Jump to content

İstanbul'daki Küçük Doğal Afet Sonrası Araçlarımızın Durumu

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar herkese geçmiş olsun. Benim aracın da sağ aynası kırıldı umarım sadece dış plastiği dışında hasar oluşmamıştır. Sabah sigortacımı aradım yoğunluktan geri dönüş yapamadı hala :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

58 dakika önce, Katil Balina :

almanlar özellikle bu duruma çok alışkınlar ve oldukça ustalaşmışlar. "beulendoktor" dedikleri göçük doktorları işi çok temiz yapıyor.

burada biri kendine o kadar güveniyor ki bmw'yi eliyle yamultup tekrar düzeltiyor.

Yanlız orada kaporta altından çalışıyor. Kaporta altına geçmeden  yukardan vakumla falan cekerek düzeltilmesi gereken kısımlar var. Benim aracın sürücü kapısında tekme göçüğü var,  kapıyı içerden söküp kaporta arkasından düzeltmek gerekeceği için hala yaptırmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Revivo73 :

Yanlız orada kaporta altından çalışıyor. Kaporta altına geçmeden  yukardan vakumla falan cekerek düzeltilmesi gereken kısımlar var. Benim aracın sürücü kapısında tekme göçüğü var,  kapıyı içerden söküp kaporta arkasından düzeltmek gerekeceği için hala yaptırmadım.

valla nasıl yapar ne yapmalı bilmem de adam tertemiz sonuç almış neticede. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, Revivo73 :

hocam bir profesyonele göster mutlaka, açmadan da yapabilirler. Zaten açmak çok kolay, ben açıldığını görmüştüm. Sıkıntı olmuyor.

Bu arada sigortacımla görüştüm, autoking e gitmemi önerdi. Şu an %40 indirimim var, eğer bu müdahaleyi yaptırırsam %30 hasarsızlığa gerileyecekmiş. Eğer 4000 - 5000 lik bir hasarsa sigortadan yaptıracağım. Tavan falan zor, içten söküp ittirerek yaptırmak her zaman en iyisi. Özellikle araçta boya olan noktalarda ısıtıp içerden itmek lazım, dışarıdan çektirme sonradan yapılan boyaları söküyor.

Yine youtube fatihi oldum :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Katil Balina :

valla nasıl yapar ne yapmalı bilmem de adam tertemiz sonuç almış neticede. 

Kaportanın üzerine özel ışıklandırma aparatı, kaporta altından da yaylı kaldıraç koymuş, temiz olacak tabi. Üstten uyguladığı Kunststoffdorn (tam Türkçesi yok) bile özel bir aparat : )

Kunststoff-Dorn-flach.jpg

1 saat önce, SweepeR :

hocam bir profesyonele göster mutlaka, açmadan da yapabilirler. Zaten açmak çok kolay, ben açıldığını görmüştüm. Sıkıntı olmuyor.

kapıyı yaptırmaya karar versem, kapı içini kendim açar ve kaportacıya içi açık halde  giderdim. Kapı sacının orta çizgisi altında cok göze çarpmadığı için de götürmedim. Tavanda veya arka camurluklarda olsa muhakkak yaptırırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Revivo73 :

Kaportanın üzerine özel ışıklandırma aparatı, kaporta altından da yaylı kaldıraç koymuş, temiz olacak tabi. Üstten uyguladığı Kunststoffdorn (tam Türkçesi yok) bile özel bir aparat : )

Kunststoff-Dorn-flach.jpg

kapıyı yaptırmaya karar versem, kapı içini kendim açar ve kaportacıya içi açık halde  giderdim. Kapı sacının orta çizgisi altında cok göze çarpmadığı için de götürmedim. Tavanda veya arka camurluklarda olsa muhakkak yaptırırdım.

o aparat şu sanırım.

göçük düzeltme kalemi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, Fotifoti :

Kunststoffdorn nasıl okunuyor sayın revivo emoji1.png

Almanca aslında yazıldığı gibi okunan bir dil 

Kunst ştof dorn şeklinde okunması lazım 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Almanca aslında yazıldığı gibi okunan bir dil 
Kunst ştof dorn şeklinde okunması lazım 

Cok güzel okudun [emoji1] hızlıca söylesene bi kunştofdor
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tam cümle "Mit dem Kunststoffdorn mit der Delle ausgearbeitet bis die Oberfläche einwandfrei ist"
Türkçesi: "Düzeltme kalemiyle yüzey sorunsuz olana kadar çentik üstünde çalışılır"

Burağın söylediği telaffuz doğru. Kunst ştof dorn.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında ben öğrendiğim sırada yani 92-97 aralığında r harfleri söylenmiyordu. 95 senesinde tatile gittiğimde bizzat şahit olmuştum. Dorn kelimesi okunurken r harfinin oğ şekline dönüşerek dooğn olarak okunmasına sebep oluyordu. 2 sene önce Almanya ya gittiğimde ise baya insanın r harflerini söylediğini fark ettim. İkinci dünya savaşından sonra kalkınmak ve çoğalmak için yaptıkları iş gücü ithalatı sayesinde Almanca da bozulmaya başlamıştı. Nesiller geçtikçe göçmen çocuklarının telaffuzları da Alman çocuklarının telaffuzlarını etkilemiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar hepimize geçmiş olsun.. Ciddi bir afet atlattık ve Allah beterinden korusun. 

