Jump to content

ÖTV Artışı Kanun Teklifi

Devrim Babacan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tasari kabul edilmis arkadaslar. Yeni zamlar ocak ayindan itibaren yolda.Yerli uretim olmadigi bu anternatifsiz ortamda devlet buyuklerimiz en iyi bildikleri isi yapiyorlar. Vergide adalet yerine op vergisi aliyorlar. Super yati ve gemicikleri olanlar mazotu cok dusuk fiyatlara alirken benim ciftcim 4.30 tlden mazot aliyor. Mevcut sistemde sadece luks veya premium markalarin mtv aracin rayic bedeli uzerinden alsalar yeterdi. Ama hukumetimiz sagolsun simdi bos ve guvenliksiz araclarla dolacak yollar. Hani her sey vadantas icindi.... Kici kirik bir c segment aracin sifir fiyati normal birucretle calisan icin 3-4 yillik maasina denk geliyor arkadaslar. Hani ekonomi cok iyiydi hani gfmh yukselmis ve kisi basina dusen gelir artmisti...... Ya havle vela kuvvete.....soyleyecek cok sey varda dilim varmiyor soylemeye. Hakkimi helal etmiyorum bu hukumete.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

- motor hacmi 1.6 lt. altında fiyatı 55bin altında ise ötv %45
- motor hacmi 1.6 lt. altında fiyatı 55bin üzerinde ise ötv %74
- motor hacmi 1.6 lt. - 2.0lt. arasında fiyatı 160bin altında ise ötv %90
- motor hacmi 1.6 lt. - 2.0 lt. arasında fiyatı 160bin üzerinde ise ötv %120
- motor hacmi 2.0 lt. üzerinde fiyatı 200bin altında ise ötv %145
- motor hacmi 2.0 lt. üzerinde fiyatı 200bin üzerinde ise ötv%168
- tüm hafif ticari araçlarda ötv oranı %5 daha zamlanıyor..

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor hacmi 1.6L altında olup net fiyatı 55 bin TL altında olan otomobiller için ÖTV oranı değişmedi, %45
Motor hacmi 1.6L altında olup net fiyatı 55 bin TL üstünde olan otomobiller için yeni ÖTV oranı %74 oldu.

Özetle,

1.6 motorlu olupta anahtar teslim yaklaşık 95bin üzeri araçlar bir anda 120bin civarlarına fırlayacak. 95bin altında olanlar yerinde sayacak. Bakalım otomotiv firmaları buna nasıl bir çözüm bulacaklar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda3 Benzinli power dan sonrası

Mazda3 Dizel motion AT ve reflex MT den sonrası

Mazda cx3 motion AT ve reflex MT den sonrası

Mx5 1.5L tüm paketler

1 Ocaktan itibaren yeni sisteme (%74 ötv oranına) tabi olacak gibi görünüyorlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Honda Yeni Civic en üst paket için 96 küsür istiyordu ve pazarlık yapmıyordu bayiler.Fiyatı 120 Bin liraya çıkarsa kimseye satamayacakları için mecburen fiyatı 95 altına çekeceklerdir.

95 bin lira bandında bir kaç tane donanımlı C sınıfı araba vardı.Fiyatlar otomatik olarak o banta sabitlerinr artık. Hiç bir üretici bin lira iki bin lira kazanacağım diye fiyatı 95 üstü tutmaz.Onun haricinde 110 civarında fiyatı olanların fiyatı iyi fırlar orası kesin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, okkko :

Diğerlerini bilmem ama bu sınıfın fiyatı 96.150 TL gözüküyor. Şimdi 1000-1500 TL yüzünden bu modeli %74 vergiye mi tsbi tutmak daha mnatıklı yoksa 1000-1500 Tl indirim yapıp 95 bin lira altına satmak mı?

Biraz fabrika biraz distribütör birazda bayi fedakarlık yapsa en azından Benzinli Power sense  fiyatı bir nebze ucuzlamış olur.Neticede söz konusu para atla deve değil.Yeri geliyor bayiler bundan fazla indirim yapıyor.

