Jump to content
Serkan55

2. Nesil Mazda 3 Amortisör Değişimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mutlu Tekir
17 dakika önce, Renegade :

Şüphelenme. Birde Mutlu senin aracın lastik ebadı bizim model ile aynımı? aynı ise araç kapı eşiğindeki farklar nereden kaynaklanıyor, 205 ile 195 taban ve farklı yanak yüksekliği var ise basınç değerlerinin farklı olmasıda normaldir diye düşünüyorum.

2012 makyajlı kasa haliyle, makyajlı makyajsız farkı diye düşünüyorum. 195-65-15 benim lastikler. 205-55-16 da da önlere 35 istiyordu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade

Şimdi anlaşıldı, sizin yanak yüksekliğine göre 35 psi normal. Benim araç makyajlı model, normal yükte 33-32 psi yazıyor kapıda, hatta yazın hava sıcak olmasından dolayı basınç yükselir diye 32-32 kullanıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

bu konuda da bilgiler var tecrübeler var hep sedan konuşulmuş. 

Malum arkalar çok sert. Değiştirmek istiyorum. Orijinali fomoco mu kyb mi anlamadım? Ama ben biraz daha yumuşak bir amortisör istiyorum. Monroe, fomoco ve kyb’den daha mı konforlu? 

Diğer sorum yaylar. Bunların değişimine gerek var mı? 

Araç 87 bin’de. 9 senelik 2.nesil hb. Goodyear’a geçince arkada oturanlar bir nebze nefes aldı ama biraz daha konforlu olabilir mi acaba?

bir de özellikle soğuk havalarda tümsekten geçerken önden gacır gucur ses geliyor. Bu salıncakların lastiğiyle mi ilgili, sadece lastikleri değiştirsek geçer mi? Ya da zararı var mıdır böyle kalmasının

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Benim arabam eski model lakin birkaç yıl önce amartisörlerimi inidirm kampanyası varken serviste değiştirmiştim marka olarak KYB idi. Yani fabrikasyon olarak üstünde ne var bilemiyorum ama KYB yağlı amartisörler on numara kaliteli amartisörlerdir gazlı olanları kullanmaktan yana değilim çok çabuk bozuluyorlar kesinlikle yağlı öneriyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
6 dakika önce, NoooFearrrr :

Benim arabam eski model lakin birkaç yıl önce amartisörlerimi inidirm kampanyası varken serviste değiştirmiştim marka olarak KYB idi. Yani fabrikasyon olarak üstünde ne var bilemiyorum ama KYB yağlı amartisörler on numara kaliteli amartisörlerdir gazlı olanları kullanmaktan yana değilim çok çabuk bozuluyorlar kesinlikle yağlı öneriyorum.

Bl kasada havalı varmış. Fabrikada takılanlar 80-100 bin götürüyor ama sonradan takılanları bilemiyorum. Orijinali havalıya göreyse yağlı alıp takmak mantıklı olur mu? 

Bir de başka bir usta monroe taktıklarım 1–2 sene içinde aşırı sertleşme şikayetiyle geliyorlar dedi. Acaba doğru ürünü mü takamıyor yoksa gerçekten böyle bir şey var mı bilemiyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide

2. Nesil sedanlar ön ve arkada fomoco damgası var. Onlere bakmadım ama arkalar da made in Çekoslovakya yazıyordu. Diğer herşey paylaştığım konuda mevcut zaten. Bagajı fullemiyorsan ve de aracına uyumluysa magnetti marelliyi bir dene. Anlatılmaz yaşanır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
11 saat önce, quiteguide :

2. Nesil sedanlar ön ve arkada fomoco damgası var. Onlere bakmadım ama arkalar da made in Çekoslovakya yazıyordu. Diğer herşey paylaştığım konuda mevcut zaten. Bagajı fullemiyorsan ve de aracına uyumluysa magnetti marelliyi bir dene. Anlatılmaz yaşanır.

Konfor anlamında değil mi? Sedanla hb aynı takıyorlar galiba. Siz nereden temin ettiniz parçayı? Uygunluğa nasıl karar verdiniz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr
04.02.2019 at 10:45, tansu87 :

Bl kasada havalı varmış. Fabrikada takılanlar 80-100 bin götürüyor ama sonradan takılanları bilemiyorum. Orijinali havalıya göreyse yağlı alıp takmak mantıklı olur mu? 

Bir de başka bir usta monroe taktıklarım 1–2 sene içinde aşırı sertleşme şikayetiyle geliyorlar dedi. Acaba doğru ürünü mü takamıyor yoksa gerçekten böyle bir şey var mı bilemiyorum

Bence yağlı amartisör gazlı amatisörden daha sağlam vede uzun ömürlüdür.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide
9 saat önce, tansu87 :

Konfor anlamında değil mi? Sedanla hb aynı takıyorlar galiba. Siz nereden temin ettiniz parçayı? Uygunluğa nasıl karar verdiniz?

