Jump to content

3.Nesil Mazda 3 Boya Sorunu (Kolay mı Çiziliyor ?)

Navim
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

49 dakika önce, xanatoliax :

Sevgili dostlar her taş fırlaması ve ufak darbe aracımda ( kırmızı power ) iz bırakıyor . Sağ taraf harita gibi oldu . Benzer bir durum yaşayan var mı ?

Mesajınız Forumda mevcut ortak konu başlığı altında birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
5 dakika önce, LastOttoman :

Gerçektende mazdanın boya olayı bu kadar kötümü yazıları okudum resmen şok oldum 

Otomobil boyalarında kanserojen içeren maddeler artık yasaklandığı için. Su bazlı boya kullanımına başlandı. Bir çok markada benzer sorunlar yaşanabiliyor. Bmw'de örneğin yeniden boyandığında, renk tutturma sorunu var. Sırf bundan ötürü anlaşmalı oldukları bir laboratuvar var. Boyanacak otomobilden numune gönderilip, renk formülü hazırlatılıyor. 

Siz Mazda 3 veya bir başka otomobil almaya karar verinde, tek takıldığınız bu nokta olsun. Bunun çözümü basit, seramik kaplama uygulaması yaptırırsınız olur biter. Çok uzun süre sorunsuz içiniz rahat şekilde kullanırsınız. Bmw hemen hemen teslim edeceği tüm otomobillere bu uygulamayı yaparak teslim ediyor müşterilerine...Sırf hemen boya sorunu şikayeti ile karşılaşmamak için.

Otomobillerde örneğin artık fren balataları da, eskisine nazaran daha çabuk bitiyor. Sebebi ise yine insan sağlığına zararlı olan. Fren balatası imalatında kullanılan "Asbest" ham maddesinin yasaklanması. Bu malzeme sayesine fren balataları daha dirençli ve uzun vadeli oluyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

daha önce de yazdım tekrar edeyim; kilo ağırlık zart zurt değil düpedüz pintilik. pek çok marka artık bu şekilde çıkıyor. 

gerçi sene olmuş 2016 hala 100 yıl öncenin kaporta teknolojisinin kullanılması şaşırtıcı değil mi?  otomotiv sektörü bilişim teknolojisiyle paralel yürüseydi kaza anında sadece kaporta hasarında kaportanın kendi kendini düzeltecek bir malzemeden yapılması gerekiyordu şimdiye kadar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, navim :

Bu arada geçen sanaiye gittim iyi bir usta  yeni nesil araçlarin hepsinin boyasi naifmiş. . . Mazdanin gunahini almisiz :)

+1

Firmalar kalite standartları, insan ve çevre sağlığı yönetmeliklerine göre su bazlı boya kullanmaya başladılar. Su bazlı boyanın direncide daha zayıf oluyor eski boyalara göre. Tıpkı asbest kullanımının yasaklanmasından ötürü, fren balatalarının ömrünün kısalması gibi. Su bazlı boyalarda daha kolay çizilip, deforme olabiliyor.

Premium markaların geneli sattıkları araçlara teslim etmeden evvel, seramik boya koruma uygulaması yapıyorlar. Sırf bu şikayetle karşılaşmamak için.

Su bazlı boyada ikinci sorun rengin tonunu tutturabilmek. Özellikle nadir bulunan az sayıdaki araçların rengini tutturmak çok zor iş. Bazen hatta imkansız, bundan ötürü  laboratuvarlarla çalışan firmalar/servisler var. Numune gönderilerek boya içerği/formülü öğreniliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar Soul Red renli aracımda yaşadığım problemleri yazdığım bir konu vardı... Gerçi bu açtığım konuda biraz kendim çaldım kendim oynadım gibi bir durum oldu biraz... 240 okuma 5 yanıt (Yanıtlarda biri @Mehmet Özdemir kalan 4 tanesi benim O0 )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Hafta sonu camurluk uzerinde ufak bir pirinc tanesi buyuklugunde boya atmasi farkettim :( Tas gelmis olabilir elbette ama uzun yolda hemen hemen hic kullanmiyorum. Ustelik boya atan kismin etrafinda hic bir ezik, iz vb yok. Benim arac mavi ve o noktada boya tamamen gitmis beyaz astar gorunuyor. Boyanin bu kadar narin olmasi sinir bozucu. Servise goturup bir gosterecegim ama buyuk ihtimal boyada bir hata yok deyip rotus kalemiyle kapatmayi onerecekler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Malesef boya inanılmaz derecede kalitesiz. Bunu çevrecilik ayağına savuşturmak bana mantıklı gelmiyor zira yeni sayılabilecek 2015 ve 2016 model iki fiesta kullandım metalik gri renkte. Kalitesi Mazda boyasıyla kıyas bile kabul etmez çok daha kaliteli. Araç temizliği konusunda titiz birisiyimdir. Arabayı aldım alalı yıkamacılara güvenemediğim için arabayı hep kendim yıkadım. Yere değen bezi arabayı sürüyorlar, silikon bir aletle aracın suyunu almaya çalışıyorlar, fırça ya da pis sünger kullanıyorlar. Çiziklerin oluşmaması için en kaliteli malzemeleri, mikrofiber bezleri aldım. Şimdiye kadar 4 defa yıkadım fakat arabanın üzerindeki hareleri gören arabayı 4 senelik zanneder. Biraz daha zaman geçtikten sonra ne hale gelir gerçekten çok merak ediyorum. 2-3 tane pirinç tanesi kadar taş izi bende de var. İki tane ön tamponda biri de nasıl olduysa sürücü kapısının üstüyle tavan arasında. Bu arabada sevmediğim tek şey boyanın bu denli kalitesiz olması. Keşke böyle şeylere takmayan bir yapım olsa. Amaaan diyip geçebilsem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Boya kalitesiz maalesef. 20 senelik toyota mın tavan ve bagaj kısmında hiç boya yoktu, ama boya uzun süreli güneşin altında olmasından kaynaklı renk solması haricinde pırıl pırıldı, ne bir güneş yanığı nede başka bir şey vardı araçta.

