Jump to content
Mehmet Özdemir

2. Nesil Mazda 3 Ön Tavan Aydınlatması Hakkında (Sorun Çözüldü)

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mehmet Özdemir    2.493
Mehmet Özdemir

Aşağıdaki eklentide de görebileceğiniz gibi; manuel olarak 2 kısım da çalışıyor, kapılar açıkken tek taraf. Bu bir eksiklik midir, yoksa normali bu mudur? Sizin araçlarda nasıl? Kontrol edip, beni bilgilendirirseniz sevinirim. Normali böyleyse, uğraşıp dağıtmayacağım.

combine_images.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.493
Mehmet Özdemir
Şimdi, Mutlu Tekir :

Sadece sürücü tarafı açıkken mi abi? 

Akşam bi kontrol ediyim ama bende arkadaki ışıklar da yanıyor. 

ortadakiler de yanıyor evet mutlu, sorun öndeki aydınlatmada. ben sürücü kapısından denedim sadece, diğer kapılarda da durum aynıdır diye düşünüyorum. neticede ayrı ayrı kapı bilgisi yok bizim araçlarda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.351
İlhan

Kapılar açıldığında hepsinin yanması gerekiyor Mehmet.

Peki sen ışıkların altında ki düğmelere basmışsın. Ortada ki düğmeyi kapılardan açık konuma getirdiğinde ne şekilde yanıyor. O denemeyi yaptın mı ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.493
Mehmet Özdemir
4 dakika önce, İlhan :

Peki sen ışıkların altında ki düğmelere basmışsın. Ortada ki düğmeyi kapılardan açık konuma getirdiğinde ne şekilde yanıyor. O denemeyi yaptın mı ?

ilhan abi, zaten ortadaki anahtar kapılar açıkken yanması gereken yerde. benim öğrenmek istediğim; kapılar açıkken iki bölmenin de birden yanıp yanmadığı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.351
İlhan
34 dakika önce, Mehmet Özdemir :

ilhan abi, zaten ortadaki anahtar kapılar açıkken yanması gereken yerde. benim öğrenmek istediğim; kapılar açıkken iki bölmenin de birden yanıp yanmadığı.

Sorunun yanıtı;

Anahtardan kapıları açma düğmesine bastığın anda hepsinin yanması gerekiyor.

Aynı şekilde her hangi bir kapıyı açtığın anda yine yanması gerekiyor.

Işığın altında ki butonu sola çektiğinde yine ikisinin birden yanması gerekiyor.

Burada ki sormak istediğim butonu sola çektiğinde de mi acaba teki yanıyor diye sordum. Altında ki düğmede sıkıntı yok, basınca yanıyor çünkü ışık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.493
Mehmet Özdemir

Kapılar açıldığında her ikisi de yanıyorsa, benim aydınlatma modülünde sıkıntı var demek. Teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mazda41    120
Mazda41

Hocam teki degil acilinca hepsi yanmasi gerekir ampulde belki sorun vardir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mafe    3
mafe

arkadaşlar benimkinde kapı açıldığında karşılama lambası olarak sürücü sadece tarafındaki lamba yanıyor. bu normal mi acaba? ikisinin de yanması gerekmiyor mu? sağ sol kapı farketmiyor. lamba manuel olarak açılabiliyor. ampulde sorun olmasa gerek.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir
17 dakika önce, mafe :

arkadaşlar benimkinde kapı açıldığında karşılama lambası olarak sürücü sadece tarafındaki lamba yanıyor. bu normal mi acaba? ikisinin de yanması gerekmiyor mu? sağ sol kapı farketmiyor. lamba manuel olarak açılabiliyor. ampulde sorun olmasa gerek.

Kapı açılınca içerideki tüm lambaların yanması gerek. Hangi kapının açıldığı önemli değil.

Ampulünüz patlamış olabilir bir bakın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mafe    3
mafe

teşekkür ederim. ancak ampülü düğmeden açıp kapatabiliyorum. eğer 2 ampül yoksa orada ampülde bir sorun yoktur diye düşünüyorum. kabloda sorun vardır sanırım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fotifoti    2.245
Fotifoti
Parklar için photon 21 tl lik 5 ledli beyaz t10 park ampulünü, iç tavan aydınlatmaları için 3 adet crb cob led sofit, plaka aydınlatmada da t10 en ucuz ampulu kullanıyorum.  Hepsiburadadan.

Bagaj için de t5ampul alıp onun kablolarını alarak led şerit yapacağım.

Cx-3'un bagaja da lazım. Mevcut çok zayıf

teşekkür ederim. ancak ampülü düğmeden açıp kapatabiliyorum. eğer 2 ampül yoksa orada ampülde bir sorun yoktur diye düşünüyorum. kabloda sorun vardır sanırım.

