Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Ön Fren Balataları Değişimi

Sergio_01
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

09.08.2018 at 13:59, Mustafa Yılmaz :

Herkese merhaba 41000 km de bizde balatalarımızı değiştirdik hayırlısı ile Remsa marka balata kullandık daha önce duymamıştım. İspanya üretimi kaliteli balatalar olduğu söylendi. İlk izlenimim (ses yapmaması ve frenleme mesafesi) olumlu. Daha uzun kullanımda bilgi veririm. 

Evet arkadaşlar merhabalar, balata deneyimini yaklaşık 4000 km sonrasında aktarmak istedim. Bu balataya verdiğim paraya acıyorum desem yeridir. Oldukça fazla ses yapıyor. Kesinlikle kimseye tavsiye etmem. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de Delphi almıştım o da ses yapıyor. Fakat orjinal balataları da değiştirmeden önce ses yapmaya başlamıştı ve balatalar daha bitmemişti tam olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10.08.2018 at 08:45, S.Halilduru :

Benim araç 70k yı geçti henüz ilk balatalar duruyor üzerinde. Tabi sıkışık trafiğe girmemesi ve genelde uzun yol kullanımı buna en büyük etken.

Şu asbest olayı hangi yıllardan sonra kalktı acaba ? 

benim araca 60 bin bakımda 3. balata takıldı, bu konuda rekor bende olabilir:) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Katil Balina :

😯 yaris pilotlari gibi sol ayak freni aktif surekli galiba 😀 Benim 45 bin km'de halen orijinal balata ve diskler. Buna bir kac defa autocross ve pist surusunde balatalar tutene kadar surus de dahil. Benim arac manuel ama otomatik arac icin bile 60 bin km'de 3 defa degisim biraz fazla bence. Servisde mi tavsiye ediyorlar bu degisimleri? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Canuck :

😯 yaris pilotlari gibi sol ayak freni aktif surekli galiba 😀 Benim 45 bin km'de halen orijinal balata ve diskler. Buna bir kac defa autocross ve pist surusunde balatalar tutene kadar surus de dahil. Benim arac manuel ama otomatik arac icin bile 60 bin km'de 3 defa degisim biraz fazla bence. Servisde mi tavsiye ediyorlar bu degisimleri? 

evet. balatalar bittiği için fren hidroliği ile ilgili bir uyarı veriyordu sanırım. yani öyle keyfekeder bir değişim değil. 

nasil oluyor ben de anlamadim. ilk otomatik arabam olması dolayısıyla olabilir. ha bir de hanim da kullanıyor:))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir süredir ötüyordu benim balatalar da, iyice arttı bu ara. 19500km'de araç, değişmesi gerekebilir demişti servis. Sadece balata değişim ücreti ne kadardır acaba, bu ay kampanyadan yararlanıp değiştireyim diyorum.

Benim kullanımım da ya çok sakin, ya da çok agresif, arası yok. Balataları bitiren de bu, öyle zayıflar ve sistem öyle ısınıyor ki, 2 tane arka arkaya panik fren yapmanız yeterli, eriyor gidiyor balata, fren hemen şişiyor. İstediğiniz kadar sakin kullanın, iki gazlama yetiyor ömrünü yemeye.  

Ankara çevreyolundan yaşamkent çıkışına yaklaşıyordum, yüksek bir hızla, 180 civarı tahminim. Yoncaya yaklaşırken ani fren yaptım, 130a kadar çok iyi yavaşladı, sonra birden şişti pedal, kaçırmaya başladı. Resmen duramadım, yoncaya fazla yüksek hızla ve birazda panik hissiyle girmek zorunda kaldım, tek bir frende. Frenleri çok zayıf aracın, böyle bir durum olursa ne beklemeniz gerektiğini bilin diye anlatıyorum bunu, yüksek hızda mutlaka frenlerin zayıflığını düşünerek pay bırakın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar selam benim de değişim zamanı geldi 50bin km deyim. Ön fren disk ve balataların orjinal markasını, nereden hesaplı bulabileceğimi bilen var mı ? veya kullandım şu marka iyi çıktı diyen de olursa ona da ayrı teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, ISF :

Arkadaşlar selam benim de değişim zamanı geldi 50bin km deyim. Ön fren disk ve balataların orjinal markasını, nereden hesaplı bulabileceğimi bilen var mı ? veya kullandım şu marka iyi çıktı diyen de olursa ona da ayrı teşekkürler

