Jump to content
B.Ş.

Mazda 3 Yıllık Bakım Sonrası Performans Düşüklüğü

Tavsiye Edilen Mesajlar

B.Ş.    0
B.Ş.

Khayırlı Günler Arkadaşlar

Bir ay öncesinde almış olduğum 2011 Mazda 3 60.000kmdeki otomatik aracımı hem aracın geçmişine yönelik bilgi alırım (bugüne kadar servis bakımlı olduğu için); hem de Kasım kampanyasından yararlanayım diye 1 Aralıkta yetkili servise götürdüm.

Servis de Mazdamın yağ ve filitrelerinin yanında bujiler de değişti.

Servise il dışından geldiğimden dönüş yolunda aracı iyice müşahede etme imkanım oldu. Motor performansı ve vites geçiş karakteri değiştiğini farkettim.

Oysaki Mazdamı ilk 2 hafta kullanımımda hafif bir rampa geldiğinde ayağımla verdiğim gaz seviyesini degistirmesem de hemen bi alt vitese atıp devirli gidiyordu (yine aynı şekilde düz yolda biraz gaza basa verince aynısı oluyordu). Hatta o tatlı motor sesi (benzer ses bi önceki otomatik civiclerde de oluyor) hoşuma gidiyordu da tekrar dinlemek için fırsat kolluyordum.

Yalnız şuan (servis sonrası) rampaya geldiğinde veya düz yolda eskisi gibi vites küçültme eğilimine girmiyor, vites küçültmede gecikiyor.

Arkadaşlar bu bir sorun mu sorunsa sebebi ne olabilir.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.674
Mehmet Özdemir

yaptıkları elektriksel bir işlem neticesinde -mesela akü kutup başlarını söküp, takma gibi- gerçekleşmiş olabilir. otomobil, sizin sürüş karakteristiğinizi çıkarıyor ve gaz tepkimelerini, vites geçişlerini ona göre yapıyor. zamanla yeniden aynı hissiyata ulaşacağınız fikrindeyim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
B.Ş.    0
B.Ş.
8 saat önce, Mehmet Özdemir :

yaptıkları elektriksel bir işlem neticesinde -mesela akü kutup başlarını söküp, takma gibi- gerçekleşmiş olabilir. otomobil, sizin sürüş karakteristiğinizi çıkarıyor ve gaz tepkimelerini, vites geçişlerini ona göre yapıyor. zamanla yeniden aynı hissiyata ulaşacağınız fikrindeyim.

Böyle bi kabiliyeti varsa Mazdamın çok güzel bir özellik

Yalnız elektriksel birşeyler yapmadılar tahminimce veyahut en azından akü kutup başlarını çıkarmış değillerdi. Çünkü tüketim değerleri trip a b ler resetlenmiş değildi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
B.Ş.    0
B.Ş.

Bujilerin kutularını kontrol ettim orijinal mazda Denso k16pru-11 kotlu buji

Bujilerinde sıkıntı yok gözüküyor

Bir de yağına bakayım dedim. (Doğruysa motor durduktan 5 dakika sonrası yağ seviyesi ölçümü için en ideal durum diye bu şekilde ) motor yağ seviyesini ölçtüm. Yağ seviyesi maksimum olması gereken seviyenin üstünde. Motor yağı fazla görünüyor.

Bunun bi etkisi olmuş olabilir mi performans düşüklüğünde?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.