Jump to content
kaan-kahraman

Bir Mazda 3'ün Yerini Hangi Araç Doldurur ?

Tavsiye Edilen Mesajlar

Fotifoti
2 saat önce, kaan-kahraman :

O konulara girmedim bile emoji23.png Aslında BMW lerin bakım paketli olanları var bakımları ücretsiz oluyor onlardan bakmak lazım emoji4.png

Sent from my iPhone using Tapatalk

ücretsiz diye bir şey yok :) peşin ödüyorsun hesapta ucuza geliyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kaan-kahraman

Bir kaç tane 2.el BMW 1 serisi gördüm bakım paketliydi fiyatı da muadillerinden yüksek değildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mümin

1000 TL çok yüksek değil mi ?

Mercedes E serisi için 650 yi geçmedi 3 yıldır bakım fiyatları

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao
1000 TL çok yüksek değil mi ?

Mercedes E serisi için 650 yi geçmedi 3 yıldır bakım fiyatları 

1000 tl yuksek bence...
Cok yuksek...
Ama bu gozlerle sahit oldum [emoji102]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73
22 saat önce, kaan-kahraman :

E serisi derseniz ben bu kasa derim E250 Coupe emoji41.png Ama böyle bir gerçek var bilmem katılır mısınız bana Mercedes almakla bitmiyor iş. Mercedes'i taşıyabilmek lazım ben şimdi bu arabayı öyle böyle borç harç alırım ama ben kamuda çalışan bir mühendisim diyecekler ki sence Nasıl almış bu arabayı emoji23.png Aynı fiyatta passat alsam kimsenin sesi çıkmaz ama Mercedes olunca göze batıyor. Bi mekana gitseniz valesinden garsonuna bahşiş bekliyor. Her gittiğiniz yerde zengin adam muamelesi görüyorsunuz Mercedes olayı bu noktaya taşımış haksız mıyım emoji4.png

Mercedes ezelden beri zengin imajına sahiptir. Bir keresinde otomobil kiralayacaktım, iyi birşey olsun diye 2011 mercedes c kiraladım ve gittiğim yerde farkı fark ettim. Evim önüne park ederken komşu camı tıklatıp mercedes'e özel sohbet açtı, mercedes hayranıymış .=)

Internette şu resmi buldum. Kirli hali bile güzel. 

400Z3Q.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kaan-kahraman
Bir Maserati'ye ne dersin [emoji4]

Çok yakıyor [emoji23][emoji23]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kaan-kahraman
Mercedes ezelden beri zengin imajına sahiptir. Bir keresinde otomobil kiralayacaktım, iyi birşey olsun diye 2011 mercedes c kiraladım ve gittiğim yerde farkı fark ettim. Evim önüne park ederken komşu camı tıklatıp mercedes'e özel sohbet açtı, mercedes hayranıymış .=)

Internette şu resmi buldum. Kirli hali bile güzel. 

400Z3Q.jpg

Hangi model bu hocam

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kemal87

Herkese selemalar;

Bir süredir foruma giremiyordum ama bu konuya gelene mesajların çoğunu okudum ve aynı soruya ben de cevap bulmaya çalıştım. Benim araç 2013 Dizel Mazda 3. eşim yeni araç kullanmayı öğrendiği için bunu satıp otomatik ne alabilir diye baktım. Açıkcası benim gözümde her arabanın eleştirilecek tarafı var, Mazda 3'den eksik yönleri var, fazlaları olanlar var. Bir kere piyasada hem sorunsuz hem de zevkli bir otomatik vitese sahip tek araç BMW.

Citröen ve Toyota'nın otomatikleştirilmiş manuel vitesleri sürüş zevki arayan insanı mutsuz ediyor.

WV tarafını konuşmaya gerek yok çünkü Mazda 3'e rakip olarak Jetta var ki, VW'nin en karaktersiz arabası bence. Hiç bir seyi çok iyi yapmıyor ama hiç bir alanda da vasatın altına inmiyor. Tasarım olarak ilkokuldaki çocukların ilk çizdikleri arabalara benziyor ve DSG hikayesi. Sanırım hiç bir zaman DSG araca binemeyeceğim şahit olduğum sıkıntıları yüzünden.

