Jump to content

2. Nesil Mazda 3 (AT) Şanzıman Yağı Değişimi

askin.tc
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

@Zealot

Son bir kaç soru.

Normal sürüş şartlarında ve uzun yolda 4 ya da 5 ileri tork konvektorlu otomatik vites bir aracın(Mazda 3-Mazda 6) şanzıman yağı ısısı kaç derecedir ve bu yağ araç tarafından nasıl belirli bir sıcaklıkta tutulur?

LPG'li araçlarda(aşırı ısınma nedeniyle) şanzımana herhangi bir ekstra yük biner mi?

Yağın yuksek/düşük ısıda olması aracın performansını etkiler mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27 dakika önce, quiteguide :

@Zealot

Son bir kaç soru.

Normal sürüş şartlarında ve uzun yolda 4 ya da 5 ileri tork konvektorlu otomatik vites bir aracın(Mazda 3-Mazda 6) şanzıman yağı ısısı kaç derecedir ve bu yağ araç tarafından nasıl belirli bir sıcaklıkta tutulur?

LPG'li araçlarda(aşırı ısınma nedeniyle) şanzımana herhangi bir ekstra yük biner mi?

Yağın yuksek/düşük ısıda olması aracın performansını etkiler mi?

Isı değil sıcaklık. 

Uzun yolda sakin sürüşte belirli bir süre sonra şanzıman oranını kitleyeceğinden yağ ısınmaz. 

Şanzıman yağı aynı zamanda radyatöre de gidiyor, burada soğuyor. 

LPG li araçlarda aşırı ısınma karışım oranına bağlı. Şanzıman ile alakasız bir durumda zaten. 

Yağın sıcaklığı kritik sıcaklığı aşmadıkça performansta sorun olmaz. 

Yağın sıcaklığı 60 derece olur. 

M-V standardında mobil castrol ve gulf ın  ürünleri var. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Mutlu Tekir :

Isı değil sıcaklık. 

Uzun yolda sakin sürüşte belirli bir süre sonra kitleyeceğinden yağ ısınmaz. 

Şanzıman yağı aynı zamanda radyatöre de gidiyor, burada soğuyor. 

LPG li araçlarda aşırı ısınma karışım oranına bağlı. Şanzıman ile alakasız bir durumda zaten. 

Yağın sıcaklığı kritik sıcaklığı aşmadıkça performansta sorun olmaz. 

Yağın sıcaklığı 60 derece olur. 

60 olduğundan emin misin ? 

Yani obdden bağlanıp gerçek veriyi görme/takip etme sansin oldu mu araçta?

Bende 90 dereceye kadar çıkıyor zamanla. Motor yağ sıcaklığı da 90larda geziyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, quiteguide :

60 olduğundan emin misin ? 

Yani obdden bağlanıp gerçek veriyi görme/takip etme sansin oldu mu araçta?

Bende 90 dereceye kadar çıkıyor zamanla. Motor yağ sıcaklığı da 90larda geziyor.

Benim araçta obd den göstermiyor şanzıman sıcaklığını. 

Şanzıman yağı çubuğunu çekince ön tarafta 20 arka tarafında 60 derece gösteriyor. Araç ısınmış ve çalışırken kontrol ederken 60 lık tarafa göre kontrol ediliyor. Çubuğun sıcaklığı can acıtsa da 90 derecelik motor yağı çubuğu kadar acıtmıyordu. 60 olduğunu düşünmem bu nedenlerden. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mantıklı bir yaklaşım. 

Yine de kesin bir kanaate bulunabilecek bir arkadaş varsa yesillendirsin lütfen.

Bu arada düzelteyim.

Motor yagi sıcaklığı değil engine coolant temperature(soğutma sıvısı sıcaklığı) 90 larda geziyor. Engine oil temperature diye bir ibareye rastlamadım. Motor yağı sıcaklığı için de aynı veri geçerli midir bilmiyorum ama emin olduğum şey transmission fluid temperature (şanzıman sıvısı/yağı sıcaklığı) 90 derecelere kadar çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, quiteguide :

Mantıklı bir yaklaşım. 

Yine de kesin bir kanaate bulunabilecek bir arkadaş varsa yesillendirsin lütfen.

Bu arada düzelteyim.

