Jump to content
Tarahumara

3.Nesil Mazda 3 i-DM (Intelligent Drive Master)

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tarahumara    1.328
Tarahumara

Rus arkadaşlar yine aracın asbuilt kodlarından bir özelliği aktif etmenin yolunu bulmuşlar. Japonya'daki araçlarda bulunan i-DM uygulaması, aracın IC modülündeki kodların değişimi ile aktif edilebiliyor. Peki nedir bu i-DM?

CMU'nun uygulamalar kısmına gelen bu i-DM menüsü ile sürüş kalitesini, ekonomisini ve güvenliğini geliştirebiliyorsunuz. Daha doğrusu geliştirebilmeniz için araç size bir puanlama yapıyor. 3 zorluk seviyesi bulunan bu sistem. 1. zorluk seviyesinden başlıyor. Siz sürüş yaptıkça gaz pedalı, fren pedalı ve direksiyon çevirme alışkanlıklarınıza göre size 5 üzerinden puan veriyor. Her dakika güncelleniyor bu puanlar. Grafiklerden görebildiğiniz üzere mavi tarafa kayan bar iyi hareketlerde bulunduğunuzu, beyaz tarafa kayan bar da kötü hareketlerde bulunduğunuzu gösteriyor. Gece yarısı internette görünce garaja inip aktif ettim bu özelliği ve kısa bir test sürüşüne çıktım. Sonuçlar aşağıda.

İlerleyen zamanlarda, kullanıp veri biriktirdikçe daha detaylı geri bildirimini yaparım. İnternette aratırsanız bazı bilgiler var ama çok detaylı bilgi bulamadım. Nasıl aktif edileceği konusunda da bir kılavuz hazırlamayı düşünüyorum fırsat olduğunda. Otomatik kapı kilidini aktif etmeye benzer yöntemlerle yapılıyor ama biraz daha karmaşık. Yeni bir özelliğimiz daha hayırlı olsun :) 

By5gqD.jpg

jQGR9j.jpg

2EV4DN.jpg

Bu arkadaş 3. seviyeye gelmiş ve işi çözmüş sanırım. Japonya'daki araçların devir göstergesi arkasında anlık yanıp sönen ve o an ki sürüş şeklinize göre renk değiştiren ledler var. 2013 Honda Civic araçların dijital hız göstergesinin yanında benzer bir led var. Belki göreniniz vardır. Aynı o mantıkla çalışıyor. Youtube'da i-dm mazda diye aratırsanız insanlar çekip koymuşlar videoları.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Anilcanatan    98
Anilcanatan

Tebrik ederim çok bir güzel çalışmayı paylaşmışsınız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina    785
Katil Balina

sistemde zaten olan ve açması sıfır maliyetli bir şeyi neden çok görürler ki?

bazı şeyleri anlamakta zorlanıyorum.

bu arada tebrikler..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.943
Burak
‎7‎.‎12‎.‎2017 at 04:12, Tarahumara :

Grafiklerden görebildiğiniz üzere mavi tarafa kayan bar iyi hareketlerde bulunduğunuzu, beyaz tarafa kayan bar da kötü hareketlerde bulunduğunuzu gösteriyor

@Zealot un bir aracında açabilsek acaba ne çıkar :D

Teşekkürler Ömer, gerçekten güzel bir özellikmiş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.579
Mehmet Özdemir

Verimli bir sürüş alışkanlığı yaratacak güzel bir uygulama gerçekten. Elinize sağlık. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa Yılmaz    166
Mustafa Yılmaz

@Tarahumara

Bilgi paylaşımı için teşekkürler. Modül kodlarını paylaşmanızı dört gözle bekliyoruz. O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft    271
ibrasoft

Yakıt fiyatlarımız belli memlekette...
Millet ortalama tüketim, anlık tüketime bakarak gitmekten yola bakmadan gidiyor :)
Gaza basarken iki kere düşünenlerin sayısı azımsanacak gibi değil...
Bunu açarsak hiç yola bakmazlar diye kapatmışlardır ;D

