Jump to content

Bosch'tan Akıllı Gaz Pedalı


İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bosch, hızlı araba kullanan sürücülere dokunsal bildirim veren yeni bir gaz pedalı tasarladığını açıkladı. Yeni tasarım geleceğin akıllı otomobillerinin bir parçası olacak.

Bosch'tan Akıllı Gaz Pedalı ile Tasarruf

Yumuşak sürüş ile yakıt tasarrufu yapmak araba kullanmanın maliyetini düşürmenin en önemli yoludur. Şimdi Bosch yeni tip bir gaz pedalı ile sürücüye ne zaman vites değiştirmesi gerektiği ya da gaza çok sert bastığı konusunda uyarı verecek. Dokunsal geri bildirim kullanan sistemde gaz pedalı kendi kendine geri çekilerek ya da titreşim vererek sürücüyü uyaracak. Firma yeni sistemin %7'ye kadar ekstra yakıt tasarrufu sağladığını belirtiyor. Pedal ayrıca yol işaretleri tanıma kamerası ile kombine edilerek sürücüleri çok hızlı gittklerinde de uyarabiliyor. Tek yönlü caddeye girmeden önce de uyarı alınabiliyor. Yeni tasarım aynı zamanda Bosch'un gelişimine katkı sağladığı geleceğin ağ bağlantılı otomobili projesinin de bir parçası. Etrafındaki herşeyle bağlantı kurabilen bu akıllı otomobillerde yeni gaz pedalı bazı ekstra özelliklere de kavuşabilecek, örneğin trafik sıkışıklığı yaşanan bir bölgeye yaklaşıldığında sürücüye haber verecek.

BOSCH AKTİF GAZ PEDALI DETAYLARI

Bosch aktif gaz pedalı: hafif titreşim, gaz pedalı üzerinde basıncı azaltabiliyor ve yanlış yönde giden sürücüleri uyarabiliyor.

Bosch Aktif Gaz Pedalı Detayları

Yüzde 7'ye kadar daha az yakıt tüketimi.

Navigasyon sistemine bağlı: pedal, keskin virajlarda uyarıyor

Online veriler, gerçek zamanlı uyarı işlevini mümkün kılıyor

 

Yakıt tüketiminin dörtte birinden tüketicinin ayağı sorumlu. Bugüne kadar, bu temel kural hakkında yapılabilen tek şey yavaş sürmek ve ekonomik sürüş dersleri almaktı. Ancak Bosch, aktif gaz pedalı şeklinde bir teknik yardımcı geliştirdi: hafif titreşim, gaz pedalındaki ayağa hafifçe dokunarak ters şeride geçtikleri konusunda sürücüleri uyarıyor. Robert Bosch GmbH Benzinli Sistemler Bölümü Başkanı Stefan Seiberth, "Bosch aktif gaz pedalı, sürücülerin yakıt tasarrufu yapmasına yardımcı oluyor ve potansiyel olarak tehlikeli durumlarda da sürücüleri uyarıyor." diyor. Ve aracın bir sürücü destek sistemine sahip olması durumunda pedal, bir uyarı göstergesi haline geliyor: navigasyon sistemiyle veya yol işaretlerini tanıyan bir kamera ile birleştirildiğinde, yenilikçi Bosch gaz pedalı sürücülere tehlikeli bir viraja çok yüksek hızda yaklaşmaları halinde dokunsal bir uyarı sinyali veriyor.

 

Aktif gaz pedalı, sürücülerin gaz pedalına oldukça hafif basmasına da yardımcı oluyor. Pedaldan alınan geribildirim, yakıt tüketimini yüzde 7'ye kadar azaltmayı sağlıyor. Ve CO2 emisyonları da aynı şekilde azalıyor. Gaz pedalının şanzıman gibi diğer otomobil işlevleri ile bağlantılı olması bunu sağlıyor. Bugüne kadar sürücülerin vites değiştirmenin en iyi zamanı ile ilgili aldıkları en iyi gösterge, kontrol paneli üzerindeki küçük oklar şeklindeydi. Aktif gaz pedalı, en iyi vites değiştirme zamanını hissedilir bir şekilde belirtme seçeneğine sahip. Seiberth, "Pedal, sürücüye ekonomi ve hızlanma eğrilerinin kesişme anını söylüyor." diyor. Bununla birlikte sürücü vites değiştirmeden önce hala hızlanmak istiyorsa, hafif bir basınç uygulamak yeterli oluyor.

 

Hibritler: içten yanmalı motor yeniden çalıştığında önceden uyarı

Yakıttan tasarruf etmek üzere hala hareket halindeyken motorun durdurulduğu dur-kalk serbest sürüş modu ile birlikte daha fazla yakıt tasarrufu mümkün. Bosch, tüm yolculuğun yüzde 30'unda motorun bu şekilde durdurulabileceğini tahmin ediyor. Gaz pedalı, serbest sürüş modu mantıklı olur olmaz uyarı vermek üzere ayarlanabiliyor.

 

Güç aktarma organı elektrifikasyonunun ilerlemesiyle birlikte, bu yenilikçi teknolojinin sunacağı daha birçok fayda olduğu belirtiliyor. Pedal, gaz pedalındaki basıncın azaltılması için sürücülere elektrikli motordan içten yanmalı motora ne zaman geçileceğini bildirerek, hibritlerde büyük bir yakıt tasarrufu imkanı sağlıyor.

 


Ancak aktif gaz pedalının işe yaradığı tek alan yakıt ekonomisi değil. Otomobilleri daha güvenli bir hale de getirebilir. Yenilikçi bileşen, bir dizi destek sistemiyle bağlantı kurarak bunu sağlıyor. Örneğin, çarpışma uyarı sistemlerine bağlantı sağlandığında sistem, sürücülerin daha fazla hızlanmamasını söyleyen titreşimli bir sinyal oluşturabilir. Dokunsal geribildirimin çeşidini ve gücünü otomobil üreticilerinin spesifikasyonlarına uygun hale getirmek için yapılacak tek şey, basit bir yazılım değişikliğidir.

 

Gaz pedalı online oluyor: sinyaller, yanlış yönde giden sürücüler ve ilerideki trafik sıkışıklıkları hakkında uyarıyor

Yenilikçi Bosch gaz pedalı, çok yüksek bir hızda keskin bir viraja yaklaşmaları gibi durumlarda sürücüleri uyarmak üzere navigasyon sistemine de bağlanabiliyor. Buna ek olarak gaz pedalı, hız limiti tabelalarını tanıyan bir kamera ile eşleştirilebiliyor. Sürücüler hız limitini aşarsa, titreşim veya ters basınç uygulayarak gaz pedalı sürücüleri uyarıyor. İnternet bağlantısı, daha pek çok olasılık sağlıyor. Bosch’un bu inovasyonu, çevreleriyle bağlantı içerisinde olan otomobiller için tasarlandı. Ve titreşim sağlayan pedal ile ağa bağlı otomobil, yanlış yönde giden sürücüler, beklenmedik trafik sıkışıklıkları, kavşaklardaki trafik ve planlanan güzergahtaki diğer tehlikeler gibi tehlikeli durumlara ilişkin uyarıları böylelikle sürücüye iletebiliyor.

Kaynak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...