A3 sedan bence çok başarılı bir araç ama fiyat olarak rakip olamıyor.  (Benim aracım 50bin etse, üzerine de 10-15 koysam mantığı ile hareket ettiğim için.)

Diğer bir rakip Peugeot 308. En tercih edilebilir araçlardan birisi. Benim mazda 3'da en gıcık olduğum ses izolasyonu konusunda oldukça başarılı ve yeni nesil tam otomatik şanzumanı hem vites geçişleri olarak oldukça pürüzsüz hem de şimdilik sorunsuz görünüyor. Küçük direksiyonunu da, minimalist tasarımını da ben beğendim. İki eleştirim klima kumanları ekranın içinde olmamalıydı, böylece hem orta konsol daha dolu olacaktı hem de kullanım kolaylığı sağlayacaktı. İkinci eleştirim ise bagaj hacmi, ki bu aracın benim için sınıfta kalmasının sebeplerinden birisi bu. İkinci el'de fiyat olarak da fena değil.

Citröen C4 ve DS4. C4 dış görünüm olarak artık eskidi ama iç mekan kalitesi olarak 2013 model Mazda 3'den bir sınıf daha yukarıda kesinlikle. Yakıt tüketimi olarak da Mazda 3'den bir sınıf daha üstün. ( Aynı motora sahip olmalarına rağmen 1 litre daha az yakıyor C4 ) Açıkcası 50-65bin bandında o iğrenç yarı otomatik şanzumanı olmasa en mantıklı araç C4 ve DS4. Haa unutmadan bu araçların arka torsiyon ve torsiyon olduğunu fazlasıyla hissettiriyor çukurlardan geçerken. Yine de doğru dürüst şanzumanı olsaydı ikinci el bir DS4'ü torsiyon'a rağmen huzurlu ve güzel iç mekanı için tercih edebilirdim. Dip not olarak 308'deki bagaj problemi burada da var. 

Uzun uzun inceleyip, beğendiğim EGEA var. Artık aile babası olarak güvenlik testlerine girmemiş bir arabayı malesef pek çok açıdan iyi olmasına rağmen rakipler arasına sokamıyorum. 

Volvo'lar açıkcası benim çok hoşuma gidiyor ama Volvo benim için s60 ile başlıyor. 70bin TL'ye S60 D2 alınabiliyor ama o ağırlığı o motorun kaldıracağını hiç sanmıyorum. Dolayısıyla s60 olacaksa D3 olacak, ki o zamanda benim fiyat aralığımın dışına çıkıyor ve sedan olmasına rağmen cücük kadar bagajı ile bebek arabası taşıyacak ailelere hitap etmiyor. Sanırım S60, hep almak isteyip de alamadığım araba olarak kalacak. Bagaj konusu önemli değilse sürüş keyfi, konfor, malzeme kalitesi, performans ve yakıt tüketimi olarak S60 D3 mutlu edecek bir araba. V40 ise hacim itibari ile bana uymuyor malesef.

Evet, şimdi sıra geldi benim aşkıma :) O da hiç bir araç gibi kusursuz değil ama kusurları "gülü seven dikenine katlanır" cinsinden. "F30 3.20d estoril blue." 184hp'lik dizel motoru ile hem performans olarak canavar hem de yakıt tüketimi konusunda oldukça cimri. Şanzuman konusunda bu kadar keyifli, pürüzsüz, sorunsuz başka bir şanzuman şu anda yok. Gündüz ailenizi taşırken oldukça konforlu bir araba kullanıp sadece 5 litre tüketirken, gece tek başınıza çıkıp sürüş zevkinin dibine vurabilirsiniz. Bu aracın en sevdiğim özelliği hem damarlarında sporcu kanı akması hem de mükemmel bir aile arabası olabilmesi. Mükemmele yakın süspansiyonları ile mazda'dan çok daha iyi yol tuttuğuna eminim. ( Yeni nesil 3'leri zorlama şansım olmadı ama benim kullandığım nesilden çok daha iyi ) Düşündüren tarafları ise motor hacminden dolayı yüksek MTV ve bakım masrafları. Tabi yukarda bahsettiğim araçların hiç biri aslında 3 serisinin rakibi olamıyor fiyatından dolayı ama bence Mazda 3'ten indiğimde beni mutlu edecek araba bu. Büyük ihtimalle F30 için o kadar para vermek mantıklı gelmeyecek hiç bir zaman ama 80 civarına temiz bir e90 bulabilirsem o da beni fazlasıyla mutlu edecektir. 

