Jump to content
Kmurat

Mazda 323 Egzoz Kokusu

Tavsiye Edilen Mesajlar

Kmurat

Merhabalar,

Sayın forum üyeleri, ustalar tarafından bir türlü çözüm bulunamayan bir sorunum var.

94 model 1.6 16v aracımın egzozunda devamlı lpg deyken çiğ değilde biraz yanık tüpgaz kokusu, benzindeyken de benzin kokusu değilde daha değişik  keskin, tanımlayamadığım bir koku var.

egzos komple değişti 1 ay olmadan uç kısmı siyah kurumlaştı

yağ eksiltme çok az var egzosdan duman falan yok.

sabahları ilk çalıştırmada şıkır şıkır ses var sonra kesiliyor sanırım subap sesi hiç subap ayarı yapılmadı (ustalar, "subap ayarın iyi gerek yok" diyolar)

buji buji kablosu değişti akü gayet iyi distiribütör bakımı ve avans ayarı yapıldı

şimdiden teşekküler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan

Sente ayarından olma ihtimali var. Ben senteyi bir diş attırdığımda kokunun bariz bir şekilde arttığını gördüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay

Sallantılı çalışma, rölantide dalgalanma, yakıtta artış gibi problemler var mı? Araç ya zenginde çalışıyor ya da subap ayarında bir sorun var? @Bymetehandediği de muhtemel tabii ki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kmurat

Sayın arkadaşlar, bir hafta önce silindir kapak contasından yağ sızıntısı tespit etti ustam. Motor söküldüğünde 9 tane subabın yanık olduğu, subap lastiklerinin yıprandığı, silindir kapağında %4 eğilme olduğu görülmüştür. Tabi contayla birlikte subaplar ve lastikleri değişti, kapak taşlandı gerekli ayarlar yapıldı. 

Fakat ne yazık ki bahsettiğim sıkıntı hala devam etmekte. Gerçi usta, biraz kullan lastikler kurum bağlasın geçer falan dedi bakalım artık

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Usta bence geçiştirmiş biraz kurum bağlamayla ilgisi yok bence , triger sente ayarıda çift egzantrikliler gibi zor değil lakin doğru ayarlanmalı sübap ayarlarını kontrol etmelisiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kmurat
21 saat önce, NoooFearrrr :

Usta bence geçiştirmiş biraz kurum bağlamayla ilgisi yok bence , triger sente ayarıda çift egzantrikliler gibi zor değil lakin doğru ayarlanmalı sübap ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Haklısınız, bana da geçiştiriyomuş gibi geldi, peki bizim araçlara özel sente ayarı,değeri mevcut mu? herhangi bir usta yapabilirmi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Sente ayarı degeri yok doğru kayış takıldığında egzantrik ile motor da çeltikler var onların aynı hizada olmaları gerekiyor. Yapılmayacak birşey değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kmurat

İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler ışığında sorunu çözmeye çalışacağım.

Bir de Malatya'da iyi bir usta tavsiyesi olan var mı acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan

Tek egzantriklerde sente ayarı çok basit.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kmurat
17 saat önce, Bymetehan :

Tek egzantriklerde sente ayarı çok basit.  

Teşekkür ederim öyle görünüyoki ben bile yapabilirim:-) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan

Aracın sağ tekerini krikoya alıp 5. Vitese takarsanız tekeri çevirdikçe konumu rahatlıkla değiştirerek ayarlayabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Bizim modellerde sağ tarafta tekerin hemen arkasında davlunmazda bir kapak var o kapağı çıkarınca krangı manuel çevirmek için 22 lokmalık bir vida görürsünüz oradan çevirerek de motoru hem senteye getirebilir hemde sübap ayarı yapabilirisiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kmurat

İlginiz için teşekkür ederim ancak bu konuda ne müsait bir yer ne de takım taklavatım var benim bir an önce iyi bir mazda ustası bulup, söyledikleriniz ışığında bütün bunları yaptırmam lazım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.