Konuda mevcut.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
15 saat önce, tansu87 :

Benden sana iyilik olsun.

Bugün arka amortisörleri değiştirdim. Bil bakalım neymiş? Stock arka amortisörler yağlı değil, gazlı çıktı. Fomoco yazılı, Meyd in Çek Ripablik.

Yeni amortisörler, üst takoz ve ara takoz,  araca cuk diye oturdu. 

Görünürde takozlarda hiç bir sorun yok. Yine de, komple seti değiştirdim, çıkanları da yedeğe aldım.

Amortisörleri değiştirmeyi düşünüyorsan M & M'yi mutlaka değerlendir.

@Zealot bir yerlerde muhabbetini yapmıştık, Mazda 3 fren sistemi ve Ate hakkında. 

Fomoco, Ateye yaptırmış ağa

Araç fabrika ayarlarına döndü desem abartı olmaz. 

Değişimden önce, arka yük helezonlara bindiği için aşırı bir sertlik ve konforsuzluk vardı. 

Artan arka çamurluk ve lastik mesafesi de arkanin rahatladigini gösteriyor. 

Arka koltukta oturanların konforu bir yana, diğer aksamlari da yoldan çıkartmadan önce amortisorlere el atmanizi tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
9 saat önce, Mutlu Tekir :

Benden sana iyilik olsun.

Bugün arka amortisörleri değiştirdim. Bil bakalım neymiş? Stock arka amortisörler yağlı değil, gazlı çıktı. Fomoco yazılı, Meyd in Çek Ripablik.

Yeni amortisörler, üst takoz ve ara takoz,  araca cuk diye oturdu. 

Görünürde takozlarda hiç bir sorun yok. Yine de, komple seti değiştirdim, çıkanları da yedeğe aldım.

Amortisörleri değiştirmeyi düşünüyorsan M & M'yi mutlaka değerlendir.

@Zealot bir yerlerde muhabbetini yapmıştık, Mazda 3 fren sistemi ve Ate hakkında. 

Fomoco, Ateye yaptırmış ağa

Araç fabrika ayarlarına döndü desem abartı olmaz. 

Değişimden önce, arka yük helezonlara bindiği için aşırı bir sertlik ve konforsuzluk vardı. 

Artan arka çamurluk ve lastik mesafesi de arkanin rahatladigini gösteriyor. 

Arka koltukta oturanların konforu bir yana, diğer aksamlari da yoldan çıkartmadan önce amortisorlere el atmanizi tavsiye ederim.

En son amortisörlerde sorun yoktu :) 

Ürün detaylarını bulamıyorum. Hangisi 2.nesil hb’e uygun nasıl bulacaz? 

Ön amortisörleri neden değişmedin? Arkadaki helezonları da değişmedin galiba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
Bir saat önce, tansu87 :

En son amortisörlerde sorun yoktu :) 

Ürün detaylarını bulamıyorum. Hangisi 2.nesil hb’e uygun nasıl bulacaz? 

Ön amortisörleri neden değişmedin? Arkadaki helezonları da değişmedin galiba?

Quiteguide ın yazdığı bu. Aloparca ya megaparcaya gir aracının özelliklerini yaz zaten sana uygun ürünleri listeliyor. 

Daha da emin olmak istersen Japan cars.ru dan şasi nonugirip istediğin parçanın OEM nosunu bulup karşılaştırabilirsin. 

Herşeyi devletten bekleme kardeşim. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot

amortisör değişimi  özellikle yol tutuşu aşırı derecede değiştiriyor

zamanla kompresyon özelliğini kaybeden amortisörler, ani yük değişimlerinde aksta oluşan yükü absorbe edemediği için araç yaylanıp yoldan çıkar.

6-7 senede amortisörlerin kompresyon özelliği azalır..   hareket enerjisini ısı enerjisine yeteri kadar çeviremez.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Quiteguide ın yazdığı bu. Aloparca ya megaparcaya gir aracının özelliklerini yaz zaten sana uygun ürünleri listeliyor. 

Daha da emin olmak istersen Japan cars.ru dan şasi nonugirip istediğin parçanın OEM nosunu bulup karşılaştırabilirsin. 

