Jump to content
AreY

1.5 Skyactiv (Benzin) Motor Yağı Önerileri

Tavsiye Edilen Mesajlar

g3z3g3n1616

Arkadaşlar 5nci yıl bakımı içi iki yağ markasi arasında kaldım. Liqui Moly ve Castrol. Çok sakin kullanırım. Hiçbirzaman trafik, dur kalk sorunum olmaz. Yılda ortalama 8-9 bin km yaparım eğer Türkiye e yıllık izne gelmezsem. İskandinav iklimine uygun her iki markadan kullanim şartlarıma uygun yağ tavsiyesine ihtiyacım var. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

Ne zaman Castrol kullansam motor hep daha sesli çalışıp daha az gitme isteği uyandırıyor bende. Mobil, motul, liqui moly, total, shell iyi yağlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
amirbey

Tüm süreçleri aktararak canını sıkmak istemiyorum forum üyelerinin. Ancak 2015 Mazda 6 aracıma ağır ve detaylı bir servis bakımı yaptırdıktan sonra, ilk rutin yağ bakımı için epey yağ araştırması yapmıştım. Gerek forumdan gerekse yabancı sitelerden edindiğim fikirler neticesinde; Mazda Skyactiv motor için "Motul 8100 X-Clean EFE 5w-30"da karar kılmıştım. Yaklaşık 1500 km oldu yağı değiştireli. Yakıt tüketimim 0.5 litre düştü ve çekişte fark yok. Kesinlikle tavsiye ediyorum. 0w-20 yağ mı 05-30 mu arasında gidip gelmiştim. Envai çeşit görüş var bu konuda. Benim tecrübem yukarıda ismini verdiğim yağın gayet iyi olduğu yönünde. Filtre olarak da "Mann" tavsiye ederim. Tabi orijinal filtre düşünmüyorsanız. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback
17 saat önce, g3z3g3n1616 :

Arkadaşlar 5nci yıl bakımı içi iki yağ markasi arasında kaldım. Liqui Moly ve Castrol. Çok sakin kullanırım. Hiçbirzaman trafik, dur kalk sorunum olmaz. Yılda ortalama 8-9 bin km yaparım eğer Türkiye e yıllık izne gelmezsem. İskandinav iklimine uygun her iki markadan kullanim şartlarıma uygun yağ tavsiyesine ihtiyacım var. 

İskandinav şartları ve sakin kullanım için 0w-20 kusursuz tercih gibi, büyük ihtimalle servis de 0w-20 kullanıyordur. En alttaki API/ACEA standartlarını karşıladığı sürece markada pek fark olacağını sanmıyorum zira 5w-30, 10w-40 vb yağlarda kolay ucuza kaçılsa da 0w-20'ler zaten %100 sentetik ve üretimde belli bir standart gerektiren pahalı yağlar. 

855635844_mazda3yag.thumb.jpg.b4241437de3fbd8ffe2ea2be2cf2a0a2.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
g3z3g3n1616

Liqui Moly Special Tec AA 0W-20 

Bu yağ nasıl arkadaşlar? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback

@g3z3g3n1616 Mazda'nın istediği API SN Amerikan standardını karşılıyor, Avrupa standardı belirtilmemiş. SN plus dediği de aynı şey, emisyonlar için vs güncellenmiş bir etiket. Uyumlu bu yağ, 0w-20'lerin büyük çoğunluğu uyumludur. Yalnız %100 sentetik yazısını ve açıklamasını göremedim, son dönemde madeni/sentetik olarak bileşik 0w-20 üretebiliyorlarsa bilmiyorum, normalde 0w-20-30-40 hepsi tam sentetikti.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emrahe

2014 Skyactiv-G Mazda3 kaç lt yağ alıyor?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback
2 saat önce, emrahe :

2014 Skyactiv-G Mazda3 kaç lt yağ alıyor?

4.2 litre olarak belirtiliyor kitapçıkta.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...