Jump to content

Mazda CX-3 Yakıt Filtresi Sorunu

mehmete
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aşırı besleme olan araçlarda iyi birşey değil gaz verip stop etmek. Yapılacak olan, ara ara yüksek devir ile birkaç km yürümek. Başka işleme veya kimyasal katkılar ile temizliğe gerek yok. Biz dizel az yaksın diye 2000 devir tın tın gidiyoruz, sonra kurum derdi ile uğraşıyoruz [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, mazdago :

Geçen sene Mayıs ayında yakıt filtresi değişti ses den dolayı eylül ayında geri cagrilma bülteni için giden araçlara da mı aynı işlem yapılıyor yoksa başka birşey mı yapılıyor.giden arkadaş varmı. Ben Tuzla da yeni açılan Mazda servisine gittim bakım dışında bir işlem yapmıyoruz yeni açıldık vs dedi.20.000  bakımı da 650 TL imiş konu dışı ama yazalım dursun 

En son bakim 20000 km agustos sonu gibi yaptirdim.Altarnator kayisi ile filtre degisimi garantiden  yapildi .Yapilan islemlerle ilgili ayrintili herhangi bir servis belgesi verilmedi .Yanlizca faturada ucretli degicen parcalr mevcut.Not:(Yanlis olmasin , Ön balatlarla beraber 1070 tl odedim ) eylul ayinda ki bulten le ilgili ; mazda Turkiye den herhangi bir donus olmadi yazili vs.Olan varmi bilmiyorum.Mudahale icin aracimin kurum yapip yolda kalmasi mi gerekiyor.

Pompadan gelen ses ; hafta sonu IZMIR ÇEŞME arasi  150 km yapinca kesildi .Hava sicakligi 7- 8 dereceydi.Ses devam edecek mi bilmiyorum takipteyim .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, mazdago :

20 bin km De balata için erken değil mi ?

bence kullanımla oranlı olarak çok değişken bir parametre bu. Ben mesela ışığın kırmızıya dönük oldğunu gördüğümde gazdan çekiyorum genelde motor freni ile yavaşlatığ durdurma freni kullanıyorum. Çok gerekmedikçe kullanmam.(Şehir içi sıkışık trafiklerde mecburi olarak). Vw Caddy aracımızda 100k km de adamlar şaşırmıştı. 3 bakım önce değişmesi gerekiyordu şuan bile 1 bakım götürür demişlerdi. Ama aynı anda alınmış arkadaşımzın Caddy'si 65k km deydi 2 kere fren balatası değiştirdi. Kullanıcı ve kullanıma göre bazı parametreler parçalar ve ömürleri değişken baya değişken :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kıymetli dostlar; dün İzmir'den Uşak'a gelip aracımı teslim aldılar. Aracı almaya gelen elemana sesi dinlettim. Bugün aracı makineye bağlamışlar arıza görünmemiş, ses de çıkmamış. Aracı benden alan elemana ses ile ilgili soru sormuşlar, ben ses falan duymadım demiş. Sonuç olarak parça değişimi yapmamışlar, bir de ben yalancı çıkmış oldum. Yarın tekrar deneyip aracı geri gönderecekler. İstanbul'la da bir görüşmem oldu, İzmir'i destekler nitelikte şeyler duydum ancak Volkan Bey çözeceğini söyledi. Bundan sonrası bende kalsın, herkese selamlar, saygılar...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kıymetli dostlar; dün İzmir'den Uşak'a gelip aracımı teslim aldılar. Aracı almaya gelen elemana sesi dinlettim. Bugün aracı makineye bağlamışlar arıza görünmemiş, ses de çıkmamış. Aracı benden alan elemana ses ile ilgili soru sormuşlar, ben ses falan duymadım demiş. Sonuç olarak parça değişimi yapmamışlar, bir de ben yalancı çıkmış oldum. Yarın tekrar deneyip aracı geri gönderecekler. İstanbul'la da bir görüşmem oldu, İzmir'i destekler nitelikte şeyler duydum ancak Volkan Bey çözeceğini söyledi. Bundan sonrası bende kalsın, herkese selamlar, saygılar...

