Jump to content
goodpasture

3. Nesil Mazda 3 Şanzıman Sorunu

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mehmet Özdemir
11 saat önce, burhanakcil :

merhaba,

konuyu hortlatmakla farklı konu açmak arasında kaldım, yanlış işlem yapıyorsam mod arkadaşlar uyarırsa düzeltirim.

benim sorum bu şanzıman problemi makyajlı kasada da devam ediyor mu, bilginiz var mı, örneğini gördünüz mü? bu araçlardan almak isteyen benim gibi insanlar için en büyük tereddüt sebebi şu an bu şanzıman problemi. şu an satışta olan 2014-2016 araçların kilometresinin de 50bin-100 bin arasında değiştiğini düşünürsek, bu araçlara saatli bomba muamelesi yapmak da istemiyorum ama izlenim şu an öyle. ekşi sözlük de bir arkadaş örnekleri toparlamış:

https://eksisozluk.com/entry/109905313

senede ortalama 1200 -son satış sayılarını bilmiyorum, aklımda bu miktar kalmış- civarı mazda 3 satıldığını varsayarsak; 6000 civarı 3. nesil mazda 3'ten şanzıman arızasıyla şikayette bulunanlar forumda takip edebildiğim kadarıyla 2 elin parmaklarından daha azdır. tüm şanzımanlarda böyle bir arıza çıkacak diye bir durum söz konusu olamaz bence.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
burhanakcil
9 dakika önce, Mehmet Özdemir :

senede ortalama 1200 -son satış sayılarını bilmiyorum, aklımda bu miktar kalmış- civarı mazda 3 satıldığını varsayarsak; 6000 civarı 3. nesil mazda 3'ten şanzıman arızasıyla şikayette bulunanlar forumda takip edebildiğim kadarıyla 2 elin parmaklarından daha azdır. tüm şanzımanlarda böyle bir arıza çıkacak diye bir durum söz konusu olamaz bence.

teşekkür ederim, hepsinde çıkmayacağına katılıyorum fakat keşke elimizde bir istatiktik olabilseydi, görülme sıklığı nedir, hangi model şanzımanda veya ne tür kullanımda oluyor vsvs.. forumda bununla ilgili bayağı paylaşım var, bilgi almaya çalışıyorum. ama üzüldüm açıkçası, aklımdaki tek araç neredeyse buydu, vazgeçip de başka bir şey alırsam hep aklım kalacak. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

Arkadaş aslında hangilerinde çıkıyor diye sormuş. 150-180 bin verip bir de üstüne 16 bin vermek koyar abi. Dsg’nin artık tamiri de kolay  her yerde 3-5 bine yapılıyor. Ama bu şanzımanı yapan da yok  belki atco  

Belki de yeni yeni görmeye başlayacağız şanzıman sorunlarını  misal ben 2. Nesiller için abs sorununu 2 sene hiç görmedim forumda, facebook’ta  ama son birkaç aydır sayılar arttı  ben de yaşadım tabi. Ben sadece 2010’da var sanıyordum ama bugün 2011’de de yaşayan gördüm facebook grubunda  pompa veya dsc hatası veriyor

48 dakika önce, Mehmet Özdemir :

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade

Her rahatlığın bir bir sıkıntısı vardır, otomatik vites olayının teknolojisi arttıkça, hatta dijitalleştikce arızalar yaygınlaşıyor. Aslında manuel vitesi çok iyi kullanan insanlarda illa otomatik olsun, pahalı olsun şehir içinde rahat edeyim olayı fazla abartıldı. Neredeyse sadece baz donanımlara manuel vites konulur oldu. Olay binamızda 1. kattan zemin kata inmek için, 7. kattaki asansörü çağırıp aşağıya inen maşallah turp gibi delikanlıların yaptıkları gibi bence otomatik vites olayı abartıldı. Trafiğin neredeyse hiç olmadığı bazı il, ilçelerde yılın 355 günü yaşayıp, hala çok para verip otomatik vites alan yiğitler, piyasa iyi satıyor deyip alanlar, satanlar vs. Bayan sürücüleri bu yorumdan muaf tutuyorum. (diğer farklı araçlarda da incelediğinizde ağırlık otomatik vites sorunları hayli yoğun)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
szahiddemir
8 saat önce, burhanakcil :

teşekkür ederim, hepsinde çıkmayacağına katılıyorum fakat keşke elimizde bir istatiktik olabilseydi, görülme sıklığı nedir, hangi model şanzımanda veya ne tür kullanımda oluyor vsvs.. forumda bununla ilgili bayağı paylaşım var, bilgi almaya çalışıyorum. ama üzüldüm açıkçası, aklımdaki tek araç neredeyse buydu, vazgeçip de başka bir şey alırsam hep aklım kalacak. 

Bende tam sizin gibi düşünen Mazda3 alma niyetinde birisiyim. Bu konuları gördükçe endişelendim. En azından makyajlı kasalarda da var mı diye doğrulamaya çalışıyorum. Günümüz piyasasına göre bu donanımda ve çizgileri itibari ile gözüme hoş gelen başka bir araç bulunmuyor. Yeni kasanın gelme ihtimaline karşın araç değiştirme planlarımı ertelemeyi düşünüyorum artık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback
16 saat önce, Renegade :

Her rahatlığın bir bir sıkıntısı vardır, otomatik vites olayının teknolojisi arttıkça, hatta dijitalleştikce arızalar yaygınlaşıyor. Aslında manuel vitesi çok iyi kullanan insanlarda illa otomatik olsun, pahalı olsun şehir içinde rahat edeyim olayı fazla abartıldı. Neredeyse sadece baz donanımlara manuel vites konulur oldu. Olay binamızda 1. kattan zemin kata inmek için, 7. kattaki asansörü çağırıp aşağıya inen maşallah turp gibi delikanlıların yaptıkları gibi bence otomatik vites olayı abartıldı. Trafiğin neredeyse hiç olmadığı bazı il, ilçelerde yılın 355 günü yaşayıp, hala çok para verip otomatik vites alan yiğitler, piyasa iyi satıyor deyip alanlar, satanlar vs. Bayan sürücüleri bu yorumdan muaf tutuyorum. (diğer farklı araçlarda da incelediğinizde ağırlık otomatik vites sorunları hayli yoğun)

İnsanlar düz vitesi mecbur kaldıkları için kullanıyordu zaten, 15-20 sene ve daha önceden diğer çözümler tüketimi aşırı yükseltip performansı bitiriyordu. Durum değişince son yıllarda haliyle düz vitesin ucuz fiyat harici esprisi kalmadı. 

Otonom sürüş için de aynı süreci yaşayacağız. Çoğunluk direksiyonu zoraki çeviriyor, teknoloji olgunluğa erişip fiyat seviyesi düştükçe insanlar otomobil kullanmayı bırakacak. Bozulan otomatik şanzımanların yerini kaza yapan otonom araçlar alınca bizde kısacık mesafede direksiyonu çeviriverseydiniz tembeller diyeceğiz :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...