Onu yaptım da bulamadım. O yüzden sordum. Bi daha bakayım 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

2010 bl hb için kod bu. Araştıralım bakalım

6454A602-446E-4004-8A20-FE365B085160.jpeg

1 saat önce, Mutlu Tekir :

Aloparça ve. Megaparça’da model girince çıkan sonuçlarda magreti marelli marka çıkmıyor. İkitelli’de bayisi var. Oraya gidecem artık. Ama alıparçada focus için olan ürün oem kodları ile mazda parça kodunu uyuşturamadım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

Sanırım çekce yazan bir sitede bizim amortisörler kodunundan yürüyerek aynı ürünün ford oem kodlarına ulaştım. Sanırım bunlar iş görür. Ford kodunu bulunca parça sayısı artıyor tabi

787DC2DE-05AD-4EAB-B606-0A273F5A36FD.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Lupara
4 saat önce, tansu87 :

Sanırım çekce yazan bir sitede bizim amortisörler kodunundan yürüyerek aynı ürünün ford oem kodlarına ulaştım. Sanırım bunlar iş görür. Ford kodunu bulunca parça sayısı artıyor tabi

787DC2DE-05AD-4EAB-B606-0A273F5A36FD.jpeg

Gençliğinizde ajanlık filan yapmış mıydınız? Bu ne derin bir araştırma :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
3 saat önce, Lupara :

Gençliğinizde ajanlık filan yapmış mıydınız? Bu ne derin bir araştırma :) 

Öyle de, Aloparça’da mazda için magneti çıkmıyor. Satılan magneti de bu bulduğum ford kodlarıyla aynı değil. Yukarıdaki kodları karşılayan magneti amortisör var. Ona bakacam hafta sonu magneti bayiden. 

Çek ve Macar’ları seviyorum huyum kurusun :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide

Niye kendine işkence yapıyorsun ki?

Focus 2 & 2004 üstü S40 uyumlu her arka amortisör 2. Nesil Mazda 3'e de uyar. Ortak platform!

Al bu da aradığın ürün.

https://www.aloparca.com/yedek-parca/MAGNETI MARELLI/Amortisor/379000080000/80000342

Yalnız, bu adet fiyatiysa uzak dur. Ben çiftini deneme amaçlı, alt/üst takozlariyla birlikte hemen hemen o fiyata almıştım. O ayağı gececekler.

2-3 ay sonra patlar felan sonra kulaklarimi çınlatma.

Ford forumunda elamanlar fomoco amortisörleri Sachs'ın ürettiğini felan yazmışlar. Ne kadar doğru bilemem ama şu an benim arkalar Sachs. BMW de fabrika çıkış Sachs kullanıyormuş.

http://www.otomert.com.tr/focus-arka-amortisor-2005-2011-pmu3279

Yok benim param çıtır, orijinal tadında birşey takayım dersen al bu da motorcraft. Çifti 575 TL. Mazda servisinden fomoco logolusunun tekini alamazsın bu fiyata.

http://www.otomert.com.tr/focus-arka-amortisor-takim-2-adet-2005-2011-motorcraft-pmu6009

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
17 dakika önce, quiteguide :

Niye kendine işkence yapıyorsun ki?

Focus 2 & 2004 üstü S40 uyumlu her arka amortisör 2. Nesil Mazda 3'e de uyar. Ortak platform!

Al bu da aradığın ürün.

https://www.aloparca.com/yedek-parca/MAGNETI MARELLI/Amortisor/379000080000/80000342

Yalnız, bu adet fiyatiysa uzak dur. Ben çiftini deneme amaçlı, alt/üst takozlariyla birlikte hemen hemen o fiyata almıştım. O ayağı gececekler.

2-3 ay sonra patlar felan sonra kulaklarimi çınlatma.

Ford forumunda elamanlar fomoco amortisörleri Sachs'ın ürettiğini felan yazmışlar. Ne kadar doğru bilemem ama şu an benim arkalar Sachs. BMW de fabrika çıkış Sachs kullanıyormuş.

http://www.otomert.com.tr/focus-arka-amortisor-2005-2011-pmu3279

Yok benim param çıtır, orijinal tadında birşey takayım dersen al bu da motorcraft. Çifti 575 TL. Mazda servisinden fomoco logolusunun tekini alamazsın bu fiyata.

http://www.otomert.com.tr/focus-arka-amortisor-takim-2-adet-2005-2011-motorcraft-pmu6009

Emeğine sağlık abi. Güzel linkler. 
Valla gidip bir süre sonra patlayacak birşeyler almaktansa orjinal ayarında almak daha mantıklı. Tabi amortisörler eğer patladıysa. Ben de arkanın sertliğinden şikayetçiyim. Sanki makas varmış gibi arkaya 2-3 kişi oturunca arabanın arkası oturaklaşıyor o sertlik gidiyor. 
Ön amortisörler de var. Fomoco ve 620 tl çifti. Orjnal için gayet iyi fiyat.

Hey gidi günler, bu fiyatlar 1/3 kadardı 1-2 sene evvel.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...