Hayda [emoji17]
bence kullanımla oranlı olarak çok değişken bir parametre bu. Ben mesela ışığın kırmızıya dönük oldğunu gördüğümde gazdan çekiyorum genelde motor freni ile yavaşlatığ durdurma freni kullanıyorum. Çok gerekmedikçe kullanmam.(Şehir içi sıkışık trafiklerde mecburi olarak). Vw Caddy aracımızda 100k km de adamlar şaşırmıştı. 3 bakım önce değişmesi gerekiyordu şuan bile 1 bakım götürür demişlerdi. Ama aynı anda alınmış arkadaşımzın Caddy'si 65k km deydi 2 kere fren balatası değiştirdi. Kullanıcı ve kullanıma göre bazı parametreler parçalar ve ömürleri değişken baya değişken [emoji3] 

İyi de 20k ! Ben 28'deyim zayıflama hissetmedim henüz
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konu çok uzamış, herkes haklı tabi, lafım yok kimseye... 

Ben müdahil olmuyorum şu noktada. Mazda Türkiye tüm servislere gerekli izahı bültenle yapacaktır. Bunu takiben randevu alarak servislere giderseniz problemlerinizin çözüleceğini düşünüyorum. Asprin çözüm yerine kalıcı çözüm için biraz sabır lütfen...

Aslında çözümde bir payımız olsun isterseniz kimin aracına ne zaman ne gibi bir işlem yapıldı. Bunun sonucunda problem tamamen mi yoksa geçici olarak mı son buldu serviainize bildirseniz çok daha faydalı olur. Burda 3 ay aynı konuyu tartışsak bir yere varılamayacağı aşikar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Mustafa Ulutaş :

Yakit filtresinin olduğu blok komple değişecek dediler sizin araç için, servis muduru Tarik bey ile görüşmüştüm. Araci alip Yapilan bir uygulamanin olmamasi çok garip olur...

2 saat önce, okkko :

Konu çok uzamış, herkes haklı tabi, lafım yok kimseye... 

Ben müdahil olmuyorum şu noktada. Mazda Türkiye tüm servislere gerekli izahı bültenle yapacaktır. Bunu takiben randevu alarak servislere giderseniz problemlerinizin çözüleceğini düşünüyorum. Asprin çözüm yerine kalıcı çözüm için biraz sabır lütfen...

Aslında çözümde bir payımız olsun isterseniz kimin aracına ne zaman ne gibi bir işlem yapıldı. Bunun sonucunda problem tamamen mi yoksa geçici olarak mı son buldu serviainize bildirseniz çok daha faydalı olur. Burda 3 ay aynı konuyu tartışsak bir yere varılamayacağı aşikar.

Okan bey merak edilen konu şudur, sizin servisinizde bu sorunun çözümü var mi ? Bu problemin çözümü için araci yakmaktansa Istanbul dan Muğla ya gelinir bence...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Okan bey merak edilen konu şudur, sizin servisinizde bu sorunun çözümü var mi ? Bu problemin çözümü için araci yakmaktansa Istanbul dan Muğla ya gelinir bence...

Tarık Bey akşam saatlerinde arayıp 80-85 km test sürüşü yaptıklarını ancak ses duymadıklarını söyledi. Haliyle değişim falan olmamış. Ben de kendilerine İzmir'de hele hele bugün bu sesi duyamayabileceklerini, bunun da havanın sıcaklığına bağlı olabileceğini söyledim. İşin kötü tarafı bu araçların bu sorunu soğuk havalarda çıkarıyor olması zaten. Adamlar yazlık araba yapmışlar, kışın garaja kapatıp binmeyeceksin. Neyse artık yapacak bir şey yok. Yarın muhtemelen değişim olmadan aracımı geri getirecekler. Önümüzdeki günler ne gösterecek bakalım. Herkese selamlar, saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, AreY :

Yakit filtresinin olduğu blok komple değişecek dediler sizin araç için, servis muduru Tarik bey ile görüşmüştüm. Araci alip Yapilan bir uygulamanin olmamasi çok garip olur...