Tebrikler @Tarahumara

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
dr_azoom    137
dr_azoom

merakla klavuzu bekliyoruz @tarahumara , inş 59'lu versiyonlarda çalışır 8) benim araç 59 yüklü ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa Yılmaz    166
Mustafa Yılmaz

Arkadaşlar İ-DM uygulamasını aktif etmeyi başardım. @Tarahumaranın da dediği gibi biraz zahmetli oluyor ama yinede problem çıkmadı. IC modülün de ki 2 kod bloğunun değiştirilmesi gerekiyor. (720-04-01 ve 720-04-27)

Excel dosyasına IC modülün de ki orjinal verileri girip değişiklikleri yaptıktan sonra yeni verileri girip kaydediyoruz. İşlem bu kadar. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.788
İlhan
07.12.2017 at 04:12, Tarahumara :

İlerleyen zamanlarda, kullanıp veri biriktirdikçe daha detaylı geri bildirimini yaparım. İnternette aratırsanız bazı bilgiler var ama çok detaylı bilgi bulamadım. Nasıl aktif edileceği konusunda da bir kılavuz hazırlamayı düşünüyorum fırsat olduğunda. Otomatik kapı kilidini aktif etmeye benzer yöntemlerle yapılıyor ama biraz daha karmaşık. Yeni bir özelliğimiz daha hayırlı olsun :) 

57 dakika önce, efe35 :

Klavuz hazırlaya bilirmisiniz

Ömer Arkadaşımız fırsat bulduğunda kılavuz hazırlayacağını belirtmiş. Ama şu sıralar oldukça telaşlı ve yoğun diyebiliriz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa Yılmaz    166
Mustafa Yılmaz
20 saat önce, İlhan :

Ömer Arkadaşımız fırsat bulduğunda kılavuz hazırlayacağını belirtmiş. Ama şu sıralar oldukça telaşlı ve yoğun diyebiliriz. 

@TarahumaraÖmer Bey i beklesek iyi olur. Emeğine yazık etmemek adına. Emeğe Saygı. O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.328
Tarahumara
12/11/2017 at 12:14, Mustafa Yılmaz :

@TarahumaraÖmer Bey i beklesek iyi olur. Emeğine yazık etmemek adına. Emeğe Saygı. O0

Hazırlayabilecek varsa beni beklemesin :) @Burak abinin de dediği gibi, şu sıralar epey telaşlı ve yoğunum. Ameliyatlar, ha geldi ha gelecek bebek, yurtdışı işleri, işlerin yoğunluğu vs. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.943
Burak
6 dakika önce, Tarahumara :

Hazırlayabilecek varsa beni beklemesin :) @Burak abinin de dediği gibi, şu sıralar epey telaşlı ve yoğunum. Ameliyatlar, ha geldi ha gelecek bebek, yurtdışı işleri, işlerin yoğunluğu vs. 

O kadar telaşlı ki yazanın ben değil @İlhan olduğunu bile kaçırmış :P:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa Yılmaz    166
Mustafa Yılmaz
9 dakika önce, Tarahumara :

Öncelikle geçmiş olsun, Allah yardımcınız olsun. Yarın sizin @Tarahumara adınıza klavuz hazırlama fırsatı bulabilirim diye düşünüyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.328
Tarahumara
19 dakika önce, Burak :

O kadar telaşlı ki yazanın ben değil @İlhan olduğunu bile kaçırmış :P:D

Hakkatten yav :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sergio_01    122
Sergio_01

Merhabalar,

Ukraynanın Lviv şehrinden Sergei isimli bir arkadaş video çekerek anlatmış olayı... (İngilizce)

Kullanılacak excel dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. (Excel dosyalarından v 6.5 olanı indirin en günceli)

https://onedrive.live.com/?authkey=!AOoQH8K9qgfqa4Q&id=45C6437E5AC3FE5C!6388&cid=45C6437E5AC3FE5C 

Notepad++ programını aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

https://notepad-plus-plus.org/download/v7.5.3.html

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa Yılmaz    166
Mustafa Yılmaz
34 dakika önce, Sergio_01 :

Merhabalar,

Ukraynanın Lviv şehrinden Sergei isimli bir arkadaş video çekerek anlatmış olayı... (İngilizce)

