Jump to content
Devrim Babacan

VIOFO A118C / A119 - Konya'da Kamerama Yansıyan Mazda 3 Skyactiv'ler

Tavsiye Edilen Mesajlar

Devrim Babacan    490
Devrim Babacan

Sürekli araç kamerası kullanırım ve nedense Konya'da şehiriçi gezintilerde gördüğüm tüm 3. nesil Mazda 3'leri aldım kayda. :)
Bilmiyorum görüntülerdeki araç sahiplerinden var mı forumda. Kaç kişiyiz merak ettim. :)

En sondaki kırmızı ile uzunca bir yolculuk yaptık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan    490
Devrim Babacan

:)

Forumda yazdım mı bilmiyorum ama Konya buluşmasında anlatmıştım:

Üç şeritli çevreyolunda seyrederken, benim aracın tıpatıp aynısını fark etti eşim. Bir iki araç önümüzdeymiş. Bu ilk 3. nesil görüşümüzdü. Bir iki manevra ile yakaladım, takıldım arkasına. Acaba mı ki diyerek (arkasında seyrederken) bir iki selektör yaptım... Bir şey yok. Dedim, "Araç sedan. Arkası biraz yüksek. Görmemiştir farlarımı". Biraz daha mesafe bırakıp tekrar selektör falan yaptım... Yine ses yok. "Yahu insan 4'lüleri falan bi açar kapatır" dedim. Neyin kafasıysa benimki. :)

Neyse. İleride trafik ışığında, sola dönecekler için olan şeride yanaştı önümdeki Mazda 3. Yavaşladık trafik ışığı kalabalığı yüzünden. Sağından geçerken şöyle bir baktım. Baş örtülü genç bir hanımefendi imiş süren. :D "Haa" dedim, "demek, bundan sonra öyle her Mazda'ya selektör, ışık, far falan yapılmayacak." :) Kadın şikayet etse yeri hani.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.642
Burak

Ben de Konya buluşmasında senin aracı uzunun uzun çekmiştim Devrim, onu da videoya eklesek mi ne ? :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan    490
Devrim Babacan
Şimdi, serkan306 :

Japon araçları Konya'da çok tercih edilir nedense :) ama sinyal koluyla pek muhatap olmuyorlar gördüğüm kadarıyla :)

Ayyynen öyle. Elimde gigabyte'larca sinyal ve şerit ihlâli yapan araç görüntüleri var. İnanılmaz...

Öte yandan, sinyal kullandığına şükrettiğimiz bazı sürücüler ise sinyali, "100 (ya da 150-200. Neyse) metre sonra döneceğim" diye değil de tam dönüş esnasında dalga geçer gibi, "Şş bak, nasıl dönüyorum ama?" der gibi kullanıyorlar. Acayip gıcık oluyorum. :)

Şimdi, Burak :

Ben de Konya buluşmasında senin aracı uzunun uzun çekmiştim Devrim, onu da videoya eklesek mi ne ? :D

Oooo. Aman abi, aman. :) Sakın. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.642
Burak
4 dakika önce, Devrim Babacan :

İlk fırsatta bir kontrol edeyim bakalım senin sinyaller çalışıyor mu? Değilse plakayı kapatıp Trafik Canavarı diye YouTube a koyarız artık :P

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkan306    70
serkan306
12 dakika önce, Devrim Babacan :

Ayyynen öyle. Elimde gigabyte'larca sinyal ve şerit ihlâli yapan araç görüntüleri var. İnanılmaz...

Öte yandan, sinyal kullandığına şükrettiğimiz bazı sürücüler ise sinyali, "100 (ya da 150-200. Neyse) metre sonra döneceğim" diye değil de tam dönüş esnasında dalga geçer gibi, "Şş bak, nasıl dönüyorum ama?" der gibi kullanıyorlar. Acayip gıcık oluyorum. :)

Ben onlar için dönerken sinyal koluna elleri takılıyor diyorum. Gerçi bizim Ankara'da da bazı öküzler üç şeritli yolda en sol şeritten sinyal vermeden üç şerit geçip aniden sağa dönebiliyorlar. böyle yapıp "pardon laaannn!" diyen bir alkollü bir ayıya bile denk geldim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan    490
Devrim Babacan
Şimdi, Burak :

İlk fırsatta bir kontrol edeyim bakalım senin sinyaller çalışıyor mu? Değilse plakayı kapatıp Trafik Canavarı diye YouTube a koyarız artık :P

Ahaha! Of. Ucuz kurtardım. Çalışıyordu çalışıyordu. :)

