Jump to content
kaan-kahraman

Mazda CX-3 Uyarı Lambalarının Yanıp Sönmesi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tarahumara
2 dakika önce, proksima01 :

Hiç bir yeri anladıysanız siz anlatın. Kapasitem yetmedi çünkü. 

Servet abi Cx-3lerdeki mazot filtresinin yanlış yere konumlandırıldığını, asıl olması gereken yerin motorun hemen yanında olması gerektiğini söylüyor. Mazda 3lerde aynı motor olmasına rağmen, mazot filtresi bu şekilde konumlandırılmış ve bir sorun yok zira. Kendi Cx3ünü satmamış olsaydı, bu işlemi kendi imkanları ile yapacağını söylüyor. Bunda anlaşılmayacak ne var ben de bunu anlamadım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
proksima01
4 saat önce, Tarahumara :

Servet abi Cx-3lerdeki mazot filtresinin yanlış yere konumlandırıldığını, asıl olması gereken yerin motorun hemen yanında olması gerektiğini söylüyor. Mazda 3lerde aynı motor olmasına rağmen, mazot filtresi bu şekilde konumlandırılmış ve bir sorun yok zira. Kendi Cx3ünü satmamış olsaydı, bu işlemi kendi imkanları ile yapacağını söylüyor. Bunda anlaşılmayacak ne var ben de bunu anlamadım. 

Şimdi anladım. Dedim ya kapasitem yetmedi. 

Anlamama neden olan bu başlık altında Mazda 3 dizelde de ayni sorunun yaşandığı Kaan Bey tarafından Servet Bey’ e söylenmiş olmasına rağmen, Mazda 3 dizel için de bu sorun ile ilgili bir başlık olmasına ve bu başlık altında link verilmiş olmasına rağmen Servet Bey’in hala Mazda 3 de sorun yaşanmıyor düşüncesi  üzerinden hareket ederek fikir yürütmesi. 

Ayrica Servet Bey sorunun 23 Nisanda yakıt filtresi ve enjektörden kaynaklandığından bahsediyor, 

31 Temmuzda aracın yakıt seçtiğini iddia ediyor,  

1 Ağustos’ta enjektör ve yakıt kalitesinden kaynakli olduğunu soyluyor, ama  son mesajında mazot filtresinin yanlış konumlandirildigi fikrinde “ısrar” ettiğini söylüyor.

Hangi geçmiş mesajında yakıt filtresinin yanlış konumlandirildigini iddia ettğini farkedemememin  nedeni kullandığı bozuk Türkçe degilse benim çapımdır mutlaka. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kaan-kahraman

Öncelikle merhaba @patojenim burak bey arabanızı sorunsuz kullanmanıza memnun oldum.Bir zaman severek bindiğim bir araçtı. Sizin olay bizimkinden biraz farklı sizde turbo olmadığı için gaz yememe sorunu olmuyor. Sadece ışıklar bir anlık gidip geliyor elektrik kesintisi gibi. Servet bey yakıt filtresinde ısrar ediyor ama ben bu kadar basit bir olay olmadığını çok daha komplike bir durum olduğunu düşünüyorum ki Mazda çözemiyor bu olayı. Ayrıca dizel bir çok mazda 3 de de aynı sorunun olduğunu biliyoruz.Sorun 1.5 dizel ünitede. Benim enjektör değiştiğinden beri yapmadı usta çözüldüğünü düşünüyor ama bakalım inşallah olmaz. Bu arada her araçta bu sorun aynı şekilde olmuyor bende 5-6 ışık yanarken bazı arkadaşlarda tüm ışıklar yanabiliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SafaTR

Muhtemelen Mazda'nın 1.8 dizele geçme sebeplerinden en büyüğüdür sanırım bu tarz problemler. 1.5 üretimini durduruyor. Umarım desteği ve Ar-Ge yi bitirmezler üretim gibi... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
jackjoker

MAZDA CX-3 de yaşanan filtre bazlı problemler yeni mazda 3 dizellerde de başladı. bununla ilgili çok şikayet var. hatta hepsine bizim cx3 forumunu takip etmeleri önerildi bu forumda.

sadece cx-3 ile sınırlı değil bu problem. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet
19 saat önce, proksima01 :

Şimdi anladım. Dedim ya kapasitem yetmedi. 