Motor yagi sıcaklığı değil engine coolant temperature(soğutma sıvısı sıcaklığı) 90 larda geziyor. Engine oil temperature diye bir ibareye rastlamadım. Motor yağı sıcaklığı için de aynı veri geçerli midir bilmiyorum ama emin olduğum şey transmission fluid temperature (şanzıman sıvısı/yağı sıcaklığı) 90 derecelere kadar çıkıyor.

https://mechanics.stackexchange.com/questions/24167/normal-operating-temp-for-an-automatic-transmission

Burada 2 görüş hakim. Birisi aynı radyatöre soğumaya girdikleri için şanzıman yağının da 90 derece üstünde olması gerektiği. ikincisi ise şanzıman yağı soğutmanın ayrı bir radyatörle yapıldığı ve bu nedenle sıcaklığın en fazla 65 dereceye ulaşıyor olduğu. Sen 90 dereceye kadar şanzıman yağı sıcaklığının çıktığını nasıl görebildin abi?  Ben torque da göremiyorum, sensör yok araçta sanırım. 

Öte yandan M-V standardındaki yağların özelliklerine bakarsak 200 derece parlama noktası olarak gözüküyor. 90 derece de 65 de mantıklı gözüküyor. :D

Motor yağları da 150-200 derece arasında. En önemli yer segmanlardan süzülen yağların maruz kaldığı sıcaklık. Ama motor duvarlarının sıcaklığı düşüktür, burada anlık yüksek sıcaklığa maruz kalıyor (ateşleme zamanında) geri kalan zamanlarda soğuma oluyor sonuçta. Ayrıca bloğun içinden dolaşan soğutucu akışkan da bu segmanlardaki yağların soğumasını sağlıyordur. Aynı zamanda buradaki yağ da sürekli devir daim olmakta. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanziman sıvıları,  güce ve trafik durumuna, araç ağırlığına bağlı olmakL birlikte 80-110 derece arasında çalışırlar. Bunun üstüne çıkılan durumlar olur, bu durumlarda sıvı ömrünü kısaltır.  Hatta 130 derece falan, çalışan bi şanzıman sıvısı , 110 a göre, nerdeyse iki kat çabuk eskir.. 

Geçtiğimiz kış, sanzimani ses yapan bi omega aldık fatihciğime. Ardından bi lastikci krikosu iki tane tripod sarjli matkaplar 15 lt atf, okulun birinin bahçesinde  yattık  gece omega nin altına. 

Bahçede yağını, süzgeç ini, filtresini  falan değiştirdik karteri soktük ama derdimiz çözülmeyince,  acaba sanziman yağ soğutucusu tıkalı, çamur yapmış, tortu yapmış olabilr mi,?  = o! Soğutucunun  tarafına yağ gitmiyor, yada zorlanıyor mu acaba diye düşündük.  Çünkü ne kadar yağ değiştirirsek değiştirelim, 1 dk çalışınca kapkara oluyordu sanziman yağı.

Neyse yağ soğutucusuna giden Hortumu söküp yerine şeffaf bahçe sulama hortumu taktık. 

Bastık marşa,  muazzam şekilde yağın aktığını görüp saat sabaha karşı  4 sularında rahatlamış olduk. Ve yorulup orjinal hortumu geri takmadan, bahçe hortumuyla eve döndük.  Sabah 7 de  trafik e girince saolsun bahçe sulama hortumu, sanziman yağının sıcaklığına dayanamayıp eridi ve kız gibi 15 lt atf mizi  caddelere bıraktık.  Bu da böyle bi anımdır  =) 

Not : yalvardım o hortum olmaz, hem soğutucu kirli değildir  die.. 

Not 2 : arabanin yolda kaldığı yerden bir de  hatalı park die arabayi çekmişler =))) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Zealot :

Sanziman sıvıları,  güce ve trafik durumuna, araç ağırlığına bağlı olmakL birlikte 80-110 derece arasında çalışırlar. Bunun üstüne çıkılan durumlar olur, bu durumlarda sıvı ömrünü kısaltır.  Hatta 130 derece falan, çalışan bi şanzıman sıvısı , 110 a göre, nerdeyse iki kat çabuk eskir.. 

Geçtiğimiz kış, sanzimani ses yapan bi omega aldık fatihciğime. Ardından bi lastikci krikosu iki tane tripod sarjli matkaplar 15 lt atf, okulun birinin bahçesinde  yattık  gece omega nin altına. 