Kardeşim lafım sana değil ama bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Konuyu baştan sona okudum. Bazılarının derdi üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Ben bu seferlik sadece okkko yum. Yetkili servis değil sizler gibi Mazda kullanıcısı bir adamım... Çünkü şu forumda hangi soruna çözüm bulmaya çalıştıysak yada ne dediysek yaranamadık, yetmezmiş gibi bir de kusurlu olduk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kardeşim lafım sana değil ama bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Konuyu baştan sona okudum. Bazılarının derdi üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Ben bu seferlik sadece okkko yum. Yetkili servis değil sizler gibi Mazda kullanıcısı bir adamım... Çünkü şu forumda hangi soruna çözüm bulmaya çalıştıysak yada ne dediysek yaranamadık, yetmezmiş gibi bir de kusurlu olduk.

Okan Bey, ben kimsenin bağcıyı dövmek niyetiyle hareket ettiğini düşünmüyorum. Gördüğüm ilk anda çok beğendiğim, hayalini kurduğum, bir dünya borca girerek aldığım aracımı keyifle kullanmak istiyorum. Yaşadığım sorunun çözülmesini istiyorum, çözülemiyor. Aracım 3 kez işlem gördü, daha ne kadar görecek bilemiyorum. Araçtan rahatsız edici düzeyde ses geliyor dediğimizde bu durumun savunması "Efendim bu aracın yakıt pompası dışarıda, soğuk havalarda olur böyle şeyler" şeklinde oluyor. Uşak'ta yaşayan biri olarak yaşadığım her sorunda İzmir'e servise gitmek zorundayım ve servisten de memnun değilim. Üzüm yemek için sizce ne yapmalıyım? Tüm samimiyetimle soruyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bazıları ciddi oranda alıngan konuşuyor. üzüm yemek nedir? sıfır araba alıp üstüne bu sorunla aylarca uğraşan tonla insan var. size kimsenin bir laf dediği yok. gereksiz yere üzerinize alınmışsınız. 

ben ve benim gibi düşünenlerin tek derdi bu araca sorunsuzca binebilmek. bu konuda sizi değil mazdayı sorumlu tutuyoruz. 

eğer @Fotifoti ye söylediğim mevzu ise, haklıyım. problemin çözümünün muğladaymış gibi bir izlenim bıraktı ve bende düşüncemi belirttim. insanların burada birbirine öneriler sunması gayet normaldir ve anlaşılır. ama her seferinde muğlaya gitmeniz lazım gibisinden bir yaklaşım da antipati doğurur. bahsettiğim buydu.

ne sizin servisinizle problemim var ne sizin şahsınızla. bu kadar alıngan olmayın. @okkko

kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben şahsen alınmadım. Ama şunu belirtmek isterim ki ben burda mazdayı temsilen bulunmuyorum. Yakıt filtresiyle ilgili yaşadığınız problemlerden dolayı gerçekten üzgünüm bu konuda yapabileceğimiz birşey varsa servisimiz adına herşeye hazırım. Ancak şuanda mazda avrupa MLE ve mazda Türkiye MMT sorunun çözümü hakkında bir bülten hazırlıyor. 2015 üretimi bazı araçlar bu durumdan etkillenmiş durumda ancak süreç düşündüğünüz gibi hızlı ilerleyemiyor malesef çünkü bu konuda alınan kararlar, teşhisler ve tedaviler doğru olmak zorunda. Bu süreçte kullanıcılar sıkıntı yaşıyabiliyor ki bunu size anlatmama gerek yok, zaten içindesiniz. Bu noktada servislerden geri bilgiler toplanıp merkezde işleniyor. Bu problemde önce filtre tapalarının değişimi uygun görüldü. Sonra komple gövdenin değişiminin uygun olacağına kanaat getirildi. Bundan sonra bu sıkıntıyla servise gelen araçların gerekli işlemleri yapılacak. İlerleyen süreçte başka çözüm önerileri de gelebilir MML den. Ancak bunun sebebi şudur budur demeye yetkili makam değilim. Ancak şahsi fikrimi sorarsanız yakıt firması, havanın ve yakıtın sıcaklığı, sürüş alışkanlıkları gibi faktörlerin hepsi işin içinde.