Ate aldım 340 tl önlere 1 ay 1300 km yaptım orıjınal balatayla tepkıme fren pedal hıssı aynı.  Şimdilik balatalar ses yok olcagını da zannetmıyorum oyle bır ızlenım vermedı :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

60bin bakımına gittiğimde 5bin km sonrası kontrol ve değişim gerekir demişlerdi... titiz olduğum için, 64500 km deyken, bugün gittim; indirimden yararlanmak için...

disklerin de değişmesi gerektiğini söylediler...peki dedim... son zamanlarda arkadan gelen sesler vardı, kaliperlerden şüpheleniyordum, bir bakın dedim.. o da kaliper vidalarının aşınmasından geldiğini, değişeceğini söylediler, ona da peki dedim... 450 liraya ön balata değiştirmeye gittim, 1450 liraya ön diskler, ön balatalar ve arka kaliper civataları değişti...

kafam rahatladı.... fotoğraflar burada...

disk üzerindeki izler tuhafıma gitti.. bu şekilde mi yıpranırlar anlamadım?!...

IMG_20181102_170902 (Large).jpg

IMG_20181102_171530 (Large).jpg

IMG_20181102_170914 (Large).jpg

aattaa tarafından düzenlendi
yazım hatası
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bugün 50bin bakımı için servisteydim. Son aylarda bozuk zeminde kaliper sesi geliyordu ön taraftan. Fakat direksiyon düzken sıkıntı yok, sağa-sola çevrili, dönüş yaparken geliyordu tıkırtı. İlk sayfalarda bir arkadaş sesi, bozuk amortisör olarak tanımlamış sanırım. Balatalar değişince o ses de gitti.

Ürün açıklaması: PAD SUB SET FRT CALI
Fiyat: 400,50 TL.
İşçilik: 75 TL.

Disklerde sıkıntı yokmuş. Kullanmaya devam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

02.11.2018 at 21:44, Felixus :

Sökerken olmuş olmasın o izler. Eğer balatanız bitik vaziyette sürmediyseniz o izlerin olması çok garip !!!

Sökerken olmuş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.11.2018 at 14:39, Katil Balina :

Yok öyle bişey rekor bende katil balina 30 bindeyim 3 cüye tekrardan orjinalini taktırcam şuan.) 2ci dehişime delphi kullandım pişmanım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, umut hancı :

Yok öyle bişey rekor bende katil balina 30 bindeyim 3 cüye tekrardan orjinalini taktırcam şuan.) 2ci dehişime delphi kullandım pişmanım

Delphi'den neden pişman oldunuz, kısa ömürlü mü oldular?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Orjineline göre fren tutuşu daha az hissediyordum . Ve ısındığında ötme problemi. Üstelik disklerimde delphi balatalarla yenilemiştim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, umut hancı :

Orjineline göre fren tutuşu daha az hissediyordum . Ve ısındığında ötme problemi. Üstelik disklerimde delphi balatalarla yenilemiştim

Ben de Delphi aldım, benimkilerde ötüyordu ama ısınma mısınma farketmiyordu hep ötüyordu. Şimdi yaklaşık 4000 km oldu ve ötme kesildi (%100 emin olmamakla beraber) aslında ATE olsaydı ATE alacaktım ama ben siparişi verirken henüz TR'ye gelmemişti.

Orjinali maalesef çok kısa sürede tükeniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Felixus :

Ben de Delphi aldım, benimkilerde ötüyordu ama ısınma mısınma farketmiyordu hep ötüyordu. Şimdi yaklaşık 4000 km oldu ve ötme kesildi (%100 emin olmamakla beraber) aslında ATE olsaydı ATE alacaktım ama ben siparişi verirken henüz TR'ye gelmemişti.

Orjinali maalesef çok kısa sürede tükeniyor.

Birdaha asla orjinalden şaşmam. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, umut hancı :

Birdaha asla orjinalden şaşmam. 

ben de delphi kullanıyorum ötme cok nadir oluyor. oda biraz sert basınca kesiliyor bir daha yapmıyor  ve balatalardan memnunum biterse delphi gene alırım. Ben balataları taktırırken diskleri tornalattırarak düzgün bir yüzeye taktırdım belki de ondan olabilir. Eski aracımda diski tornalatmadan trw marka takmıştım ve ötme sesi aşırı yapıyordu. Disk incelince kenarlarda 1-2 mm fazlalık kalabiliyor ve bu balataya sürtüp ötme yapabilir. Araca binmeden elinizle diskin parlak kısmın ucuna doğru elinizle kontrol edebilirsiniz belki ondan yapıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...