Bahçede yağını, süzgeç ini, filtresini  falan değiştirdik karteri soktük ama derdimiz çözülmeyince,  acaba sanziman yağ soğutucusu tıkalı, çamur yapmış, tortu yapmış olabilr mi,?  = o! Soğutucunun  tarafına yağ gitmiyor, yada zorlanıyor mu acaba diye düşündük.  Çünkü ne kadar yağ değiştirirsek değiştirelim, 1 dk çalışınca kapkara oluyordu sanziman yağı.

Neyse yağ soğutucusuna giden Hortumu söküp yerine şeffaf bahçe sulama hortumu taktık. 

Bastık marşa,  muazzam şekilde yağın aktığını görüp saat sabaha karşı  4 sularında rahatlamış olduk. Ve yorulup orjinal hortumu geri takmadan, bahçe hortumuyla eve döndük.  Sabah 7 de  trafik e girince saolsun bahçe sulama hortumu, sanziman yağının sıcaklığına dayanamayıp eridi ve kız gibi 15 lt atf mizi  caddelere bıraktık.  Bu da böyle bi anımdır  =) 

Ağa alem adamsınız.

Allah iyiliğinizi versin.

Hem tebessüm ettim hem üzüldüm.

Eyvallah sağolasın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 dakika önce, Mutlu Tekir :

https://mechanics.stackexchange.com/questions/24167/normal-operating-temp-for-an-automatic-transmission

Burada 2 görüş hakim. Birisi aynı radyatöre soğumaya girdikleri için şanzıman yağının da 90 derece üstünde olması gerektiği. ikincisi ise şanzıman yağı soğutmanın ayrı bir radyatörle yapıldığı ve bu nedenle sıcaklığın en fazla 65 dereceye ulaşıyor olduğu. Sen 90 dereceye kadar şanzıman yağı sıcaklığının çıktığını nasıl görebildin abi?  Ben torque da göremiyorum, sensör yok araçta sanırım. 

Öte yandan M-V standardındaki yağların özelliklerine bakarsak 200 derece parlama noktası olarak gözüküyor. 90 derece de 65 de mantıklı gözüküyor. :D

Motor yağları da 150-200 derece arasında. En önemli yer segmanlardan süzülen yağların maruz kaldığı sıcaklık. Ama motor duvarlarının sıcaklığı düşüktür, burada anlık yüksek sıcaklığa maruz kalıyor (ateşleme zamanında) geri kalan zamanlarda soğuma oluyor sonuçta. Ayrıca bloğun içinden dolaşan soğutucu akışkan da bu segmanlardaki yağların soğumasını sağlıyordur. Aynı zamanda buradaki yağ da sürekli devir daim olmakta. 

Mutlu kardeş, @ibrasoft hocanın açtığı bir konu vardı forscan ile alakalı. AliExpress de gezerken bizim araçtaki hemen hemen tüm verileri gösterdiği iddia edilen bir obd bağlantı kablosu gördüm, aldım gitti. Yine ali.den aldığım Android destekli multimedya cihazına forscan ücretli apkyi kurdum. Sanırım, servisin gördüğü herşeyi anlık gorebiliyorum şu an. Sayamadığım kadar çok parametre var. Apk'nin tek eksi yanı, torque ve dascommand'da olduğu gibi yol bilgisayarı özelliği yok yani ltft ve stft'yi anlık gösteriyor, ortalama değeri vermiyor. Bu yüzden 1 yıldız verdim Google Play'de.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, quiteguide :

ltft ve stft'yi anlık gösteriyor, ortalama değeri vermiyor

stft ve ltft anlık gösterilir zaten. ortalaması yoktur

short term zaten milisaniyelerle değişir.

long term  bikaç dakika içinde değişir diye geçse de,   birkaç saniye içinde değişebiliyor 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben soğuttuğunu sanmıyorum...Biraz performanslı kullan vites kolunun oralar baya ısınıyor.. 2. Nesilde soğutucuyu kaldırdıkları için Otomatik şanzıman olanlarda hız limitörü getirdiler. 

Şanzıman çok ısındığında kendini korumaya alıyor ve manuel vites geçişine de izin vermiyor. Sürekli yüksek vites düşük devirde tutuyor aracı. Bence ek soğutucu yok ki serviste öyle demişti. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yok kanka, soğutmasa ısınır ısınır ısınır ısınır daha çok ısınır  limit x sonsuza giderken  olur.. 

bu arada bu ısı enerjisi  kayıb olan güçten geliyor..