Bendede rütuşluk bir yer vardı ve ingilteredeki bir satıcıdan soul red için orjinal mazda rütuş seti aldım. Bu set 2 ayrı boyadan oluşuyor, ilk önce birinci katı atıyorsunuz birisi ile daha sonra bir süre bekleyip 2. katı atıyorsunuz.Süper bir işçilik olmadı ama enazından sırıtmıyor eskisi kadar.

Evet yeni boyalar kalitesiz ama madem premium araç olduğunu iddia ediyorsun, o zaman premium bir su bazlı boya kullan.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, Felixus :

Boya kalitesiz maalesef. 20 senelik toyota mın tavan ve bagaj kısmında hiç boya yoktu, ama boya uzun süreli güneşin altında olmasından kaynaklı renk solması haricinde pırıl pırıldı, ne bir güneş yanığı nede başka bir şey vardı araçta.

Bendede rütuşluk bir yer vardı ve ingilteredeki bir satıcıdan soul red için orjinal mazda rütuş seti aldım. Bu set 2 ayrı boyadan oluşuyor, ilk önce birinci katı atıyorsunuz birisi ile daha sonra bir süre bekleyip 2. katı atıyorsunuz.Süper bir işçilik olmadı ama enazından sırıtmıyor eskisi kadar.

Evet yeni boyalar kalitesiz ama madem premium araç olduğunu iddia ediyorsun, o zaman premium bir su bazlı boya kullan.

Bu durumun aşılamayacak bir problem olduğunu düşünmüyorum.

Boya konusunda 20 sene önceki modellerle değil, günümüzün modelleri ile mukayese etmek daha doğru. 

2016-Mart ayında patronum eşine Mercedes GLE 350 D 4M aldı. Aracı bayiden teslim alıp, şirkete getirme esnasında taş sekmesi sonucu kapının boyasında hasar oluştu.Tabi bizim patron sinirlendi, çıldırdı verdi veriştirdi adamlara. Doğum gününe yetiştirmek için çok acele davrandığı için, araca seramik kaplama yapılamamış. Bu durumun kendisine aktarıldığı ve sonra getiririm dendiği yanıtını aldık sizden dendi. Durumu anlattılar izah ettiler, ama tabi nafile bizim patron için. Eşi hediyesini aldı kullandı, sonra servise araç bırakıldı kapı boyandı ardından seramik kaplama yapıldı.

Demem o ki bu konudan otomobil firmalarıda çok şikayetçi. Daha önce Bmw ile ilgilide yazdım bu konuda. İnsan sağlı vs konularında katı yaptırımlar var. Ama boya kalitesi konusunda da ciddi yaşanan sorunlar var. Elbet ya yeni bir teknoloji, bir çözüm yada ortak bir yol bulacaklardır diye düşünüyorum.

Bu durumdan satıcıda rahatsız, müşteride rahatsız..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar,
Mart ayında aldıgım Mazda 3 kırmızı renkli aracımda kus pisligi. Anlamıyorum nasıl bu kadar cabuk boyaya zarar verebilir sadece 1 günde oldu.

Boya koruma yaptırayım diyorum Sonax Altunizade nasıl sizce? Önerebileceginiz baska yer olur mu? Fiyat aralıgı vs. hic fikrim yok ilk arabam.