Şimdi, serkan306 :

Ben onlar için dönerken sinyal koluna elleri takılıyor diyorum. Gerçi bizim Ankara'da da bazı öküzler üç şeritli yolda en sol şeritten sinyal vermeden üç şerit geçip aniden sağa dönebiliyorlar. böyle yapıp "pardon laaannn!" diyen bir alkollü bir ayıya bile denk geldim :)

Oo. Yanlışlıkla el takılması, güzel tanımlama. :)

Bahettiğiniz (soldan sağa 3 şerit) örnekleri çok benim görüntüde. Hatta tam da bu sabah işe gelirken biri yaptı. Sol iki şerit köprü altına iniyor, en sağdaki ise sağa dönüyor. En soldaydık. Önümdeki ticari, en soldan sinyalsiz ve son anda, yanımızdaki mini-kamyonun da önüne kırara ta en sağa geçiverdi. Yuh dedim ya.

Yani, gözüm kesse bile yapmam böyle bir şeyi. Görmediğim, hesaplamadığım bir nokta vardır illâ ki. Ne gerek var risk almaya. İlerden bir yerden dönülür gelinir.

Gerçi İstanbul-Ankara gibi bir yerden gelmiş bir sürücü ise, psikolojisini az buçuk tahmin edebiliyorum bu yapmasında. Yine de gerek yok riske.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Devrim Babacan
      Yazan: Devrim Babacan
      Selam.
      Geçenki Mersin dönüşü yoluma çıkan köpekten sonra bu kez de Antalya'ya sempozyuma giderken iki oynak köpek çıktı karşımıza.
      Videoda, 6'ncı saniyede duyulan sinyal sesi, arkadakileri uyarmak için açtığım dörtlüler. Sağ olsunlar, arkadakiler bunu dikkate aldı ve yavaşladılar. Zira köpekler yolu hemen terketmemişti.
      Trafikte "umulmayanı ummak" sevdiğim bir sözdür. Daima tetikte olmak lazım.

• Devrim Babacan
      Oyumu Mersin'de kullandım ve 16 Nisan gecesi 22:00'da Konya'ya doğru yola çıkmıştım.
      Artık tarih 17 Nisan ve gecenin 2'si. Ereğli-Konya istikameti. Tam Konya girişinde, bir köpek beliriverdi yolda!

• Devrim Babacan
      Konya'da çevre yolunda Balıkesir plakalı bir Megane, kör nokta kontrolünü yapmadan, sinyalsiz ve yanlış şerit değiştirme yaparak az kalsın kazaya sebebiyet veriyordu. Daha sonrasında yaptıkları, pek de ders almadığını gösteriyor sanırım...

• Devrim Babacan
      Selam. Bu haftaki video'muzda Clio3 aracımızda takılı bulunan dandik... altını çizerek tekrar yazıyorum dandik kalite, Everest DVD-016 (çift lensli) kamera ile kaydetmiş bulunduğumuz bir kazayı aktarmak istiyorum.
      Bir 18 Ocak Çarşamba günü, sabah 9 sularında (hava -3 derece) ben (sürücü), eşim (arka-solda) ve kızım (arka-sağda koltuğunda) şeklinde siteden çıktık. Sokağı terk ettik ve ışıklı göbeğe gelince kızım çişinin geldiğini deklare etti. Dikiz aynasında eşimle gözgöze geldik ve eve geri dönmeye karar verdik ve dönerken de bu kaza meydana geldi. Bkz. Videonun ilk kazası!
      Az bir süre sonra başka bir araç yarı spin atarak geldi. Fotoğraflar çekildikten sonra ben aracı az ileriye çektim. Akabinde az bir süre sonra, ta ilerden gelen bir araç, bize çarpan Transporter'ın köşesine çarpıp ancak durabildi. Onun sürücüsüyle 3-5 dk. konuşup anlaştılar ve çarpan araç olay mahallinden ayrıldı. En son olarak da Transporter'ın sürücüsüyle biz, filanca yere gidip evrakları dolduralım dedik. Adam aracına doğru giderken az kalsın (sağdan - virajdan gelen) başka bir araç adamın üstüne çıkacaktı.
      Kazada sadece kızım, muhtemelen çıkan sesten ötürü korktuğu için biraz ağladı o kadar. Parktaki çarpışan otolardaki gibi bir etkisi oldu bize içeride (yerler de kaygan olduğu için savurdu bizi, o kadar). Kaza sonrası, karşı taraf %100 suçlu bulundu ve araç onarıldı. Doğrudan yeni kapı takıldı ve aşağı kısımdaki yamukluklar da düzeltildi. Kabaca 4bin TL. gibi bir masraf oluşmuştu.
      Videonun aşağısında da kaza ile ilgili iki görsel bulunmaktadır. İzleyiniz anacım...
      NOT: "Bu kamera da ne böyle?" diye soracak olursanız, şöyle anlatayım. Mersin'de tüm evrak işleri halledilmiş, plaka vs. her şey tamamlanmıştı ve Mazda3'üm hazırdı. Evden çıktım, dolmuşla arabamı almaya gidiyordum. Bir baktım yol üstünde, sağda Vatan Bilgisayar var. Aha! dedim dur! Şuradan bir araç kamerası alayım yeni arabam için!. Dolmuştan inip Vatan Bilgisayar diye güvenerek girdiğim yerden alabildiğim en iyi kamerayı aldım. 150 TL. mi ne. Fakat paranın alabileceği en dandik kameradır bu. Sonraları bu işe merak sarınca GearBest'ten ve AliExpress'ten güzel ve gerçekten kaliteli kameralar aldım. Sakın, maalesef ve en azından şimdilik yurt içinden araç kamerası almayınız.

