Jump to content
constantine41

1.Nesil Mazda 3 Arka Cam Civarından Gelen Sesler

Tavsiye Edilen Mesajlar

constantine41    5
constantine41

merhabalar arkadaşlar,aracım 2006 mazda 3 sedan soğuk havalarda arka cam civarından gıcırtımsı tıkırtımsı sesler geliyor bozuk yolda kasiste delirtiyor beni,arka cam ve koltuk arasındaki plastik kaplamadan yada direk plastiklerinden geliyor gibi ama bazende camın üstte bittiği noktadan geliyor gibi anlayamadım,daha önce böyle bir problem yaşayan oldumu acaba bununla ilgili bir bülten filan yayınlanmış olabilir mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir

Amortisör takozunuza, arka z rotlarınıza baktırın. Bagajda boşta hiç bir şey bırakmayın. Kriko oynuyor olabilir yuvasında, kirkoyu açıp gerdirin ki yuvasında oynamasın. 

Bunlar çözüm olmazsa biri aracı sürerken siz arka koltukları indirip sesin kaynağını bulmaya çalışın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ruzgar2k8    2
ruzgar2k8

Benim aracımda da arkadan gelen, genelde kasislerden geçerken duyulan gıyk gıyk diye lanet bir ses vardı. Servis amortisörlerden geldiğini, eskiyip yıprandığı için bu sesi yaptığını söyledi ve değiştirelim dedi. Bu sesten kurtulmak için tamam dedim. Sağ sol iki amortisör de yenilendi. Fakat sorun şu ki ses geçmedi. şehir değiştirdiğim için de o servise gidemiyorum artık. Sonuç olarak söylemek istediğim sorunu tam olarak anlayıp müdahale etmek lazım ki boşa para vermeyelim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir
2 saat önce, ruzgar2k8 :

Benim aracımda da arkadan gelen, genelde kasislerden geçerken duyulan gıyk gıyk diye lanet bir ses vardı. Servis amortisörlerden geldiğini, eskiyip yıprandığı için bu sesi yaptığını söyledi ve değiştirelim dedi. Bu sesten kurtulmak için tamam dedim. Sağ sol iki amortisör de yenilendi. Fakat sorun şu ki ses geçmedi. şehir değiştirdiğim için de o servise gidemiyorum artık. Sonuç olarak söylemek istediğim sorunu tam olarak anlayıp müdahale etmek lazım ki boşa para vermeyelim.

Gıcırtı ise genelde viraj demir lastiğidir. amortisör de öyle ses yapmaz, lok lok diye vurma sesi yapar. Amortisör takozu da derin çukurlarda vurma yapar, tak tak diye hissedilir. Asfalt yamalarında dahi gelen bir ses varsa o da z rot ya da rotildir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ruzgar2k8    2
ruzgar2k8
Gıcırtı ise genelde viraj demir lastiğidir. amortisör de öyle ses yapmaz, lok lok diye vurma sesi yapar. Amortisör takozu da derin çukurlarda vurma yapar, tak tak diye hissedilir. Asfalt yamalarında dahi gelen bir ses varsa o da z rot ya da rotildir.

Teşekkür ederim kontrol ettireceğim ben de en kısa zamanda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
karakartal55    6
karakartal55
‎01‎.‎03‎.‎2016 at 10:22, constantine41 :

merhabalar arkadaşlar,aracım 2006 mazda 3 sedan soğuk havalarda arka cam civarından gıcırtımsı tıkırtımsı sesler geliyor bozuk yolda kasiste delirtiyor beni,arka cam ve koltuk arasındaki plastik kaplamadan yada direk plastiklerinden geliyor gibi ama bazende camın üstte bittiği noktadan geliyor gibi anlayamadım,daha önce böyle bir problem yaşayan oldumu acaba bununla ilgili bir bülten filan yayınlanmış olabilir mi?

Aynı sıkıntı bende de var, bulamadım, ustaya gösterdim oda bi sonuca varamadı, ama bulucam, bulunca muhakkak cevap yazarım :rolleyes:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
karakartal55    6
karakartal55

Sıkıntıyı bugün buldum, içim rahatladı. Cam üstünden geldiğini sandığımız ses bagaj bağlantı yerlerinden geliyormuş. Bugün bagajı komple boşaltıım, arka koltukları yatırdım ve kardeşim arka koltuğa uzandı bagaja doğru, bi kaç denemeden sonra sesin geldiği yeri tespit ettik, foto da atıyorum, bagaj bağlantı yerlerini yağlayın ...

Adsız21.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
karakartal55    6
karakartal55
4 saat önce, constantine41 :

Benim ses büyük ihtimal arka camın önündeki plastikten geliyor ama gösterdiğiniz yerleride yağlamakta fayda var,teşekkürler

Denemekte fayda var 8)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.