Daha önce 2 kez benim 2 kez de babamın arabasını götürdüğüm "göçük timi" firmasının yaptığı işten memnun kalmıştım. Çok profesyonel iş yapıyorlar. Ama fiyat konusuna gelince bunca ay geçmesine rağmen değip değmediği noktasında hala kendimi ikna edebilmiş değilim. Pahalılar, kredi kartı bile kabul etmiyorlar. 

Bu konuda arkadaşlara şunu tavsiye ederim; çakallara karşı dikkatli olsunlar. Şimdi eline vakum alan göçük ustasıyım diye ortalıkta dolanacak. Bu işte her şey ustada bitiyor. Zaten malzeme dediğin L şeklinde demir çubuk. Göçük düzeltme doğru yapıldığı takdirde (sacda esneme yoksa) sıfır hata ile düzeltilebiliyor dalgalanma kalmıyor. Dolu hasarları da %100 düzeltiliyor diye biliyorum.  

Bence eğer güvenlik riski yoksa koparta tamiratı için biraz beklenebilir. Ortalık yatışır ve daha net fikir sahibi olursunuz. Hemde bu yoğunlukta iş aceleye gelmemiş olur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lutfü abinin dediği gibi acil bir durum yoksa ortalığın yatışmasını beklemek daha doğru olur. Kim, nerede, nasıl ve ne kadara yaptırıyor öğrenilmiş olur. Bizim Mazda kapalı garajda olduğunda bir şey olmadı ama evden 5 dakika daha erken çıksam durum vahimdi. Evden garaja indim, aracı çalıştırdım ve çatır patır sesler gelmeye başladı. Araçtan inip bir baktım ki ortalık kıyamet. Eşimin yarım saat önce çıkmıştı evden onun araç vahim durumda. Camlarda bir şey yok ama ön kaput tavan ve yan üst çıtalar hep göçmüş.

Bizim aracın hali:

N1NDJg.jpg

aGpYR2.jpg

Bizim buralardan manzaralar (Ataşehir):

RPNDRY.jpg

pWknVo.jpg

kWp6RJ.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Binanın doluyla delik deşik olması üzerine : Aşırı betonlaşma doluyu daha fazla cekiyor olabilir mi? Cunku, İstanbul aşırı betonlaşmaya başladı başlayalı sağanak ve sellerden sonra dolu da görülmemiş şiddette gelmeye başladı.

Bursa da ciddi betonlaşıyor ancak İstanbul gibi olamaz, sonuçta bir havalimanı bile yok nüfus ve beton oranı olarak İstanbul' 5'te 1 ancak olabilir. Aynı anda Bursa'ya da dolu yağdı ancak ufaktı. İstanbul'da kocaman. Aşırı betonlaşma ile büyük dolu arasında bir bağlantı olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Binanın doluyla delik deşik olması üzerine : Aşırı betonlaşma doluyu daha fazla cekiyor olabilir mi? Cunku, İstanbul aşırı betonlaşmaya başladı başlayalı sağanak ve sellerden sonra dolu da görülmemiş şiddette gelmeye başladı.
Bursa da ciddi betonlaşıyor ancak İstanbul gibi olamaz, sonuçta bir havalimanı bile yok nüfus ve beton oranı olarak İstanbul' 5'te 1 ancak olabilir. Aynı anda Bursa'ya da dolu yağdı ancak ufaktı. İstanbul'da kocaman. Aşırı betonlaşma ile büyük dolu arasında bir bağlantı olabilir.

Sorun betonlaşma ama kalplerdeki betonlaşma.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Auto King kendiniz karşılarsanız 1500+KDV eğer kasko dan yaparasanız muhtemelen 3000 TL civarında hasar kaydı çıkar dedi. Sanırım ben kızımı çok sevdiğinden durumunu kötü sandım, ama kime gösterdiysem şu ortalık durulsun 1-2 ay bekle diyor. Auto King de zaten en erken 1-2 ay a süre veriyor. Tanıdığım başka bir usta en erken 22 Ocak dedi :D, diğer bir usta 100 araba var elimde 2-3 ay sonra dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...