Kullanılacak excel dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. (Excel dosyalarından v 6.5 olanı indirin en günceli)

https://onedrive.live.com/?authkey=!AOoQH8K9qgfqa4Q&id=45C6437E5AC3FE5C!6388&cid=45C6437E5AC3FE5C 

Notepad++ programını aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

https://notepad-plus-plus.org/download/v7.5.3.html

Evet arkadaş video ile güzelce anlatmış bende bugün bu konu ile ilgili video çekecektim. Gerek kalmadı galiba. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• zsvnc
      Yazan: zsvnc
      Merhabalar,
      Ben Kıbrıs'ta yaşıyorum ve 2015 model Mazda Axela aldım. Japonya'da üretilen Mazda 3'lerin ismi Axela olarak geçmektedir bu arada. Ancak şöyle bir sorunum var ki aracın tüm sistemi japonca. Bunu ingilizce olarak nasıl güncelleyebilirim. Kıbrıs'ta kime sorduysam mümkün değil diyorlar ama bu dönemde artık bu tarz elektronik sistemlerde mümkün olmayan bir şey kalmadı nerdeyse. Benim de istediğim sadece multimedya olsun menüler olsun aracın dilini japonca'dan ingilizce'ye çevirmek. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
    • Burak
      Yazan: Burak
      Araca USB den bir telefon bağladığınızda bunu görüyor ve seçilebilir duruma geliyor ama seçtiğinizde Yüklüyor deyip kalıyor (akşam resim yüklerim) . @Tarahumara iPhone'u USB üzerinden bağladığını bu yolla bağladığında ses kalitesinin daha üst düzey olduğunu ve ek olarak albüm resimlerinin de geldiğini belirttiği için ben de Android telefonumu bağladım ama olmadı. Telefon veya araçta yapılması gereken bir işlem var mı yoksa çözümsüz mü ?
    • yeppaandela
      Yazan: yeppaandela
      arkadaşlar bugün karıştırarak ve ekranı dondurma pahasına android auto yu yükledim.  Artı olarak ekran döngüsünden tutunda mute de pause olayına, ekranda çıkan uyarı yazılarına kapatmaya kadar herşeyi başardım bravo bana:) aşama aşama anlatıcam sorularınızı da alabilirim. 2017 makyajlı kasa ve 59.xx sürümde de geçerli...
      birincisi şu videoyu izliyoruz.

ikincisi bunuda izliyoruz aşamaları takip ediyoruz 

Türkiyede android auto aktif degil 2. videonun yardımıyla indiriyor ve kuruyoruz. Burda telefonun 32/64 bit mi olduğu önemli. Apk yı ilk önce bilgisayara atıp sonra telefona atıyoruz. 32/64 bit mi hangisi oldugunu antutu benchmark yardımıyla da bulabilirsiniz sonra telefona atıp kuruyorsunuz.
      https://www.android.com/auto/ apk dosyası
      sonra önceden fat32 formatladıgımız  flash diske bu adresten http://mytechliving.com/automotive/android-auto/ indirdiğimiz ve 1. videoda anlatılan şekilde dosyaları atıp arabaya gidiyoruz 1. usb  ye takıp beklioruz. 120sn gibi sonra ok ve ok hangi özelliği istiyorsanız yüklüyorsunuz. Kendisi restart atıyor sabırlıca bekleyin.  
      iş bitip restart atınca usb yi çıkarıyoruz ve telefonun kablosunu takıyoruz. Bu aşamada telefona kabloyu takmıyor android auto uygulamasının telefonumuzdaki aşamalarını kabul ediyoruz onun yönlendirmesiyle telefonumuza kabloyu takıyoruz. 
      Sonra gelsin navigasyon gelsin aramalar öneriler ekran döngüsü yazıların gitmesi speedmeter  ses kapatınca pause olması vs . yemişim 1900 tl lik navigasyonu google maps güncel oldukça telefonunuzda ömür boyu kullanım.
      Not: lg g3 cihazımda olmadı s6 edge cihazımda oldu fotoları yükleyecem 

buda video player ama flashtan mı telefondan mı nerden göstermem gerek bulamadım.

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.