Jump to content
kaan-kahraman

Bir Mazda 3'ün Yerini Hangi Araç Doldurur ?

Tavsiye Edilen Mesajlar

M.E.G
5 dakika önce, fatalhand :

Bmw'nin kullandığı otomatik şanzuman dünydaki 1 numaralı şanzuman üreticisi ZF tarafından üretilmiştir. Aynı firmadan şuan peugeot da şanzuman almakta ve başarısı herkesin dilinde. Bu nedenle bmw'nin aktarma başarısıyla birlikte ne yakıt tüketimine ne de performansa çok fazla etki ediyor. Kıyaslanması gereken şanzumanlar dsg, powershift değil. Bu şanzumanın hondanın yıllarca kullandığı otomatik şanzumandan çok farkı yok. Aynı şekilde hyundai'nin kullandığı tork konvertörlü eski tip şanzuman da oldukça başarısızdı. Yerini çift kavramalı DCT aldı. 

Peugeot japon aisin firmasından almakta. zf ile farklı üreticiler. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fatalhand
1 dakika önce, M.E.G :

Peugeot japon aisin firmasından almakta. zf ile farklı üreticiler. 

Hocam aisin ile zf arasında bir bağ var diye biliyorum ama tam emin değilim. Haklısınız aisin firmasına ait.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G
1 dakika önce, fatalhand :

Hocam aisin ile zf arasında bir bağ var diye biliyorum ama tam emin değilim. Haklısınız aisin firmasına ait.

Ama zf kadar performanslı. Hatta peugeot 308 in manuel, otomatik 0-100 değerinde otomatik 0,5 sn daha iyi. Yakıt tüketimi manuel ile bire bir aynı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fatalhand
2 dakika önce, M.E.G :

Ama zf kadar performanslı. Hatta peugeot 308 in manuel, otomatik 0-100 değerinde otomatik 0,5 sn daha iyi. Yakıt tüketimi manuel ile bire bir aynı. 

Aynen öyle. Demeye çalıştığım şey motorun atmosferikler içinde çok da başarısız olmadığı ancak otomatik vitesinin performansı fazlasıyla törpülediği. Bu aracın motoru hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız manuel versiyonunu kullanın derim. Ankara'da olan varsa SK mazda'ya gidip test edebilirler diye düşünüyorum. Servis aracının manuel olması lazım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73
25 dakika önce, kaan-kahraman :

Performansla otomatik şanzıman bizim araçlarda birbirini çok etkiliyor olabilir ama bir BMW de hiç de öyle değil. Araba otomatik ama bastın mı öyle bir gidiyor ki aynı şey tsi-dsg kombinasyonunda da geçerli sıkıntı şanzıman değil bence atmosferik motor

BMW demişken... :)Tabi ki bu değerlendirme RX-8 'le karşılaştırma için geçerli fakat Almanya'nın en popüler RX-8 sitesi r8forum.de 'de öz Almanlar da BMW için benzer şeyi söylüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G
11 dakika önce, fatalhand :

Aynen öyle. Demeye çalıştığım şey motorun atmosferikler içinde çok da başarısız olmadığı ancak otomatik vitesinin performansı fazlasıyla törpülediği. Bu aracın motoru hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız manuel versiyonunu kullanın derim. Ankara'da olan varsa SK mazda'ya gidip test edebilirler diye düşünüyorum. Servis aracının manuel olması lazım.

Katılıyorum hocam. Aisin kullandığını farzetsek mazdanın mazda3 0-100 9.6 falan olur ki çok iyi bir değer. Mazda 6   8 küsürlere düşer ki daha ne olsun :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
EgeG

Tüm otomatikleri genellemek çok doğru değil. ZF ve Aisin de tork konvertörlü ama performansı  etkilemiyorlar bence. Özellikle ZF' nin kısa vites oranları iyi hızlanmayı sağlıyor ve aynı zamanda daha iyi yakıt tüketimi. 

VW DSG araçlarda ise 0-100 verisi manuel ile aynı ama yine kısa vites oranları sayesinde daha iyi ara hızlanmalar ve daha düşük tüketim elde ediliyor.

