Jump to content

İki Vites Birden Düşürmek veya Yükseltmek

Mazda41
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Düz asfaltta mükemmel. Otobanda tadından yenmiyor. 180 le kahve tadında viraj dönüyor makine. Ama yol biraz engebeliyse çok da rahat değil. Sabit devir motora zarar vermiyor sıkıntı yok. ECU, OMP aracılığıyla motora püskürtülen yağı ayarlıyor. Mazda onu da düşünmüş merak etmeyin :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

07.12.2016 at 18:09, zoptrik :

Ben uzun yolda 100-110 ile giderken 6 dan 3 e gayet rahat atabiliyorum :tey:Rx8 in geniş devir bandı sağolsun. Kopup gidiyoruz :D 

ne var bende her zaman  100-110 ile giderken    gayet normal olarak 6 dan 3 e atıyorum... halt etmişsin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Gerçi 3 - 4 ay geçmis bu yazilanlarin üzerinden ama yine de ben kendi fikrimi belirtmek istedim.  Ben gerek vites küçültürken gerekse de büyültürken bunu ardarda ("sequential") yani herhangi bir vites atlamadan yapmaktan yanayim.  Günümüzün modern araçlari birbirine yakin oranli vitesler (closely spaced gear ratios) ile donatilmistir.  Bu bir avantajdir.  Burada manuel bir araçtan bahsediyoruz sanirim.  Birbirine yakin oranlar, motorun daha düzenli bir aralikta çalismasina olanak verir.  Bu da motordan alacaginiz verimi artirabilir.  Eger içinizden bir vitesi atlamak geliyorsa, bence bunun yerine o vitesi gene kullanin ama orada daha kisa bir süre kalin.  Bu bence daha akilcidir.  Üstelik bir vites atlamak, vites kolunun ergonomisine de biraz aykiridir.  Vites kolunu aliskin olmadiginiz bir tarzda hareket ettirmeniz gerekir.  Bu da akiciligi bozabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...