Jump to content

Mazda CX-3 Bakım Aralıkları ve Maliyetleri

mazdago
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

yanık kokusu için sağ lastiğinizin iç kısmına bakın hafifde olsa sürtme varmı, sağ tarafa çekmesi, ses yapması şüphe uyandırıyor. bu üç problemde aynı sorundan kaynaklanabilir. Aracın mutlaka lift'e kaldırılıp alttan kontrol edilmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Saat 15.00 da gittim servisi kapatiyoruz bugün bakamayiz dediler bende hiç değilse sorunu tespit edelim de sonra yapalım  hanj ufacık bir şeydir daha da buyur dedim yok bubaracin 5 yıl garantili dünyanın en sağlam aracı dedi bisey olursa zaten biz yapacaz dedi :)benim servis problemli merser yakıt pompası gelince haber edevez dedi onun yapmaya götürünce diğerlerine de baktiricam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

‎11‎.‎03‎.‎2016 at 17:32, cothcu :

@weya Said abi burda mısın , abi sen olayı ters anladın sanırım. 

Seninle konuştuğumuzda sen yazılım olduğunu söylemiştin aracında. Bende ararı olur görüşündeydim, benim aracı almadan önce senin aracı denemiştim hatırlarsan.  O zaman senin araç 6. vites 3000 devirde 140 görmüştü, aynısını benim araçla Antep 'ten gelirken yapmıştım, 160 ı görmüştüm.

Demek ki yazılım iyi birşey değilmiş. :)

Mümin arabayı ancak dün deneyebildim. Yanlış hatırlayan senmişsin ;) . 3000d/d 160 km/h dün gördüm hem de kar lastiği ile. Daha önce de dediğim gibi beygir ile hızın doğru orantılı olduğunu düşünmüyorum. Yazılım hakkında bende iyi düşünmemekle beraber şimdilik kalsın demekle meşgulüm.

sevgiyle kal

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yazılımla tüm turbolu dizellerin gücü yükseliyor, bir sıkıntı yaşayan duymadım, bence keyfini çıkarın  .. Kendim PSA nın 68 hp lik 1.4 dizelini çip le yükseltmiştim, bir süre sonra giderken stop etmeye başladı, çipi çıkarttım... Getzi 90 dan 110 a çıkartmıştım sorunsuz kullandım uzun süre...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mümin arabayı ancak dün deneyebildim. Yanlış hatırlayan senmişsin [emoji6] . 3000d/d 160 km/h dün gördüm hem de kar lastiği ile. Daha önce de dediğim gibi beygir ile hızın doğru orantılı olduğunu düşünmüyorum. Yazılım hakkında bende iyi düşünmemekle beraber şimdilik kalsın demekle meşgulüm.

sevgiyle kal

Devir - hız eğrisi vites dişlisi ile orantılı diye biliyorum. 100 de olsa 500hp de olsa aynı devirde aynı hiza ulaşır. Araç güçlü olursa daha çabuk hızlanır.

Yazılımla tüm turbolu dizellerin gücü yükseliyor, bir sıkıntı yaşayan duymadım, bence keyfini çıkarın  .. Kendim PSA nın 68 hp lik 1.4 dizelini çip le yükseltmiştim, bir süre sonra giderken stop etmeye başladı, çipi çıkarttım... Getzi 90 dan 110 a çıkartmıştım sorunsuz kullandım uzun süre...

Sen de az değilsin yanı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
07.03.2016 at 09:06, mazdago :

arkadaşlar bu aracın 10 bin bakımını yaptıran varmı benim araç 1400 km de ama bi türkiye turuna çıkmayı düşünüyorum muhtemelen de turun yarısında 10 bin km yapmış olacağım çünkü bir aylk bir programım var garanti bozulmasın diye sanırım 6 ayda bir yetkili servise girmemiz gerekiyor artık nerede denk gelirse orda gireceğim bilgi açısından öğrenmek istedim. 10 bin bakım ne kadar :)

07.03.2016 at 09:19, İlhan :

İlk 10 bin Km bakımında ekstra bir durum oluşmadığı sürece sadece aşağıdaki sarf malzemeleri değişiyor.

Yağ

Yağ filtresi

Hava Filtresi

Polen Filtresi (*)

(*) Normalde 20 bin ve katlarında polen filtresi değişiyor. Fakat bu 10 bin km boyunca tüm Türkiye'yi gecezeğim diyorsunuz. Bu süreçte yol, iklim koşulları vs klimayı çok kullanma durumunuz olabilir. Bu süreçte de polen filtreniz kirlenip değişmesi gerekebilir.

Polen filtresine göre fiyat değişkenlik gösterebilir. 300-400 lira arası tutar kanımca.

30 dakika önce, mazdago :

Bilgi açısından aracını 10.000 bakımına sokan varmi. Varsa neler yapıldığı ve fiyat bilgisi ?

Aynı yanıtım halen geçerli.

