Jump to content
Efebey

Uykusuzluk Facebook Kullanımını Artırıyor !

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

Bilim insanları, gün içerisinde Facebook’a çok fazla girmenin “uykusuzluk” belirtisi olabileceğini ortaya koydu.

ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’nde bir araştırmaya imza atan bilim insanları, aşırı Facebook kullanımının sosyal medyaya olan meraktan değil, uykusuzluktan kaynaklanabileceği bilgisine ulaştı.

Daha önce yapılan araştırmaların aksine bu kez teknoloji kullanımının uyku düzenine etkisi değil, uykusuzluğun teknoloji kullanımındaki etkisiyle ilgili bir çalışma gerçekleştirildi.
Araştırmanın liderliğini üstlenen Gloria Mark, 34 erkek, 42 kız öğrencinin yer aldığı bir deney grubunun bilgilerini 1 hafta boyunca düzenli olarak ekibiyle takip etti.

Öğrencilerin bilgisayar ve akıllı telefonlarına yüklenen bir yazılımla, uygulamalar arası geçiş ve pencere değişikliklerinin zamanları kayıt altına alındı. Bu yazılım sayesinde, öğrencilerin hangi zaman aralığında, ne sıklıkla uygulamaları kullandığı gözlemlendi.

Yine deney grubunda yer alan öğrencilere her sabah ve gece uyku ile ilgili soruların yer aldığı anketler doldurtuldu.
Çalışmanın bitiminde öğrencilerle yüz yüze yapılan mülakatlarda da derinlemesine sorularla öğrencilerin modları, çalışma zorlukları  ve iş yerindeki davranışlarıyla ilgili bilgiler alındı.

Gloria Mart, bu çalışmalar sonucunda kronik uykusuzluğun, kötü ruh halini ve Facebook’ta uzun zaman geçirmeyi de beraberinde getirdiğini gözlemlediklerini açıkladı.
Mark, az uyuyanların daha sık farklı ekranlara baktığını, bunun da dikkat dağınıklığını beraberinde getirdiğine de dikkat çekti.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Oziyal

Acaba Facebook kullanımı mı uykusuzluğu arttırıyor?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×