Jump to content
Magna

Kalkış ve Yavaşlamalarda Sarsıntı Sorunu

Tavsiye Edilen Mesajlar

Magna

iyi forumlar,

1991 model Mazda 323 Sedan Otomatik vites sahibiyim, aracı alalı 1 ay kadar oldu. Araç yeni hareket ederken ve sıkışık trafikte yavaşlamalarda aracın ön konsolu ve kaputta sarsıntı oluyor. Daha önce Corolla otomatik vites kullanmaktaydım ve böyle bir şey söz konusu değildi.

 

Aracı satın aldığım kişi "Benim kullandığım otomatik vites araçlarada bu şekilde bir durum var" gibi bir şeyler söylemişti.

 

Dikkatimi çeken bu sarsıntı veya titremenin düşük devirlerde olması. Örneğin vites boşta rölantideyken 1000 devirde. Gaza bastığım zaman devir 400-500'e kadar düşüp hızlandıkça artıyor ve aracın titremesi hız 10-15 km'ye çıktığı zaman kesiliyor. Yavaşlarken de ve frene basıp aracı durdurduğum zaman da devir saati 350-400'e kadar düşüyor ve aynı titreme oluyor. Sadece ses değil kaputun yüksek derecede titrediğini görebiliyorum.

 

Bir motor ustasına durumu anlattım, araçcı biraz kullandı ve bunun normal olduğunu söyledi. Ben normal olmadığını düşünüyorum.

 

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden konuya yazan herkese teşekkürler

 

Edit: Başka bir usta vakumla ilgili olabilir diyor. Vakum sistemi ile ilgili hortumlardaki sorunlar giderildi. Şuan titreme %70 azaldı. Sorunun çözümüyle ilgili değişiklik olursa mesajı güncelleyeceğim.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
slash

Motor kulakçıkları diye tahmin ediyorum.  Aynı sorundan şirket aracımda var.  

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
xraprapxx

manuel vites olsa avans ayarının cok kısık olmasından dolayı düşük devirlerde tekleme sarsıntı yapabilir derdim ama otomatik vitesle alakalı bir bilgim yok. manuellerde az yaksın die avans ayarını cok kısıyorlar araç gaz yemiyor ve düşük devirlerde sarsıntı tekleme yapabiliyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...