bandında giderek 4-4.5 lt tüketimleri rahat rahat yakalıyorum. Bu şekilde kullanımda son 3000 km karma  ortalamam 100 km'de 5.7 lt.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
siyah
22 saat önce, Mücahit. :

@siyah bilgiler için teşekkürler. Ben akıcı yolda 100 ün üstüne çıkmamaya özen gösteriyorum. Çünkü 100 km/h üstünde yakıt tüketimi aracın aerodinamisi ve  motor gücüyle alakalı olarak ciddi artış gösteriyor. 70-90 bandında giderek 4-4.5 lt tüketimleri rahat rahat yakalıyorum. Bu şekilde kullanımda son 3000 km karma  ortalamam 100 km'de 5.7 lt.

dediğiniz doğru, 70-80 km/h hızla gidince benzer değerler elde edilebiliyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
22 saat önce, Mücahit. :

Yol bitmez ki öyle. Karayolları hız sınırları bile bölünmüş yolda 110. Otoyolda 120. Artı %10’u da var. 1200km’lik yolda bir süre sonra bitsin artık istiyor bünye. Şahsen otoyolda 130 ile, bölünmüş yolda 115 ile gidiyorum. Bir de bizim göstergelerde güvenlik payı var. Hem gps hem de elm cihazındaki hız ile gösterge farklı. Cx3 de öyleyse 100 yerine muhtemelen 94 ile falan gidiyorsunuz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan

Ben de Tansu Bey gibi kullanıyorum. Yol güvenli olduğu sürece bölünmüş yolda hatta 120 bile yapılabilir. Otobanda 130...

CX-3'ü yeni aldım. Otoban üzerinden Mersin'den Konya'ya geldim. Maksimum 7'li değerlere çıktı yakıt. Ereğli düzlüğünde biraz düştü ve Konya'ya vardığımda 6.8 miydi neydi.

Ee? Benim Mazda 3 benzinli de hemen hemen aynı yakıyor. Ben ne anladım bu işten? :)

Şunu anladım, Mazda 3 benzinli hakikaten az yakıyormuş. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet

Cx3 enteresan şekilde 110 üstüne çıkınca saçma sapan yakıtı yükseltiyor. Hız ile oransal değil. 100le 4 litre yakan araç 110 ile 4.5 civarı, 110 üstü 6 litreye zıplıyor 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...