Jump to content

Mazda 2 Aracım İçin Fren Hidroliği

koray25e
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Durup dururken düşmez. Hortumlar bağlantı noktaları kontrol edilsin kaçak var mı diye. Sonrasında da sistemdeki tüm eski yağ hiç kalmayacak şekilde yeni yağla yenileyin. Castrol mobil bilinen ismi olan yağları kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araç 2009 model 55binde 1,3 go modeli.1cay bardagı dolusu kadar eksilmiş.bence bu normal galiba

araç 2009 model 55binde 1,3 go modeli.1cay bardagı dolusu kadar eksilmiş.bence bu normal galiba.durup dururken degl zamanla azaldı bu yag. yagın tam ismini bilen varsa alıp eklicem uzerine

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben de bi ara eklemiştim bendeki de 1.3 go 2009 model. kapakta yaziyor yanlış hatirlamiyorsam dot 3 olmalıydı. 

ben castrol almıştım. ama söylenene göre eklemek iyi bir şey değil galiba çünkü fren performansım biraz düşünce eksik olduğunu fark etmiş öyle eklemiştim ama bir şey farketmemişti. 

şu an yurt dışındayım döndüğümde bi bakımını yaptiracam komple değişsinler. çünkü bence abs çok daha çabuk devreye girmeye başladı. öncesinde öyle değildi. bu durum lastiklerle de ilgili olabilir ama bence sorun fren tretibatında..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hidrolik yağları nem çekici özelliktelerdir. Suyu çeken hidrolik yağı da özelliğini kaybeder, bozulur. Hidrolik kabının kapağını açmak da nem çekmesi için yeterlidir. 

Normal şartlarda 2 senede 1 tamamen değiştirilmesi gereklidir. Fren kullanılması sonucunda sıcaklığı bir yükselip bir azalan hidroliğin de özelliği zamanla kaybolur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fren hidroliği ortalama kaç litreden ibaredir ki ? Yani kaputu açıp fren hidroliği deposunu gördüğümde, minik bir depoya sahip gibi. Olsa olsa 250-300 ML alacak gibi görünüyor. 

Fren hidrolik yağları minimum kaç litrelik kaplarda satılıyorda. Alınan yağ ilave edilebiliyor. Bu güne kadar 2 defa fren hidroliğim değişti. Ama kaç litre aldı hiç dikkat etmemişimdir. Bu konuda eminim kullanım kulavuzunda bilgisi vardır ama. Öncelikli olarak sana bir sorayım @Mutlu Tekir bu konuda bilgin var mıdır ? :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fren hidroliği üstteki depodan eksilme yapmış ise hemen gereğince yani depodaki maximum çizgisine kadar tamamlayınız, yeni nesil tüm araçlar gibi senin aracında fren hidroliği olarak DOT4 kullanmaktadırbildiğim kadarıyla. Ama asıl sorun eksikliği gidermek değil sebebini bulmaktır. Fren merkezlerine baktırman iyi olacaktır. Muhakkak bir yerden sızma vardır, merkezlerden biri patlamış olabilir, contası bozulmuş olabilir, hortumlarda patlak ve sızıntı olabilir.

DOT3 mavi renktedir, hidrolik depo renginden belli olur, DOT4 beyazdır. Bu şekilde de hangi yağı kullanacağınızı belirleyebilirisiniz veya kaputtaki yağ cizelgesine bakabilirsiniz, kullanım kitapçığındada yazmaktadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaslar arac 55binde.fren balataları eskidikce azalmıs olabilirmi.uzerine ilave etmesem ilerde ikaz lambası yanarmı.belkide yag eksilince balatarda bitiyor ve uyarı verecek arac.bu sekilde olamazmı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

40 dakika önce, koray25e :

arkadaslar arac 55binde.fren balataları eskidikce azalmıs olabilirmi.uzerine ilave etmesem ilerde ikaz lambası yanarmı.belkide yag eksilince balatarda bitiyor ve uyarı verecek arac.bu sekilde olamazmı.

Siz bu olayı halen sonuca kavuşturmadınızmı ? Eğer öyleyse gerçekten büyük cesaret. Yakın zamanda bir arkadaşımın başına benzer bir durum geldi. Seyir halindeyken frenler tamamen boşalmış.  İleride yolun yavaşladığını, durduğunu görünce..Kendisini en sağa emniyet şeridine atmış. Zorla güç bela durabilmiş. Tecrübesiz bir sürücü olup, olay esnasında soğuk kanlı olmasa..Düşünmek bile istemiyorum..Otomobilde eşi ve çocukları da varmış...Problem ise fren hidroliği hortumu kurumuş ve çatlamış...

Allah korusun burada 4.soruyu soramayabilirsiniz. O yüzden siz siz olun, bence bir an önce neticeye kavuşturun bu probleminizi. İlave ise ilave, komple değişmesi gerekiyorsa değiştirin..O esnada fren mekanizmaların,  hortumları komple gözden geçirsinler. Atıyorum tutsun tutsun 100-150 lira...Hiç bir şey sizin canınızdan kıymetli değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27.02.2016 at 22:56, koray25e :

Kardeş, olabilecek durumları yazmışız işte, git bir ustaya baktır. Eksilme varsa bir sorun var demektir. Balatalarla ilgisi yok bu işin balatalar bitik olsa bile bu durum hidroliğin eksilmesini gerektirmez. Bu tip durumlar İlhan nında anlattığı gibi kulak ardı etmeye gelmez, hemen bir servise göster.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...