Uzun lafın kısası, hanım düz vites kullanmayı Mazda 3'te öğrenecek inşallah ve ilerde bu arabayı satarsak bakacağım araç s60 d3 ya da e90 bmw 320d olur. O zamana kadar Mazda 3'ün yol ve trim seslerine katlanıp, viraj tepkileri ile eğlenmeye çalışacağım gibi görünüyor. 

(Bu arada yeni nesil dizel Mazda 3 konusunda da hayallerim vardı ama belirledikleri fiyat ile yıkıldı.)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73

Yukardaki arkadaş Citroen den bahsettiği için aklıma geldi: Bilecik'te biri Citroen C6'sını 100binTL'den 75bine inmiş. Mecburen indiği bu fiyatın da sayesinde gayet cazip görünüo. Alternatif olarak düşünülebilir. Tasarımı cok değişk ve güzel ancak tişörtle binilmez buna. Ancak fiyatı cazip olsa da Citroen'de servisler cok sıkıntılı ve orj parçaları da pahalı.

big_2971315198am.jpg

big_297131519e4u.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao
Yukardaki arkadaş Citroen den bahsettiği için aklıma geldi: Bilecik'te biri Citroen C6'sını 100binTL'den 75bine inmiş. Mecburen indiği bu fiyatın da sayesinde gayet cazip görünüo. Alternatif olarak düşünülebilir. Tasarımı cok değişk ve güzel ancak tişörtle binilmez buna. Ancak fiyatı cazip olsa da Citroen'de servisler cok sıkıntılı ve orj parçaları da pahalı.

big_2971315198am.jpg

big_297131519e4u.jpg

Çok albenisiz bi araba yaa, hatta sıkıcı derecede düz. Fiyat iyiymis dediginiz gibi...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Citroen C6 gerçekten çok düz bir araçmış. E segment olsa da Japon ve Almanların D segmentteki araçlarına bile rakip olamaz bence tasarım konusunda. Konforlu olabilir, az yakıyor olabilir, ses yalıtımı iyi olabilir ama tip yok. Hadi yandan güzel, ama önden değil bence. O ön göğüs nedir hele. :)

Kemal bey, dizelcisiniz galiba o yüzden Toyota'nın multidrive s inden bahsetmemişsiniz. 

Mazda 3 sonrası alabileceğim 4 araç var.

Ya yeni kasa dizel mazda 3 otomatik. Düşük km ve yüksek model için tercih ederim.

Ya Avensis 2012 makyajı sonrası 2.0 multidrive s alır, lpg taktırırım. Fiyat olarak daha makul olacaktır, fakat yüksek km.lerde genelde. Ama 2.0 motor olmasının getireceği avantaj var. 3-4 yaşında olacağından mtv si çok fazla olmayacaktır.

Ya Audi A4 1.8 tfsi multitronic. Multidrive s gibi cvt şanzıman olduğundan ve Audi olduğundan tercih edebilirim. Ama arka yaşam hacminin az olması, şaft tünelinin 3. kişinin oturmasını engelleyecek seviyede yüksek olması, fazla yakıt tüketimi gibi dezavantajlar var.

En son seçenek ve kalbimin güm güm attıran araç. Mercedes C180 2014 sonrası kasa. Araç çok estetik geliyor ve benzinli haliyle bile yakıt tüketimi aşırı fazla değil. 

