Jump to content
lordshine61

Mazda CX-3 DPF Işığı Sürekli Yanıp Sönüyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

lordshine61

Arkadaşlar merhaba. Aracım 2015 model Cx-3 ve henüz 7500 km de. Dün akşam yakıtımı herzaman aldığım petrol ofisinden aldım ve arkadaşlarla yaklaşık 40 km uzaklıktaki yaylaya çıkmak üzere yola koyulduk. Tam yaylaya varmak üzereyken DPF ışığım yanıp sönmeye başladı.

Araçta hiçbir şekilde boğulma, devirden düşme, çekmeme yok. DPF tıkanırsa aracın çekişinin düşeceğini biliyorum. Gideceğimiz yere vardık ve aracı stop ettim. Döneceğimiz zaman çalıştırdım ve DPF ışığı hala yanıp sönüyordu. Rejenerasyon yaptığını düşündüm. İniş yolundan düz yola çıktığımda 10 km devirli kullandım ve evin  önüne yine ışık yanıp sönerken stop ettim. Bu sabah işe gitmek için çalıştırdım değişen bişey yoktu. Mazdanın 4 farklı ildeki servislerini arayarak durumu anlattım. Birinci servisi pis yakıt aldığımı DPF tıkanmış yakma işlemi yapılacak 100 tl + KDV eğer yakma yeterli olmazsa özel bir sıvısı var onun da kullanılması gerekir dedi.

İkinci aradığım servis getirmeniz lazım bilgisayara bağlayacaz dedi, üçüncü servis kötü yakıt devirli kullanın olmazsa DPF temizlenecek 50 tl ye hallederiz dedi. Dördüncü servisteki arkadaş kendisi de cx3 kullanıcısı olduğunu kötü yakıttan olabileceğini, petrol ofisini önermediklerini, shell veya totalin yakıtını önerdiğini, bu soruna arasıra kendisinin de rastladığını, çeşme otobanında 3500 devirde 20-30 dk kullanarak sorunu çözdüğünü belirtti. Özellikle ''ışık sürekli yanık kalmıyor, yanıp sönüyor'' diye belirtmeme rağmen bu cevapları aldım.

Halbuki aracın kitapçığında ışık sürekli yanıyorsa rejenerasyon yapılması gerektiği, yanıp sönüyorsa servise götürülmesi gerektiği yazıyor. Mazda connect uyarılar ekranında da ''DPF hatası, aracı servise götürmenizi öneririz'' yazıyor Bugün yine ne olur ne olmaz dedim zigana yoluna çıktım 3500 devirde yaklaşık 30 dk tırmandım, değişen hiçbişey olmadı. İşin ilginç kısmı aracın gidişinde çekişinde hiçbir sorun yok.

Bu durumla karşılaşan kimse oldu mu? Bu problem neden olmuş olabilir ve çözümü nedir. Servisler garanti dahilinde değil diyor araç daha 7500 km de ve seri açar kullanan biriyim, devirsiz kullanıp DPF'yi tıkamam mümkün değil. Zaten aracın verdiği uyarı da DPF tıkanması gibi değil. Yardımlarınızı rica ediyorum.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
halicik

Burayı inceleyebilirsiniz, birebir aynı şeyleri yaşadım yakıt sistemi tamamen değişti ve sorundan tamamiyle kurtuldum.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
lordshine61

Sorundan dolayı temmuz sonu aracı Trabzon Adnan Otomotiv servisine götürdüm. Rejenerasyon yaptılar ışık söndü. Usta beni yanına çağırdı aracın yağ seviyesinin rejenerasyondan sonra yağa mazot karıştığı için yükselebileceğini x seviyesinin üstüne veya üzerine çıkabileceğini belirtti. Yağ çubuğunu taktı çıkarttı yağ x seviyesindeydi ve değişmesi gerektiğini belirtti. Zaten uzun yola çıkacaktım komple bakımınınyaptırttım aldım. Bugün yolda giderken ingiliz anahtarı ışığı sarı renkli olarak yandı. Ekrandan uyarılara baktığımda "yağ seviyesi çok yüksek yağı değiştirin" uyarısı var. Bakımdan sonra geçen km sadece 6300. Kullanım kitapçığında uyarının bakıma 500 km veya 15 gün kaldığında yanabileceği bölüm 6-2 de yazıyor. Bölüm 4-12 de de motor yağı bozulduğunda yetersiz olduğunda x işaretini geçen bir durumda olduğunda anahtar ışığının yanabileceği ve yağın değişmesi gerektiği yazıyor. Sayfa 6-2 deki sıfırlama yöntemi ile uyarı ışığını söndürdüm. Yağ seviyesini kontrol ettim x seviyesinin üzerinde. Bundan sonra yapmam gerekenler neler? Servise götürsem yağı değişelim diyecekler eminim. Arabanın yağ seviyesinin yükselmesi normal mi? Yağa mazot karışması normal mi? Her 6000-7000 de bir arabayı servise mi götürecez nasıl iş bu anlamadım.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Gökhanbilge

Mazda bu dizel işini beceremedi diyebilir miyiz?

mazda 3 dizellerde durum nasıl acaba?

dökülmeye başlar mıyız yakında foruma?

kafamda binbir sorular..hadi hayırlısı

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
lordshine61

Aşağıdaki konuda detaylı olarak herşeyi yazdım ve diğer arkadaşların görüşleri de mevcut. Oradan devam edebiliriz;

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...