• Devrim Babacan
      Selamlar.
      Oysa ki güne güzel başlamıştım.
      Akşam okuldan çıktım eve gidiyordum. Konya'da akşam 19:00 civarı trafik yoğun olur. Pistir. Çevre Yolu'nda seyrederken Koçtaş'a girdim bir iki malzeme aklımdaydı falan. Ya Koçtaş'a girmeseydim, ya da gördüğüm malzemeyi satın alsaydım belki bu olay olmayacaktı.
      Oradan çıktıktan sonra bir hayli ileride ilerlerken, bir anda 7 aracın karıştığı bir zincirleme kaza yaptık. Öndeki sürücülerden anladığım kadarıyla ilk iki araç bir münakaşa yaşamışlar. En önceki denyo Şahin birden frene basmış. 2'inci araba ona dokunmuş. 3'üncü araba da ikinciye dokunmuş, ama 4'üncü araba üçe biraz sert çarpmış. 5'inci araba (ben oluyorum) video'daki gibi önümdekine bindirdim. Derken 6'ıncı araba bana bindirdi. 7'inci araba altıncıya dokunmuş. Ee n'oldu? Önceki ikisi çekti gitti "bizde bir şey yok" diye. Arkamdaki ikisi de tüydü. Kaldık üç araba.
      Ama en öndeki ayrılmadan bir hayli keydirdim herife. Tamam, biz takip mesafemizi daha iyi korumalıydık belki, fakat sırf arkadakine sinirlendin diye sol şeritte "durmak" nedir yahu?!
      Olay anını şöyle anlatayım. Önümdeki Caddy ile oldukça uzun mesafedir arka arkaya gidiyorduk. Sadece o veya ben değil herkes ara ara frene dokunduğu için, önümdekinin fren lambalarına biraz duyarsızlaştım. Bu kadar ani fren beklemiyordum. Fakat yine de frene abandım. Daha yeni yazıştık ABS üzerine biliyorsunuz. Benim ABS'nin sesi duyuluyor video'da. Fakat duramadık. Hadi çarptık, neyse de, arkadan da çarpılınca, "Eyvah! Gitti ön-arka" dedim. Arkada pek bir şey yok aslında. İki parmak genişliğinde bir kesik ve boyada çok hafif aşınma vb. izler var. Mesele etmedim. Önde ise plaka bölgesi göçtü. Tamponun birleşim yerleri ayrıldı. Park sensörleri cevap vermiyor. Sol sis farı çerçevesi uçtu. Aldım bagaja attım. Sisler ve farlar sağlam. Durum bu. Çamurluklara ve kaputa zarar gelmemesine sevindim. Bir de hava yastıklarının falan patlamamasına sevindim. Hani bilmiyorum, bu hızda patlarlar mıydı ama...
      Önümdeki Caddy'nin bagaj kapısında göçük yarattım. Boyada hasar görmedim ama yine de akşam akşam tam hasarı göremedim. Yarın buluşup gerekli işlemleri yapacağız. Eğer onun masrafı 250-300 TL.'yi geçmezse Trafik Sigortası'nı bozdurmamayı düşünüyorum. Arabayı da pazartesi günü servise götüreceğim. Yani bu demek oluyor ki pazar günü buluşmada beni böyle göreceksiniz!
      Geçti gitti bakalım...

Ve bunlar da gece vakti çekilen bir iki fotoğraf. Gündüz de çekerim sonra.

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.