Galiba bir sonraki aracımı yüksek model ve düşük km tercihi yönlendirecek gibi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao

Bence yeni 1.6 auris lpg ile ideal olabilir, donanim olarak tatmin edici ama neticede hb, bagaj olarak mutlu etmez genis aileleri.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
15 dakika önce, Holydao :

Bence yeni 1.6 auris lpg ile ideal olabilir, donanim olarak tatmin edici ama neticede hb, bagaj olarak mutlu etmez genis aileleri.

Toyotalarda tıkırtı sorunu devam ediyor. Avrupa'ya, ABD'ye özenerek araç üretiyorlar, çok kaliteli, ama Türkiye'deki araçlarına hiç özenmiyorlar. Avensis hariç.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kaan-kahraman

Siz ki ne arabaları beğenmediniz aurisi Nasıl beğenirsiniz [emoji23]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao

Siz ki ne arabaları beğenmediniz aurisi Nasıl beğenirsiniz [emoji23]

Hehe [emoji16]
Mazda 3'ten sonra Auris'e gecilebilir manasinda demedim zaten, C4 'un 308'in degerlendirmeye sokuldugu bi baglamda Auris de onlarla rekabet edebilir anlaminda dedim. Yoksa yani biliyoruz biz bizi [emoji23]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73

Citroen konusundaki yorumlara katılıyorum :) Araçta fark ettiğim ancak tarif edemediğim eksikleri seslendirmişsiniz. Sonuçta C6 kasa altındaki Citren modelleri Ford, Seat, VW,vs gibi sadece birer arabadan ibaret, Mazda'daki sanatsal hava yok.

8 saat önce, kaan-kahraman :

Hangi model bu hocam

2017 GLC 250d Coupé .)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hsgrn
16.08.2016 at 11:39, kaan-kahraman :

İlhan bey kendi aracımı 65 bin bandında satabilirim kendim de 10 bin eklesem 75 bin bandında araçlar olabilir. Aradığım özellikler ise bu aracım gibi ilgi çeksin tarz sahibi olsun ve aracımdan performanslı olsun istiyorum yakıtı çok da önemsemiyorum bunları birleştirince aradığıma en yakın araç 2012 sonrası BMW 1.16i 136 hp oluyor. Yüksek hacim istemiyorum BMW nin twin turbo motorları veya Alfa nın 1.4 170 hp multiairleri gibi motorlar daha cazip geliyor

Ben @İlhan beye katılıyorum. Hiç düşünme git 2. nesil mazda 6 al. Gence gidecek kadar şekilli ve performanslı, aileye gidecek kadar konforlu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

BMW nin 118d ye bindim Almanya'da kuzenin. Çok dar, küçük B sınıfı gibi. Önde ancak bir kız otururken arkada rahat oturabildim, önde otururken koltuk en alt ve en arka konumda bile rahat edemedim. Boyum 183 cm. Arkamda minyon eşim bile zor oturdu. Mazda 3'den kesinlikle daha iyi değildir.

Para sıkıntı değilse 1-2 sene bekleyip dizel otomatik mazda 3 derim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan
03.09.2016 at 13:55, kemal87 :

Diğer bir rakip Peugeot 308. En tercih edilebilir araçlardan birisi. Benim mazda 3'da en gıcık olduğum ses izolasyonu konusunda oldukça başarılı ve yeni nesil tam otomatik şanzumanı hem vites geçişleri olarak oldukça pürüzsüz hem de şimdilik sorunsuz görünüyor. Küçük direksiyonunu da, minimalist tasarımını da ben beğendim. İki eleştirim klima kumanları ekranın içinde olmamalıydı, böylece hem orta konsol daha dolu olacaktı hem de kullanım kolaylığı sağlayacaktı. İkinci eleştirim ise bagaj hacmi, ki bu aracın benim için sınıfta kalmasının sebeplerinden birisi bu. İkinci el'de fiyat olarak da fena değil

Bu ekranın içindeki klima kumanda durumu Renault'tun yeni Modeli Talisman ve son çıkan Megane'da da sanki böyle. Renault'ta ekran dokunmatik hassasiyeti kötü diyorlar. Kullanıcılarının vay haline.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.