Tepe ışığı mı söylediğiniz ? Ben tam anlamadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mafe    3
mafe

evet. tepedeki 2 ışıktan soldaki kapı açılınca yanıyor. diğer yanmıyor. ancak düğmesinden yakılabiliyor. normal bir durum da olabilir. ancak aracı ilk aldığımda sanırım ikisi de yanıyordu. ama emin de değilim hani. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.351
İlhan
Şimdi, fotifoti :

Fotim senin bagaja şerit led çekelim. Güzel, şık ve aydınlık olur vallahi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fotifoti    2.245
Fotifoti
1 saat önce, mafe :

evet. tepedeki 2 ışıktan soldaki kapı açılınca yanıyor. diğer yanmıyor. ancak düğmesinden yakılabiliyor. normal bir durum da olabilir. ancak aracı ilk aldığımda sanırım ikisi de yanıyordu. ama emin de değilim hani. :)

Tepede önde 3 ışık var. İkisi ele yanar, büyük olan kapı açıldığında yanar. Arkada da bir ışık var. O da kapı açılınca yanar

44 dakika önce, İlhan :

Fotim senin bagaja şerit led çekelim. Güzel, şık ve aydınlık olur vallahi.

Yapalım kim yapcak :) ben zor beğenirim ama çok orjinal durması lazım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir
3 saat önce, mafe :

Tesisatta bir sıkıntı olabilir. Bizim araçlar ayrı bir lamba yok çünkü. Ön tavanda 2 tane ampul var sağda ve solda. Kapı açılınca yanıyor ve düğmeyle de yanabiliyor.

3 saat önce, fotifoti :

T5 ampulün ayaklarına kablo lehimleyip led şerit çektim. Konumdan bakabilirsiniz, aydınlatma çok iyi oldu.

Bir saat önce, fotifoti :

Tepede önde 3 ışık var. İkisi ele yanar, büyük olan kapı açıldığında yanar. Arkada da bir ışık var. O da kapı açılınca yanar

Yapalım kim yapcak :) ben zor beğenirim ama çok orjinal durması lazım

Bizim 2010 mazda 3 lerde önde 2 ampul, arkada tek ampul var. kapı açılınca hepsi birden yanıyor. ek olarak açma kapama düğmeleriyle de çalışıyor.

Bir ihtimal kapının durumuna göre yanan, sürekli kapalı ve sürekli açık pozisyonları olan anahtarda bir sıkıntı olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fotifoti    2.245
Fotifoti

Doğru ya. Unutmuşum Sattik arabayı hehe [emoji1] bakayım konuya da, kim yapacak sorun o Mutlu tekir :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mafe    3
mafe

teşşekür ederim arkadaşlar. ilginçtir ki dün akşam tekrar 2 lamba da yanmaya başladı. ben hiç bir şey yapmadım. sanırım kapıdan gelen kablonun bu ampule erişiminde ya da soketlerde bir temassızlık vardı, düzeldi. Mutlu hocam bu kısmın açılması ve kontrolü zor mu acaba?

edit: tekrar aynı sorun peydah oldu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir
28 dakika önce, mafe :

teşşekür ederim arkadaşlar. ilginçtir ki dün akşam tekrar 2 lamba da yanmaya başladı. ben hiç bir şey yapmadım. sanırım kapıdan gelen kablonun bu ampule erişiminde ya da soketlerde bir temassızlık vardı, düzeldi. Mutlu hocam bu kısmın açılması ve kontrolü zor mu acaba?

Tavan döşemesi hassas olduğundan hiç oralara dokunmadım. Sadece lamba değişimi için mat kapağını çıkardım. :)

İsimlerini verdiğim kitapçıklarda headliner removal diye bakınırsanız görebilirseniz sökülmesini. Zannediyorum o 3 konumlu switchte temassızlık olabilir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.493
Mehmet Özdemir

Dün fırsat bulup, sorunu çözüme kavuşturdum arkadaşlar.
İlk olarak harita lambasının mikalarını söküyoruz.

user1212_pic967_1252465263.jpg

Daha sonra rahat çalışabilmek için ampülleri de yuvalarından çıkarıyoruz. Aşağıda  fotoğrafta göreceğiniz üzere, kırmızıyla belirtilmiş 4 adet segman var onları ince tornavidayla itekleyip, bize lazım olan parçayı kablo soketlerinden kurtararak çıkartıyoruz.
user1212_pic968_1252465263.jpg

Malzeme elimizde artık. Aşağıdaki görsellerde iki adet diyot göreceksiniz, hangi bölüm çalışmıyorsa; ona ait diyodu her elektronikçide bulabileceğimiz 1N4007 diyotla değiştiriyoruz. Anot ve Katoduna dikkat edin tabii.

IMAG0114.jpg

Aşağıdaki görselde cihazın olması gerektiği gibi, kapılar açıkken 2 bölümün de çalıştığını görebilirsiniz.

IMAG0115.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.