Jump to content
Mutlu Tekir

El Freni Butonu Soyulması ve Çözümü

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir

Bildiğiniz gibi boş konuşmaktan çok arabayla uğraşmayı sevdiğimi biliyorsunuz. Yaptıklarımı da kullanıcılara faydası olması, yol göstermesi nedeniyle paylaşıyorum.

Gelelim bu sorunumuza. Uzun zamandır beni rahatsız eden bir sıkıntı vardı: El freni butonu nikelajının soyulması. Kaplama yapmak biraz zor gözüktü, ısıtmak gerekli vs. Geçen gün uğraşırken aklıma plastik astar boyası ve metalik gümüş jant boyası ile boyamak geldi. El freni tutacağının nasıl çıktığını bilmiyordum, birazcık zorlayınca öğrenmiş oldum. Aşağıdaki resimde paylaştığım plastik geçmeler size fikir verebilir. Sonrasında altına ve etrafına gazete tutarak boyayı attım. Şu anda 2. kat boyayı atabildim. Hava soğuk olduğu için tam kuruma biraz uzun sürüyor. Yarın sabah 3. katı attıktan sonra gümüş jant boyasına geçmeyi düşünüyorum. 

Ek olarak bu sıkıntısı olanlar plastidip de düşünebilirler. Fotoğrafları ilerleyen zamanlarda tekrar paylaşırım.

Moy5qN.jpg

qjl175.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.492
Mehmet Özdemir

direksiyon logosunda da soyulma var mı mutlu? beni şu an en çok rahatsız eden şey.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir
7 dakika önce, Mehmet Özdemir :

direksiyon logosunda da soyulma var mı mutlu? beni şu an en çok rahatsız eden şey.

Var da çok değil Allah'tan. oraya yapılacak işlem hassas. Şimdilik o kadar hassas çalışabilecek sabırda değilim, hele bu soğuklarda. :) Maskeleme bandıyla çok güzel kapatılması kaidesiyle orası da boyanabilir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade    215
Renegade

Mutlu kardeşim,2010 model aracınızın el freni krom kaplama nikelajlı düğmesindeki renk bozulması kısaca soyulması ilginç geldi, ellerinize asitli bir madde bulaşmış durumdamı tuttunuz, yoksa koruma cilasımı zarar verdi veya sizden önceki kullanıcının verdiği zararmı? erken oldu sanki bu soyulma işi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir
10 dakika önce, renegade :

Mutlu kardeşim,2010 model aracınızın el freni krom kaplama nikelajlı düğmesindeki renk bozulması kısaca soyulması ilginç geldi, ellerinize asitli bir madde bulaşmış durumdamı tuttunuz, yoksa koruma cilasımı zarar verdi veya sizden önceki kullanıcının verdiği zararmı? erken oldu sanki bu soyulma işi.

Abi ondaki sebep tamamen benim. :)  Butonda ilk aldığım zamanlar alt kısmında gözle görülmeyen yerde ufak kabarmalar vardı. Folyo ile kaplarsınız da birleşim yerleri kalkar ya zamanla sanki, onun gibiydi. Gel zaman git zaman onla oynaya oynaya büyüdü. Baktım soyuluyor. Ben de çektim. Çekmemle meğerse oranın folyo gibi kaplama şeklinde elime gelmesi ve iğrenç sapsarı bir plastiğin açığa çıkması bir olmuştu. :D:D Biraz benim kurcalamamın etkisi çoktur yani. Şimdiki bu yöntemle ama soyulma uzun süre olmayacağa benziyor. Astar üstüne boya güzel tutuyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.492
Mehmet Özdemir

Orijinalinden biraz mat olmuş sanki mutlu ya da fotodan öyle görünüyor. Her türlü tertemiz olmuş eline sağlık

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir

Hemen önündeki vites topuzu triminin gri rengine çok yakın bir ton elde ettim Mehmet abi. Maksadım zaten o aracın orijinalindeki griye çok yakın renkle araç içinde uyum sağlamak. Bu işten sonra kapı tutamaç plastiklerini söküp boyadım hemen 2. kattayım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Attiwolf    15
Attiwolf

Üzerine bir kaç kat mat vernik atabilirsiniz hocam, boyanın ömrünü uzatacaktır. Bende var isterseniz verebilirim. Ellerinize sağlık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir
1 dakika önce, Attiwolf :

Üzerine bir kaç kat mat vernik atabilirsiniz hocam, boyanın ömrünü uzatacaktır. Bende var isterseniz verebilirim. Ellerinize sağlık.

Sağolasın Hamza, parlak vernik var bende de. Bakalım güzel gözüküyor şimdilik. Yarın kapı tutamaçlarını da halletmiş olacağım bakabilirsin canlı canlı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.