Edit: Şimdi baktım Power sense Benzinli net satış fiyatı 55.683 lira.Yani söz konusu para 683 lira.Artık o kadar fedakarlığıda Mazda yapsın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Teknisyen :

Diğerlerini bilmem ama bu sınıfın fiyatı 96.150 TL gözüküyor. Şimdi 1000-1500 TL yüzünden bu modeli %74 vergiye mi tsbi tutmak daha mnatıklı yoksa 1000-1500 Tl indirim yapıp 95 bin lira altına satmak mı?

Biraz fabrika biraz distribütör birazda bayi fedakarlık yapsa en azından Benzinli Power sense  fiyatı bir nebze ucuzlamış olur.Neticede söz konusu para atla deve değil.Yeri geliyor bayiler bundan fazla indirim yapıyor.

Edit: Şimdi baktım Power sense Benzinli net satış fiyatı 55.683 lira.Yani söz konusu para 683 lira.Artık o kadar fedakarlığıda Mazda yapsın.

Metalik renkle biraz daha artıyor. Ama tabi 3-5 bini için 20bini yedirmezler arabanın fiyatına...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, okkko :

Metalik renkle biraz daha artıyor. Ama tabi 3-5 bini için 20bini yedirmezler arabanın fiyatına...

Açıkçası benim tahminim bu yönde.Zaten ticari olarakta mantıklı değil dediğiniz gibi  3-5 için 20 bin lira bindirmek.

Benim asıl umudum Makyajlı Mazda 3 içinde bu fiyat barajının geçerli olması ve şu anki fiyatlara Makyajlı serileri alabilmek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ek vergi olayini asla tasvip etmesem de ilk def mantikli bir uygulama getirdikleri kanaatindeyim...1.6 bmw 3 ler mazda 6 dan daha ucuz satiliyordu..ayni sey merso audi passat v.b icin de gecerliydi....simdi sanslar eşitlendi...2.si otomotiv markalari c sinifi srac fiyatlarini sisordikce sisirdi...110 bin tlye c sinifi arac var..mszda3 gibi....simdi tipis tipis fiyatlarini 95 bin altina cekecekler yoksa 120 140 arasina gidecek fiyatlar otv den dolayi....

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

motor hacmi 1.6 altında fiyatı 55binin altında ise%45

motor hacmi 1.6 altında fiyatı 55binin üstünde ise%75

1.5-2.0 arası fiyatı 160 bin altında ise %90 

gerisi bizi ilgilendirmiyor, %168 ötv nedir ya :D 

tahmin ettiğim gibi göçtük :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bekleyip göreceğiz. şahsen ben makyajlı mazda 3 bakıyorum ama işallah araç fiyatında bir miktar indirim yaparlarda donanımlı bir araç alabilirim. dediklerinize sonuna kadar katılıyorum ancak asıl adalet bence araça ödenen mtv araç rayiç bedeli üstünden alarak olurdu. lüks sınıf artabilir ben ve benim gibi bir çok kişiyi ilgilendirmiyor zaten. ancak a segment ve b segment araçlarda bir miktar indirim yapabilirlerdi. misal b segment ötv oranı %40 , a segmet %35  gibi....

c segment fiyatları hakikaten çok yükseldi. şimdi bir merak ettiğim konuda honda. süper indirimli ucuz diye lansman fiyatı 96.500 tl den yeni civicleri sattılar millete. şimdi ne olacak ilk gelenlere fiyatları dayadılar. muhtemelen yıl sonuna kadarda böyle gidecek. 2017 olunca ne diyecekler araç sattıkları insanlara 3-4 bin indirim olunca. zaten donanım olarak kırpacak bir şey koymamışlar da ( her şeyi kırpmışlar zaten ) mantıklı bir açıklama yapsınlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Asagidaki listede fiyati 60 Bin civari olan araclari Mazda fiyatlari biraz gidiklayarak 55 bantina indirir herhalde. Aksi takdirde %74 dilimine girerse fiyat astronomik oluyor.

