Jump to content
Ultrass34

3. Nesil Mazda 3 Lastik Tavsiyesi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Katil Balina
5 dakika önce, Les_Chevaliers :

Selamlar

Benimde lastikleri degistirme zamani geldi. Falken poyasada bulamiyorum bu aralar starmaxx ile milestone buldum. Lastikci milestone takalim diyo ama kararsizim. Sizce ne yapmaliyim?

falken dışında her şeyi takabilirsiniz. hani yol tutmaz ya da ne bileyim serttir falan dersiniz en fazla ama falkenler yapısal olarak eğri büğrü çıkabilir, balans tutmaz titrer durur başınıza bela alırsınız. benim aldığım  dört lastiğin lastikçiye kalırsa dördü de bozuktu ama sadece ikisine değişim verdiler.  kör topal devam ediyoruz bakalım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Les_Chevaliers
26 minutes ago, Katil Balina said:

falken dışında her şeyi takabilirsiniz. hani yol tutmaz ya da ne bileyim serttir falan dersiniz en fazla ama falkenler yapısal olarak eğri büğrü çıkabilir, balans tutmaz titrer durur başınıza bela alırsınız. benim aldığım  dört lastiğin lastikçiye kalırsa dördü de bozuktu ama sadece ikisine değişim verdiler.  kör topal devam ediyoruz bakalım.

Hadi ya bende falken olsa alirim hemen diyordum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Les_Chevaliers
22 minutes ago, Zealot said:

milestone ve starmaxx çöpten falan yapılıyor.. 

falken kötüdür. ama bunlardan da iyidir.

Kullandiniz mi ne gibi sorunlari vardi? Uygun fiyatli tavsiye lastik oneriniz var mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina
3 saat önce, Les_Chevaliers :

Hadi ya bende falken olsa alirim hemen diyordum.

bu konuyu biraz tararsanız işinize yarar şeyler  bulursunuz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Les_Chevaliers
2 minutes ago, Katil Balina said:

bu konuyu biraz tararsanız işinize yarar şeyler  bulursunuz.

Evet biliyorum siz sorun yasamissiniz ama diger begenen kisilerde vardi. O yuzden falken alinabilir dusunuyordum. Ebat degistirsem aorun olur mu acaba. 225 40 r18 mesela?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina
1 dakika önce, Les_Chevaliers :

Evet biliyorum siz sorun yasamissiniz ama diger begenen kisilerde vardi. O yuzden falken alinabilir dusunuyordum. Ebat degistirsem aorun olur mu acaba. 225 40 r18 mesela?

ben kışlıkta 225 45 18 dunlop kullanıyorum, bir sorun yaşamadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara

Benim aracın üzerinde gelen lastikler bunlar. Bitse de bir an önce değiştirsem diyorum. Sıfır güven, süper bir yol sesi. Fiyata bak bir de pehh. Değil 1,226 tl, 122 tl etmez.

Capture.thumb.JPG.c4182c3ff3d2439c1506fdcc37c40eb8.JPG

09.thumb.jpg.fffba98fddafbcbe6104282b2181f00b.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Les_Chevaliers
43 minutes ago, Tarahumara said:

Benim aracın üzerinde gelen lastikler bunlar. Bitse de bir an önce değiştirsem diyorum. Sıfır güven, süper bir yol sesi. Fiyata bak bir de pehh. Değil 1,226 tl, 122 tl etmez.

Servise sordum baska ebatta lastigi tavsiye etmiyoruz dedi. Michelin varmis onlarda 1450 tl dedi tanesine. Hankook buldum bir tane sanirim onu alacagim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina
43 dakika önce, Tarahumara :

ben bunların firmaya ucuz yapıldığını bile düşünmüşüm hocam. yoksa bir lastik bu kadar berbat olamaz. bunları atıp kışlıklara ilk geçtiğimde oh be demiştim. yol tutmaz fren tutmaz ses yapar... 

tek iyi yanı balans tutuyor olması:)

20 yıllık tecrübem bana şunu gösterdi; tak continentalleri geç...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Muhammet Çakmak

Kışlıklarım 215 45 18 Falken Eurowinter HS01 ve yazlıklarım 215 45 18 Nexen N Fera RU1. Her 2 lastiği de çok araştırarak aldım.

Bu yıl Ankarada pek kış olmadığı için buz testi yapma şansım olmadı ancak ıslakta gayet iyi fren mesafesi vardı. Titreme ise 120-130 dan sonra oluyordu ki sanırım bu hızdan sonra titremeyecek kışlık lastik yoktur :)

Nexen e gelince konfor odaklı aldığım bir yazlık lastikti, 195 Km/s hızda bile direksiyonda gram titreme yoktu. Yumuşak bir lastik olduğu için PS3 ler kadar keskin direksiyon tepkileri yok belki ama o kazık gibi PS3 lerden sonra arabadan daha çok keyif almaya başladım.