Anlamama neden olan bu başlık altında Mazda 3 dizelde de ayni sorunun yaşandığı Kaan Bey tarafından Servet Bey’ e söylenmiş olmasına rağmen, Mazda 3 dizel için de bu sorun ile ilgili bir başlık olmasına ve bu başlık altında link verilmiş olmasına rağmen Servet Bey’in hala Mazda 3 de sorun yaşanmıyor düşüncesi  üzerinden hareket ederek fikir yürütmesi. 

Ayrica Servet Bey sorunun 23 Nisanda yakıt filtresi ve enjektörden kaynaklandığından bahsediyor, 

31 Temmuzda aracın yakıt seçtiğini iddia ediyor,  

1 Ağustos’ta enjektör ve yakıt kalitesinden kaynakli olduğunu soyluyor, ama  son mesajında mazot filtresinin yanlış konumlandirildigi fikrinde “ısrar” ettiğini söylüyor.

Hangi geçmiş mesajında yakıt filtresinin yanlış konumlandirildigini iddia ettğini farkedemememin  nedeni kullandığı bozuk Türkçe degilse benim çapımdır mutlaka. 

Merhaba. 

Öncelikle kim ile görüştüğümü bilir isem memnun olurum. Nickname denen olaya hiç sıcak bakmıyor, samimi görmüyorum. Cx3 ilk sıkıntı çıkardığı zamanda aracı tanımıyor, hatasını çözememiş olmanın verdiği ön fikir ile filtre ve sabiyleyici ekipmanın sorunlu olduğunu, sonunlu ekipmanın değişimi sonrası sorunun kaybolduğunu, ancak ilerleyen zamanın getirdiği aracın dna'sına ulaşma neticesinde sadece filtre konumunun bulunduğu yerden motor yaşam alanına taşınması ile sorunun çözülebilecek hale geleceğini bir çok kere farklı topikler altında anlattım. Farklı petrol ürünleri ile olayın hasıl olacağı hususunda her hangi bir beyanat verdiğimi anımsatıyorum ancak, sizin derin araştırmalarınız sonucu yazılı olarak beyanat verdiğimi tarafımca, belirtiniz. Sanıyorum ki, sornaki mesaj içerikleri altında var ise öyle bir beyanım, eminim ki düzeltilmiş, ve veya ilgili mesaj içeriğini daha geniş açıdan açıklama nezaketini göstermişimdir. 

Selam ve saygılarımla 

Servet AYDIN 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet

Bir edit ile ilave yapayım. 

Cx3 filtre sorunu, stop etme vs gibi sorunların hasıl olduğu bir kaç konu geçmekte. Organik yapıya sahip bir platform içinde tek topic altına tüm bilgileri ve fikirleri yazamayız, okunmaz. Bende baktım mesajlarıma. İlgili hatanın kötü yakıt veya enjektör hatası olduğunu yazma sebebim, kibrit kutusu kadar süzücü ekipmanın işini görmediği hususunu diğer konular içinde tartışmış olmamız, 

Yakıtı seçiyor olayı ise diğer Cx3 kullanıcıların feedback bilgileri ile derlenen mesaj, 

Son mesajdan önceki mesaj içeriğinde ise filtre yerinin değişimi beyan etmişim. Ve hala diyorum. Cx3 satılmamış olsa ide kesinlikle filtreyi değiştirdim. Pipet ile nefes almaya çalışıp astım olunca çektiğimiz hava dandik, ciğerlerim zaten sigara nedeniyle hoşaf demeden önce pipet ile hava almaktan vaz geçip, olası semptomlar devam eder ise onların tedavisine yönelirim. 