1.6 tdi dsg passat aracımız 140 sabit hız ile anlık 4.5 civarı tüketim ile gidiyor. 118 km/h civarı 2bin devirde oluyor.

İstanbul içinde ise ort 6 litre yakmak kolay. 1400-1500 kiloluk bir araç için çok başarılı

üç kişi+ klima+ bavullar ile ort 140 hız ile istanbul-izmir arası 5 lt civarı ort tüketim Yakalanıyor ki pek eko sürdüğüm söylenemez.  (dur kalklar, sollamalar yokuşlar ile)

Arkadaşımın 1.4 150 hp tsi dsg highline+ 18 jantlı Golf aracı ile ortalama tüketimi 7 litre. normal bir sürüşü vardır ne eko ne spor.

tüketim, performans ikilisini beraber sağlayan ve hatta manuele göre daha iyi sağlayan şanzımanlar var. Çift kavramada DSG EDC DCT gibi şanzımanlar ve tork konvertörlüde aisin, zf, 7g tronic vs.

Benzinli 1.5 motorun iyi bir motor olduğunu düşünüyorum. Ama sky-g nin verimliliğini şanzıman çok törpülüyor.

1.5 dizel motorun da tam tersi günümüz dizel motorların gerisinde olduğunu düşünüyorum ve sky-at'nin de daha da kötü etkilediği kanaatindeyim.

Bunların yanında mazda3'ün fiyatı da çok yüksek kalıyor. Mazda3teki aktif güvenlik sistemlerini Astra, Megane, Golf, Focus gibi araçlara koyduğunuzda da yine mazda3 fiyatı yüksek kalıyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Holydao
Tüm otomatikleri genellemek çok doğru değil. ZF ve Aisin de tork konvertörlü ama performansı  etkilemiyorlar bence. Özellikle ZF' nin kısa vites oranları iyi hızlanmayı sağlıyor ve aynı zamanda daha iyi yakıt tüketimi. 
VW DSG araçlarda ise 0-100 verisi manuel ile aynı ama yine kısa vites oranları sayesinde daha iyi ara hızlanmalar ve daha düşük tüketim elde ediliyor.
1.6 tdi dsg passat aracımız 140 sabit hız ile anlık 4.5 civarı tüketim ile gidiyor. 118 km/h civarı 2bin devirde oluyor.
İstanbul içinde ise ort 6 litre yakmak kolay. 1400-1500 kiloluk bir araç için çok başarılı
üç kişi+ klima+ bavullar ile ort 140 hız ile istanbul-izmir arası 5 lt civarı ort tüketim Yakalanıyor ki pek eko sürdüğüm söylenemez. 
tüketim, performans ikilisini beraber sağlayan ve hatta manuele göre daha iyi sağlayan şanzımanlar var. Çift kavramada DSG EDC DCT gibi şanzımanlar ve tork konvertörlüde aisin, zf, 7g tronic vs.
Benzinli 1.5 motorun iyi bir motor olduğunu düşünüyorum. Ama sky-g nin verimliliğini şanzıman çok törpülüyor.
1.5 dizel motorun da tam tersi günümüz dizel motorların gerisinde olduğunu düşünüyorum ve sky-at'nin de daha da kötü etkilediği kanaatindeyim.
Bunların yanında mazda3'ün fiyatı da çok yüksek kalıyor. Mazda3teki aktif güvenlik sistemlerini Astra, Megane, Golf, Focus gibi araçlara koyduğunuzda da yine mazda3 fiyatı yüksek kalıyor. 

Deja vu oldum [emoji23]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara

Baya bir atmosferik, tork konvertörlü muhabbeti dönmüş :) 3 sene önce ingilterede yaşarken kullandığım BMW aracımla çektiğim video geldi aklıma. Motor hacmi Mazda 3 ün iki katı olabilir evet :D ama 15 yaşını ve 200.000 km yi devirmiş bir araca göre gidişi gayet tatminkardı. Mazdanın sorunu atmosferik motorda değil, hacminin ufak olmasında bence. 0-100 değeri 6 saniye civarıydı aracın. 231 beygirden geriye bunca sene sonra ne kaldıysa o artık. Yakışı da karma tüketim 11-12 litre civarıydı. 160.000 km de alıp 230,000 km de satmıştım. 3 sene kadar kullandım, şanzıman geri vites dişlisinin sorun çıkarması haricinde bir problem yaşamamıştım. Temizini bulsam Türkiye'de hiç düşünmeden alırım ama bir tane bile apaçi eline düşmemiş araç yok malesef. Anılaaaarrr :-