Bu gerçekten teknik olarak büyük bir problem değil ve çözümü mümküm ancak yarattığı mağduriyet büyük ve de ortada. Ben kullanıcılardan ve sizden bu zaman zarfında anlayışla beklemenizi rica ediyorum. Ver yansın yapmak, yakarım yıkarım demek süreci hızlandırmıyor. Aksine servisleri doğru teşhisden uzaklaştırıyor ve günü kurtaracak aspirin çözümlere yöneltiyor. Sonuçları ve çözümleri ben sizden daha fazla merakla bekliyorum. Gelişmelerden sizi haberdar etmeye çalışacağım...

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29.01.2017 at 11:27, barracuda70 :

Benim 1 yaşında 4000 km.de dizel power sense cx3 üm var. Erzurum'da yaşıyorum. Aracımı 2015 Aralık'ında almıştım ve geçen sene kışın çok sert soğuklarda (-25-35 gibi) dahi hiç problemsiz çalışıyordu. Ancak bu kış, yaklaşık 20 gün önce seyir halindeyken tekleme, silkeleme şeklinde arıza verdi, yetkili servisine götürdüm, arızanın yakıt kaynaklı olduğunu söylediler. Tüm mazotu boşalttılar, depoyu temizlediler ve mazot filtresinin değiştirdiler. Ben de son yakıt aldığım istasyonumu değiştirip başka bir markaya ait istasyondan yakıt aldım. Araç tam düzeldi derken 3 gün geçmeden yine aynı arızayı yaptı, yine servisine götürdüm, yine yakıt arızası dediler ve onların önerisiyle depoya yaklaşık % 10 oranında gaz yağı koydum. Ama maalesef sorun hala düzelmedi ve en son dün gece (- 24) aracım yolda kaldı. Şimdi sorum arıza gerçekten soğuk havalara bağlı yakıttan mı kaynaklanıyor ? yoksa servisin anlamadığı başka bir sorun mu var ? Ben 13 yıldır Erzurum'da yaşıyorum. Bir arkadaşımın Renault Latitude dizeli dışında, kışın yeni nesil hiçbir dizel araçta yakıt problemi yaşandığını görmedim. Bu memleketde araçların en az üçte biri belki daha fazlası dizeldir. İşin içinden çıkamadım. Latitudu olan arkadaşımın yaptığı gibi aracımımı satayım ? bilemedim. 

Aracım aynı arıza ile 3. kez Mazda Servisi'ne çekildi, 2. kez mazot filtresi değişti. Sadece dışarıda 1 gece kaldı ve ertesi gün yine çalışmadı. 120 bin tl lik araç şu an kapımın önünde yatıyor ve ben Allah'a "havaların ısınması için dua etmekten" başka elimden hiçbirşey gelmiyor. Öyle ya koca Mazda firması ve onun dahi mühendisleri bir çözüm üretemiyorsa ben ne yapabilirim ...Araç 20 gün öncesine kadar saat gibiydi ve 2 kışı sorunsuz geçirdi. Ben bu araçla -20, -25 dağa kayak yapmaya çıkıyordum, en ufak bir sorun yoktu. Hatta geçen sene sömestr tatiline gittiğimde araç Şubat başında (ısı -20, -30 idi) tam 10 gün hiç çalışmamıştı, geldiğimde sorunsuz çalıştı. Son 20 gün ise tam bir kabus yaşattı, artık hiç çalışmıyor ve yürümüyor. Forumda takip ettiğim kadarıyla benim çıkardığım sonuç: Sorun mazot filtresinin üretim hatası gibi geliyor bana. Bağlantısı hatalı ve içeri hava mı alıyor ? Çünkü benim aracımın filtresi 2 kez değişti ve 1 gün bile geçmeden aynı sorunu tekrarladı. Yada sorun filtrede değil yakıt pompasında mı ? hiç anladığım birşey değil ve tamamen çaresizim. Ama giderek ve hızla Mazda dan soğuyorum. Herhalde yaza satar ve ömrüm boyunca birdaha yüzüne bakmam, kimseye de tavsiye etmem.Yazıklar olsun. Marka değerine güvendiğimiz, severek aldığımız aracın bize yaşattıkları bu olmamalıydı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, jackjoker :

eğer @Fotifoti ye söylediğim mevzu ise, haklıyım. problemin çözümünün muğladaymış gibi bir izlenim bıraktı ve bende düşüncemi belirttim. insanların burada birbirine öneriler sunması gayet normaldir ve anlaşılır. ama her seferinde muğlaya gitmeniz lazım gibisinden bir yaklaşım da antipati doğurur. bahsettiğim buydu.