Sevgi ve saygılarımla 

Servet AYDIN 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
patojenim
11 saat önce, kaan-kahraman :

Öncelikle merhaba @patojenim burak bey arabanızı sorunsuz kullanmanıza memnun oldum.Bir zaman severek bindiğim bir araçtı. Sizin olay bizimkinden biraz farklı sizde turbo olmadığı için gaz yememe sorunu olmuyor. Sadece ışıklar bir anlık gidip geliyor elektrik kesintisi gibi. Servet bey yakıt filtresinde ısrar ediyor ama ben bu kadar basit bir olay olmadığını çok daha komplike bir durum olduğunu düşünüyorum ki Mazda çözemiyor bu olayı. Ayrıca dizel bir çok mazda 3 de de aynı sorunun olduğunu biliyoruz.Sorun 1.5 dizel ünitede. Benim enjektör değiştiğinden beri yapmadı usta çözüldüğünü düşünüyor ama bakalım inşallah olmaz. Bu arada her araçta bu sorun aynı şekilde olmuyor bende 5-6 ışık yanarken bazı arkadaşlarda tüm ışıklar yanabiliyor.

Evet bendeki sorun sizinkinden farklı gerçekten. Bu arada araba sadece scbs hatası veriyor 2 gündür diğer hatalar gitti:/ scbs ise hiç gitmiyor. Nedeni arabanın sensörlerinin kirli olması olabilir diyor Mazda  yarın temizleyip bakacağım sonuca. Bu aralar cidden çok kirli araba.

scbs_warning_light.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
40 dakika önce, patojenim :

Evet bendeki sorun sizinkinden farklı gerçekten. Bu arada araba sadece scbs hatası veriyor 2 gündür diğer hatalar gitti:/ scbs ise hiç gitmiyor. Nedeni arabanın sensörlerinin kirli olması olabilir diyor Mazda  yarın temizleyip bakacağım sonuca. Bu aralar cidden çok kirli araba.

scbs_warning_light.jpg

Aracınız power sense değil ise zaten ön amblemdeki sensor sizde yok. Sadece Aynanın arkasındaki kısmı temizleyin eğer kirli ise. Aşağıda işaretlediğim sensör.  Normalde sileceğin sildiği kısım bu sensörü de kapsıyor. Sorununuz başka da olabilir. Bir ara belli bir yazılım versiyonunda hata olmamasına rağmen hata varmış gibi gösteriyordu sistem. CMU 59.xxx versiyonlardan biriydi sanıyorum. Bunu da bir kontrol edin derim.

Capture.JPG.6a1f52e846b5b64bad2d777a4f9c4ed9.JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
patojenim

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kontrol edeceğim onu da.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
patojenim

Sizinkiyle aynı konuyu İngiliz Cx3 forumunda da buldum arkadaşlar. Özetlemek gerekirse orada da bir çözüm bulunamamış maalesef. Genel olarak hava filtresi kabininin değişimini yapmışlar. Mazda merkeze iletmişler sorunun çözümü için arayışlar sürüyormuş hatta birinin arabasına kara kutu koymuşlar olay tekrarlandığında her şeyi kaydedecek ve sorunu belirleyeceklermiş. Benzer sorunların İtalya forumunda da konuşulduğundan bahsetmişler. Link aşağıda orayı da takip etmek de fayda var.

https://www.cx3forums.co.uk/viewtopic.php?f=11&t=727

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
proksima01
9 dakika önce, patojenim :

Sizinkiyle aynı konuyu İngiliz Cx3 forumunda da buldum arkadaşlar. Özetlemek gerekirse orada da bir çözüm bulunamamış maalesef. Genel olarak hava filtresi kabininin değişimini yapmışlar. Mazda merkeze iletmişler sorunun çözümü için arayışlar sürüyormuş hatta birinin arabasına kara kutu koymuşlar olay tekrarlandığında her şeyi kaydedecek ve sorunu belirleyeceklermiş. Benzer sorunların İtalya forumunda da konuşulduğundan bahsetmişler. Link aşağıda orayı da takip etmek de fayda var.

Burak Bey Harika bir iş yaptığınız, elinize emeğinize sağlık. 

9 dakika önce, patojenim :

Burak Bey Harika bir iş yaptığınız, elinize emeğinize sağlık. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.