http://www.mazda.com.tr/assets/turkey/Pricelist 2016/Mazda Türkiye fiyat listesi.pdf

@Mehmet Özdemir bu oranlar icin resmi bir kaynak var midir? Ayni oranlari bir kac internet sitesinde gordum kaynak belirtmemisler hic. Adalet falan hikaye beyler. Toplam vergi gelirlerini azaltacak hic bir degisiklik olmaz. OTV denilen ucube verginin kendisi en buyuk adaletsizlik zaten. 2017 butcesinin en buyuk kaynaklarindan birisi yine OTV olacak. Hic boyle balli kaymakli gelir kaynagi kurutulur mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yazdıklarım kesin bilgi beyler :) 4 cam kollu passatlar yakındır [emoji1] Sıfır artınca 2.'el de patlayacak tabi, araç almaya niyeti olan hemen alsın
498c891dce26a597af3525b418ec57f4.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

e hani emisyon oranlarına göre vergi sistemine geçecektik ? (yıllardır)

Şimdi bu vergi sistemi düşüncesinde ben derim ki köprüden geçerken cayenne de aynı parayı ödüyor ben de. adil mi bu ? 

vergiyi aracın motor gücüne, fiyatına göre yapmak bence mantıklı değil. Genel sistemi oturtup çok kazanandan çok, az kazanandan az alacaksın. 

@arman-1999 dediği gibi pasta paylaştırılmış, biz oyuncuyuz. fakat bunu adil paylaştırmak gerekir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 minutes ago, fotifoti said:

Yazdıklarım kesin bilgi beyler :) 4 cam kollu passatlar yakındır

Turkiye'de degilim ama olsam bile benim icin sorun olmazdi gencler dusunsun artik :) Ben ki araba surmeyi babamin 1975 model Renault 12'sinde ogrendim. Arabadaki en luks donanim silecek suyu idi :) Arkadasimin Renault Broadway'ine binince elektrikli camlar yuzunden Mercedes'e binmis gibi hissederdim. Aksam eve giderken elimizde kizakli teypleri tasiyan, klima nedir bilmeden buyuyen bir neslin evladiyiz biz :)  

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Canuck :

Turkiye'de degilim ama olsam bile benim icin sorun olmazdi gencler dusunsun artik :) Ben ki araba surmeyi babamin 1975 model Renault 12'sinde ogrendim. Arabadaki en luks donanim silecek suyu idi :) Arkadasimin Renault Broadway'ine binince elektrikli camlar yuzunden Mercedes'e binmis gibi hissederdim. Aksam eve giderken elimizde kizakli teypleri tasiyan, klima nedir bilmeden buyuyen bir neslin evladiyiz biz :)  

Ben biraz daha şanslıyım o zaman direk broadway de öğrendim :D 
Yalnız o zamanda elektrikli idi camlar şimdi de elektrikli Yıllar geçti bir şey değişmedi ben de.  Ben beklerdim ki sesli komutla açılıp kapansın camlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, okkko :

Mazda3 Dizel motion AT ve reflex MT den sonrası

Mazda cx3 motion AT ve reflex MT den sonrası

Mx5 1.5L tüm paketler

1 Ocaktan itibaren yeni sisteme (%74 ötv oranına) tabi olacak gibi görünüyorlar...

Sistem bu şekilde çalışacaksa sorun yok gibi görünüyor...

Orta-üst ve Üst gelir grubuna dokunacak sanırım >:D

Devlet hamlesini yaptı, firmalar ise son sözünü daha söylemedi !!!

Not; Firmalar asıl parayı orta segment ( b ve c) araç satışından kazanır...

Hem atalarımız ne demiş ?

Avcı, ne kadar hile bilirse, ayı da o kadar yol bilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...