Bu arada, Mazda 3 1.5 benzinli otomaik olan aracın performansından şikayet eden arkadaşlar eğer performanslı bir kullanım istiyorlarsa sadece manuel modda ve 4000-5000 devirin üzerinde verim alabilirler. Gayet tatminkar buluyorum Mazda 3'ün gidişini. Ben, aşağıdaki araçla neredeyse bütün ingiltere ve iskoçyayı dolaşmış biri olarak söylüyorum bunu yanlış anlaşılma olmasın :D 

XdblM0.jpg

QQPyLv.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
12 hours ago, fotifoti said:

O degil de golflerin fena donanimli versiyonlari var. Golfleri hic sevmem ama bu hakkaten baya bir doluymus. Yarisi yok su ozelliklerin bizim araclarda.

Adaptif cruise kontrol ( Dur Kalk ozellikli kendi ondeki araca göre otomatik takip eder. Kendi Kullanir araci.)

Şerit Takip Asistanı.(Direksiyonu çevirerek sizi seritte tutar. Adaptif Cruise ile uzun yolda bagdas kurup uyuyun kendi viraj bile donuyor. VIDEODA MEVCUT)

Dinamik Far Asistani( Gece hep uzun farda gider perdeleme yaparak-Isigi yayarak goz almadan uzunlari kapatmadan gündüz gibi gider.)

Anahtarsiz giris ve çalıştırma (Keyless)

Sign asist ( On camdaki kamera ile hiz ve sollama tabelalarini okuyup arac ekraninda size bildirir)

ORJİNAL VW ALARM (Hirsizlik veyahut aracinizi cekmeye calistiklarinda oter)

Ergo aktif yarim DERI ortopedik koltuklar

Isitmali koltuklar

Masaj fonskiyonlu koltuklar

Geri görüş kamerasi amblemden acilan (Rear Assist)

Elektrikli panaromik cam tavan

U led viraj ozellikli bixenon virajin icini aydinlatir donerek.

Sürüs profil secimi. 

Yokus asagi yelken(suzulme) modu vs.
(sport-normal-eco-individual)

APPLE CARPLAY-ANDROID AUTO NAVIGASYON(ORJINAL)

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-highline-dsg-bu-kadar-opsiyonlu-tek-arac-329874474/detay

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali
18.09.2016 at 13:33, kaan-kahraman :

Arkadaşlar bayram tatili için Diyarbakır'dan Samsun'a gidip geldim ve bu sefer kesin arabayı değiştirmeye karar verdim. Bu uzun yolda beni o kadar yıprattı ki anlatamam sollamaya çıkacam basıyorum Bi duraklıyor sonra bağırmaya başlıyor ama keşke bağırdığı kadar gitse gitmiyor sinir etti beni. Kayınpeder de 2. Nesil dizel Mazda 3 var Benimkinden sonra canavar gibi geldi performansı.Tamam yol tutuş konfor kalite olarak yanına yaklaşamıyor ama gidiyor araba. Kayınço ve kayınpeder de sürünce aynı şeyi söylediler Benim araç için GİTMİYOR! Hatta nasıl olur Mazda nasıl böyle Bi araç yapmış diyorlar. Kimi arabam çok az yakıyor diye memnun kimi çok yakıyor ama gidiyor diye aracından memnun bizimki ne gidiyor ne çok az yakıyor. Kusura bakmayın sizleri de soğutmak istemem ama sırf bu motor yüzünden acayip soğudum diğer artıları görmez oldum. En kısa zamanda değiştirmeye kesin karar verdim 2012 sonrası
BMW 1.16i 136 hp veya 1.18i 170 hp alacam yaksın ama gitsin bari emoji51.png Yada bulamazsam Alfa guiletta 1.4 170 hp tct bakacam. Kafayı bozdum 2.0, 2.2 dizel motorlara bakmaya başladım. Belki yazıyı okuyanlar performans düşkünü biri zannedecekler aksine arabada eşim ve çocuğum olduğu için doğru düzgün 120 yi geçmedim bile ama bastım mı gitsin istiyorum mesele bu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Siz mazda3 alırken test etmediniz mi ?  Seçmiş olduğunuz araçlar zaten performans araçları :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kaan-kahraman
Siz mazda3 alırken test etmediniz mi ?  Seçmiş olduğunuz araçlar zaten performans araçları [emoji4] 

