Jump to content
SpeedMazda

2.Nesil Mazda 3 - Park Sensörü Sesinin Cızırtılı Çıkması

Tavsiye Edilen Mesajlar

SpeedMazda    276
SpeedMazda

Merhaba arkadaşlar,
Hızlıca konuya gireyim. 2.Nesil Mazda 3 impressive aracımda orjinal park sensörü takılı ve çok da memnunum. Fakat enteresan bir şekilde aracı gün içinde sabahtan akşama ya da akşamdan sabaha uzun süreli kullanmadığım zamanlar sonrası aracı ilk çalıştırdığımda park sensörü sesi normalden fazla ve cızırtılı bir şekilde çalışıyor. Tesadüf değilse soğuk havalarda böyle bir şeye rastladığımı söyleyebilirim lakin yazın bu tür bir şey yaşadığımı pek hatırlmıyorum. Test etmedim ama yaklaşık 1 saat sonra tekrar aracı park etmek üzere kullandığımda da ses düzelmiş oluyor. Örn: sabah arabayı çalıştırıyorum ses bozuk oluyor, iş yerine geldiğimde park ederken düzelmiş oluyor. Akşam iş yerinden çıktığımda ses bozulmuş oluyor eve gidip park ettiğim sırada düzelmiş oluyor :D

Bu ne tür bir sorun olabilir, soket, kablo problemi midir? ya da aküyle mi ilgilidir? bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır? yardımlarınızı bilgilerinizi rica ediyorum.
Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.492
Mehmet Özdemir

bizim araçlarda ayrı bir buzzer var sanırım bu park sensörleri için, diğer uyarı ve ses sisteminden bağımsız çalışıyor çünkü. soğuk havalarda böyle bir şeyle karşılaştığınızı var sayarsak sıkıntınız bu buzzerden kaynaklı olabilir. nerededir, nereden ulaşılır ona bir bakmak lazım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SpeedMazda    276
SpeedMazda
7 dakika önce, Mehmet Özdemir :

bizim araçlarda ayrı bir buzzer var sanırım bu park sensörleri için, diğer uyarı ve ses sisteminden bağımsız çalışıyor çünkü. soğuk havalarda böyle bir şeyle karşılaştığınızı var sayarsak sıkıntınız bu buzzerden kaynaklı olabilir. nerededir, nereden ulaşılır ona bir bakmak lazım.

Hımm anladım Mehmet bey. Peki bu Buzzer komple park sensörü değişimini gerektirebilir mi? yoksa tek başına değiştirilebilen, onarılabilen türde midir? bir fikriniz var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.492
Mehmet Özdemir

piyasada bulunabilen bir buzzerdir. güzelce sökülüp, yeniden lehimlenebilir. tabii bu varsayımı buzzerin bağımsız olduğuna dayanarak söylüyorum. servisteki elektrikçi arkadaşla bir görüşüp, burada tekrar bilgilendiririm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SpeedMazda    276
SpeedMazda

Anladım, teşekkürler Mehmet bey.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkan306    70
serkan306

İki adet 2. nesil sahibi oldum, ikisinde de soğuk havalarda dediğiniz problem var, kesinlikle sebebi bu. Daha önce kullandığım farklı araçlardan sadece, Opel Astra H'da bu problem ile karşılaşmıştım, beni çok rahatsız etmiyor ama Mehmet Bey'in de dediği gibi farklı markaların buzzerlerinden alıp monte ettirebilirsiniz, genellikle arka camın üstünde tavan döşemesinin üstünde oluyorlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SpeedMazda    276
SpeedMazda

Hımm Teşekkürler Serkan bey. Demekki bazı araçlarda böyle bir problem yaşanıyor. Tavan Döşemesinin içerisinde cümlesi bile gözümü korkuttu şimdiden sökülme takılma işlemlerinden oldum olası pek hoşlanmam otomobillerde :/ neyse soğuk havalar geçene kadar kafamı takmamaya çalışayım en iyisi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.492
Mehmet Özdemir
2 dakika önce, SpeedMazda :

Hımm Teşekkürler Serkan bey. Demekki bazı araçlarda böyle bir problem yaşanıyor. Tavan Döşemesinin içerisinde cümlesi bile gözümü korkuttu şimdiden sökülme takılma işlemlerinden oldum olası pek hoşlanmam otomobillerde :/ neyse soğuk havalar geçene kadar kafamı takmamaya çalışayım en iyisi :)

buzer park sensörünün kontrolcüsünün üzerindeymiş. gelen sesin yerinden yola çıkarak bu kontrolcünün direksiyonun altında bir yerlerde olduğunu varsayabiliriz. @Mutlu Tekir oraları söküp taktı zamanında, rastlamış mıdır bu kontrolcüye acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir

Buzzer nereye konursa oradadır. Benim aracımda arka koltuğun sol tarafının altına sıkıştırılmış durumda. Siz de yerini artık dinleyerek keşfedeceksiniz. Arka cam üstü ya da döşemeyi sökmekle uğraşacaklarını sanmam. Arka koltuğun altına getirmek çok daha kolay çünkü.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SpeedMazda    276
SpeedMazda
9 saat önce, Mutlu Tekir :

Buzzer nereye konursa oradadır. Benim aracımda arka koltuğun sol tarafının altına sıkıştırılmış durumda. Siz de yerini artık dinleyerek keşfedeceksiniz. Arka cam üstü ya da döşemeyi sökmekle uğraşacaklarını sanmam. Arka koltuğun altına getirmek çok daha kolay çünkü.

Açıklama bana da mantıklı geldi. Duyduğum kadarıyla buzzer sesi bana da arka soldan geliyor gibi. Müsait bir zamanda bakacağım. Belkide basit bir sorunu vardır, kendim bakarsam daha iyi olacaktır. Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.