Bir de bu izleri pasta ile cıkartırlar mı sizce? sadece vernik yanmıs gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 hours ago, aaron_88 said:

Selamlar,
Mart ayında aldıgım Mazda 3 kırmızı renkli aracımda kus pisligi. Anlamıyorum nasıl bu kadar cabuk boyaya zarar verebilir sadece 1 günde oldu.

Boya koruma yaptırayım diyorum Sonax Altunizade nasıl sizce? Önerebileceginiz baska yer olur mu? Fiyat aralıgı vs. hic fikrim yok ilk arabam.

Bir de bu izleri pasta ile cıkartırlar mı sizce? sadece vernik yanmıs gibi görünüyor.

Araca sakın ola pasta vurmayın. Çok daha fena oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, tarahumara :

Araca sakın ola pasta vurmayın. Çok daha fena oluyor.

hocam cunku hale giderici kullanmıyorlar ucuza kacmak ıcın pasta cıla hazır kavramı bolca mevcut 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 hours ago, alpulusoglu said:

hocam cunku hale giderici kullanmıyorlar ucuza kacmak ıcın pasta cıla hazır kavramı bolca mevcut 

Ben denedim işte o pasta cila dan çok daha beter oluyor. Boyanın parlaklığı gidiyor matlaşıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, tarahumara :

Ben denedim işte o pasta cila dan çok daha beter oluyor. Boyanın parlaklığı gidiyor matlaşıyor.

kullandıgınız pasta cıla ıcerıgıne baktınızmı acaba tecrubelerımden yola cıkarak ben yaklasık 200 lıraya mıs gıbı yapmıstım zamanında pasta cıla yerıne compound cıla ıcın nxt ve kıl ıle 1 sene gıttı neredeyse 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

ben de bu boya konusunda iyi düşünmüyorum 3000 km araç bir yere çarpmadığım halde ön kaporta cama yakın mesafede boya sökülmüş durumda arka kapı üstünde yine aynı şekilde şöför kısmındaki kapı kısmında da boya sökülmüş durumda.Uzun yolda taş sıçramasını hissetmez miyiz bunlar hangi ara oldu anlamadım hadi önde oldu ya yandakiler? Bu boya sökülmesini nasıl telafi ederiz servis rütuş yaparmı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8/2/2016 at 02:53, rasim28 :

Uzun yolda taş sıçramasını hissetmez miyiz bunlar hangi ara oldu anlamadım

Bu söze acayip katılıyorum. Babamın rahatsızlığından ötürü şu geçtiğimiz haftalarda ve ayda Mersin'e defalarca gittim geldim. Haftasonu arabayı yıkarken ön tamponda ve kaput üzerinde toplamı 15'i bulan "pirinç tanesi" kadar (belki biraz daha ince) kalkmış boya yerleri gördüm. Siyah...

Hiç öyle "tan! tun!" sesler de duymadım yolda. Zaten yarısı otoban. Diğer yarısı bölünmüş Konya-Ereğli yolu. En azından bana taş atan bir araba olmadı. Sinekten böcekten desek, gideceğim yere varınca ıslak mendille temizlerim onları.

"Suyu Boya" ifadesine katılıyorum!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Arkdaşlar ben seramik kaplama yaptırmaya karar verdim . Seramik kaplama ile ilgili bilgisi olan var mı yaptırmaya değer mi ne dersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

02.08.2016 at 02:53, rasim28 :

ben de bu boya konusunda iyi düşünmüyorum 3000 km araç bir yere çarpmadığım halde ön kaporta cama yakın mesafede boya sökülmüş durumda arka kapı üstünde yine aynı şekilde şöför kısmındaki kapı kısmında da boya sökülmüş durumda.Uzun yolda taş sıçramasını hissetmez miyiz bunlar hangi ara oldu anlamadım hadi önde oldu ya yandakiler? Bu boya sökülmesini nasıl telafi ederiz servis rütuş yaparmı?

Merhaba servis rütuş yapıyor fakat rutuş yapılan yer acayip belli oluyor ve ayrıca yaptıkları rütuştan hiç memnun değilim bence kendiniz yapın.

https://tr.aliexpress.com/item/Car-scratch-repair-pen-auto-paint-pen-for-Mazda-2-3-5-6-8-cx-5/32298624889.html?spm=2114.13010608.0.77.PyOu9C

Buradan almış olduğum boya araçla da birebir uyumlu çıktı. Satıcıya mesaj atarsanız boya numarasını size bildiriyor. Tavsiye ederim.

Fakat bu alanlar biraz çukur biçimde kalıyor ama yinede göze batmıyor enazından. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...