Aracı test ettim ben ama kısa bir mesafede ve kısa bir sürede. Birde şehir içinde memnunum araçtan sıkıntı şehirler arası uzun yollarda.Bende bundan önce Guiletta vardı kırmızı renk ve o aracın yerini görüntü olarak dolduracak tek araç vardı bana göre. Ve ayrıca baya uygun fiyata aldım arkadaşımdan bu kadar açıklama yeter mi [emoji4] Ama şu var hala görüntü olarak bu araçtan daha güzel bir araç Yok bence. Bana hem görüntü hem performans Lazım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ali
18 saat önce, kaan-kahraman :

Aracı test ettim ben ama kısa bir mesafede ve kısa bir sürede. Birde şehir içinde memnunum araçtan sıkıntı şehirler arası uzun yollarda.Bende bundan önce Guiletta vardı kırmızı renk ve o aracın yerini görüntü olarak dolduracak tek araç vardı bana göre. Ve ayrıca baya uygun fiyata aldım arkadaşımdan bu kadar açıklama yeter mi emoji4.png Ama şu var hala görüntü olarak bu araçtan daha güzel bir araç Yok bence. Bana hem görüntü hem performans Lazım

Uzun yol kullanımınız da arabanın üst devirlerinde ritim tutarsanız biraz daha iyi ivmelenme yakalarsınız. Bu araç alt devirde konfor odaklı olduğundan bir şey beklemek doğru değildir. Asıl sorunu bu aracın vites geçişlerindeki zaman kaybı ama mazda buna yazılım vs. ile halletme yoluna gitmiyor.  Arabanın seri ivmelenmesini oldukça etkileyen bir durum. Neyse ben vergi sistemini hazırlayanların yanaklarından öpüyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kaan-kahraman

Bu arada Japon ailesinden Suzuki de Yeni vitara da 1.4 turbo motor kullanmış boosterjet adıyla 140 hp performanslı ve az yakan Bi motor.Ayrıca 6 ileri otomatik şanzımanlı.Bakalım Mazda daha ne kadar direnecek turbo beslemeli motora geçmemek için . Bu arada Yeni vitarayı beğendim kasayı küçültmüşler kaslı ve şık duruyor testlerini de izledim yol tutuşu performansını övmüşler birde tuhaf bir şekilde sürüşü çok zevkli diyor carbuyer [emoji4] Tabi iç mekan ölüyor o ayrı. Tipik Suzuki bu Japonlar illa birşeylerden kırpacaklar [emoji51]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mucar

C segment Mazda 3 olmuş 97000 tl 

yeni 3008 nerdeyse full donanım 120 bin 

crv 1.5 otomatik çıkaracak

süperb 120 bin

insignia 120 bin

mazda bu kafayla Türkiye'de zor araç satacak gibi...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mümin

@mucar C segmenti diğer araçlar da bu değerlerde. Honda'ya ne dersin peki ? 98750 TL ye satmaya çalışıyor ve satıyor. Mazda ya göre opsiyonları da eksik. Turbolu olanı 120 civarı satacaklarmış

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mucar
55 dakika önce, Mümin :

@mucar C segmenti diğer araçlar da bu değerlerde. Honda'ya ne dersin peki ? 98750 TL ye satmaya çalışıyor ve satıyor. Mazda ya göre opsiyonları da eksik. Turbolu olanı 120 civarı satacaklarmış

Haklısınız. Zaten Yeni Bi konu açtım oraya da bakarsanız hak verdiğimi görürsünüz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.