örneğin aracın 105 hp  ama tork konvertöründe 10 hp kayboluyorsa,  o güç nere gidiyor.. ısı enerjisine..  yani otomatik şanzımanın verimi ne kadar düşükse  o kadar çok ısınır.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önce de paylaşmıştım. Herter de şanzıman yağı değişiminde radyatörden şanzımana  dönen yağ hortumu çıkartılıp yağ tamamen değişmesi sağlanmıştı. 

Şanzıman yağının soğutulmaması gibi bir durum olamaz. Basınca maruz kalan akışkan ısınır. 

41 dakika önce, quiteguide :

Mutlu kardeş, @ibrasoft hocanın açtığı bir konu vardı forscan ile alakalı. AliExpress de gezerken bizim araçtaki hemen hemen tüm verileri gösterdiği iddia edilen bir obd bağlantı kablosu gördüm, aldım gitti. Yine ali.den aldığım Android destekli multimedya cihazına forscan ücretli apkyi kurdum. Sanırım, servisin gördüğü herşeyi anlık gorebiliyorum şu an. Sayamadığım kadar çok parametre var. Apk'nin tek eksi yanı, torque ve dascommand'da olduğu gibi yol bilgisayarı özelliği yok yani ltft ve stft'yi anlık gösteriyor, ortalama değeri vermiyor. Bu yüzden 1 yıldız verdim Google Play'de.

Valla abi ben de forscan kablosu aldım ama göstermiyordu şanzıman yağı sıcaklığını. Motor yağı sıcaklığını da göstermiyor. Belki makyaj farkı olabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Resimde sarı işaretli parça  mazda 3 yağ soğutucusu  2011 model 4 ileri otomatik şanzımanlı..  yetkili servis fiyatı 815 tl+kdv 

parça kodu "Z681199F0"   resmini de koyuyorum..

bunda yağ soğutucu yok diyen servis personeli de , gece yatağında ters dönsün..

servis açacağım en sonunda 

1_Sayfa_1.thumb.jpg.d09ded0d826acaf95f8866d3b8d138e7.jpg

2.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, Zealot :

Resimde sarı işaretli parça  mazda 3 yağ soğutucusu  2011 model 4 ileri otomatik şanzımanlı..  yetkili servis fiyatı 815 tl+kdv 

parça kodu "Z681199F0"   resmini de koyuyorum..

bunda yağ soğutucu yok diyen servis personeli de , gece yatağında ters dönsün..

servis açacağım en sonunda 

1_Sayfa_1.thumb.jpg.d09ded0d826acaf95f8866d3b8d138e7.jpg

2.jpg

1. Nesildeki soğutucu yok kanka :)

Diğeri de zaten çok iyi iş çıkarmıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, Zealot :

stft ve ltft anlık gösterilir zaten. ortalaması yoktur

short term zaten milisaniyelerle değişir.

long term  bikaç dakika içinde değişir diye geçse de,   birkaç saniye içinde değişebiliyor 

Ağa, torque ve dashcommand gibi apkler hem anlık veriyor hem de diyelim ki aracı 20 km kullandın, bu mesafe içinde ki ortalama değeri de veriyorlar. Dediğin gibi, yalnızca stft ve ltft'yi takip ettiğim zaman program kasmıyor ve milisaniyesine kadar değişikliği gösteriyor.

13 saat önce, Mutlu Tekir :

Daha önce de paylaşmıştım. Herter de şanzıman yağı değişiminde radyatörden şanzımana  dönen yağ hortumu çıkartılıp yağ tamamen değişmesi sağlanmıştı. 

Şanzıman yağının soğutulmaması gibi bir durum olamaz. Basınca maruz kalan akışkan ısınır. 

Valla abi ben de forscan kablosu aldım ama göstermiyordu şanzıman yağı sıcaklığını. Motor yağı sıcaklığını da göstermiyor. Belki makyaj farkı olabilir. 

Mutlu kardeş, olay şöyle. Bu listeye eklemediğim daha çok parametre var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, Zealot :

Not 2 : arabanin yolda kaldığı yerden bir de  hatalı park die arabayi çekmişler =))) 

Agaa ifşa yok :D 

Ben o gece arabanın içinde yattım. Ve orası şu ünlü bağdat caddesiydi. Sonrası daha komik yediemin otoparkına çekiciyle gelip yürümeyen araba tesisatı normale çevirip yağı koyunca araç yürüdü otoparkçılar bi dumur oldu. O olay resmen cem yılmaz skeci gibi aklıma geldikçe yarılıyorum. 

Şanzuman halen ötüyor 14 bin km oldu :D Bu ay tork konverter değiştireceğim artık. Kısmet...

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...