Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Direksiyonun Sola Yatık Olması

AreY
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selamlar...

Özellikle otoyolda uzun süre düz bir yolda ilerlerken dikkat ediyorum, direksiyon tam ortalı değil gibi. Hafif bir sol tarafa yatık açısı var. Sol ve Sağ tarafı simetrik tutmaya çalıştığımda araç sağa doğru yöneliyor,Direksiyon tam ortalı değil.

Servise götürdüğümde soracağım tabi ki, fakat gitmeme 2 ay var ve bu sırada buradan aynı sorunu yaşayan var mı diye sormak istedim. Çözüm bulabildiniz mi? Benim aracımda böyle bir durum yok diyenlerin oranı nedir? Çoğunluk ta mıyım azınlık mıyım?  Aracı aldığım ilk hafta fark ettim fakat yeni yazabiliyorum. Şimdiden Teşekkür ederim...

Herkese Güvenli Sürüşler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunun üç nedeni olabilir.

1. Lastikler 
  2. Ön takımdaki ufak bir ayarsızlık.
  3. Direksiyondaki ufak bir ayarsızlık

2004 Mazda 6 kullanırken ben karşılaşmıştım. Kışlık lastikler bu tarz bir probleme yol açabiliyor buna ek olarak benim aracımda ön takımda bazı vidalar gevşetilip lastikler tam düzeltildikten sonra sıkılmış ve sorun giderilmişti. Daha detayını maalesef bilemiyorum.

Son olarak da eskiden rot balansta hatırlarsanız direksiyon düzeltilirdi. Yukarıdaki işlem ile de alakalı olabilir. Zamanımızda direksiyonlarda airbag olduğu için bu işlem farklı şekilde yapılabilir tabii.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Burak in da belirttigi gibi bazen olabiliyor. Cok zor degil serviste onarirlar. Bununla ilgili bir TSB vardi. Ekteki sayfada 02-004\14 nolu bulten. Turkiyedeki serviste farkli bir kod numarasi olabilir ama tamir prosseduru ayni. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, Canuck :

@Burak in da belirttigi gibi bazen olabiliyor. Cok zor degil serviste onarirlar. Bununla ilgili bir TSB vardi. Ekteki sayfada 02-004\14 nolu bulten. Turkiyedeki serviste farkli bir kod numarasi olabilir ama tamir prosseduru ayni. 

Bu konu nasıl kaçmış gözümüzden. Ellerine sağlık Uğur, konudaki tüm tercümeleri sen mi yaptın ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tesekkurler. Biraz da kendim icin yaptim. Herhangi bir TSB arayinca foruma girip bulmasi daha kolay oluyor :) sadece TSB lerin konu basliklarini tercume ettim yalniz. Bultenin tamamini degil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, Canuck :

Tesekkurler. Biraz da kendim icin yaptim. Herhangi bir TSB arayinca foruma girip bulmasi daha kolay oluyor :) sadece TSB lerin konu basliklarini tercume ettim yalniz. Bultenin tamamini degil

Kastım da konu başlıkları idi, o bile yeterli, ellerine sağlık. Bunu Bilgi Bankası'na taşımaya çalışacağım en kısa zamanda uygun biçimde. Konu aralarında gözden kaçmasın ;)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rot Balans ayarlarını 3 ay önce alırken kontrol etmişlerdi hiç bir sıkıntı görülmedi. Sağa yada sola çekme durumu da yok. Servis bülteninde olduğu gibi üretim konusunda sıkıntı var sanırım serviste kontrol ettireceğim. Servis bülteninde yer aldığına göre bir çok kişinin araçlarında da bu problem olabilir dikkat edilmesi gereken bir konu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda benim de şikayetim var. Geçen hafta bakımda servise söyledim. İlk başlarda direksiyonu düz tutmadığımı düşündüm. Sonrasında rot  ayarında birşey çıkmadı, lastik basınçlarını kontrol ettim. Şuan biraz daha düzeldi gibi hissediyorum ama hala biraz kayma var, özellikle 160 170 tarzı hızlarda belli ediyor kendini.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Titreme de var ise jantlardaki buz, kar, çamur ciddi şekilde etkiliyor aracı. Bunları temizleyip deneyin.

Titreme yok ise ve yürüyen aksamda bir problem yoksa rot balanscı 15 dk. da işinizi halleder.

Rot balanscıya direksiyonun eğri olduğunu söylerseniz düzeltir. Rot balansta sıkıntı var derseniz direksiyonun eğriliğine bakmazlar genelde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, fatalhand :

Bu konuda benim de şikayetim var. Geçen hafta bakımda servise söyledim. İlk başlarda direksiyonu düz tutmadığımı düşündüm. Sonrasında rot  ayarında birşey çıkmadı, lastik basınçlarını kontrol ettim. Şuan biraz daha düzeldi gibi hissediyorum ama hala biraz kayma var, özellikle 160 170 tarzı hızlarda belli ediyor kendini.

servis bülteninde sağa sola çekme hariç diyor. Araçta kayma yoksa direksiyon simidi eğri takılmış anlamı çıkardım ben. Bültenin tamamını göremiyorum. Çekme yok, eğrilik varsa servise uğrayın bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Bu sorun bendede vardı direksiyon sola eğik duruyordu düz giderken...

Geçen hafta yazlık lastikleri taktırıken 3D Rot Balas ayarı yaptırdım düzeldi... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rot ayarı yapılırken direksiyon açısını pek sallamazlar. Ben de kendi aracımı ön düzene soktuğumda direksiyon hafif bir tarafa yatık kalmıştı, rot balansçım farketti hatta ben laps diye farkedemezdim. Neyse tekrar koyduk tezgaha, iki lastiğin de rotunu aynı açıda direksiyonun yatık olduğu tarafın tersine bir miktar çevirip dengeledi. 

Bu arada dip not. Yollarda minik bir eğim vardır, genelde sağa doğru olur bu eğim, sebebi de yağmur suyu tahliyesi. Bunun etkisi de var ama araçlarda da çoook minik bir sağa çekme olması lazım güvenlik amacıyla. Uyuyan sürücü ihtimaline karşı alınmış bir önlemdir bu, araba ufak ufak sağa kayar, şarampole girer, karşı şeride geçmez. Her neyse, bu ikili uzun yolda hafif hafif aracın sağa çekmesine sebep olabilir (lastik basınçları, aşınmaları, rüzgar vs. de etkili bu durumda) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@mersinden_ersin aynen öyle ... rot ayarı yaparken demir bir çubuk vasıtasıyla direksiyon açısını ayarlayıp yaptılar... hatta bana direksiyona oturup bakın dediler sizin için düzlüğü uygunmu diye.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...