Yine bu konuda @fotifotinin dediği gibi araçların yeni olmasından ötürü, daha 10 bin km yapan olmayabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar dizel cx-3 aracın 10 bin yada 6 aylık bakımı 680 Türk lirasidir tam olarak da yağ hava filtreleri ve yağ değişimi yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, mazdago :

Arkadaşlar dizel cx-3 aracın 10 bin yada 6 aylık bakımı 680 Türk lirasidir tam olarak da yağ hava filtreleri ve yağ değişimi yapılıyor.

çok fazla geldi. ekstra birşeyler olmalı. yağ / filtre / hava filtresi toplamı o kadar etmez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, mazdago :

Edip etmeyeceğini bilmiyorum Mazda servisinin verdiği fiyat bu 400 lirası sadece yağ mis?

hangi servis o merak ettim. ben ilk yağ değişimini ankara da servis de 300 liraya yaptım. içinde 5.5 litre yağ ve yağ filtresi var. mazdanın kendi orijinal yağı. 5:30

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 ay veya 10.000k. 10.000 hadi biraz akla yatkın ancak hangi sıfır araç 1 yıl satılmaz ise yattığı yerde yağ değişimi yapılıyor? Eğer yattığı yerde asitleşme oluyor ise benim stoğumdaki motor yağları her sene çöpe gidecek demektir. İnandırıcı değil. Bu işin arkasında sadece satış sonrası hizmetlerin para politikası var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, mazdago :

12 saat önce, jackjoker :

hangi servis o merak ettim. ben ilk yağ değişimini ankara da servis de 300 liraya yaptım. içinde 5.5 litre yağ ve yağ filtresi var. mazdanın kendi orijinal yağı. 5:30

@mazdago hangi servisten bu fiyatı aldınız ?

10 saat önce, Servet :

6 ay veya 10.000k. 10.000 hadi biraz akla yatkın ancak hangi sıfır araç 1 yıl satılmaz ise yattığı yerde yağ değişimi yapılıyor? Eğer yattığı yerde asitleşme oluyor ise benim stoğumdaki motor yağları her sene çöpe gidecek demektir. İnandırıcı değil. Bu işin arkasında sadece satış sonrası hizmetlerin para politikası var.

Servet abi,

Periyodik bakım/yağ değişiminde 6 ay denildiğinde, evet göze çok kısa bir süre olarak geliyor. Aslında şöyle bir şey konulabilir ihtiyaç halinde/gerekli görüldüğü taktirde  6 ayda yağ değişimi ibaresi olabilir. Kaldı ki artık Mazda yetkili servisleri bu 6 ay konusunda çok ısrarcı değiller. Şimdilik bu konuda resmi bir durum olmasa da. Yetkili servisle olan diyaloğunuz bu konuda  önem arz etmekte. 6 ayda yağ kontrolü yapılır, bilgisayara bağlanır araç yağ değişimi gerekli görülürse yapılır... Şimdi karterdeki yağ ile rafta duran motor yağını bir tutmamız mümkün değil. Artı birde iklim/hava ve kullanım koşulları var. 6 ay boyunca sürekli İstanbul gibi bir şehrin yoğun trafiğinde dur kalk yoğun trafikte kullanılan. Yahut sürekli devirli sportif kullanılan bir otomobilin motor yağı ile. Muğla'da trafik yüzü görmeyen otomobil motor yağlarının bir olması mümkün değil. 

Demek istediğim,

6 ayda yağ değişmesi Yanlış değil !

6 ayda yağ değişmesi Doğru değil !

Bu şekilde standart belirlenmesi her ikisi de yanlış. 6.ayda kontrol yapılsın, gerekli görüldüğü taktirde yağ değiştirilsin. Yada yağ fiyatını hesaplı tut, vatandaş aracın km'sine bakmaksızın, her 6 ayda bir değiştirsin. Sonuç olarak motorun kalbidir motor yağı...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracını seven 6 ayda değişir. Citroende yılda bir değişiyordum ama bakim fiyatı Mazda'nın iki katına geliyordu. Para olarak da fark eden bir şey yok. Yağ dediğin en fazla 100-150₺ tutar. 400₺ yağ olmaz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda Damla bu fiyatı verdi. Mazda 3/benzinli 450 TL cx-3 dizel 680 TL dedi bende niye pahalı dedim sadece 400 TL si yağ tutuyor dedi.yılda 1300 lira bakım parası verecek kadar zengin değilim.bence çok fazla pahalı stepneyi sordum 1500 TL dedi. Dışarda en ucuzu 250 TL hadi az kaliteli alalım 500 TL mazdanin servisi herşeyin 3 katı fiyat veriyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, fotifoti :

Aracını seven 6 ayda değişir. Citroende yılda bir değişiyordum ama bakim fiyatı Mazda'nın iki katına geliyordu. Para olarak da fark eden bir şey yok. Yağ dediğin en fazla 100-150₺ tutar. 400₺ yağ olmaz

mazda da yağ ve yağ filtresi toplamı 300 lira. daha ucuz veren bir yer bulamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...