Sonuç olarak Falkenin de Nexenin de bana yaklaşık 3 yıl özelliklerini yitirmeden yetebileceğini düşünüyorum, fiyat performans olarak düşündüğün zaman (bunlar 400-450 tl civarı diğerleri 1000-1200 tl) hangi bilinen marka lastik sana 3 kat fazla performans verebilir ? Nexenlerin viraj performansı da fena sayılmaz, 130-140 la girdiğim virajlarda arabayı gayet güzel kendi şeridinde tutabildi, bu hızların üzerinde zaten viraja girme :)

Son olarak bu biraz da şans işi, bazı seri ürünler sıkıntılı olabiliyor ki bu diğer bilinen marka lastikler için de geçerli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Les_Chevaliers

Suan lastikleri degistiriyorum. Hankook buldum 215 45 18 olculerinde onlari taktiriyorum. Bakalim nasil?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vethekim

Bizim falken ecorunlarda sıkıntı yok çok şükür. Olsaydı kayınpederden yemediğim laf kalmazdı. Lastikleri baya zorladı. Sıfır sıkıntı. Piste yanlayayım, olmadık albsürt bir hızla viraj döneyim demezsen gayet konforlu sessiz ve güzel lastik falken. Heleki fiyatına göre. Falken alıp fabrikasyon hatalı çıkan arkadaşlar için üzülmüyorda değilim. Anladığım kadarı ile üretim kalite kontrolü biraz zayıf. Alıp memnun olan çok ancak aldığına pişmam olanda var. Orta yorum görmedim daha.

Benim aracın lastikleri michelin primacy3 235 45 R17 94w. 235 taban yol tutuş ve fren için iyi güzelde hem yakıt ekonomisini bozuyor hemde biraz fazla  ses yapıyor. Özellikle arnavut kaldırımlı taş parke yolda.

215 50 r17 veya 225 50 r17 lastik düşünüyorum. Münkünse V olmadı W desen. 215 50 r17 oemde var ancak 182 bg yok.

Lastik tavsiyesinde bulunursanız sevinirim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback

PS3 ısınınca düzeliyor, baya güzel viraj kastım bu lastikle ama normal kullanımda hakikatten berbat, yola yağ dökülmüş gibi kayıyor lastik. Bu yazı geçirdim artık ama seneye yaz 225/40R18 Nokian'a geçerim,

2018-08-31_12-08-11.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru

Lastik fiyatları son iki ay önceye göre iki katı artmış durumda.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
münürb
28.04.2018 at 14:53, Katil Balina :

bi de 2015 mişlenlerin bu hale gelmesi normal mi? diş derinliği bitmeden bu hale gelmiş durumda. lastik takıldıktan sonra iyi bir lastikçide rot balans mi yaptırmak lazım?

20180428_144921.jpg

Konuyu biraz irdeleyince bu gönderi dikkatimi çekti 2017 ekim trafiğe çıkışlı şu an 18.500 km de 2016 dizel otomatik mazda 3 ün lastiklerinde bir kaç gün önce dikkatimi çekti aynı görüntü var lastikçime gittiğimde şöyle bir açıklama yaptı bu lastikler sıcak asfalt harici yollarda çabuk aşınır!!! hafta sonu servise (bayiye)bir uğrayacağım bakalım ne diyecekler...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
6 dakika önce, münürb :

Konuyu biraz irdeleyince bu gönderi dikkatimi çekti 2017 ekim trafiğe çıkışlı şu an 18.500 km de 2016 dizel otomatik mazda 3 ün lastiklerinde bir kaç gün önce dikkatimi çekti aynı görüntü var lastikçime gittiğimde şöyle bir açıklama yaptı bu lastikler sıcak asfalt harici yollarda çabuk aşınır!!! hafta sonu servise (bayiye)bir uğrayacağım bakalım ne diyecekler...

4 lastigin hepsi ayni sekilde boyle distan mi yemis?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
münürb
Bir saat önce, Tarahumara :

ilk  olarak ön sol teker en fazla tahribat orada var ön sağ biraz daha az arkalar zar zor fark ediliyor yok denecek kadar,arkalara üstünkörü baktım...sanki kaplama atar gibi ...dıştan yeme durumu aynen...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina
4 saat önce, Tarahumara :

arkalarda durum nispeten iyi ama önler bu şekilde berbat durumda idi.  dördünde de dıştan yiyor. sazan sırtı gibi derinden bir pullanma var. sanırım yol tutuşu da buna bağlı olarak özellikle virajlarda berbat durumdaydı. 1/3 fiyatına aldığım falken'lerle henüz bir sorun yaşamadim yol tutusu konusunda. balans tutmamasını titremesini saymıyorum. onun da ikisini iade edip buyük oranda cözdük  ya bakalım)

değişim sırasında lastikçi rot ayarına baktığında kötü durumda olduğunu söylemiş düzeltmişti. yeni lastiklerle bi 5 bin km'den fazla yaptım herhalde şimdilik sorun yok. 

3. nesil 3 sahiplerinin km yükselmeden bi kontrol etmelerinde fayda var gibi. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
2 dakika önce, Katil Balina :

3. nesil 3 sahiplerinin km yükselmeden bi kontrol etmelerinde fayda var gibi. 

Ben her 10.000 km de bir rotasyon yapıyorum. 2. rotasyonu yaptım geçenlerde. Araç 20.000 de. Şimdi benim de kurt düştü aklıma. Garaja inip bir bakayım. Birazdan editlerim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...