Evren Hocam, siz beni anlamıyor veya anlamak istemiyorsunuz. Kimseye zorla Muğla'ya gidin tek çözüm orada demedim. Siz SK'dan memnun değildiniz o sıra; ben gideceğim , beraber gidelim dedim gidemedik. Yani biz Muğla'ya gitsek, servisten memnun kalmasanız anlayacağım. hadi yalancı da çıkmış  olacağım, E gitmedik,görmediniz, tanışmadınız, bir hizmet de almadınız bu neyin antipatisi? Ben forumda herkese yardımcı olmaya çalışıyorum, bir karşılık beklemiyorum kimseden, nasıl sadaka veriyorum karşılığını Allah'tan bekliyorsam, bunu da sadaka olarak görüyorum. Neticede iyilik yapmaya çalışıyoruz. @Mustafa Ulutaş ile aramızda bir muhabbet vardı, ona istinaden konusu geçti ki kendisi uşak'ta yani Muğla'ya yakın. Bence biraz abartıyorsunuz söylemlerimi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

31.01.2017 at 13:17, mazdago :

Geçen sene Mayıs ayında yakıt filtresi değişti ses den dolayı eylül ayında geri cagrilma bülteni için giden araçlara da mı aynı işlem yapılıyor yoksa başka birşey mı yapılıyor.giden arkadaş varmı. Ben Tuzla da yeni açılan Mazda servisine gittim bakım dışında bir işlem yapmıyoruz yeni açıldık vs dedi.20.000  bakımı da 650 TL imiş konu dışı ama yazalım dursun 

Eylül ayındaki geri çağrılma bültenine nereden ulaşabiliriz ? içeriğini görmek isterim. bilgisi olan.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24 dakika önce, Fotifoti :

baktım, telekkürler. desenize cx3 ler dökülmüş. Forumdan takip ettiğim kadarıyla ne Mazda TR bu geri çağırma programına uyarak sorumluluğunu yerine getirmiş ve tüm araçlarını çağırmış (bizi kimse çağırmadı mesela), ne de bir şekilde servislere giden araçlar bu işten bir sonuç almış. Bizdeki şansa bak, onca marka içinde tam isabet olmuş. Paranızla rezil olmak bu olsa gerek. Allah yardımcımız olsun. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

baktım, telekkürler. desenize cx3 ler dökülmüş. Forumdan takip ettiğim kadarıyla ne Mazda TR bu geri çağırma programına uyarak sorumluluğunu yerine getirmiş ve tüm araçlarını çağırmış (bizi kimse çağırmadı mesela), ne de bir şekilde servislere giden araçlar bu işten bir sonuç almış. Bizdeki şansa bak, onca marka içinde tam isabet olmuş. Paranızla rezil olmak bu olsa gerek. Allah yardımcımız olsun. 

Şahsen 3 kere çağırıldım, linkini verdiğim çağırmayı yakıt filtresi ile ilgili sanıyordum sadece. Eğer çağırma var ve işlem yapılmamışsa bakım sırasında yapıyorlar. Sistemde hepsi görünür. Forumda şimdilik 3 aracın sorunu bilinmiyor , umarım yakında sorun çözülür herkesin
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

forumdan sadece 1 kişinin aracı çağrılmış arkadaşlar :) mazda cx-3 ün türkiye satış rakamlarını açıklıyorum. "1" 
şahsen beni sadece bir kez tapa için çağırdılar. 2 kez bakıma da götürdüm ama bu rebuild işlemiyle ilgili bir işlem olmadı.
diğer sorunlardan mazda türkiyenin haberi yok muhtemelen :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...